Rastgele sayıyı aşağı ve yukarı yuvarlama

Kodla Büyü

mehmetaltin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
iyi günler.Excelde Rastgele arada yöntemiyle 11-99 arası sayı üretiyorum.Benim istediğim aşağıdaki gibi rastgele sayı üretince sağında ve solunda aşağı ve yukarı onluğa nasıl yuvarlarım.Mesela rastgele sayı 37 ise 30 ve 40 a yuvarlasın sağlı sollu...

30 37 40

hangi programlama diliyle yapıyorsunuz bilmiyorum ama
10 ' a bölümünden kalanı bularak ( mod hesaplama ) yapabilirsiniz

örneğin rastgele sayı 37
37 , 10 a bölümünden kalan 7
37-7 = soldaki yuvarlama
37 + ( 10 - 7 ) = sağdaki yuvarlama

PHP için
$rastgelesayi = 37 ;
$kalan = $rastgelesayi % 10 ;
$sol = $rastgelesayi - $kalan ;
$sag = $rastgelesayi + ( 10 - $kalan );

test etmedim hata olabilir .
kolay gelsin iyi çalışmalar

mehmetaltin' Alıntı:
iyi günler.Excelde Rastgele arada yöntemiyle 11-99 arası sayı üretiyorum.Benim istediğim aşağıdaki gibi rastgele sayı üretince sağında ve solunda aşağı ve yukarı onluğa nasıl yuvarlarım.Mesela rastgele sayı 37 ise 30 ve 40 a yuvarlasın sağlı sollu...

30 37 40

mevlutteberci' Alıntı:
ekteki dosyayı inceleyin bir
Hocamın yaptığı örnek işinizi görür.
Eğer doğrudan sayıyı rastgele belirleyip, aynı hücrede en yakın 10'un katına yuvarlamaksa aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz. Rastgele belirlenen sayıyı 10'a bölüp, ardından yuvarladıktan sonra 10 ile çarparsanız en yakın 10'un katına yuvarlamış olursunuz.
=YUVARLA((RASTGELEARADA(11;100)/10);0)*10

yakuphan' Alıntı:
mevlutteberci' Alıntı:
ekteki dosyayı inceleyin bir
Hocamın yaptığı örnek işinizi görür.
Eğer doğrudan sayıyı rastgele belirleyip, aynı hücrede en yakın 10'un katına yuvarlamaksa aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz. Rastgele belirlenen sayıyı 10'a bölüp, ardından yuvarladıktan sonra 10 ile çarparsanız en yakın 10'un katına yuvarlamış olursunuz.
=YUVARLA((RASTGELEARADA(11;100)/10);0)*10

bu daha mantıklı ama :++:

Geri