RAW'a Dönüşen Taşınabilir Disk

Kodla Büyü

mehmettutgun

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar.. İçinde okulumuza ait 5-6 yıllık etkinliklerin olduğu 500 GB'lık Seagate taşınabilir diske veri kopyalarken, hiç bir fiziki müdahalede bulunmadığım halde birden diski çıkarmış gibi oldu ve daha sonra da dosya sistemi RAW oldu.. Çift tıklayıp girmeye çalıştığımda biçimlendirme gerektiğini söylüyor.. Gerek bbnet forumunda, gerek Türk forumlarında, gerekse yabancı forumlarda yaptığım araştırmalarda bahsi geçen DiskDigger, Active_Undelete, GetDataBack for NTFS, EaseUS Data Recovery Wizard gibi bir sürü programı kullanarak verilerime tekrardan ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım.. Böyle bir şey başına gelen ve bir çözüm önerisinde bulunabilecek birisi var mı acaba aramızda ??

Active@ File Recovery programı ile tarama yaptırdığımda ise şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya.. Sektörleri okuyamıyor..

em3Pz.jpg

Forumda , usb belleği cd rom olarak kullanma başlığında yer alan yazılımı deneyebilirsiniz.

rawa dönüşen flash bellekte başarılı sonuç vermişti.

teşekkürler hocam, deneyeceğim.. amaç diski değil de verileri kurtarmak.. başarılı sonuç verdi derken hangisini kast ettiniz hocam, flaşı kurtarmayı mı yoksa verileri kurtarmayı mı ??

Benim başıma da birkaç defa gelmişti. Formatlayıp diske erişim sağladığımda Recovery My Files ile verilerin %90 lık bir kısmını geri kurtarabildim. Sabır sınırlarını zorlayan bir durum. Allah kolaylık versin hocam.

7-Data Recovery Suite veya easeus data recovery
işinizi görür, ancak full olanlarını kurun.

Falsh bellekte çalışabilen Linux tabanlı işletim sistemi olan Slax' ı deneyebilirsiniz. 220 Mb civarı. Flash belleği fat32 olarak biçimlendirdikten sonra rardan çıkarttığınız klasörü flasha kopyalayın. Boot klasöründeli "bootinst.bat" dosyasını açtığınızda flash belleğin boot edilebilir hale gelecek. Son olarak bios boot seçeneklerinden USB sürücüyü birincil yapın ve flashı pcye takıp yeniden başlatın.

dosya linki: http://www.slax.org/download/7.0.8/slax ... 8-i486.zip

hocam hiç uğraşmayın, bulun bir tane Linux sistem rahatlıkla verilerinizi kurtarırsınız.

dersu.uzala' Alıntı:
bu programla ben 3-4 defa kurtardım. GetDataBack - Runtime Software
taşınabilir disk bilgisayara bağlıyken programı açmayı çalıştığımda saatlerce beklememe rağmen yine de program açılmadı hocam, diski çıkardığım anda program da hızlı bir şekilde açılıyor.. maalesef işime yaramadı :(

BlackSoiL' Alıntı:
Benim başıma da birkaç defa gelmişti. Formatlayıp diske erişim sağladığımda Recovery My Files ile verilerin %90 lık bir kısmını geri kurtarabildim. Sabır sınırlarını zorlayan bir durum. Allah kolaylık versin hocam.
diske format da atamıyorum işin ilginç yanı..

Hocam sorunuzun kesin cevabı ENCASE yada Winhex ikisinden biri olabilir. İlk dönem bu programarın dersini aldım Adli Bilişim Teknolojilerinde. Hatta fina sınavımız hocanın gönderdiği raw a dönüşen flash bellek içindeki verileri kurtarmaydı. Denemenizi tavsiye ederim

Hocam ben Easus ile 1,5 TB diski kurtarmıştım 2 kez de 2GB flash belleği, bunun 2 farklı programı var. Birisi verileri kurtarıyor birisi RAW to NTFS yapıyor. Kolay gelsin ama çok uğraşmak gerekiyor. Tekrar tekrar denemeniz lazım, ben 1 hafta aralıklı denedim sonunda oldu.

tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim saygı değer hocalarım.. şu anda 7-data recovery ile tarama yaptırmaya başladım ve an itibariyle 1700 dosya bulmuş ve bulmaya da devam ediyor.. değerli fikirlerinizden de yararlanacağım.. sağ olun..

arkadaşlar, hepinize teşekkür ederim.. sabah 06.45 gibi 7-data recovery ile tarama yaptırmaya başlamıştım ve 14.40 itibariyle neredeyse 200.000 dosyayı buldum.. tarama bittikten sonra da hata vermeden verilerimi kurtarabilirsem süper olacak.. son durum şu şekilde..

H7M8Z.jpg

dosya sistemi NTFS iken RAW'a dönüşen disk için bir çok kurtarma (recovery) programı kullanmıştım ama 7-data recovery çok iyi iş çıkarıyor an itibariyle.. RAW derdi olan arkadaşlar bu programdan faydalansın derim..

2-3 ay önce benim harici disk aynı şekilde RAW a dönüştü, sanırım hoparlörün yanında kaldığı için.. neyse dosyaları geri alabildim fakat harici diski kurtaramadım ne yaptıysam olmadı..

disk hiç mesele değil hocam benim için.. taşınabilir diskte okulun yıllardır yaptığı etkinliklere dair fotoğraflar, videolar ve çalışmalar var.. okuldan ayrılacağım ama diski bozuk şekliyle verip de ayrılmak istemedim.. o veriler benim için çok değerli olmayabilir ama o okul için değerlidir..

7-data recovery gözüktüğü kadarıyla sorunsuz tarıyor arkadaşlar.. bununla olumlu sonuç alamazsam dediğiniz programlardan yardım isteyeceğim.. teşekkür ederim değerli görüşlerinizi paylaştığınız için..

Acronis Recovery Expert ile silinen bir partisyonu olduğu gibi geri getirebiliyorsunuz. Hepsinden önce bunu deneyiniz.

7-Data Recovery programı, yaklaşık 37 saatlik tarama sonunda aşağıda görülen ekrana kadar geldi ama maalesef bu tarama ekranı bitince 775881 dosya değil 0 dosya bulundu dedi :( tek bir dosyamı bile kurtaramadım kısacası :( şimdi değerli hocalarımın diğer görüşlerini deneyerek sabırla devam edeceğim.. inşallah kurtaracağım bilgileri..
lSFTj.jpg

Hocam yanlış yapıyorsunuz kurtarma programlarını data kurtarma ve partition kurtarma programları olarak ikiye ayırmak gerek.
Bu durumda sizin partition raw a dönüştüğüne göre siz öncelikle partition kurtarma programlarını denemelisiniz.

partition kurtarma programları bölümü komple hiç veri kaybı olmadan eski haline döndürmeye yarar ve işlem çok kısa sürede tamamlanır.
Data kurtarma programları ise sağlam partitiondan silinen veya formatlanan bölümden verilerinizi kurtarmaya yarar partition boyutu ve tarama tipine göre işlem çok uzun sürebilir.

Geri