Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?

Kodla Büyü
Nöbet verilebilir bence bir sakıncası yok ama öğrenci ile daha fazla vakit geçirebilecekleri Okul Rehber öğretmenlerine yönelik rehberlik saati tarzında çalışma saatleri olsa daha iyi olurdu bence.Çünkü çoğu öğrenci hep tenefüs aralarında rehber öğretmen ile görüşmek istiyor.Tenefüs araları görüşmeler için yeterli değil bence.

iambilisimci' Alıntı:
Nöbet verilebilir bence bir sakıncası yok ama öğrenci ile daha fazla vakit geçirebilecekleri Okul Rehber öğretmenlerine yönelik rehberlik saati tarzında çalışma saatleri olsa daha iyi olurdu bence.Çünkü çoğu öğrenci hep tenefüs aralarında rehber öğretmen ile görüşmek istiyor.Tenefüs araları görüşmeler için yeterli değil bence.
öğrenciler tenefüs saatlerinde rehber öğretmene gidiyor diyorsunuz sonra nöbet verilsin diyorsunuz... Nöbette öğrencilerle yüz göz olmasın, rahat iletişim kurabilsin diye nöbet verilmez bu arada. Ayrıca eğer gerekliyse rehber öğretmen kağıt yazıp ders saatinde de çağırabiliyor.

mesafeli' Alıntı:
7 yıllık öğretmenlik hayatımda(7-8 okul gezmişliğim vardır btr sayesinde) herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım size yemin ederim. Ama kendilerini öyle güzel satarlar ki havalarından yanlarına bile yaklaşamazsın. En ufak bir iş kırıntısı ver sana bor piislikmiş gibi bakarlar tepeden tepeden. Hatta söyle bir örnek vereyim bizim ilçede akademik başarıyı geliştirme proje ekibi kuruldu. İlçede yapılan deneme sınavlarını okumak ve sonuçlarını yorumlamak için.Ben ve başka bir Bilgisayarcı arkadaş görevlendirdiler ne alakaysa. Halbuki oliş rehberlik işi en nihayetinde. Biz diğer arkadaşla yanımıza bir rehberlikçi verin bari dedik. Koca ilçede Yanımızda çaLışacak gönüllü rehberlikçi bulamadılar iyi mi. Sonunda zorla birini görevlendirdiler. Her işi yine diğer arkadaşla ben yaptık. Rehberlikçiyi de ilçe milli eğitim müdürü kovarak aldı bizim ekipten hemde herkesin içinde nezaket sınırlarını aşan bir üslupla. Yani sözün kısası ben çalışan rehberlikçi görmedim. Siz hem çalışan hem çalışmayan var diyince dehşete düştüm desem yeridir. Çalışmak ve rehberlik aman Allahım :)
Hocam her branşta var, bilişim teknolojileri öğretmenleri hakkında sizin dediğiniz gibi yorum yapan binlerce adam bulabilirim size. Gerçek PDR'ci olanlarında hiç rastlamadım, hatta öğrencisi için müdürle çok tartışanını da gördüm. Sizin bahsettikleriniz genelde sizin gibi rehberliği yatış olarak görüp felsefe vb alanlardan geçenler ki onların arasında da çalışanını gördüm.

Ayrıca burada yorum yazan arkadaşlar Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği hazırlanırken rehber öğretmenleri örnek gösterip 9 - 15 mesaiyi savunuyorlardı :puhaha:

Lafı uzatmayacağım herkesin kafasındakini değiştirmek çok zor sadece ileride bu gönderiye atıfta bulunmak için yazıyorum: Biliyorsunuz bakanlık uzun zamandır tüm öğretmenleri dersi olsa da olmasa da 08:00 - 17:00 normal memur gibi okulda tutmayı ve ek dersi kaldırıp maaşa ek bir kalem olarak vermeyi ve ek ders olmadığı için her öğretmene aynı maaşı vermeyi düşünüyor. Tabi bu söylenti ama şu an tartıştığımız konu da bir zamanlar söylentiydi. 2007'de o zaman çalıştığım ilçeye gelen bakanlık müfettişine endüstri meslek lisesini gezdirirken "efendim burası da bilişim teknolojileri alanımız" dediklerinde adam "aaa hala bilişim bölüm kaldı mı" demişti ki geçen yıldan bu yana birçok meslek lisesinde bilişim teknolojileri alanları kapatılıyor ya da kontenjanları düşürülüyor. Konuyu dağıtmayayım öğretmene 8 - 17 mesaisini getirmenin ilk basamağı rehber öğretmenlerdir. Herkesin bakış açısı yatıyorlar, 9 - 15 gelip gidiyorlar gibi düşünceler olduğu için öğretmen camiasından ses yükselmeyecektir. Böylece level 1 tamamlanacaktır. :wink: Daha sonra sıra beden eğitimi, resim, müzik, bilişim teknolojileri gibi yine camianın ses çıkarmayacağı branşlara gelecektir ki bence ikinci sırada bilişim teknolojileri öğretmenleri var. Neden derseniz beden eğitimi dersleri kaldırıldığında/seçmeliye döndüğünde adamlar ciddi kamu oyu oluşturup derslerini geri almışlardı.

mesafeli yazdı:
...herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım...

İnanır mısınız? Aynı konuyu bir rehber öğretmeni arkadaşa sordum.

Bizim amacımız sorun çözmek ve çözdürmek değil, DANIŞAN'ın kendini tanıması, varsa sorun/problem durumunun ortaya konması, kendisine has çözüm üretmesine yardımcı olmak. olarak cevapladı.

Ayrıca KESİNLİKLE ; Bizim ve diğer branşlarla ilgili konuların (bırakın Eğitim'i diğer herşey'in ) bu forumda konu edilmesi, tartışılması, görüşülmesi... hiç bir sakıncası yoktur.

Sayın hocam devlet okadar parayı arkadaşınıza öğrencilerin kendini tanıması ve sorunlara kendi çözümünü kendi üretmesi için vermiyor.Sanırım arkadaşınızın haberi yok ama rehberliğin işlevine göre belli türleri var.uyum sağlayıcı rehberlik,yöneltici rehberlik,ayarlayıcı rehberlik,geliştirici rehberlik,önleyici rehberlik,tamamlayıcı rehberlik,İYİLEŞTİRİCİ(ÇARE BULUCU) REHBERLİK ve KRİZE MÜDAHALE EDİCİ REHBERLİK gibi boyutları var. okuyun bari de birşeyler öğrensin çoluk çocuk elinde zayi olmasın

mesafeli yazdı:
7 yıllık öğretmenlik hayatımda(7-8 okul gezmişliğim vardır btr sayesinde) herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım size yemin ederim. Ama kendilerini öyle güzel satarlar ki havalarından yanlarına bile yaklaşamazsın. En ufak bir iş kırıntısı ver sana bor piislikmiş gibi bakarlar tepeden tepeden. Hatta söyle bir örnek vereyim bizim ilçede akademik başarıyı geliştirme proje ekibi kuruldu. İlçede yapılan deneme sınavlarını okumak ve sonuçlarını yorumlamak için.Ben ve başka bir Bilgisayarcı arkadaş görevlendirdiler ne alakaysa. Halbuki oliş rehberlik işi en nihayetinde. Biz diğer arkadaşla yanımıza bir rehberlikçi verin bari dedik. Koca ilçede Yanımızda çaLışacak gönüllü rehberlikçi bulamadılar iyi mi. Sonunda zorla birini görevlendirdiler. Her işi yine diğer arkadaşla ben yaptık. Rehberlikçiyi de ilçe milli eğitim müdürü kovarak aldı bizim ekipten hemde herkesin içinde nezaket sınırlarını aşan bir üslupla. Yani sözün kısası ben çalışan rehberlikçi görmedim. Siz hem çalışan hem çalışmayan var diyince dehşete düştüm desem yeridir. Çalışmak ve rehberlik aman Allahım :)

Gördüğünüz birkaç kişiye genele yaymak hak yemektir bence. Ben de kaç okul gezdim her branştan hem çalışanını hem de yatanını gördüm buna kendi branşım da dahil. Deneme sınavının sonucunu rehber öğretmen değil, her dersten seçilen öğretmenler yorumlamalıydı bence.
Herkes kendi işine bakmalı bence.

hocam sen ne diyorsun Allahını seversen yaa.bu gözler kapısını kiltleyip sınava çalışan rehberlikçi bile gördü sence ben mi hak yiyorum burda. tamam çalışan da vardır hoş gerçi ben görmedim ama yinede yüzde 99 unun böyle olduğunu düşünüyorum. dikkat ederseniz devlette bunların yattığını anladı atama kontenjanlarına bakarsanız 4-5 sene önceki sayılarıyla şimdiki çok farklı.

benim kanaatim rehber öğretmenler her sınıfa haftalık 1 saat derse girmeli..rehberlik sadece sorunu olana değil herkese yapılmalı diye öğretildi yıllardır..o zaman derse girilmeli diye düşünüyorum..ikincisi mesai kavramı idareciler gibi olmalı..nöbet olayına gelince bence nöbet tutmamalı..

Öğretmenin öğretmene "yatiyorlar" dediği kafaya getirdiler vallaha helal olsun. Yarın sabaha tüm öğretmenleri işten çıkardım sözleşmeli olarak kendilerine okul bulsunlar dese yetkili bir amir, sevinecekler var...
"Bence" ile başlayan bir cümle de ben yazayım o halde. Bence kutucuk doldurarak öğretmen olunmamalı, ilim irfan sosyal beceri dünya gerçekleri hakkında bilgi sahibi olmalı öğretmen adayi, bak adayı kelimesini bilerek yazdım aday değilde asıl öğretmen olanın alanında en azından bir adet yayını,kitabı,makalesi, iki satır ozgun cümlesi olmalı. Yoksa boş adam(adamlık cinsiyet değildir) her meslekte çok. Daha önce de yazdım yine yazıyorum bir bransin başka bir branşa ait forumda bu şekilde herkese, öğrenciye öğretmene veliye açık yorumlanması en hafif tabirle seviyesizliktir!

sapphire' Alıntı:
Öğretmenin öğretmene "yatiyorlar" dediği kafaya getirdiler vallaha helal olsun. Yarın sabaha tüm öğretmenleri işten çıkardım sözleşmeli olarak kendilerine okul bulsunlar dese yetkili bir amir, sevinecekler var...
"Bence" ile başlayan bir cümle de ben yazayım o halde. Bence kutucuk doldurarak öğretmen olunmamalı, ilim irfan sosyal beceri dünya gerçekleri hakkında bilgi sahibi olmalı öğretmen adayi, bak adayı kelimesini bilerek yazdım aday değilde asıl öğretmen olanın alanında en azından bir adet yayını,kitabı,makalesi, iki satır ozgun cümlesi olmalı. Yoksa boş adam(adamlık cinsiyet değildir) her meslekte çok. Daha önce de yazdım yine yazıyorum bir bransin başka bir branşa ait forumda bu şekilde herkese, öğrenciye öğretmene veliye açık yorumlanması en hafif tabirle seviyesizliktir!
Şahsen seviyesizlik olarak görmüyorum. İnsanların düşüncelerini her koşulda ifade etmeleri (üsluba dikkat edildiği sürece) gerektiğinden, zaten başımıza ne geliyorsa ifade özgürsüzlüğünden geliyor.

mesafeli' Alıntı:
mesafeli yazdı:
...herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım...

İnanır mısınız? Aynı konuyu bir rehber öğretmeni arkadaşa sordum.

Bizim amacımız sorun çözmek ve çözdürmek değil, DANIŞAN'ın kendini tanıması, varsa sorun/problem durumunun ortaya konması, kendisine has çözüm üretmesine yardımcı olmak. olarak cevapladı.

Ayrıca KESİNLİKLE ; Bizim ve diğer branşlarla ilgili konuların (bırakın Eğitim'i diğer herşey'in ) bu forumda konu edilmesi, tartışılması, görüşülmesi... hiç bir sakıncası yoktur.

Sayın hocam devlet okadar parayı arkadaşınıza öğrencilerin kendini tanıması ve sorunlara kendi çözümünü kendi üretmesi için vermiyor.Sanırım arkadaşınızın haberi yok ama rehberliğin işlevine göre belli türleri var.uyum sağlayıcı rehberlik,yöneltici rehberlik,ayarlayıcı rehberlik,geliştirici rehberlik,önleyici rehberlik,tamamlayıcı rehberlik,İYİLEŞTİRİCİ(ÇARE BULUCU) REHBERLİK ve KRİZE MÜDAHALE EDİCİ REHBERLİK gibi boyutları var. okuyun bari de birşeyler öğrensin çoluk çocuk elinde zayi olmasın
Hocam n'aptın? "Kriz'e müdahale edici rehberlik" ilk-orta-lise 'lerden bahsediyoruz biz. İstersen bi de ilaç yazsınlar.

"ÜÇÜNCÜ BÖLÜM"
Kod:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/68.html

ercinc98' Alıntı:
sapphire' Alıntı:
Şahsen seviyesizlik olarak görmüyorum. İnsanların düşüncelerini her koşulda ifade etmeleri (üsluba dikkat edildiği sürece) gerektiğinden, zaten başımıza ne geliyorsa ifade özgürsüzlüğünden geliyor.

ifade özgürlüğünü nereye çeksen oraya gider sayın hocam, dersimin içeriğini eleştirecek kişinin dersi benden daha iyi bilen uygulayan kişi olması esastır.
Dersin işlenişini, içeriğini ve dahi rehberlik için söyleyecek olursak "rehberliğin etik ilkeleri" ni bilmeyenlerin ifade özgürlüğü arkasına sığınıp hiç uzmanlığı olmayan konularda görüş bildirmesi benim için hala aynı kelimenin karşılığıdır. Bu durum bugun rehberlik için konuşuluyorsa yarında bilişim için konuşulacaktır ve Bilişim dersi için konuşacak yorum yapacak hatta yargıda bulunacak kişinin bu işin uzmanı olmadan konuşması hem sizi hemde beni yaralayacaktır.

@sapphire kendi bakış açınızdan gayet mantıklı ve tutarlısınız. Eğer bunları düşünerek yazdığınızı anlasaydım size gönderme yapmazdım.

Velhasıl "uzman" olmak gerekmez. HEM kurslarında dahi kendimi geliştirmek için kursiyerlerin görüşlerini alırım. Onları yakalayabiliyorum çoğunlukla.

Örneğin, bir arabayı eleştirmek için illa ki araba üretebiliyor, olmak mı gerek, veya araba üreticileri gitsin, araba üreticilerinin mi eleştirisini kabul etsin. Veya bir resime eleştiri getirebilmek için ressam veya iyi resim yapabiliyor olmak mı gerek?

Okul (eğitimle ilgili) sınırları içerisindeki her şeyi eleştirme hakkına sahibim. Ve okulumla alakalı olan herkes bunu yapabilmeli, şöyle olmalı, sadece şunlar konuşsun mantığı veya insanları zapturapt altında bırakarak düşünceler engellenmemeli. Herkese fırsat verilmeli, uygun görülenler (sizin düşüncelerinizde de benzerini hissettim) değerlendirmeye alınmalı,

bir düşüncenin uygunsuz olduğunu dinlemeden nasıl anlayacağız?

Bilişimle ilgli yönetmelikleri yazıları hazırlayanlar ne kadar bilişmci? :puhaha:

Rehber öğretmenlere nöbet gelirse BTR olanlar da isteyebilir mi bu mantıkla?

Tam gün ne alaka anlamadım, nöbet işi tamamen öğretmene bırakılsa daha iyi.

nöbet gelmesi saçma bence.. ama her sınıfa dönem de 1 kez derse girip sohbet etseler iyi olur, öğrencileri pek tanıyamıyorlar sınıf ortamındaki sorunlara çözüm getiremiyorlar. bi öğrenci göndersek sinirleniyorlar.
9 senelik öğretmenim benim eski okulumdaki rehber öğretmenden başka canla başla çalışanını görmedim. kendini çok geliştirmiş kişisel gelişim seminerlerine katılmış ve gönüllü olarak velilere sürekli farklı seminerler verir, öğrencilerin genel sorunları için farklı çözümler üretmeye çalışırdı boş durduğu çok nadir olurdu. hepsi öyle olsa çalışma saati falan fark etmez.

hakanotuken' Alıntı:
Başıma bir iş gelmeyecekse açıkça yazmak istiyorum :) Ben 11 yıllık meslek hayatım boyunca görevlendirmelerim dahil 7-8 farklı okulda çalıştım rehber öğretmenlik müessesesinin işlevini göremedim. Tam gün gelseler ne iş yapacaklar onu merak ediyorum. Çok gereksiz bir branş.

rehber öğretmenlik müessesesinin işlevini göremedi isen seni okuluma beklerim hocam. Osmaniye Anadolu Lisesi. Kendi alanımda çalıştığım yetmiyor gibi, vestel tabletlerin ilk dağıtıldığı okullardan birinde canla başla bt formatör öğretmen arkadaşıma yardım ediyorum. bu forumdan çok şey öğrendim. 12 saat mesai 5 gün nöbet de tutsam zoruma gitmezdi. ama kendime yazık etmişim dedim sizin bu yorumunuzdan sonra.

Çalışandan önce öğrenci düşünülmeli. Mevcut sistem çocuklara çok faydalı bir sistem değil bence. Hepimizin çocuğu var. Okulda rehberlik öğretmeni var mı yok mu haberleri yok. nasıl sınıf rehber öğretmeni haftada 1 saat rehberlik yapıyorsa bu işi rehberlik öğretmeni yapabilir.. sürekli öğrenciye rehberlik yaptıkları yok sonuçta. haftada 15 saat olsa kalan zamanda da bireysel inceleme için yeterli olur. şu anda rehberlik öğretmeni öğrenciyi tanımıyor bile. yani çocuğa en faydalısı neyse o olmalı.

satrun_ogr' Alıntı:
Çalışandan önce öğrenci düşünülmeli. Mevcut sistem çocuklara çok faydalı bir sistem değil bence. Hepimizin çocuğu var. Okulda rehberlik öğretmeni var mı yok mu haberleri yok. nasıl sınıf rehber öğretmeni haftada 1 saat rehberlik yapıyorsa bu işi rehberlik öğretmeni yapabilir.. sürekli öğrenciye rehberlik yaptıkları yok sonuçta. haftada 15 saat olsa kalan zamanda da bireysel inceleme için yeterli olur. şu anda rehberlik öğretmeni öğrenciyi tanımıyor bile. yani çocuğa en faydalısı neyse o olmalı.

katılıyorum bu görüşünüze ama atladığınız ya da bilmediğiniz bir konu var hepinizin. daha önce kendi alanımızdan bir yüksek yöteciyiye sahip iken şu anda alan dışı bir yöneticiye sahibiz. ve malesef diyorum tüm sıkıntı kendini bilmez branş öğretmenlerinin şikayetlerinden ki bana sorarsanız da kıskançlığından kaynaklanmaktadır. şerefle söylüyorum ki bilgisayar konusunda ne öğrendi isem ve kendime ne kattı, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Emin KARİP hocamdan gazi üniversitesi lisans dönenimde 1 yılda öğrendiğim kavramları geliştirmemden kaynaklandı. dilerim birgün bilgisayar öğretmeni arkadaşları bir beden eğitimi branşına sahip yüksek yöneticiye verirler. görürüm sizi :) kaldı ki norm problemi yaşadığınızda sileri en çok ben savundum osmaniye de

ercinc98' Alıntı:
@sapphire kendi bakış açınızdan gayet mantıklı ve tutarlısınız. Eğer bunları düşünerek yazdığınızı anlasaydım size gönderme yapmazdım.

Velhasıl "uzman" olmak gerekmez. HEM kurslarında dahi kendimi geliştirmek için kursiyerlerin görüşlerini alırım. Onları yakalayabiliyorum çoğunlukla.

Örneğin, bir arabayı eleştirmek için illa ki araba üretebiliyor, olmak mı gerek, veya araba üreticileri gitsin, araba üreticilerinin mi eleştirisini kabul etsin. Veya bir resime eleştiri getirebilmek için ressam veya iyi resim yapabiliyor olmak mı gerek?

Okul (eğitimle ilgili) sınırları içerisindeki her şeyi eleştirme hakkına sahibim. Ve okulumla alakalı olan herkes bunu yapabilmeli, şöyle olmalı, sadece şunlar konuşsun mantığı veya insanları zapturapt altında bırakarak düşünceler engellenmemeli. Herkese fırsat verilmeli, uygun görülenler (sizin düşüncelerinizde de benzerini hissettim) değerlendirmeye alınmalı,

bir düşüncenin uygunsuz olduğunu dinlemeden nasıl anlayacağız?

Bilişimle ilgli yönetmelikleri yazıları hazırlayanlar ne kadar bilişmci? :puhaha:

Hocam, araba örneğinizi açıkçası çok yadırgadım, söylediğiniz örnek son kullanıcının arabayı eleştirmesine denk gelir ki benim açıklamakta ısrar ettiğim konu arabanın görüntüsünü tasarımcıların, motorunu motor mühendislerinin, mekaniğini ise mekanik uzmanlarının eleştirmesi bağlamındadır.

Eğitimle ilgili sınırlar içerisinde eleştirme hakımız elbette var ancak eleştirebileceğimiz nokta yalnızca uzmanı olduğumuz kendi branşımız olmalıdır. yoksa haddim olmayarak örnek vererek açıklamam gerekirse anasınıfı öğretmeni genel tabirle akşama kadar çocuklarla oynayıp nöbet dahi tutmadan benimle aynı haklara sahip oluyor dersem, anasınıfı öğretmenlerini tümden rencide etmiş olurum. Oysa ki Anasınıfı Öğretmenlerinin; çocukların altına kaçırmaları, anne babalarının prens ve prenseslerinin birbirlerine zarar verme olasılığı varken ve tüm bunlar ortada iken birde okulu sevdirip eğitime istek duymalarını sağlamaya çalışmaları görmezden gelemeyiz.

Aslına bakacak olursak son cümleniz gerçekten durumu özetliyor. "Bilişimle ilgili yönetmelikleri yada yazıları hazırlayanlar ne kadar bilişim konusuna hakim ya da bilişimci" sorusunu sorduğunuzda aslında benim anladığım herkes her konuda görüş belitmemeli hele ki eğitim gibi tamamen uzmanlık gerektiren konularda yetkin otoritelerin görüş bildirmesi polemik üretmeden toplumun tüm paydaşlarını tatmin edecektir.

Eğer bir okulda Rehberlik öğretmeni olsun başka bir branş öğretmeni olsun iş saatlerine riayet etmiyorsa işini savsaklıyorsa o öğretmenin tek suçu VİCDANSIZ olmaktır geri kalan bütün suçlar güvenilipte o okula İDARECİ yapılan kişilerindir.

Tabiki gelmeli 9-15 mesai yap full ekders al kendi odan olsun.Tam gün mesai+Nöbet tutsun+sınıf rehberlik derslerine girmeli
Şefler bile nöbet tutuyor,idareciler felan, onlar da tutmalı,öğrenciyi rehberliğe gönderiyoruz ne oldu? diyoruz:Sonuç gaz verdi gönderdi diyor.Maalesef arkadaşlar..

pdrliugur' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:
Başıma bir iş gelmeyecekse açıkça yazmak istiyorum :) Ben 11 yıllık meslek hayatım boyunca görevlendirmelerim dahil 7-8 farklı okulda çalıştım rehber öğretmenlik müessesesinin işlevini göremedim. Tam gün gelseler ne iş yapacaklar onu merak ediyorum. Çok gereksiz bir branş.

rehber öğretmenlik müessesesinin işlevini göremedi isen seni okuluma beklerim hocam. Osmaniye Anadolu Lisesi. Kendi alanımda çalıştığım yetmiyor gibi, vestel tabletlerin ilk dağıtıldığı okullardan birinde canla başla bt formatör öğretmen arkadaşıma yardım ediyorum. bu forumdan çok şey öğrendim. 12 saat mesai 5 gün nöbet de tutsam zoruma gitmezdi. ama kendime yazık etmişim dedim sizin bu yorumunuzdan sonra.

Olur hocam, Osmaniye'ye yolum düşüyor okulunuza uğrayabilirim. Belki ömrümde ilk defa örnek bir rehber öğretmenlik müessesi görebilme şansına erişirim.

Hocam ben de çalışan rehber öğretmenler gördüm benim eleştirim öğretmenlere de böyle bir branşın olması gereksiz.

hakanotuken' Alıntı:
:+1:

:)
Nöbeti diledik sendika bastırdı ücretini alacağız dedi aldık sonra bunaldık, sınıf rehberliğinin ücretini aldık sonra bunaldık, yeni yapılan okullarda bireysel çalışma odalarımız olmasını geçtim en azından zümre odaları olması konusunda sendikamıza baskı kurmadık, ama odası olanı Rehberliğin etik ilkeleri hakkında bilgimiz olmadan odaları var diye kafaya taktık.

yapılan yorumları görünce, çok bilinen bir fıkra yazarak bu konuya son cevabımı yazayım dedim;

Bir gün bir kişi eski eşyaları karıştırırken eski bir lamba bulur. Lambanın tozlarını silmek için ovuştururken lambanın içinden bir dev çıkar.
- 'Dile benden ne dilersin?' diye sorar.
- 'Dileğini yapacağım. Ancak bir şartım var. Sen ne dilersen sana yaptığımın iki katını da komşuna yapacağım. İyi düşün dileğini söyle'
Bizimki kısa bir düşünme süresinden sonra dileğini deve söyler:
- 'Ey dev! Benim bir gözümü kör et!'

Ben nöbet tutuyorum sende tut, ben derse giriyorum sende gir, ben öğrenci ile problem yaşıyorum sende yaşa, hatta mümkünse iki katı olsun.

Aklıma öğrencimin bir sözü geldi; Kısa bir ara trabzonun bir köyünde çalıştım, ders arasında çocuklar top yüzünden kavga etmişler olay basit, nöbetçi öğretmen dersten çıkmış yorgun, son saatler zaten, olaya biraz fazla tepki gösterince öğrenci hocam dedi "ne gada hayınsınız" ..

İşini layıkı ile yapabilene Rehberlik branşı vicdanla muhasebeleşilecek zor bir alan. ÖĞRENCİLERİN Odada vicdanen huzurlu bir şekilde oturabilen rehber öğretmenlere ihtiyacı var

Re: Ynt: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?

Sağol hocam
Teşekkürler.

Rehber öğretmenlerin ne iş yaptığını bu yıl açığa alındıklarında anladık okul olarak. Müdürümüz okula gelen iki veliyle kavgaya tutuşup polis çağırdı. Öğrenci davranış sorunları inanılmaz artmıştı. 5. sınıfların uyum sorunu büyük bir uyumsuzluğa dönüşmüştü. Berbat bir dönemdi Allah bir daha yaşatmasın. Şu an sınıf öğretmenliği yaptığım bir grupta rehber öğretmenle birlikte çalışmamız sonucunda gözlenebilir bir ilerleme kaydettik mesela. Sınıfı sevdiğim ve kaybolmasına göz yummadığım için aldım. Görüşme yapmadığımız tek veli kalmadı. Sınıf sonlardayken baştan ikinci olmaya başladı denemelerde. Rehber öğretmen, varlığı yokluğunda anlaşılan bir şey bana göre. Bizim okuldaki çok çalışkan bir arkadaş. Onunla çalıştığım için çok mutluyum. Kötü rehber öğretmenlere pek rastlamadım. İdare tarafından sömürülen rehber öğretmenlere rastladım daha çok. Kendi işlerini sırf derse girmiyorlar diye onlara yüklemek çok vicdansızca. Şu anki mesai saati değişikliği onların daha çok sömürülmesine yol açacak. İşini iyi yapmayan bir sürü rehber öğretmen olabilir. Ama sadece rehber öğretmenler mi? Bilgisayar oyun dersi, sen ne iş yapıyorsun ki diyen, keşke bilgisayar öğretmeni olsaydım diyen bir sürü dengesiz insana rastladım. Her branşta işini iyi yapmayan bir sürü öğretmen var maalesef. Bir kişi yüzünden hepsini karalayamam. Mesela bizim okuldaki türkçe öğretmeni akşamdan kalıyor, berbat biri, ders anlatmıyor, not tutturmuyor, uyanamayınca okula gelmiyor. Onun yüzünden hepsi kötü diyemem. Çok yanlış bir değişiklik rehber öğretmenlerin yeni yönetmeliği. Desteklemiyorum. Yazık...

Sayın Öğretmen Arkadaşlarım
Ben 25 yılınını çalışan bunun 6.5 senesini sınıf öğretmeni 16.5 senesini öğretmenlik meslek bilgisi öğretmenliği (bunun son dört senesini bilişim teknolojileri rehber öğretmenliği) son olarak 2 senedir Rehberlik Öğretmenliği yapıyorum. Çalıştığım okul 1744 öğrencili ve 3 rehber öğretmen olarak çalışıyoruz.Önce Hakan Ötüken beye bir şey söylemek isterim.Hiç sınıfta öğrenciniz öldü mü?
Öldüğü zaman sınıfınızdaki öğrencilere ve o okuldaki aynı devredeki öğrencilere psiko sosyal müdahaleyi kim yapacak. Okulunuzdaki bir öğrenci alçağın biri tarafından pompalı tüfekle öldürüldüğü zaman psiko sosyal müdahaleyi kim yapacak.Bir öğrenci tanıma fişini bile rehberlik servisine vermeyen öğretmenler mi? Değerli arkadaşlarım biz tartışmayı yatanlar üzerinden yaparsak yanlış sonuçlara ulaşırız.Bizler Öğretmenlerin sarı öküzleriyiz. Eğer bizi verirseniz sıra size de gelecektir.Bilmem yeni taslak diğer branştaki öğretmenleri ne kadar mutlu edecek.Van depreminde en çok işe yarayan gereksiz bulunan rehberlik öğretmenlerdi.900 bin kişilik öğretmen camiasının hiç bir bireyi gereksiz değil aksine eli öpülesidir. Görevini bilhakkın yerine getiren her öğretmenin elini öperim.Unutmayın Tek hedefimiz bize emanet edilen Türk Milletinin emaneti ve geleceğimiz olan çocuklarımıza Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda istikamet vermektir.

Sınıf öğretmenlerinin lise matematik dersine girebildiği bir ülkede ölüm esnasında psiko sosyal müdahaleyi eski bir sınıf öğretmeni yeni rehberlikçi olarak siz bile yapabilmişseniz o müdahaleyi okulda bulunan diğer 50 öğretmen de yapabilir diye düşünüyorum.

Allah korusun kimse ölmesin ve hiç bir öğretmen psiko sosyal müdahale yapmak zorunda kalmasın.

Hocam bana neden cevap verme zorunluluğunda hissediyorsunuz anlamıyorum ben genelleme yapmıyorum sadece kendi gözlemlerimi ve bakış açımı belirtiyorum. Dikkatle okursanız "BEN" görmedim yazdım. Gözlem yani...

Ben herkes gibi düşünmek zorunda değilim, rehber öğretmenleri peygamber değil neden eleştirilmesin. Sıra bize de gelir filan yazan arkadaşlara da şunu söyleyeyim; kasmanıza gerek yok, akışına bırakın, sıra bize gelecekse zaten gelecektir, kimseye sormalarına ve kamuoyuna bakmaya gerek duymayacaklardır.

rehberlik servislerinin çok bi işe yaramadığı konusunda herkes hem fikir zaten. fakat 8-5 mesai ve nöbetle nasıl iyileşme bekleniyor anlamak mümkün değil.

Olaya hakkaniyetli ve sağduyulu yaklaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Çoğu arkadaşın dediği gibi herkes kendi mesleği ile ilgilense daha sağlıklı olur. Her mesleğin içinde isini iyi yapan savsaklayan var. Ancak genele bunu yaymak ne kadar adil olur. Ayrıca bu tur anketler hic masumane değil tamamen fitne çıkarmaya yönelik. İsini kaytaran biri 8_5 ve nöbette olsa yine bir yolunu bulur kaytarır.

Geri