Rehber öğretmenlere kötü haber

Kodla Büyü

Tenten

Süper Üye
Süper Üye
Rehber öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor. MEB yetkililerinden edinmiş olduğumuz bilgilere göre Rehber yeniden tanımlanıyor. güncellemeler kapsamında rehberlik servisleri, rehber öğretmen,psikolojların görevtanımları yeniden güncelleniyor. Rehber öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor. Öğretmenler arasında MEB’de en çok kayrılan ve ayrıcalıklar tanınan rehber öğretmenlerinin tüm ayrıcalıkları kaldırılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz aylarda Talim ve Terbiye Kurulu kararında değişiklik yaparak öğretmenliğe kaynak olarak belirlenen alanlarda düzenleme yaptı bu düzenlemenin arkasından tüm rehber öğretmenlerinin atama kararnameleri yeniden düzenlendi ve atama branşı rehberlik olarak değiştirilmişti. Bu çalışmanın hemen arkasından Rehberlik yönetmeliği ele alındı ve güncellemeler kapsamında öğretmenler ve okul idarelerince en çok yapılan itirazlar dikkate alınarak düzenlemeler yapılmaktadır. Edinmiş olduğumuz bilgilere göre yapılan güncelleme çalışmasının konuları:

1-Rehber öğretmenlerin çalışma saatleri öğretmenlerle aynı kapsamda değerlendirilerek 6 saatlik çalışma saatlerinin nasıl düzenlenmesi gerektiği okuldaki ikili ve tekli oluşuna göre düzenlenmesinin okul idaresince nasıl yapılması gerektiği konusu açıklığa kavuşturuluyor.

2- Ek ders ayrıcalığı kaldırılıyor. okul idarecileri gibi Rehber öğretmenlerinde eğitim öğretim işine dahil edilerek, uygulama ile empati yeteneklerinin geliştirilmesi sürejinin gereği olarak 6 saat rehberlik derslerine girmesi sağlanacak, rehber öğretmenler sınıf ortamında öğrencileri daha iyi tanıma beceri ve yeteneği kazandırılarak rehber öğretmenlerin eğitime olumlu katkıları sağlanacaktır. okul idareci ve öğretmenlerin en çok eleştirdiği konu rehber öğretmenleri olur olmaz ders ortasında gerekli gereksiz öğrencileri ders den almaları nedeniyle eğitimin olumsuz etkilendiğini sık sık dile getiriyorlardı.

3-Rehber öğretmenlerin yan gel yat dönemi resmen bitiriliyor. öğrencilere anket yap bireysel danışmanlık yap dönemi yerine eğitim öğretim amacına ve türk eğitiminin amaçlarına dönük çalışmalarda rehber öğretmen aktif görev alacaktır, Orta öğretim yönetmeliğinde rehber öğretmenin görevleri ikiye ayrılacak ve eğitim öğretimle ilgili görevleri tek tek yazılacak ve yönetmelikte yer alacak, diğer görevleri olan danışmanlık görevleri ile rehberlik görevleri rehberlik yönetmeliğinde muğlak ifadeler yerine somut ifadelerle yazılacak.

4- rehber öğretmenler sınav görevi alıyorsa sınıfada girmelidir diyen öğretmenler öğrencilerle ilgili sorumluluklarıda almalı, okullarda huzursuzlukların temel sebebi işi olmayan rehber öğretmenleridir işleri olmadığı için okulu karıştırıyorlar düşüncesinin haklılık payı olduğunu gören MEB bunun içinde norm kadro belirleme işini yeniden gözden geçirecek

5- Rehber öğretmen açığını kapatmak için felsefe ve psikoloji bölümü mezun olan öğretmenler arasından rehber öğretmen atama hazırlığı ve çalışması yaptığı duyumları dışarılara sızmaya başladı. Talim Terbiye kurulu bu konuda gündemlerinde butür çalışma yok fakat gelirse değerlendiririz demektedir.

6- okul rehberlik servisi öğrencilerin bizzat başarı ve başarısızlık durumundan sorumlu olacak hatta MEB avrupanın bir çok okullarında olduğu gibi Rehber öğretmenleri sözleşmeli olarak işe alıp performansı düşükolanların işlerine son verme gibi düşünceleri değerlendirmeye aldığı duyumları da var.

MEB Milli eğitim sistemini yeniden yapılandırma konusunda emin adımlarla ilerliyor. MEB iş üreten ve çalışan eğitimci arıyor eski alışkanlıklar dönemi bitti diyor . MEB ali babanın çiftliği olmadığını vurgularcasına, yat dönemi bitti diyor

serkan@kamu.tv.tr

nihayet :) çalıştığım okul ilkokul ortaokul oldu tam 4 taneler. akşama kadar kahve falı tümü yüksek lisansı bitirdi doktoraya başlamışlar. bizde şu bilgisayar senin bu bilgisayar benim.

3-Rehber öğretmenlerin yan gel yat dönemi resmen bitiriliyor.

Güzel hoşda bu ibare hiç yakışmış mı :-1:

Re: Ynt: Rehber öğretmenlere kötü haber

Yan gelip yatıran da devlet, şikayet eden de...
Rehber öğretmen bence haftada 15 saat derse girmeli. Mesela sadece 12. Sınıflara olabilir. Geri kalan zamanda da danışmanlık yapabilir. Ayrıca okuldaki başarısızlıktan da sorumlu olmalı. Bu iki madde yeter. Felsefe öğretmenleri rehber öğretmen olmamalı. Bu haksızlık olur.

oguz-han hocamın dediği gibi aslında. Branş değişir, saat değişir, müfredat değişir, sınavlar değişir, sistem değişir bunlar değişirken de sürecin eksisi artısı daha tam yerine oturmamışken tekrar değişir. Bu kadar hızlı değişimlerde öğretmen sistemdeki yerini muhafaza edemez. Bir zaman sonra iş yapamaz hale gelir, sonra sistemde fazlalık gibi algılanmaya başlar. Üçüncü taraf kişiler ise yetkili ağızlardan çıkan her türlü eleştiriyi mutlak doğru gibi kabul ettiğinden öğretmen bir zaman sonra psikolojik olarak da zorlanmaya başlar. Teknoloji Tasarım dersi öğretmeniyim. Ben de benzer süreçlerden geçtim. Eleştirilerimizi sunsak da sisteme müdahale etmemiz söz konusu değildi. Ders getirildiği gibi bırakıldı. Her sınıftaki konular aynı olduğu için ders ve öğretmen kendini tekrar eder hale geldi. Şimdi de 6- 7-8. sınıflarda varken 7 ve 8. sınıflarda bu ders görülmeye başladı. Küçük okullarda norm sıkıntısı oluştu. Doğal olarak şu anda sistem için fazlalık durumundayım, sistem de sürekli değiştiğinden sonraki senelerde ne olur bilemiyorum. Yakın zamanda birileri çıkıp bunlar ne iş yapıyor derse şaşırmam açıkçası ben sistemin benden istediğinin haricinde bir şey yapmıyor / yapamıyorum.

karinca_52' Alıntı:
3-Rehber öğretmenlerin yan gel yat dönemi resmen bitiriliyor.

Güzel hoşda bu ibare hiç yakışmış mı :-1:

Hakikaten bu hiç olmamış. Zamanında bizim bölüm için de bu yakışıksız kelimeleri kullanırlardı. Öğretmen her zaman verilen görevi layıkıyla yapmaya çalışır.

Bu nasıl bir zihniyettir bir öğretmenin bir başka branştaki öğretmen hakkında bu kadar seviyesiz aşağılayıcı konuşması kabul edilemez. :-1:

Bu şekilde diğer branş öğretmenlerine atıp tutarsanız ancak kendinizi küçük düşürürsünüz...

tenten' Alıntı:
4- rehber öğretmenler sınav görevi alıyorsa sınıfada girmelidir diyen öğretmenler öğrencilerle ilgili sorumluluklarıda almalı, okullarda huzursuzlukların temel sebebi işi olmayan rehber öğretmenleridir işleri olmadığı için okulu karıştırıyorlar düşüncesinin haklılık payı olduğunu gören MEB bunun içinde norm kadro belirleme işini yeniden gözden geçirecek

Ya buna ne demeli arkadaş.

İnsanlar neden birilerinini kaybettiği haklar üzerinden mutlu olur. Bir zamanlar 7 saate 1 saat planlama hakkımız elimizden alındığında da diğerleri bu şekilde sevinmişti. Rehber öğretmen ne yapar hiç düşündünüz mü? Ne bekliyorsunuz öğrenciyi kolundan tutup valla olmaz gel rehberlik yapacağım mı desin. Rahberlik derslerne bu vatandaşlar girerse diğerleri 2 saat ücret için kazan kaldırır. Unutmayın BTR lerde diğer öğretmenlerin gözünde derse girmeden yattığı yerden ücret alıyor. Haftada 2 format atıyor başka ne iş yapıyor? gözüyle bakılıyor. Kimse diğer branşın sıkıntısını yada güçlüğünü bilmiyor. Onun için hakkını kaybeden arkadaşın yanında olalım başkalarının zararıyla mutlu olmayalım. Çünkü yarın sıra bizlere diğer branşlara gelecek. :verymad:

Bence rehber öğretmenlerin yanında yer almalıyız. Çok yanlış bakıyorsunuz olaylara. Sıranın BTR'lere geleceğini düşünen yok.

LAf-ı güzaf.
Ben en zıt karakterleri görmüş biri olarak derim ki: karşılaştığınız yada muhattap olduğunuz öğretmenler gerçek manasıyla boş olabilir ama genelleme yapmanız yanlış...
Bu lafları BT öğretmenine uyarladıklarındaki tepkiniz bir düşünün... Uyarlamayı hak eden bazı arkadaşlarımız olacaktır ama ortamadaki veya iyi düzeydeki öğretmenlerimize hakaret olmaz mı?

Zaten bu yüzden birlik olamıyoruz biz. Ne kadar yıkıcı bir yazı bu yahu. Yazık çok yazık... Empatiden nasibimizi almadıkça daha çook ayrışır birbirimizle uğraşırız...

Salağın biri yazı yazmış. Bir sürü olur olmaz hakaret. Öğrenciler arasında ki en ufak bir sorunu tam anlamıyla çözüme kavuşturan tek öğretmen rehber öğretmendir. Bu sorunlar veli ve öğretmen dahil edilirse en az yarım gün sürer. Tabi bizim diğer branş öğretmenleri gibi "kapat çeneni" gibilerinden çözümden bahsetmiyorum. :puhaha:

Rehber öğretmenlerin hakkıyla görevini icra edenleri bir tarafa bırakırsak genel olarak en az sevilen branş olduğunu düşünüyorum. Bunu bu noktaya getirenlerde yine kendileridir maalesef.

sorun varsa rehber öğretmenin yeni görev tanımı budur dense yeterdi.. yazılanlara katılan biri bile bu şekilde ifadeler kullanıldığında n dolayı yazıya muhalefet olurlar...,
bizde norm 4 müş mesela ama 2 rhber var .. bana sorarsanız fazla fazla yetiyor..

kakababa' Alıntı:
Rehber öğretmenlerin hakkıyla görevini icra edenleri bir tarafa bırakırsak genel olarak en az sevilen branş olduğunu düşünüyorum. Bunu bu noktaya getirenlerde yine kendileridir maalesef.
Hocam katılmıyorum. Şöyle bir durum var. Bir BTR hergün sırtından terler akıtırcasına çalışsa da, ders saati azsa kimse onun çalıştığına bakmaz ve bu adam ne yapıyor sabahtan akşama kadar diye düşünür. Aynı şekilde de Rehber Öğretmenlerin ne yaptığını tartışma bize düşmez. Herkes kendi branşından mesuldür. Sevilip sevilmeme konuısunu sadece tespit yapmak anlamında söylediyseniz size hak verebilirim. Sevilmemeleri de kıskanılmalarından kaynaklanıyor. Rehberlikçi olabilmek için 2. üneiversite Felsefe okuyan Müdür yardımcıları tanıdıklarım bile var. O kadar diyeyim yani.

bu haberi gerçek zannedip sevinenlere sarı öküz hikayesini okumalarını tavsiye ederim :-1:
çok saçma bir yazı

Buradaki yorumları görünce sevindim doğrusu. Demek ki zamanında yaşadıklarımız bizi olgunlaştırmış diye bir genelleme yapabiliriz.

sallama haber.. böyle bişey olsada bu şekilde ifade edilmez...
bt napıyo rehber napıyo diyen kiişiler siz gözünün önünde eşşek gibi de çalışsanız yine aynı şeyi der.. ama öğrt. odasında 1 ders saati boyunca yemek tarifi muabbeti yaparsanız.. rehberlikçi ne iş yapıyo diye herkes der buseefer

Haberde ciddiyet payı yok,birinin rehber öğretmenlerle sorunu varmış oturup döktürmüş anlaşılan

oyungezer' Alıntı:
kakababa' Alıntı:
Hocam katılmıyorum. Şöyle bir durum var. Bir BTR hergün sırtından terler akıtırcasına çalışsa da, ders saati azsa kimse onun çalıştığına bakmaz ve bu adam ne yapıyor sabahtan akşama kadar diye düşünür. Aynı şekilde de Rehber Öğretmenlerin ne yaptığını tartışma bize düşmez. Herkes kendi branşından mesuldür. Sevilip sevilmeme konuısunu sadece tespit yapmak anlamında söylediyseniz size hak verebilirim. Sevilmemeleri de kıskanılmalarından kaynaklanıyor. Rehberlikçi olabilmek için 2. üneiversite Felsefe okuyan Müdür yardımcıları tanıdıklarım bile var. O kadar diyeyim yani.

Benimki sadece bir gözlem rehber öğretmenin ne yaptığı ya da yapmadığı ile ilgilenmiyorum. Her branşta olduğu gibi özveri ile çalışanda vardır çalışmayanda ama her şeyi canım cicim edebiyatı ile çözeriz noktasında olan rehberlikçileri bende dahil çoğu arkadaşım sevmiyor. Derslere ise azda olsa mutlaka girmeleri taraftarıyım, sınıfta bulunmadıkları için olaylara uzak kalıyorlar üniversitede gördükleri teorik bilgilerde maalesef derse girmedikleri için çoğu kez işe yaramıyor. Bizlerde bile öğrenci ile tek başına konuşurken çocuk sanırsın melek ama sınıf içinde 3 5 öğrenci birleşince farklı bir tavır alıyor.

Rehber öğretmenler öğrenci davranışını izlemek, anlamak için zorunlu olarak nöbet tutmalıdır. Rehberlik dersi kademeli olarak kalkmaktadır. Ders her kademede olmalı ama rehber öğretmen tarafından girilmelidir. Öğrenciyi kendi ortamında tanımak, onun hakkında bilgi sahibi olmak ve en önemlisi uzmanlık gerektiren psikolojik sorunları tespiti amacında rehberlik derslerini doldurmalıdır. Rehberlik anlayışı dört duvar arasında sıkışmamalı, öğrenciyi her yönden tanımak için her türlü tedbir alınmalıdır. nöbet tutmamaları ve derse girmemeleri bu sebeplerden dolayı yapılan işe aykırıdır.

Bir çoğunu gördüm ya kitaplar bitirdi yada nette alışverişte gezdi... Tabi bunlardan dolayı meslektaşımızın kötülüğünü istemek doğru olmaz...

Yaw arkadaşlar hak var hukuk var Allah'ınızı severseniz. Benim eşim sınıf öğretmeni eve gelince canı çıkmış vaziyette geliyor. Taşıma merkezli bir okulda nöbet tutuyor, servis şoförleriylr muhattap oluyor, etkinlikler hazırlıyor, veli oplantıları yapıyor, veli ziyaretleri yapıyor.... vs. hafada 15 saat ek ders alıyor. Rehber öğretmen ne iş yapıyor Allah aşkına. Samimi davransın tüm rehber öğretmenler. Bizim okul ilçe merkezinde merkezi bir okul rehber öğremeni yok. Neden biliyor musunuz? Lise olduğu için işi çok oluyormuş. Zaten bi sorumlulukları yok bir de işi az olan okul beğeniyorlar. Yapmayın etmeyin Allah aşkına yok bilgisayarıydı, yok idaresiydi, yok kütüphanesiydi, yok etkinlikleriydi, yok şiir gecesiydi, yok tiyatrosuydu,yok akıllı tahtasıydı, yok tabletiydi, yok optik okuyucusuydu hepsi bilgisayar öğretmeninin üzerinde. Zamanında biz Eğitici formatör iken derslere girmiyorsunuz diye DENGE TAZMİNATImızı kestiler.Benden 2 ay kesildi. Benim görüşüm rehber öğretmen ya okullardaki rehberlik ders saatlerine girmeli veya derslere girmediği için Denge Tazminaları ödenmemeli. Biz formatör iken sabah 8 akşam 5 çalışığımızda haftada çalıştığımız fazladan 15 saat ile adamların maaş karşılıklarını zaten çalışıyorduk ve aldığımız ek ders aynı. O zaman hiçbir rehber öğretmen çıkıp "Bilgisayar öğremeni arkadaşlarımıza haksızlık yapılıyor" diye hiç konuşmadılar. Dünyadan haberleri yoktu. Hangi rehber öğremen arkadaş etkinliklerini planlarken "rehber öğretmen girecek" dediği derslere hakkaniyetiyle girdi. BTR bizim için tam bi çıkmaz oldu zaten. İdareye 30 saat ders programı yapın deniliyor adamlar iki saat sabahtan bi saat boş bir saat BTR koyuyor. Ben şahsi olarak yıllardır gözümün önünde gerçekleşen bu haksızlığa bir dur denmesini istiyorum. Saygılarımla...

bilişim teknolojileri öğretmeniyim rehber öğretmenin görev tanımı beni alakadar etmez size neden eder anlamıyorum işinize baksanıza kardeşim

bizim yatiş icin bir cekyat alan arkadas vardi odasina rehber ogretmen :) iyi olmus vala umarim gecer bunlar adamlar ikili ogretimde birisi 9 da gelio 12 de gidiyor oburu 12 bucukda geliyor 3 de gidiyordu adaletmi bu

Geri