Reklam virüslerinden kurtulma

Kodla Büyü

gökalp

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Gün geçmiyor ki yeni bir virüs ile karşılaşmayalım. Ne kadar güncel bir anti virüs yazılımı da kullansanız (orijinal olmasına rağmen) çare olmuyor. Çocuklar tabii ki oyun oynama aşkıyla nerelere tıkladıklarını bilmedikleri için adware yada malware bulaşması kaçınılmaz oluyor. Allah'tan güvenli internet kavramı varda biraz daha bu durumu filtreliyor.

Şimdi bizim çocukların yeni bulaştırdıkları bir virüsten bahsetmek istiyorum size. Çocuklardan sonra bilgisayara bir haller olduğunu fark ettim. Internet bayağı yavaşlamış, youtube nerdesin göstermiyor, açılan videolar donup kalıyor sürekli. Ve bir süre sonra fark ettim ki chrome da dahil olmak zere bütün tarayıcılarımıza reklam virüsleri (eklentileri) bulaşmış. Kaspersky Pure 3 2014 full ve güncel olmasına rağmen hem yakalamıyor, bulsa da temizleyemiyor. Nod 32’yi denedim olmadı, 1-2 anti virüs daha cık cık cık …

Biraz araştırdığımda 4-5 adımda çözebileceğim İngilizce bir kaynak keşfettim. Benim gibi bu reklam virüsünden muzdarip olanlar için bir yazıhazırlayalım dedim. (Bloğuma uzun zamandır yazmıyordum, sebep oldu :) )

Bir adware (reklam virüsü) üzerinden anlatacağım ama siz herhangi bir kötü amaçlı reklam virüsü için kullanabilirsiniz.

Adı: Greener web ads
Türü: adware,malware

Greener-Web-Ads.jpg

Adım 1: Öncelikle Greener web ads yazılımını Bilgisayarınızın Kontrol Panelindeki Programlar kısımından kaldırın:

windows-start-menu-control-panel.jpg

Greener-Web-uninstall.jpg

Adım 2: AdwCleaner programı yardımı ile “Greener Web pop-up ads” i Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome ‘da kaldıralım:

AdwCleaner-Scan.jpg

AdwCleaner-removal.jpg

Adım 3: Malwarebytes Anti-Malware Free programı yardımı ile Greener Web pop-up virusünü temizleyelim:

malwarebytes-anti-malware-fix-now.jpg

malwarebytes-anti-malware-potential-threat-detected.jpg

Adım 4: Eğer hala sağa sola bulaştırdığı bir şeyler olduğunu düşünüyorsak Greener Web infection’ini HitmanPro programı yardımı ile bir daha kontrol edip sildirelim.

hitmanpro-install.jpg

hitmanpro-scan-results.jpg

Adım 5: Greener Web Ads ve Greener Web Deals from eklentilerini Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome eklentilerini kaldırın:

IE için:

Internet-Options-Internet-Explorer.jpg

reset-button-Internet-Explorer.jpg

Firefox :

Firefox-Troubleshooting-Information.jpg

Reset-Firefox-to-default-settings.jpg

Google chrome:

Google-Chrome-extensions.jpg

malicious-Chrome-extension.jpg

Kullanılan programlar:

AdwCleaner (1.3 mb) : İndir
HitmanPro (6.8 mb): 64 bit: İndir32 bit: İndir
Malwarebytes Anti-Malware Free(16,8 mb): İndir

Üçünü tek pakette indirebilirsiniz (24,4 mb): İndir

Teşekkürler turkkod...

:+1: Şimdilik böyle bir sıkıntı yok fakat gerekli olabilir

teşekkürler hocam. Senin yazını okurken bile reklam çıkıyordu:) bende program deniyordum..En güzeli de programları eklemen olmuş ellerine sağlık. Sayfada gezinirken yazıyı tıklasan bile reklam açılıyor. Bu reklam siteleride abartı işi bu arada.

23 bin reklam engellemiş şuana kadar bereket versin..

Ekli dosyalar

• 2015-05-06 10-56-56 Ekran görüntüsü.png
    2015-05-06 10-56-56 Ekran görüntüsü.png
    184.1 KB · Görüntüleme: 3,142
Geri