Renault 19 Europa yağ değişimi

Kodla Büyü

macar20

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar..
Renault 19 Europa 1.6 RNE, LPG li araç kullanıyorum.. motor yağı değişim zamanı geldi, arac 4 aydır bende. ilk defa yağ değiştireceğim.
1- hangi yağı önerirsiniz?(marka ve numarası) yorumlarda genel kullanım (10/40)
2- yağ ve hava filtresinide değiştirmem gerekir mi?
3- Bor Power denen ürün kullanmam arabaya fayda sağlar mı? ürün hakkındaki yorumlar gayet mantıklı geldi? (arabam 122 binde)
4- Antifriz ne kadar koymak gerekiyor? 2-3 LT yeterli olur mu?
5- yaklaşık her 10 binde bir şanzıman yağınıda yenilemek gerekiyor mu?

sorular biraz fazla oldu :) cevaplayan arkadaşalra şimdidden teşekkürler..

Merhaba arkadaşım sorularına bildiğim kadar cevap vereyim;
1) Castrol magnatec 10/40 öneririm (60 tl civarında)
2) Her onbin bakımında yağ ve hava filtresini değiştirmen iyi olacaktır. İkiside 10 tl den 20 tl eder.
3) Bor power ben kullandım herhangi yararını görmedim. Benim motor 189 bin deydi. Ama sende ne sonuç verir bilemiyorum. Ayrıca yüksek miktarda yağ eksiltmiyorsa gerekte yok zaten. Birde bor power ürününü sihirli değnek gibi düşünme motor kötü durumdaysa onun yapabileceği fazla bişey yook zaten
4) Antifiriz miktarı bulunduğun şehre göre değişir. Ama yine benim tavsiyem yaz kış full antifiriz kullanmandır. Çünkü motor parçaları normal suyla kullanıldığında kireçten dolayı hasar görüyor.
5) Şanzıman yağını kısa aralıklarla yenilemene gerek yok. Bildiğim kadarıyla 30-40 binde bir değişir. Fakat sen mutlaka bir sebeple arabayı tamire götüreceğin için oda arada mutlaka değiştirilir. Örnek rot balans için gidersin körük patlak derler. Onu değiştirmek için şanzıman yağını boşaltırlar. Bakarlar iyi durumdaysa tekrar koyarlar. Değilse değiştirirler. O yüzden onu sorun etme sen :)

Booger' Alıntı:
Merhaba arkadaşım sorularına bildiğim kadar cevap vereyim;
1) Castrol magnatec 10/40 öneririm (60 tl civarında)
2) Her onbin bakımında yağ ve hava filtresini değiştirmen iyi olacaktır. İkiside 10 tl den 20 tl eder.
3) Bor power ben kullandım herhangi yararını görmedim. Benim motor 189 bin deydi. Ama sende ne sonuç verir bilemiyorum. Ayrıca yüksek miktarda yağ eksiltmiyorsa gerekte yok zaten. Birde bor power ürününü sihirli değnek gibi düşünme motor kötü durumdaysa onun yapabileceği fazla bişey yook zaten
4) Antifiriz miktarı bulunduğun şehre göre değişir. Ama yine benim tavsiyem yaz kış full antifiriz kullanmandır. Çünkü motor parçaları normal suyla kullanıldığında kireçten dolayı hasar görüyor.
5) Şanzıman yağını kısa aralıklarla yenilemene gerek yok. Bildiğim kadarıyla 30-40 binde bir değişir. Fakat sen mutlaka bir sebeple arabayı tamire götüreceğin için oda arada mutlaka değiştirilir. Örnek rot balans için gidersin körük patlak derler. Onu değiştirmek için şanzıman yağını boşaltırlar. Bakarlar iyi durumdaysa tekrar koyarlar. Değilse değiştirirler. O yüzden onu sorun etme sen :)
teşekkür ederm arkadaşım..faydalı oldun bana :idea:

bor motor yağı katkısını tavsiye ediyormusunuz arkadaşımız pek faydası yok demiş ama varmı başka düşüncesi olan

Geri