Resim renklendirme....

Kodla Büyü

feridekorkmaz

Site Gezgini
Arkadaşlar bu resimdeki gibi bir kısmı renkli bir kısmı siyah-beyaz renklendirmeyi photoshopta nasıl yapabilirim????

Ekli dosyalar

• f.jpg
    f.jpg
    80.2 KB · Görüntüleme: 3,644
hocam resimin renkli olan orjinalini alırsın, renkli kalmasını istediğiniz kısmı kesip çıkartırsın, geriye kalan parçayı siyah beyaz yapıp kestiğiniz renkli parçayıda üstüne yapıştırırsınız. Geçen sene fireworkste sınav sorusu olarak sormuştum bunu. Photoshop içinde sadece mantığını anlattım. menüleri tam hatırlamıyorum çünkü. kolay gelsin.

iki katman resmin olur... Alttakkini gri yaparsın, sonrasında üsteki katmanı seçip silersin, silginin o geçişli marifeti olanı kullanırsın o kadar...

Kolay gelsin...

Yapılabilir hocam. Aynı resmi iki katman şeklinde kopyala. Üstteki katmanı renli alttaki katmanı siyah beyaz yap. Üstteki katmana bir katman maskesi koy. Renkli olmasını istediğin yerleri boyayarak istediğin sonucu elde et.

serhatdemir' Alıntı:
Yapılabilir hocam. Aynı resmi iki katman şeklinde kopyala. Üstteki katmanı renli alttaki katmanı siyah beyaz yap. Üstteki katmana bir katman maskesi koy. Renkli olmasını istediğin yerleri boyayarak istediğin sonucu elde et.

hocam bu photosoptaki maskelemenin mantığı nedir?
ne için kullanılır?

Resmi açtıktan sonra tamamı seçilir. Sağ tık - Layer via copy ile yeni katman oluşturulur. Üst katman seçiliyken image-adjustmens-desaturate seçilir. Sonra renkli olmasını istediğiniz kısım seçilerek silinir, export edilir...

Az önce yaptığım örnek:

ornek.jpg

Ayrıca geçişi biraz yumuşatmak için üstteki katmanın opacity değeri düşürülebilir.

ornek.jpg

Hasari hocamın bu konuda videolu anlatımı var.Dolmakalem aracını ondan öğrendim sağolsun.

Geri