Resim yazısı ekleme

Kodla Büyü

bt^

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba,
Malum, tezlerde şekil ve tablo listeleri hazırlanıyor. Bu listeyi hazırlamayı biliyorum ama liste düzeyini bir türlü değiştiremiyorum. Örneğin her resim için Resim 1. Resim 2. olarak gidiyor ama, Resim 1.2 yapamadım bir türlü, çeşitli açıklamalar var internette ama denedim olmadı bir türlü, bir şekilde ayarı illaki vardır ama, işte..
Yazı stillerinde Resim yazısı stili var, oradan denedim çoklu liste düzeyi olarak yapmayı ancak olmadı, Resim 1 yazısının başına ekledi 1. Resim 1 olarak..
İnternette bir videolu anlatımda sadece Şekil yazısının olduğunu gördüm, numaralandırma hiç yoktu, böyle olsa da razı olacağım kendim numaraları koysam, çünkü var olan numarada değişiklik yaptığımda listede göstermiyor. Çok anlattım kusura bakmayın ama inşallah bir bilen vardır bir türlü bulamadığım püf noktasını. :shock:

Re: Ynt: Resim yazısı ekleme

Hocam free bir program vardı.Hatta 15 seneden bu yana var.Türkçe gibi ismi var, ama yabancı yapımı.İsimlendirme boyutlandırma fligran yazı ekleme vs. toplu yapıyor.Hatta türkçe ve portable versiyonlarıda var.
Ah ismi aklıma gelse!!!

gezginler, tamindir, inndir ofis programlarına bakayım yine de hocam, sağolun :roll:

Gezginler
Resim foto editörlerine bakın hocam
Yada en iyisi program isim listelerini buraya yapıştırın ben tanırım.

Cep tlf ile tapatallk tan ve zayıf bir internet bağlantısı ile 64 kb yazıyorum. Kusura kalmayın

estağfirullah hocam, ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim :)
resim editörlerine bakıyorum hocam, listesini de atarım ama kelime işlemcide şekil listesi için işe yarayacağından emin misiniz? Ben eksik anlattım belki de, bana gereken;

Şekil 1.1..............3
Şekil 1.2.............5
gibi içindekiler tablosu gibi, resim tablosu eklemek, doğrudan resimlerle ilgili değil yani.

Klasördeki resimleri
Toplu isimlendirme
Kelime yada sayı serileri değişik şekillerde yapar
fligran yazısı resmi koyar. Ama tam olarak anlatırsanız

Hatırladım şimdi adını

İRFAN VİEW

BAŞARILAR

Bulman zor. Türkçe kur
İrfan ı açıyorsun sanırım ilk sekmelerde idi
Klasörü seçiyorsun isim fligran neyse ,,,,,seçenek virgül ondalık seriler isimlendirme. vs.
işin uzun. Başarılar

irfan viewu açtım hocam ama, resimleri düzenleme programı diye biliyorum ben yine kurcaladım biraz, ama resimlerin isimleri veya özellikleriyle ilgili sıkıntım yok.
Word programında Başvurular sekmesinde Resim yazısı ekle özelliği var, buradan eklediğiniz yazıları kullanarak, yine aynı yerde Şekiller tablosu ekle dediğinizde, otomatik oluşturuyor. Burada sıkıntım var. Tez hazırlayan birçok arkadaş vardı onlar nasıl yaptı acaba, biri yardım etse keşke nasıl yapıldığına dair :(

Amacınızı tam ve detay olarak yazsanız
Resimlerin üzerine yazı fligran mı ekleyeceksiniz?
Not,
İrfan ın özellikleri resim düzenleme özelliğinden çok daha fazladır.

Haklısınız, tam anlatamadım sanıyorum.
İçindekiler listesinin altında, Şekiller dizini başlığıyla tezdeki tüm şekillerin listesi sayfa numaralarıyla konuyor. Bunu aynı içindekiler listesi gibi otomatik yaptırabiliyoruz. Görünüş olarak şu şekilde olması gerekiyor.

ŞEKİLLER DİZİNİ
Şekil 1.1. aaaa.....................................................................................................2
Şekil 2.1. aaaa.....................................................................................................5
Şekil 2.2. aaaa.....................................................................................................6
Şekil 2.3. aaaa.....................................................................................................9
Şekil 3.1. aaaa.....................................................................................................15
Şekil 3.2. aaaa.....................................................................................................15
Şekil 3.3. aaaa.....................................................................................................20

aaa gelen kısımlar önemli değil, ancak, otomatik yaptırırken Şekil 2.1, 2.2 ye izin vermiyor. doğrudan Şekil 3'e geçiyor. Yani bu noktada çoklu düzeyli liste tanımlamam gerekiyor. Giriş sekmesinde yeni çoklu düzeyli liste tanımlayıp Yazı stillerinden Resim yazısı stiline atamam gerekiyor anladığım kadarıyla, teoride böyle de uygulayamadım bir türlü...

Gene irfan derdim ama,,,
Senin iş daha detaymış.Sanırım yüzlerce olmalı ki sıkıntıdasın. Zannetmiyorum ki programla olsun.

Forumda Tez yapanlar varsa onlar yarfımcı olurlar.

COBOL hocam, ilgilendiniz çok çok teşekkür ediyorum size :roll: :)
Farklı bir yöntemle çözmeye çalıştım ve sanırım böyle yapacağım.
Başvurulardan "Resim yazısı ekle" demek yerine, yazıları doğrudan Giriş sekmesindeki Stil galerisinden aynı stili vererek, en son Başvurular sekmesinde Şekiller tablosu oluştur'daki seçeneklerden de, seçtiğim stili kaynak göstererek yazdırabildim.
Daha sonra ilgilenecek arkadaşlar için, şekiller ve çizelgeler listesi diye iki ayrı liste var ve ikisi de Başvurular - Şekiller tablosu oluşturdan yapılıyor. İkisine farklı stiller atayarak iki ayrı tablo oluşturulabilir.
Sanırım asıl yol buymuş, çünkü diğer yol çok uğraştırıcı ve çözüm de bulamadım, bu şekilde olacak inşallah :)

Dıştan dolu ama İçi boş bir kırtasiye işi gibi geliyor bana, ama umarım geleceğinize yönelik kazanımınız olur.
Başarılar.

Çok sağolun, bu uğraştığım arkadaş içindi hiç anlamadığı için bana güvendi, yardımcı olmak istedim bir an önce, gerçi kendi tezim de var haklısınız içi dolu başarılar olsun hepimize inşallah :)

Zamanında ciddi bir amatör hobim vardı.
Uzun yıllar sonra bu hobi ile ilgili tecrübem, oğluma tübitak proje ödülü için kaynak oldu.
At bir köşeye tecrübeni kalsın.Zamanında az boş işlerle uğraşmadık.
Anılarda kaldı.
Tekrar başarılar.

Geri