(ResimLi anLatım) Sesleri Müzikten Ayıran Program...

Kodla Büyü

rusensahin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sevgili bilgisayarbilisim.net kullanıcısı olan arkadaşlarım... Bu program (Gold wave 5.08) ile Müzikleri seslerden ayırt etmek nasıl oluyormuş ona bakıcaz. Yeni sürümlerini resmi web sitesinden indirebilirisiniz. **"ALINTIDIR"

SİTE ADRESİ: http://www.goldwave.com/

1. Kullanacağımız programın arayüzü bu...

1copyzh8.jpg

2. Open deyip bir müzik dosyasını açıyoruz...

2copyny3.jpg

3. Programın içine müzik dosyamız bu şekilde yükleniyor...

3copyfk7.jpg

4. Müziğimiz yüklendi....

4copyog3.jpg

5. Vocal yerini (yani sanatçının ses gelen yerini) belirliyoruz. Burası biraz ince detaylı. Dikkat edelim. Es kaçmasın yoksa çirkin durur...

5copyli0.jpg

6. Göründüğü gibi vokal yerini keseceğimiz yeri açıyoruz. (Adımları iyi takip edelim)....

Effect / Stereo / Reduce Vocals...

6copyti5.jpg

7. Bu bölümde vocal'i keseceğimiz menümüz açılıyor. Presets'den işaretli olan yeri seçiyoruz. Burada önemli olan iki şey var. Birincisi from ve too hızlarını kendiniz ayarlayacaksınız. Ama yok ayarlamazsanız program kendini otomatik olarak kendi standartına alacaktır. İkincisi ise mutlaka ön izleme yapmalısınız ki şarkının seslerini düzgün kaybedelim.

7copyre0.jpg

8. From-too ayarlarını yaptık, ön izlemeyi yaptık ve bizim istediğimiz verimi aldık. Şimdi OK diyeceğiz ve bu şekilde yüklenmesini bekleyeceğiz. Yaklaşık 5-7 saniye arasında sürer.

8copyoi1.jpg

9. İşlem Tamamlanmıştır. Kolay gelsin...

NOT: Bu işlem her parçaya uygulanmayabilir. Yüzde yüz verim alamayabilirsiniz. Fakat sizin işinizi görecektir.

yalnız hocam altına alıntıdır yazın çünkü ben buraya bu konu açılmadan bir hafta bir teknoloji sitesinde görmüştüm.

Daha önce bu programın daha düşük versiyonlarını kullanmıştım ama o kullandığım versiyonlarda müziği sesten ayırma gibi özellik yoktu umarım bu programda diğer sürümlerindeki gibi olmaz denemekte fayda var..

:lol:
Winamp =>Options =>preferences => DSP/Effects
sağ taraftan Nulsoft Signal Processing Studio DSP... sekmesni seçin
alt taraftaki Configure active plug-in düğmesine tıklayın
açılan pencerede load düğmesine tıklayın
justin - stupid stereo voice removal.sps plug-in'ini seçin

enable processing kutucuğunu da işaretleyin
devam....... :lol:

müziği sesten ayırmak mümkün değil.Sadece sağ sol stereo yapılmış yani sesi sola enstrumanları sağa atmış salak bir stüdyo varsa rahatlıkla olur .70-80 li yıllarda vardı bu çalışmalar.Şimdiki teknoloji kanal kanal kayıt ve en son masteringte tek bir stereo kanalda mixing yani birleştirme vardır.Hadi ayır bakalım ayırabilirsen.
Bu programlar insan sesi olan mid ses frekansların peşine düşer ama sadece mid insan sesi mi acaba???kaval.nefeslililer davulların mid tonları v.b Anladınız mı şimdi dümeni???olası iş değil..Başarısızlık hayal kırıklığı bu yüzden...

sorsana' Alıntı:
müziği sesten ayırmak mümkün değil.Sadece sağ sol stereo yapılmış yani sesi sola enstrumanları sağa atmış salak bir stüdyo varsa rahatlıkla olur .70-80 li yıllarda vardı bu çalışmalar.Şimdiki teknoloji kanal kanal kayıt ve en son masteringte tek bir stereo kanalda mixing yani birleştirme vardır.Hadi ayır bakalım ayırabilirsen.
Bu programlar insan sesi olan mid ses frekansların peşine düşer ama sadece mid insan sesi mi acaba???kaval.nefeslililer davulların mid tonları v.b Anladınız mı şimdi dümeni???olası iş değil..Başarısızlık hayal kırıklığı bu yüzden...

:wink: :+1:

ben denemedim ama verim alamayacağımı düşünüyorum
şayet deneyen hocalarımın yorumlarıda bu yönde.
Yine de paylaşım için sağol :+1:

merhaba sevgili hocalarım
ben de bir bütün bu yolları denedim ama olmadı.
bilen arkadaşlar varsa lütfen mesaj yazsın.
adobe audition , goldwave ,yogen local remover hiçbiriyle olmadı.

Re:

pcmaster' Alıntı:
:lol:
Winamp =>Options =>preferences => DSP/Effects
sağ taraftan Nulsoft Signal Processing Studio DSP... sekmesni seçin
alt taraftaki Configure active plug-in düğmesine tıklayın
açılan pencerede load düğmesine tıklayın
justin - stupid stereo voice removal.sps plug-in'ini seçin

enable processing kutucuğunu da işaretleyin
devam....... :lol:
hocam bu dediklerinizi niye yapıyoruz??

eve gidince deneyeyim hocam bu program işime lazım olan bir program adınıda öğrenmiştim ama hiç kullanmamıştım gidince deneyip göreyim bakalım. teşekkürler

Re:

sorsana' Alıntı:

kulağa mantıklı geliyor ama yinede ben şu karaoke programını merak ediyorum,kullananlar yorumlarını paylaşırsa güzel olur :wink:

arkadaşlar mp üç formatındaki şarkıları yada ses dosyalarını diyim, ayıramazsınız, sıkıştırılmış bir formattır bu.
sıkıştırılmamış ve band band kayıt yapılmış bir ses dosyasında sinyaller de ayrıdır ve bunları ayırabilirsiniz. bunun dışındaki sıkıştırılmış bütün ses dosyalarında insan sesi ve enstrumanlar karışık haldedir.
frekanslara göre ayırma fikri ortaya atıldı fakat ozaman da sesler ve enstrumanların anlık frekansları sürekli değiştiği için zamanda değişme sorunu ortaya çıkıyor.
şimdilik bir mp üç dosyasında stereo insan sesini ve enstruman sesini ayırmak pek mümkün görünmüyor.

Birçok arkadaşında belirttiği gibi bir şarkıda insan sesini müzikten ayıran bir programı daha görmedim. Bunu iddaa edenler yaptıkları ayırmadan sonra geriye nasıl bir müzik parçası kaldığını bilirler. İnsan sesinin frekans aralığını bastırayım derken o aralıktaki tüm ensturumanlarıda yok ederler. Geriye kalan ise kesinlikle tatmin edici bir sonuç değildir.

ben de verim alamadım bu programdan malesef. kullanan ve memnun olan biir varsa biizmle paylaşsın nasıl yaptığını da açıkalrsa çok memnun oluruz.

şarkı sözlerinin çok az duyulacak sekilde azaltıyor onun dısında muziğinde kalitesi düşüyor anlayacagınız çok verimli değil ama tesekkürler yine de...

Pazera Free Audio Extractor kurulum gerektirmeyen ve birçok farklı dosya biçimini destekleyen bir ses ayıklama programı. Ürünün yaptığı şey basit: Üzerine sürükleyip bıraktığınız video dosyasındaki sesi istediğiniz biçimde ayrı olarak kaydetmesi. Video biçimleri açısından çok seçeneğiniz mevcut. Pazera Free Audio Extractor AVI, DivX, XviD, MPEG, MPG, WMV, ASF, MOV, QT, FLV, SWF, MP4, M4V, 3GP, 3G2, RM, RMVB, MKV, VOB, VCD DAT, OGM ve AMV dosyalarından aldığı sesi MP3, AAC, AC3, WMA, FLAC veya WAV dosyalarına çeviriyor. Aynı zamanda birçok farklı ses biçimleri arasında dönüştürme yeteneği de mevcut.

Program kurulum gerektirmiyor ve indireceğiniz .ZIP dosyasını açacağınız yerde bütün işlevini yerine getirebiliyor. İstediğinizde doğrudan bir USB belleğe atarak taşıyabileceğiniz bir yazılım olması da başka bir artısı. Bu yazılım tamamen ücretsiz.
Piyasaya çıkış tarihi: 12.09.2010
Dil: İngilizce , Lehçe
Lisans: ücretsiz
Sistem: NT/98/Me/2000/XP/2003/Vista/Win7
Dosya boyutu: 3.2 MB
http://www.pazera-software.com/download.php?id=0021&f=Pazera_Free_Audio_Extractor.zip

Geri