Robot kulübü olarak ilk sergimizi açtık

Kodla Büyü

ertsen

Aktif Üye
Öğrencilerimle bir kısmını bu sene bir kısmını da önceki yıllarda yaptığımız projeleri halk eğitim sergisinde görücüye çıkardık. Dikiş nakış işlerinin arasında garip oldu ama ilgi büyüktü :)
6068f2f8aa311292cd4daba908eb4d55.jpg

0bcd029817d7e3a8d1df6abd2e8f32fc.jpg

493ddbc1b46bffb2fc90a102126cecb5.jpg

61e567897a56fb71bbd648837b537a5f.jpg

50ee8288a4b91f6a99d142f903a6a326.jpg

Tebrikler hocam
Yapmış olduğunuz projeler için kisa açıklamalar da eklerseniz daha anlaşılır olacağını düşünüyorum
İyi çalışmalar

valla süper..bu tarz işlerle bilişimin adını öne çıkartıp gençlerin aklını çelmeliyiz.. :+1: bu projelerde arduino dan mı faydalandınız? bizde bu tarz projeler yapıp biraz daha bölümümüzü öne çıkartmak istiyoruz ne tavsiye edersiniz?
hazır kitler alarak bunları programlasak doğru olur mu?

Arkadaşlar mesajlarınız için teşekkür ediyorum. Projelerin bir kısmını bu sene bir kısmı da önceki yıllarda yaptık. Arduino, PIC, Formula flowcode buggy, lego mindstorms ev3 ve Raspberry pi kullandım.

Hangisini nasıl tercih ettik?
Benim tercihim her zaman PIC kullanmaktan yana. Yaptığım projeler çok kararlı çalışıyor ve kütüphaneler işlerimi kolaylaştırıyor.
2013 yılında bir AB projesi dahilinde bir mikrodentleyici deney seti tasarlamıştık. Proje bittikten sonra da 20 kadar deney setinin montajını yaptık ve hala kullanmaktayız. isteyen arkadaşlar projenin web sitesinden tüm bilgilere ulaşabilirler.
http://www.microcontroller-ldv.com/

Arduino'yu genellikle zaman sıkıntısı dolayısıyla tercih ediyorum. Bir çok projenin örneği nette mevcut. ulaşması kolay. Fakat PIC kadar ince ayarları yapmanıza müsade etmiyor. Öğrenciler için ilk aşamada arduino daha iyi oluyor. İleriki aşamalarda arduino yetersiz kalıyor.

Raspberry pi, işin zirvesi :) ancak maliyet olarak Arduino ve PIC'e göre fazla olduğu için çok fazla proje yapamıyoruz.

Formula flowcode buggy: PIC18f serisi bir mikrodenetleyici kullanıyor. Flowcode isimli algoritma yazılımı ile çok güzel projeler yapıyoruz. Bu yazlılımla aynı zamanda kendi yaptığımız deney setini de kontrol edebiliyoruz. Mikrodenetleyici eğitimine bu program ile başlıyorum. Çok hızlı bir şekilde konularda ilerlememi sağlıyor.
Projeler:
- Lego mindstorms EV3 robot
- 6 eksenli robot kolu (arduino kontrollü-otonom)
-karton kutudan renkli pinpon toplarını ayırma makinesi (arduino ve renk sensörü kullanıldı. En çok ilgi çeken projelerden birisi oldu)
-Raspberry pi ile RF kumandalı kablosuz fotoğraf makinesi (raspberry pi, noir kamera ve rf kontrol modülü)
-RFID ile kartlı kapı sistemi
-Bluetooth kontrollü tank - sınır çizgilerinin dışına çıkması engelli (arduino)
-18F2550 deney seti ile ultrasonik mesafe ölçer
-18F2550 deney seti ile LCD kontrol devresi
-18F2550 deney seti ile karaşimşek devresi
-Engel algıılayan çizgi izleyen robot(arduino)
- Otomatik bardak doldurma makinesi (18F2550 deney seti)
-Oda termostat sistemi(Arduino)

Proje bilgileri bu şekilde. İlgilenen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim. Hem öğrenciler hemde vatandaş ilgi gösterdi ve meslek liselerinde bu tür projelerin yapılmasından çok memnun oldular.

Tebrikler hocam. Bilişim Alanı nı tanıtmak çok önemli günümüzde. Hala algılayamayan insanlar var malesef.

Geri