Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Robotik kodlama atölyesi tavsiye

Konu, 'Robotik Kodlama' kısmında herzemsah tarafından paylaşıldı.


 1. herzemsah

  herzemsah Site Gezgini

  Kayıt:
  11 Eylül 2015
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  5
  Merhaba arkadaşlar
  Ortaokulda görev yapmaktayım. Okulumuzda bilişim sınıfımız mevcut. Hayırsever bir İş Adamı okulumuza Robotik Kodlama atölyesi yapmak istiyor. Okul idaresi bu konuda bir araştırma yapmamı istedi. Bu konuda fikirlerinizi almak istedim.

  Sınıf mevcutlarımız ortalama 28-35

  1- Ortalama kaç bilgisayar yeterli olur. Ortalama özelliklerinin nasıl olmasını tavsiye edersiniz. ( Ayrı bilişim sınıfımız var sadece atölye için olacak)

  2- 3D yazıcı için hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz.( Kullanışlılık için daha önce kullandığınız Modeller -Artıları Eksileri)

  3- Kodlama setlerinden kaçar tane hangi marka, hangi modelleri olsa iyi olur ( Arduino- Mbot- Otto robot , Lego vb.) Daha çok uygulama yapabileceğimiz, kullanışlı, gruplara ayrılmış sınıfça derse uygun olanlar. Aktif kullandıklarınızdan yorumlar, Artıları , Eksileri

  Masa ve Sandalye dışında Başka neler olabilir? Bu konudaki yardımınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
   
  Son düzenleme: 2 Temmuz 2022
 2. eribol

  eribol Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Aralık 2020
  Mesajlar:
  144
  Beğeni:
  220
  1- 35
  2- Gerek yok
  3- Gerek yok
   
  mihmandar1 bunu beğendi.
 3. inanin.ozu

  inanin.ozu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  385
  Beğeni:
  196
  Bilgisayarsız teklif verdik geçen günlerde bir ile 285 bin tl tuttu. Dolar bu halde iken verilebilecek en ucuz teklifti ki fyatı görüyorsunuz. Ama önerim 15+1 lik bir atölye kurmanız be 15 öğrenciden fazla atölyeye sokmamanız yoksa kısa sürede kullanılmaz bir atölyeniz olur.
   
 4. hyrgul

  hyrgul Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Ocak 2008
  Mesajlar:
  361
  Beğeni:
  180
  Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin okullara kurduğu kodlama atölyelerini imkanınız varsa ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Sorduğunuz ve aklınıza gelmeyen birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
   
 5. herzemsah

  herzemsah Site Gezgini

  Kayıt:
  11 Eylül 2015
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  5
  Maalesef hocam böyle bir imkanım yok. Kocaelide görev yapan arkadaşlar varsa belki malzeme listesini bizimle paylaşır.
   
  Son düzenleme: 2 Temmuz 2022
 6. mert_aylan

  mert_aylan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2008
  Mesajlar:
  626
  Beğeni:
  47
 7. inanin.ozu

  inanin.ozu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  385
  Beğeni:
  196
  O server sistemi normal kasa sisteminden 3 kat daha pahalıya geliyor. Kocaelideki atölyelerde her işi başka firma yaptı ve şu an o atölyenin kurulumu 400bin tl yi geçer.
   
 8. cogullu

  cogullu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  740
  Beğeni:
  59
  Merhaba. Öncelikle kurmak istediğiniz atölye için tahmini bütçenizi bilmelisiniz. Sonra da hedef kitleye göre bir liste yapmalısınız.

  Hedef kitlesi sizinkinden daha geniş benzer bir atölyeyi yakın zamanda Ankara`da kurduk. İmkanınız varsa gelip inceleyebilirsiniz. Gelme imkanınız yoksa sizinle daha sonra kurulum aşamalarındaki malzeme listemizi paylaşabilirim. İnternet sitemizden görsellere ve malzeme listesine bakabilirsiniz.
  https://www.atolyeankara.com/

  Yaklaşık 30 kişilik gruplarla robotik kodlama tek öğretmenle yapamazsınız. Her gününüz atölyeyi düzenlemekle geçer, malzemeleri yerlerden toplarsınız. 2 yıla kalmaz soğursunuz bu işten.

  1) Ayrı bilişim sınıfınız olduğuna göre yeni kurmayı planladığınız atölyeye bilgisayar almanıza gerek yok. Kodlamayı mevcut bilişim sınıfında yapıp; montaj, devre kurma, lehim vb. işlemleri yeni atölyenizde yaparsınız. Hem karışıklık olmaz, hem atölyeniz sıkış sıkış olmaz, hem bütçeyi daha etkin kullanırsınız. Atölyeler arası git gel olmasın diye iyi 1 tane laptop alırsınız olur biter.

  2) 3D yazıcı mutlaka almalısınız. Hatta 1 den fazla almalısınız, çünkü 1 makina çalışırken diğerinde eğitim yapabilirsiniz. Hatta kullanabilirim derseniz 1 adet de reçineli yazıcı tavsiye ederim. Zira teknoloji oraya doğru gidiyor, FDM yazıcılarla reçineli yazıcılar arasında ciddi kalite farkı var. Hangi yazıcıyı alırsanız alın 3D yazıcıların sık sık sorun çıkartan cihazlar olduğunu unutmayın. Saatlerce yazıcıdaki sorunları çözmeniz gerekir ve aslında severseniz işin eğlenceli kısmı da budur. Nacizane aşağıdaki yazıcıları tavsiye edebilirim.
  Creality Ender 3 S1 Pro
  Reçineli olarak halot modellerinden biri.

  3) Robotik kodlama seti mevzusu karışık. Biz istediğimiz gibi bir robotik kodlama seti bulamadığımız için kendi setimizi kendimiz yaptık. Daha önce buradan paylaşmıştım. Bu mesajda bunun reklamını yapmayacağım. İlgilenirseniz aşağıdaki bağlantıdan bakabilirsiniz.
  https://www.bilgisayarbilisim.net/k...ey-seti-siparisleri-baslamistir.178365/page-2

  Diğer setler için yine hedef kitlenizi ve robotik kodlamayı hangi yöntemlerle anlatacağınıza göre kullanacağınız set değişir. Örneğin Python ile robotik kodlama yapmak istiyorsanız yine kendi yaptığımız aşağıdaki seti önerebilirim.

  https://market.samm.com/raspberry-pi-pico-deney-seti

  Yine blok tabanlı kodlama yapmak istiyorsanız MekatronikLab`ın ürünlerine bakmanızı tavsiye ederim.

  Mbot, Lego vb. tavsiye etmiyorum. Bu tür setlerle proje geliştiremezsiniz.

  Sandalye olarak aşağıdakine bakabilirsiniz, bize çok yardımcı olmuşlardı.
  https://www.pikade.com/urun-kategori/linx-sinif-sistemleri

  Masaları atölye düzenine göre kendiniz yaptırabilirsiniz. Atölye ölçünüz dar ise katlanabilir yaptırırsanız rahat edersiniz.

  Buraya kadar sadece görünen kısım. Görünmeyen ve daha sonra ihtiyacınız olacak bir bu kadar daha masrafınız çıkar. Onları buraya tek tek yazamam, liste yanımda değil daha sonra liste halinde paylaşabilirim.

  Uğraşacak bir ekibiniz varsa atölyenizi kendiniz kurun. Proje firmalarıyla atölyenizi zahmetsizce kurarsınız belki ama içinize siner mi, bütçenize uyar mı bilmem.
   
 9. eribol

  eribol Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Aralık 2020
  Mesajlar:
  144
  Beğeni:
  220
  Tekrar belirtelim. Bilgisayar haricindekilerinin tümü gereksiz. Reklam kokan, içi boş işler.
   
 10. promethus

  promethus Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  441
  Beğeni:
  622
  Benim merak ettiğim şey şu: Eğer robotik-kodloma eğitimi verilmesi gerekiyorsa MEB niçin bunun merkezi olarak planlamasını yapmıyor da öğretmenlerin bireysel çabasına bırakıyor. Hangi malzemeler alınacak, hangi konular nasıl işlenecek, hepsi öğretmene bağlı. Kaç yıldır robotik lafı geçiyor, henüz öğretmenlere yönelik doğru düzgün merkezi bir eğitim verilmedi. Herkes kendi çabasıyla bir şeyler yapma-öğrenme peşinde. Ama MEB merkezi olarak planlamadığı sürece bu işler hep böyle belirsiz kalacak. Merkezi olarak da planlamak istemez, çok maliyetli bir iş çünkü. Lab desteği vermeyen MEB robotik desteği mi verecek? DYK bile vermiyor bize. Bence bu robotik modası çoktan bitti. Özel okulların PR malzemesi olur ancak. Herkesin kafasına göre takıldığı bir alan olmanin otesine gecemeyecek.
   
  hiboz, zulfikar1985, kazuo ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 11. parrs

  parrs Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Mart 2010
  Mesajlar:
  197
  Beğeni:
  54

  Robotik kodlama gruplarında en fazla 16 öğrenci olmalı, dolayısıyla her iki öğrenciye bir bilgisayar olacak şekilde bilgisayar sayısı belirlenebilir. Ogrenci sayisi kadar ardunio set alinabilir. Setlerin icerigini siz belirleyebilirsiniz. Mbot gibi hazir robot kitlerinden ise 2 veya 3 er tane sinifinizda bulundurabilirsiniz.
   
 12. herzemsah

  herzemsah Site Gezgini

  Kayıt:
  11 Eylül 2015
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  5
  Arkadaşlar blok tabanlı kodlamada hangi setleri tavsiye edersiniz.
   
 13. bote2680

  bote2680 Site Gezgini

  Kayıt:
  9 Eylül 2015
  Mesajlar:
  54
  Beğeni:
  47
  Kesinlikle katılıyorum
   
 14. bote67

  bote67 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.607
  Beğeni:
  62
  3-4 sene önce bu Robotik Kodlama sınıflarında öğrencilerin yapmış olduğu düşünülen çalışmaların sergilenmesi çok gündemde iken burada da bir okula açılmıştı.
  Sınıfların öğrenci mevcudu 6-14 arasında değişen bu okula, okulun bağışçısı yurtdışı bir şirket tarafından finanse edilerek açılan sınıfta sanırım :
  6 adet laptop, 10 ar adet arduino proje , mbot bluetooth ve mbot ranger setleri vardı. Bunun yanısıra bir 3 boyutlu yazıcı da mevcuttu.
  Akla gelen bazı sorular:
  Öğrenciler haftada kaç saat bu sınıfta eğitim görecekler? BTY ders saatleri dışında hangi sınıflar, hangi kapsamda kullanacak?
  Öğrencilerin başlangıç, ilgi ve ihtiyaç düzeyleri ne durumda?
  Malzemelerin korunması ve takibinden kim sorumlu olacak?
  Yılsonu veya her ay sonunda bir proje sergisi yapılması talep edilecek mi?
  Öğrenciler birkaç sök-tak işlemi yaparak istedikleri her robotu icat edemeyeceklerini fark ettikleri zaman, geriye istekli kaç öğrenci kalacak?
   
  eribol bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal