Robotik kodlama nasıl yapılıyor???

Kodla Büyü
Mblock ile engelden kaçan yaptık biz. Aynı mantık sayısal pinleri yüksek düşük yaparak kontrol ediyorsun. Hatta kodlar 1 derste bitiyor. Fonksiyon oluşturduk( blok oluştur) sonra fonksiyonları çağırarak hareket etttirdik. Sonra mesafe ile ilgili kodları ekledik.

Ben de aynı durumdayım hatta o kadar baskı hissettim ki şuraya aynı soruyu sormaya utandım yani ☺️ Okulumuzda teknoloji tasarım öğretmeni mbot robot aldırdı idareye ve kodlama kursu açtı mblock kullanıyo. Müdür de biz iki bayan bt öğretmenine sizde öğrenin bu işi falan diye laf atıyo. Canım sıkıldı valla yıllardır bt sınıfı olmayan yerlerde çalış en düşük seviyede öğrencilerle ve hiç bir eğitim kurs almadan robotikle ilgili kodlama projeleri bekliyolar şimdi bizden. Nasıl yapıcam bilmiyorum arduniodan da korkuyorum açıkçası. Ardunio setleri nasıl alınıyo sadece aliexpresten mi?

Hocam korkacak ne var. Açın youtube'da binlerce video var izleyin geliştirin kendinizi. En fazla 2 ay içinde tüm sensörleri, eklentileri kullanır hale gelirsiniz. Aliexpress'ten ucuza gelir, ama 2-3 ayı bulma ihtimali de var gelmesinin. Türkiye'de de pek çok site satıyor. Daha pahalıya gelir ama hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Arkadaşlar ben de başlamak istiyorum ama merak ettiğim bir nokta var bu kitler elektronik bilgisi gerektiriyor mu ? aurdino temel başlangıç seviye seti aldım led yakmak için bile baya uğraştım . Bir yandan da her ortamda, bundan bahsediliyor ve öğrenmek zorunda hissediyorum, bt öğretmeni deyince direk robot kodluyoruz sanılıyor oysa bu kitleri daha iki yıldır duyuyorum

İyi günler arkadaşlar başlangıç setim geldi arduinoyu bilgisayarıma kurup tanıttım ama breadboard üzerinde ledleri dirençleri nasıl yerleştireceğimi çözemedim

paylaşım yapmıştım sıfırdan başlayanlar için. en ince en basitten anlatarak. paylaşımlarıma bakarsanız görürsünüz.

hocam ben de çok merak ediyordum. kendi kendine öğrenmek zor ya bi eğitim olmalı ya da bir mecburiyet diye düşündüm ve bize bu konuda herhangi bir eğitim verilmediği için sırf robotik kodlama öğrenmek amacıyla tubitak bilim fuarı düzenledik. ve sonuçta çok sıkıntı yaşasam da 8 robot projesi çıkardık. duyduğum kadarıyla bu yıl tubitak robotları proje listesinden çıkarış. doğru mu bilmiyorum ama eğer öyleyse bu konuda eğitim verilmesi gerekmiyor mu?? bilgisayar öğretmenleri zaten şuan yaptığı herşeyi kendi kendine öğrenmiştir diye robotik kodlamayı da nasıl olsa öğrenirler denmesi çok yanlış.
size sonuna kadar katılıyorum hocam.Keşke adam gibi eğitim alsaydık ama malesef bölümümüzde işimize yarar nerdeyse hiçbir şey öğrenemedik.Herşeyi kendi çabamızla öğreniyoruz.

Arkadaşlar bu alanda kurs verecem ama robotik kodlama ile ilgili bir kurs planı bulamadım. Elinde Arduino ile Programlama ve tasarım kurs planı olan var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

Geri