Robotik kodlama sınıfı oluşturma?

Kodla Büyü

beyazgolge

Süper Üye
Süper Üye
Müdürün kafasına taş düşmüş olsa gerek robotik kodlama sınıfı açalım dedi. Okulunda böyle bir sınıf olan var mı? Malzeme olarak neler seçmeliyim mbot, arduino, lego hangi sensörlerden ne kadar almalıyım. Benim düşüncem 25 kişilik bir sınıfta anlatmak yerine ilgisi olan 10-14 kişilik grublara egzersiz yada kurs olarak vermek yada böyle bir kulüp oluşturmak. İkişerli grublar olsa herşey içerisinde olan setlerden 8 tane almak mantıklı mı? Bide bu parçaların kategorize şekilde küçük çekmeceleri olan bir dolapta olsa diyorum. Eğitim setide alınsa iyi olur herhalde hatta alırlarsa birde 3d yazıcı. Kafamda deli sorular

Bütün fikirlere açığım tşkler

Rize il mem sayfasına bakın 19 tane il geneli böyle sınıf var bir bak istersen.

Bizim müdürde aynı şeyi bana söyledi. Ayrıntılı bir dosya hazırlayalım dedi. Bakalım hazırlayacağım.

O kadar bilisimciyiz. Aramizda deneyimliler cok. Hazirlasak ya robot sinifi nasil olmali hangi malzemelet hangi egitimler. Birbirimize yol gostersek. Cok iyi arduino bilen tecrubeli arkadaslar bi on ayak olsa hepimizin isine yarar boyle bir taslak. Konuyu acan arkadas aslinda guzel bir konuya parmak basmis

Çok dağınık bir konu herkes ayrı telden çalıyor. Tecrübeli biri genel durumu özetleyip yol gösterse, püf noktalara dikkat çekse iyi olur.

Hocam daha önce bir firmadan teklif istemiştim. Fiyatlar güncel olmayabilir ama malzeme listesi işinizi görecektir. İyi bir bütçeniz varsa güzel bir atölye kurabilirsiniz.
Bir fikir olması açısından inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Robot-Maker_Atölyesi_kurulumu.rar
    3.1 MB · Görüntüleme: 1,577
Ezbere iş yapmak istemediğimden deneyimli arkadaşlar denk gelir diye bekliyorum. Amacına hizmet etsin amacım yok yere fazladan birşeyler aldırmak istemiyorum. Yılmaz hocam gönderdiğiniz liste için tşkler el aletleri listesi mantıklı geldi ama mesela multimetre 6 tane olsun istemem yada çizgi izleyen robot kiti gibi hazır kitler mantıklı gelmiyor.

Umarım o atölyelerde görev yapan bir arkadaşa ulaşabiliriz

bizde ikinci dönem robotik kodlama sınıfı oluşturduk. Robot seri olarak Vex IQ aldık 4 adet. Sınıf tasarımı olarakta ekteki gibi bir aınıf tasarladık. Sınıf tasarımını isteyen arkadaşa sketcup dosyası olarak gönderebilirim.

Ekli dosyalar

• 0AE4DE60-FD83-4BA2-83E1-2B0034C05DBB.jpeg
    0AE4DE60-FD83-4BA2-83E1-2B0034C05DBB.jpeg
    189.7 KB · Görüntüleme: 1,208
  • 55F0310C-6599-40AE-A64F-0BC518E918C3.jpeg
    55F0310C-6599-40AE-A64F-0BC518E918C3.jpeg
    163.7 KB · Görüntüleme: 1,134
  • 0FF5E137-54A1-464F-A1FC-56EC7344BE6B.jpeg
    0FF5E137-54A1-464F-A1FC-56EC7344BE6B.jpeg
    138.1 KB · Görüntüleme: 1,019
Tasarım

Ekli dosyalar

• 80F8664C-05D0-46E8-B63F-51CB56DD4E0B.jpeg
    80F8664C-05D0-46E8-B63F-51CB56DD4E0B.jpeg
    140.8 KB · Görüntüleme: 739
  • 89BB64C6-27F9-4F46-A049-45C100163A15.jpeg
    89BB64C6-27F9-4F46-A049-45C100163A15.jpeg
    110.6 KB · Görüntüleme: 694
  • 81F80F81-0C97-451F-8685-EB50AFA41ACD.jpeg
    81F80F81-0C97-451F-8685-EB50AFA41ACD.jpeg
    74 KB · Görüntüleme: 587
bizde ikinci dönem robotik kodlama sınıfı oluşturduk. Robot seri olarak Vex IQ aldık 4 adet. Sınıf tasarımı olarakta ekteki gibi bir aınıf tasarladık. Sınıf tasarımını isteyen arkadaşa sketcup dosyası olarak gönderebilirim.
Hocam süper olmuş. Sponsorla mı yaptınız? Tasarımı kim oluşturdu

Ezbere iş yapmak istemediğimden deneyimli arkadaşlar denk gelir diye bekliyorum. Amacına hizmet etsin amacım yok yere fazladan birşeyler aldırmak istemiyorum. Yılmaz hocam gönderdiğiniz liste için tşkler el aletleri listesi mantıklı geldi ama mesela multimetre 6 tane olsun istemem yada çizgi izleyen robot kiti gibi hazır kitler mantıklı gelmiyor.

Umarım o atölyelerde görev yapan bir arkadaşa ulaşabiliriz
Hocam nokta atışı olmaz bu işler. İllaki masraf yapılacak şöyle yapsam daha iyi olurdu diyeceksin ve bazı aldırdıkların bekleyecek. Ama sunun garantisini veririm arduino da onları muhakkak kullanırsın. Boşa olmaz yani. Yapman gereken başlangıç seti gibi bir setle başlaman. El aletlerine felan gerek yok. İhtiyaç doğdukça yeni modül sensor lerle büyütür gerekli malzeme leri alırsın. Kolay gelsin. En az malzemeyle de olsa ders vermeye biran evvel başlamanı öneririm.

konuya yaklaşımınız hatalı. ne alalım diye bir soru sorulmaz, bu yaklaşım bir defa işin mantığına ters. sen uçak yaparsın, başkası kantin için uygulama yapar, diğeri çizgi takip eden araç yapar, diğeri başka bir şey. o yüzden ne alalım sorusu burada anlamını yitiriyor. ne yapacağız sorusu daha önemli değil mi?

eğer projelere katılım içinse önce kendinize bir proje belirleyip ona göre malzeme alırsınız ama ben tavsiye etmem. orası okul ise ve biz de bilişimci isek, önce işin eğitimini vermeliyiz. bu yüzden öyle büyük, pahalı araçlar almak yerine çocuklara basitçe kodlamayı ve sensörleri bu kodlarla yönlendirmeyi öğretmeliyiz diye düşünüyorum. bunun için de artık raspberry pi de olur, arduino da olur. geri kalanları ise eğitim durumuna göre siz seçersiniz.

eğer çocuklar belli bir grup ise ve başarılı iseler daha karmaşık projeler belirleyip bunlara göre alet alırsınız ve bunun eğitimini verirsiniz.

Merhaba hocalarım,

Konuya çok uzak olmamakla birlikte, bir ingilizce öğretmeni olarak aranızdayım. Müdürümüz Kodlama ve Robotik sertifikası al, seneye bir sınıf oluşturalım dedi. Ben de kabul ettim, ancak kurslar konusunda emin olamadım, arama motorları ile araştırabildiğim kadarıyla 1 aylık uzaktan eğitimleri var birkaç üniversitenin sürekli eğitim merkezleri aracılığıyla. Telefonla arayıp ulaştığımda MEB onaylı değil üniversite onaylı olduğunu söylediler. Kurs konusunda bana yardımcı olabilecek arkadaş var mıdır? Şu an hali hazırda bu sertifikayı alıp Kodlama ve Robotik sınıfı oluşturan var mıdır?

Merhaba hocalarım,

Konuya çok uzak olmamakla birlikte, bir ingilizce öğretmeni olarak aranızdayım. Müdürümüz Kodlama ve Robotik sertifikası al, seneye bir sınıf oluşturalım dedi. Ben de kabul ettim, ancak kurslar konusunda emin olamadım, arama motorları ile araştırabildiğim kadarıyla 1 aylık uzaktan eğitimleri var birkaç üniversitenin sürekli eğitim merkezleri aracılığıyla. Telefonla arayıp ulaştığımda MEB onaylı değil üniversite onaylı olduğunu söylediler. Kurs konusunda bana yardımcı olabilecek arkadaş var mıdır? Şu an hali hazırda bu sertifikayı alıp Kodlama ve Robotik sınıfı oluşturan var mıdır?
Bu konuyu ben de merak ediyorum

Merhaba hocam,

Öncelikli olarak vex, lego gibi ürünlerden uzak durun. Açık kaynak donanım ürünlere yönelin hem ucuz hem de etkili.

http://www.bilbilimbilisim.com/blog/programlama-egitiminde-arduino-kullanimi/

Açık kaynak olarak Arduino setleri alın. Lehim makinası, silikon tabancası gibi malzemeleriniz de olsun.

Mutlaka bir 3d yazıcı alın. Bu konuda kaynak çok. Bunlar başlangıç için yeterli.

Bunun yanında robot yapmak için ve çeşitli projeler için ek parçalar alabilirsiniz. Düşük bütçeyle güzel bir sınıf oluşturabilirsiniz.

Geri