Robotik kodlama sınıfında ortaokul öğrencilerine hangi konuları anlatıyorsunuz?

Kodla Büyü

yrtby_126

Site Gezgini
Herkese selamlar.
Muhtemelen daha önce çeşitli başlıklar açılmış ve üzerinde konuşulmuştur. Ancak bulamadığımdan yeniden bir konu açma ihtiyacı hissettim.
Okulumuza geçen yıl Robotik Kodlama sınıfı yapıldı. Bu yıl ilk kez laboratuvarda ders yapıcam. 5 ve 6. sınıflarda hangi konuları anlatıyorsunuz veya hangi sırayı takip etmemi tavsiye edersiniz? Scratch, Arduino vb. Siz neler anlatıyorsunuz?
Şimdiden teşekkürler.

o yaştaki daha gerekli önbilgiyi edinememiş öğrencilere robotik anlatmak... eksikleri mi gidereceksiniz yoksa olağan müfredatı mı takip edeceksiniz? Sonuç, ezberden öteye geçemeyen, öğrenci eğlendirmeye yönelik bir ders... Sonra da dersimize gerekli değer verilmiyor...

Robkod derneği olarak kur kur (donemlik) ilerliyoruz. Kendi planlarımız ve ona göre ders materyallerimiz var. Anasinifi başka ilk9kul başka lise başka

o yaştaki daha gerekli önbilgiyi edinememiş öğrencilere robotik anlatmak... eksikleri mi gidereceksiniz yoksa olağan müfredatı mı takip edeceksiniz? Sonuç, ezberden öteye geçemeyen, öğrenci eğlendirmeye yönelik bir ders... Sonra da dersimize gerekli değer verilmiyor...
Tavsiyeniz nedir sayın hocam? Çocuklara önbilgi edinemedikleri için bu laboratuvarları kullanmamakla mı dersimiz değer görecek? Öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesine göre farklı yaklaşımlar benimsenebilir, seviyelerine göre çeşitli yazılımlar anlatılabilir.

Tavsiyeniz nedir sayın hocam?

Yıllardır savunduğum şahsi fikrimdir katılan olabilir, katılmayan olabilir, Teknoloji ve Tasarım dersi ile Bilişim Teknolojileri dersinin sınıf olarak yeri değiştirilmeli. Böylelikle hem Teknoloji ve Tasarım dersi ile öğrencilerin psikomotor becerileri ve hayal güçleri olması gereken yaşlarda gelişimi pekiştirilmiş olur, hem de Bilişim Teknolojileri dersi için gerekli önbilgi (Matematik ve Fen Bilgisi ders müfredatına bakılırsa) öğrencilere verilmiş olur.

Çocuklara önbilgi edinemedikleri için bu laboratuvarları kullanmamakla mı dersimiz değer görecek?
Kulüp bazında ilgili öğrencilerle çalışmalar yapılabilir.

Öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesine göre farklı yaklaşımlar benimsenebilir, seviyelerine göre çeşitli yazılımlar anlatılabilir.

Evet, genel olarak robotik kodlamayla alakası olmayan, düz mantıksal kodlamanın ötesine geçemeyen bir süreç olması muhtemeldir.

Tekrar belirtmek isterim, bahsi geçen durumlar genel öğrenci grupları içindir, elbette istisnalar olasıdır ve bu istisna öğrenciler de kulüplerle desteklenmelidir.

Herkese selamlar.
Muhtemelen daha önce çeşitli başlıklar açılmış ve üzerinde konuşulmuştur. Ancak bulamadığımdan yeniden bir konu açma ihtiyacı hissettim.
Okulumuza geçen yıl Robotik Kodlama sınıfı yapıldı. Bu yıl ilk kez laboratuvarda ders yapıcam. 5 ve 6. sınıflarda hangi konuları anlatıyorsunuz veya hangi sırayı takip etmemi tavsiye edersiniz? Scratch, Arduino vb. Siz neler anlatıyorsunuz?
Şimdiden teşekkürler.
öncelikle resmi müfredatı takip etmelisiniz. öğrencilerin temel bilgisayar kullanımı yetersizse önce bu halledilmeli, kasım ayında scratch anlatan arkadaşlar var, ben onları tebrik ediyorum, eğitim-öğretim seviyesi ve hazırbulunuşluğu yüksek öğrencilere sahip oldukları için.

BT ve yazılım dersini ortaokulda görmüş öğrenci bile meslek lisesine gelince klavyede hala özel karakterleri arıyorsa bi yerlerde sorun var demektir. Şimdilik bu konuda bu kadar yazacağım, vaktim olursa ayrıntılı yazarım sonra.

Bir okulda 5. sınıfların dersine girdim geçen sene, öğretmenleri izinliydi boş durmasınlar diye. Bilgisayarla ilgili tekrar yapmak amacıyla sorular sordum (fare Klavye.....) bilemediler. öğretmenim lamba yakalım araba yürütelim dediler. Maalesef şov meraklıları yüzünden bu hale geldik.

Herkese selamlar.
Şimdiden teşekkürler.
hocam 5 ve 6 lara en güzeli Mblok tabanlı öğretmen hem basit hem eğlenceli bizim okuldada yapılması düşünülüyor kodlama atölyesi açılırsa benim yapacağım mblok ve Scratch tarzı programlar yoksa ismi havalı robotik kodlama ama bence günümüzde meslek lisesi veya lise hariç lamba yak söndür nem ölç boy ölç vs vs yapmaktan birbirini kopyalamaktan başka birşey olmuyor program mantığı ve algoritma mantığını alan öğrenciye rehberlik edilirse kendi yolunu buluyor mbloktan sonra farklı derleyiciler ile yapmak istiyor zaten

Pandemi döneminde okulumuza yazılım atölyesi kuruldu. 1 PC, 1 3D yazıcı, masalar ve Arduino setler verildi. Bu şekilde sınıfı olan var mı? Bilgisayar olmadan Arduino setler ne işe yarayacak?

hocam 5 ve 6 lara en güzeli Mblok tabanlı öğretmen hem basit hem eğlenceli bizim okuldada yapılması düşünülüyor kodlama atölyesi açılırsa benim yapacağım mblok ve Scratch tarzı programlar yoksa ismi havalı robotik kodlama ama bence günümüzde meslek lisesi veya lise hariç lamba yak söndür nem ölç boy ölç vs vs yapmaktan birbirini kopyalamaktan başka birşey olmuyor program mantığı ve algoritma mantığını alan öğrenciye rehberlik edilirse kendi yolunu buluyor mbloktan sonra farklı derleyiciler ile yapmak istiyor zaten
Ben de mBlock ve Scratch anlatırım en fazla. Temel anlamda işin mantığını verebilirsem yeterli bana yoksa öğrencilerin seviyesinin pek de müsait olmayacağını hepimiz biliyoruz. Teşekkür ederim hocam.

Son 4 senedir Robotik Kodlama sınıfı olan okullarda görev yaptım. Laptoplar, arduino başlangıç setleri-proje setleri, mbot setlerinden oluşan sınıflar...
Tinkercad , code.org, scratch, mBlock uygulamalarını kullandık. (Tanıtım ve basit uygulamaların gösterimi ile- Öğrencilerin ev ortamındaki imkanları ve velilerin evde bu etkinliklere bakış açısı (oyun, sınavda sorulmayan etkinlik, masraflı) önemli olabiliyor)
Öğrencilerin beklentileri ve ilgileri de önemli. Dönem bitmeden 3 boyutlu çok kapsamlı bir oyun yapmak, set parçalarını birleştirip yeni ve çok gelişmiş bir robot yapmak gibi beklentileri olan öğrenciler için ek etkinlikler planlanmalı...
Genelde DYK olarak 6. sınıflar ve kulüp olarak 7. ve 8. sınıflarda daha verimli olduğu söylenebilir.

Bilgisayar olmadan, derslerde kendi bilgisayarınızı getirip arduino setleri kullanıp akıllı otopark, akıllı çöp kovası vb... internette ayrıntılı olarak açıklanmış olan projeler hazırlatılabilir.

PC olmayan robotik atölyesi mi olur. Neredesiniz hocam
İstanbul ve Ankara iki okulumda da bir bilgisayar ile kuruldu. Masalar, dolaplar da aynıydı. Bu şekilde teslim edildi. Okulların isteğiyle de değildi. Bu arada iki okula da müzik atölyesi de kuruldu aynı zamanda. Çeşitli müzik aletleri, sandalyeler, bir bilgisayar...

Geri