Router'dan akıllı tahtalar ile ağ bağlaşımı yapmak.

Kodla Büyü

aslan0706

Süper Üye
Süper Üye
Öğretmenler odasında 3 bilgisayar var. Yeterli kablolu giriş olmadığı için Tp link Routeru kablo ile Fatih ağına bağladık. Bilgisayarları da Router üzerinden kablosuz internete bağladık. Yalnız şöyle bir sorunum var. Akıllı tahtalar ile bu bilgisayarlar arasında ağ paylaşımı yapamıyorum. Birbirlerini görmüyorlar. Öğretmenler odasından akıllı tahtalara dosya paylaşmak istiyorum.
Nasıl bir yol izlemeliyim? Biraz uğraştım ama olmadı. Fikri olan varsa sevinirim.

Fatih Alt Yapısında tahtaların bağlı bulunduğu ve idari bilgisayarların bağlı bulunduğu ip bloğu farklı hocam. Dikkat edersen kabinetteki switchte tahtalara giden kırmızı kablolar belli bir yerde idari bilgisayarlara giden beyaz kablolar belli bir yerde. Yani rastgele yerleşik değil. Zaten şöyle bir durumda var. İdari bilgisayarlara verilen girişlerden sadece bir bilgisayar internete bağlanabilir. Siz bu girişi başka bir swtich ile çoğaltırsanız yakında kabinetteki switchte o girişin bağlı olduğu port kilitlenir. Bu akıllı switchlerde sadece BT sınıfına giden portlarda çoklu kullanıma izin veriyorlar. Yani kabinetteki switchlerden çıkan portlardan çoklama yapamıyoruz.

Biz Router üzerinde bağlanıyoruz hocam.Sıkıntı yok. Ip bloğu farklı olduğu için ağ paylaşımı olmuyo. Yeni hat çekmek ücretli olduğu için ve Bt labaratuarı olmadığı için bu şekilde yaptık. Wifi dışında bu bilgisayarları internete bağlamak imkansız. Kablo çıkışı ile bilgisayar yerleri birbirine çok uzak.

Geri