Sadece Meslek öğretmenleri mağdur edilmiş

Kodla Büyü
Bence pazartesiden itibaren herkes sendika temsilcisine ulaşsın. Ya tamamen tüm ekdersler iptal edilsin ya da şeflik ve koordinatörlüklerimiz geri verilsin densin...
Bu tarz, hakkını savunmak değildir, bu ben ek ders alamiyorsam diğerleri de alamasin demektir ve ayıptır. Hakkınızı arayın ama bi zahmet bizim ekdersimize saldirmayin.

Son düzenleme:
Şimdi CNN de çıktı. Afyonkarahisar meslek lisesine de gece gündüz çalışıp günlük 18 ton dezenfektan üretiyorlarmış. Gerçekten taktir edilecek bir durum. Şüphesiz herhangi bir ücret almak için yapmıyorlar ama ekders alınacaksa ençok o öğretmenlerin hakkı fakat evde oturanlara verilirken onların ki kesilmesi çok üzücü

Şimdi CNN de çıktı. Afyonkarahisar meslek lisesine de gece gündüz çalışıp günlük 18 ton dezenfektan üretiyorlarmış. Gerçekten taktir edilecek bir durum. Şüphesiz herhangi bir ücret almak için yapmıyorlar ama ekders alınacaksa ençok o öğretmenlerin hakkı fakat evde oturanlara verilirken onların ki kesilmesi çok üzücü

Bu öğretmenlere bir şekilde ücret verilir diye düşünüyorum. Yani hakları zaten. Diğer meslek öğretmenleri içinde yazıda yanlışlık olduğunu düşünüyorum. 1. madde ve alttaki açıklama paragrafı çelişiyor.

Arkadaşlar bu konuyla ilgili dilim döndüğü kadarıyla bir yazı hazırladım istekli olanlar hak arayışımıza katılabilirler. Word belgesini ekliyorum düzenleyip güncelleyebilrisiniz.

……………………………….. SENDİKASI İL/İLÇE BAŞKANLIĞINA

Personel Genel Müdürlünün 28.03.2020 tarihli 28892082-869-E.5964251 sayılı “Bazı Eğitim Faaliyetlerinin Durdurulması” konulu yazısı uyarınca;

Meslek öğretmenlerinin haftalık ek derslerinin önemli bir bölümünü oluşturan “işletmelerde meslek eğitimi” ile alan ve laboratuvar şeflerinin “planlama ve bakım-onarım görevi” kapsamındaki ek ders ödemeleri söz konusu yazı gereği 1 Eylül 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

Bu mağduriyeti bir örnekle açıklamaya çalışalım:

Aynı Meslek Lisesinde çalışan bir A öğretmeninin haftada 28 saat derse girdiğini düşünelim. Bu durumda aldığı ek ders; 15 saati maaş karşılığı olmak üzere, 13 saat ek ders görevi ve 2 saat planlama görevi, bu durumda haftada toplam 15 saat ek ders alacaktır.

Aynı Meslek Lisesinde çalışan bir B (Meslek dersi öğretmeni) öğretmeninin 22 saat dersi olduğunu, 10 saat şefliğinin (planlama ve bakım-onarım) ve 12 saat işletmelerde meslek eğitimi yaptığını düşünelim. Bu durumda aldığı ek ders; 20 saati maaş karşılığı olmak üzere 2 saat ek ders + 2 saat planlama + 10 saat planlama ve bakım-onarım + 8 saat işletmelerde meslek eğitimi görevi, haftada toplam 22 saat ek ders alacaktır.

Söz konusu yazı doğrultusunda B öğretmeninin (meslek dersi öğretmeninin) hakkı olan 10 saat planlama ve bakım-onarım görevi kapsamındaki ek ders görevi ile 8 saat işletmelerde meslek eğitimi kapsamındaki ek ders görevi 1 Eylül 2020 tarihine kadar ödenmeyecektir.

Bu durumda meslek öğretmeni 2 saat ek ders + 2 saat planlama toplamda haftada 4 saat ek ders alacaktır.

Uzaktan eğitim süresi boyunca hatta 1 Eylül 2020 tarihine kadar A öğretmeni ek dersini tam alırken, meslek öğretmeni olan B öğretmeni ek dersinin önemli bir bölümünü alamayacaktır.

Yukarıdaki açıklama ve örneklerden de anlaşılacağı üzere meslek öğretmenleri mağdur edilmiştir. Bu süreçte tüm öğretmenler haftalık (hafta içi) ek derslerini alırken meslek öğretmenlerinin ek derslerinin önemli bir kısmını oluşturan işletmelerde meslek eğitimi ile laboratuvar ve alan şeflerinin planlama ve bakım-onarım görevleri kapsamındaki ek dersleri ödeme dışı bırakılmıştır.

Söz konusu uzaktan eğitim tüm öğretmenler için eşit ve aynı zorlukta bir süreçtir. Bu nedenle ya tüm öğretmelere seminer dönemlerinde olduğu gibi haftalık 15 saat ek ders ücreti verilmeli ya da meslek öğretmenlerine yapılan bu haksızlık düzeltilmelidir.

Sonuçta tüm öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde yapmaları gereken iş ve işlemler benzer olacaktır. Tüm öğretmenler; uzaktan eğitim süreci boyunca öğrencileri ve velileriyle iletişim halinde olup, bu süreci en iyi şekilde sürdürecekler ve bu süreçte okul müdürünün verdiği görevleri uzaktan yapacaklardır.

Bu bağlamda meslek öğretmenlerine yapılan bu haksızlıktan bir an önce dönülmesi için maddi ve manevi motivasyonumuzun düştüğü bu süreçte sendikamızı göreve çağırıyorum.

…../03/2020

Ad Soyad

imza

Ekli dosyalar

• Meslek Öğretmenlerinin Ek Ders Mağduriyeti.rar
    13.6 KB · Görüntüleme: 7
Hocam yazı için elinize sağlık. Yalnız bana göre herkes 15 saat ek ders alsın değilde toplu sözleşmede yazan idari izne göre ücret verilmelidir. Norm yükünde olan derslerin ücretini almak resmi olarak hakkımız zaten. Fazla ücret verilsin kimse demiyor.Sendikalara benzer yazılar göndermemiz gerekiyor.

Yalnız Ali Yalçın'da yazının yanlışlıkla yazıldığını düşünüyor. Herşey daha net ve güven verici olmalı.

Ali Yalçın bakanlıktan sinyal almadan açıklama falan yapmaz. Ali Yalçın sabah twit atıyor ücretli öğretmenlerle ilgili öğleden sonra bakan açıklıyor maliyeyle görüşüyoruz bişeyler yapacağız diye.Her zamanki gibi danışıklı dövüş.

Sizin iş için de gerekli olumlu sinyali almıştır.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200329-164840.png
    Screenshot_20200329-164840.png
    271.8 KB · Görüntüleme: 80
ali yalçın kendiside teknik öğretmen kökenlidir. bilişimcileri iyi bilir, bu forumdan arkadaşlarla istanbuldayken toplantı bile yapmıştı bir konuda geçiyordu. twit atmış ümit verici

Aynı Meslek Lisesinde çalışan bir A öğretmeninin haftada 28 saat derse girdiğini düşünelim. Bu durumda aldığı ek ders; 15 saati maaş karşılığı olmak üzere, 13 saat ek ders görevi ve 2 saat planlama görevi, bu durumda haftada toplam 15 saat ek ders alacaktır.

Bu bölüme istinaden yazıyorum hocam yanlış anlaşılırsam affola;

Meslek lisesinde çalışan meslek öğretmenlerinin maaş karşılığı 20 saat ama bunlarında maaşlarında %15 tazminatı var. Ve yaz tatilinde de bunu alabiliyorlar. Normal lise yada orataokuldaki öğretmenlerde bu tazminattan yoksun.
Diyeceğim şu ki;
Meslek öğretmeni ile diğer branş öğretmeni aynı kulvarda değil dilekçede kıyaslama yapabilmek için eşit olmak gerekmez mi ? O yüzden bir hak aranacaksa eşit olanlar arasında kıyaslama yapıp örnek verilmeli .

Twitlerde İşletmelerde beceri eğitimden bahsediliyor şeflik ile ilgili bir şey söylenmemiş

Son düzenleme:
Biz esitlikten yanayız. Herkes adil olsun o zaman. Memurlar icerisinde en az alan kesimdir ogretmen. Kimsenin parasinda gözümüz yok. Ya herkesin kesilsin ya da herkese eşit verilsin. Ayrica bu salginda sadece okullar mi kapali ki. Meslek ogretmeninden fedakarlik isteniyor.

Son düzenleme:
Biz esitlikten yanayız. Herkes adil olsun o zaman. Memurlar icerisinde en az alan kesimdir ogretmen. Kimsenin parasinda gözümüz yok. Ya herkesin kesilsin ya da herkese eşit verilsin. Ayrica bu salginda sadece okullar mi kapali ki ogretmenden fedakarlik isteniyor.
Kültür öğretmenleri de ciddi bir kesinti yok ki hocam zaten. İdari izinli yönetmeliği uygulanıyor. Sadece mesleki öğretmenlerin ek ders ödemesinde yönetmelik dışı açıklama yapıldı.

Bu bölüme istinaden yazıyorum hocam yanlış anlaşılırsam affola;

Meslek lisesinde çalışan meslek öğretmenlerinin maaş karşılığı 20 saat ama bunlarında maaşlarında %15 tazminatı var. Ve yaz tatilinde de bunu alabiliyorlar. Normal lise yada orataokuldaki öğretmenlerde bu tazminattan yoksun.
Diyeceğim şu ki;
Meslek öğretmeni ile diğer branş öğretmeni aynı kulvarda değil dilekçede kıyaslama yapabilmek için eşit olmak gerekmez mi ? O yüzden bir hak aranacaksa eşit olanlar arasında kıyaslama yapıp örnek verilmeli .
Hocam herkes okul açıkken ne ek ders alıyorsa onu almalı. Fakat bu covid-19 tatili istisna bir durum ve bizim elimizde olmayan bir durum öğretmenlerin hepsi mevcut ek derslerini alırken niye meslekçilerin ek dersleri kesiliyor biz mi böyle olmasını istedik. Uzaktan eğitim süresince veriliyorsa herkese ya eşit verilecek 15 saat seminer dönemlerindeki gibi ya tatil öncesi mevcut ek dersleri neyse o verilecek ya da hiç kimseye verilmeyecek. Ayrımcılık olmamalı.

Kültür öğretmenleri de ciddi bir kesinti yok ki hocam zaten. İdari izinli yönetmeliği uygulanıyor. Sadece mesleki öğretmenlerin ek ders ödemesinde yönetmelik dışı açıklama yapıldı.
Kültür ogretmenlerini kastetmiyorum. Yanlis oldu mesleki ogretmeni diyecektim.uyari icin sagol hocam

Kültür ogretmenlerini kastetmiyorum. Yanlis oldu teknik ogretmen diyecektim.
Aslında öğretmenlerden ekonomik olarak fedakarlık beklenmiyor idari izinli yönetmeliği uygulanıyor, yani hukuksuzluk söz konusu değil. Sadece Meslek öğretmenlerinin ders programında yer alan işletme ve şeflik görevlerinin dahil edilmemiş olması.

Aslında öğretmenlerden ekonomik olarak fedakarlık beklenmiyor idari izinli yönetmeliği uygulanıyor, yani hukuksuzluk söz konusu değil. Sadece Meslek öğretmenlerinin ders programında yer alan işletme ve şeflik görevlerinin dahil edilmemiş olması.

Evet aslında olay bu kadar basit. Belki de iş bilmez birinin yazdığı hatalı yazı sonucu tüm hafta sonu bununla uğraşıldı. Umarım bu hafta bir gelişme yaşanır.

• Beğen
Tepkiler: vgm
sadece meslek değil. halk eğitim de görev yapan öğretmenler içinde aynı durum var.
Kurslar genelde akşam ve hafta sonu olur ve saat 18.00 dan sonra olan kursları da bu yazı ile ek ders kapsamı dışına çıkardılar.
Kursun gündüz ise ek dersi alıyon akşam ise almıyorsun. ki herkesin ki akşam.

Geri