Sakarya Üni .Yüksek Lisans (Uzaktan Eğitim)

Kodla Büyü

eyolcu

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaslar nedendir bilinmez içimde bir eğitim aşkı doğdu ki bende anlamadım:) Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum, Sakarya Üni .Yüksek Lisans (Uzaktan Eğitim) hakkında bilgisi olan var mı?

bende araştırıyorum sakarya üniversitesinin uzakta eğitim programı olduğunu ilk defa duyuyorum ayrıca.
programda neler var parası ne uzaktan eğitim olunca ne değişiyor mesela uzaktan eğitim yöntemiyle diyelimki yüksek lisans tamamladık
fakülteye gidip gelenlerle aynı diplomayı mı alacaz ayrıca ücretleri farklı mı ne gibi farkları var
uzaktan eğitimde hangi alanlarda yüksek lisans yapılabiliyor kriterler nelerdir bilenlerin cevapları konuyu açan arkadaşada merak edenlerede yardımcı olacaktır.

e-Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans Programı Diploması nasıl olacaktır?
Mezunlarımız, “T.C.Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Anabilim Dalı Bilişim Teknolojileri dalında Yüksek Lisans Programını Başarıyla Tamamlamış ve Bu Diplomayı Almaya Hak Kazanmıştır.” ibaresi yer alan diplomaya sahip olurlar.
Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans Programında Eğitim nasıl işlemektedir?
Dersin öğretim üyesi tarafından hazırlanacak olan ders içerikleri, haftalık olarak e-Bilişim Teknolojileri Programının Eğitim Platformunda (http://www.ebtport.sakarya.edu.tr) yayınlanmaktadır. Dersler, öğrencilerin önceki haftalardaki ders notlarının tekrar gözden geçirilmesi için dönem sonuna kadar açık kalmaktadır. Eğitim Materyallerinin yanı sıra kısa sınavlar, ödevler ve yıl içi sınavları internet ortamında yapılmaktadır. Final sınavı için dönem sonunda Üniversite Kampüsüne gelinmesi gerekmektedir.

peki ücretler ne kadar örgün eğitimle aynı mı daha mı pahalı.
birde eğitimin yönetimi denetimi eğiitm bilimleri gibi alanlarda uzaktan eğitim yüksek lisans programları varmı.
kayıt zamanı ne zaman acaba uzaktan eğitimle yüksek lisans yapılmak istense.

hocam bu yüksek lisansın içeriği dersleri hakında bilgi verirmisiniz
ve mezun olunca bilgisayar mühendisi mi olunuyo acep
uzakdan eğitim çok iyi fikir

Hocam ben o bölümde yüksek lisans yapıyorum. 2 dönemi takıntısız bitirdim. Hayırlısıyla önümüzdeki dönemki dersleri de verirsem mezun olacağım.

Öncelikle ücret; 2010-2011 de güz ve bahar dönemleri için 1500 TL uaktan eğitim harcı + 160 küsür örgün öğrenim harcı olmak üzere toplamda 1660 küsür ödedik. 2011-2012 için henüz açıklamadılar. 3 dönemde takıntısız biterse toplamda 5000 bin lirayı biraz geçiyor.

Avantajları sadece final zamanı kampüse gitmek gerekiyor. Diğer tüm dersler ve vize sınavları internetten yapılıyor. Dönem yaklaşık 14 hafta sürüyor. Haftalık ders notları pdf olarak ve video şeklinde internte koyuluyor. İstediğiniz zaman bakabiliyorsunuz. Yine her dersin hafta içi akşam belirli bir saatte canlı dersi oluyor. Anlamadığınız yerleri öğretim üyelerine sorabiliyorsunuz.

Bu bölüme bilgisayar mühendisliği hariç her tür lisan bölümü mezunları girebiliyor. Final sınavlarıan gittiğimde çok sayıda BT öğretmeni arkadaşla tanıştım. Açık öğretim , değişik branşlarda öğretmenliklerden mezun olup profesyonel yazılım işi yapan arkadaşlar da vardı. Derslerde çok ileri düzey bir şey öğretilmiyor. Eski sorular ve ödev paylaşımları ile sınavlar rahatlıkla geçilebiliyor. TEF ten mezun olanı 4 yıl ara verdikten sonra ödevleri hazırlarken bilgilerimi tazeleme güncelleme imkanı buldum. Çok ileri düzey bir şey beklemeyin ama giderseniz zararınız olmaz.

Mezun olunca bilgisayar mühendisliği ünvanınız olmuyor, E-Bilişim Teknolojileri Bilgisayar Mühendisliğine Yüksek Lisans yapmış oluyorsunuz.

Başvuru şartları için linki inceleyebilirsiniz http://www.fbe.sakarya.edu.tr/basvuru.htm

Bölüm ve derslerle ilgili bilgiler tam güncel değil ama bu sayfadan bakabilirsiniz http://www.ebtport.sakarya.edu.tr/

bende sakarya uzaktan eğitim kurslarına katıldım. uzaktan eğitimde önemli nokta online dersleri kaçırmamak ve tekrar ben pek istifade edmedim ama sınavda büyük kolaylık sağlıyorlar ve bir şey öğrenemedim halde(bu benden kaynaklanıyor) sertifikayı aldım:)

Bu arada bizim BT ciler olarak idam fermanımız verilmiş biz hala bunlarla uğraşıyoruz.Abbas Güçlü Bakanla Görüşecek maillerimizi atmaktan kaçınmayalım.Topyekün bir Gündem oluşturalım.SAygılar

fahrican hocam bu eğitimi tamamladıkdan sonra varmı bir hedefiniz
yoksa bitireyim ileride lazım olur diye mi yapıyorsunuz
bu eğitimi aldıkdan sonra önümüze ne gbi fırsatlar açılır.
sanırım başvuruda ales puanı yetiyodu yabancı dil sınavı bile yok gibi geldi bana

sarix' Alıntı:
fahrican hocam bu eğitimi tamamladıkdan sonra varmı bir hedefiniz
yoksa bitireyim ileride lazım olur diye mi yapıyorsunuz
bu eğitimi aldıkdan sonra önümüze ne gbi fırsatlar açılır.
sanırım başvuruda ales puanı yetiyodu yabancı dil sınavı bile yok gibi geldi bana

İleride lazım olur diye başlayayım dedim. Şimdilik evlilik çoluk çocuk derdi yokken yapmam iyi olur diye düşündüm. Bir daha hem maddi hem de zaman yönünden fırsatım olmayabilir :)

Şu an için tezli ya da tezsiz yüksek lisans bitirene meb de sadece ilave 1 kademe veriliyor. Başka da bir getirisi yok.

Devlet üniversitesinde Tezli yüksek lisansa girmek de bitirmek de çok zor. Bir sürü torpil dönüyor. Özellerin ise ücretleri çok yüksek.

Başvuru için sadece Ales puanı yetiyor. İngilizce şartı yok ama ÜDS/KPDS gibi bir puanınız varsa ek puan geliyor. ALES + Lisans mezuniyet ortalaması ve varsa ingilizce puanınızı toplayıp başvuranları sıralıyorlar.

hakanotuken' Alıntı:
Lisans not ortalaması sınırı var mı?
Lisans not ortalamasının sınırı yok. Lisans ortalaması ALES ve varsa dil puanıyla toplanarak adaylar sıraya diziliyor.

Zannedersem şu sıralar ales şartını sağlayan herkesi alıyorlar. Ben Sakarya Üni ile telefonda iletişim kurdum ve bana bu bilgiyi verdiler. Çünkü şua anki kontenjanlar tam dolmuyormuş.

hakanotuken' Alıntı:
mülakat var mı?
En güzel yanı mülakat olmaması.
Sıralamada asil listeye girenlerin bir kısmı da kayıt yaptırmıyor. Yedeklere de sıra geliyor.

Bu sene öğrenci alımı oldu mu olacak mı? Ales kalktı dediler? Bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Tezsiz benim ki. Ales puanına gerek yok ama Olanlara öncelik tanınıyor. Ben diploma notu ile girdim. 3 dönem toplam 11 ders ve proje den oluşuyor. Üçreti dönemlik 1600 TL
Tamamen uzaktan sadece final ve bütünlemeler. Üniversitede yapılıyor.

muallimtamer' Alıntı:
Tezsiz benim ki. Ales puanına gerek yok ama Olanlara öncelik tanınıyor. Ben diploma notu ile girdim. 3 dönem toplam 11 ders ve proje den oluşuyor. Üçreti dönemlik 1600 TL
Tamamen uzaktan sadece final ve bütünlemeler. Üniversitede yapılıyor.
diploma notunuz kaçtı hocam?

Geri