Samsun Re'sen Atama

Kodla Büyü

nosTRa

Süper Üye
Süper Üye
Bugün itibari ile bulunduğum ilçede norm kadro fazlası olmam nedeniyle aynı ilçede başka bir okula resen atanmış bulunmaktayım... Burada yazamadığım tüm cümle ve kelimeler 3-4 saattir dilimde...

aynı durumdayız hocam samsun da görev yapıyorum bende köyden merkeze almışlar ama ben istemiyorum tabi ki de.............

Arkadaşlar norm fazlası atamaları tüm branşlarda mı yapıldı samsun'da? liste yayınlandı mı? bu arada her ikiniz de memnun değilsiniz anlaşılan.ALlah kolaylık versin,hakkınızda hayırlısı olsun inşaallah arkadaşlar

hyenali' Alıntı:
aynı durumdayız hocam samsun da görev yapıyorum bende köyden merkeze almışlar ama ben istemiyorum tabi ki de.............

Benim esim merkezde olmasına rağmen bana esimin ilçesini açmamaları da ayrı bir olay, sonumuz mahkeme...

Hocam liste falan var mı? Ben de norm fazlasıyım ve eş durumuna başvurdum beni de atamış olmasınlar...

nosTRa' Alıntı:
Bugün itibari ile bulunduğum ilçede norm kadro fazlası olmam nedeniyle aynı ilçede başka bir okula resen atanmış bulunmaktayım... Burada yazamadığım tüm cümle ve kelimeler 3-4 saattir dilimde...

hangi okula atandın hocam

nosTRa' Alıntı:
hyenali' Alıntı:

Benim esim merkezde olmasına rağmen bana esimin ilçesini açmamaları da ayrı bir olay, sonumuz mahkeme...

bugün sendika temsilcileriyle görüştüm bizim arkadaşıda göndermişler başka okula ....mahkeme işi sonuç vermez diyorlar

atama yer değiştirme yönetmeliğinde herşey yazıyor hocam...mahkemeye versen dahi o maddeler seni bağlar

12 saat dersim vardı norm fazlası olarak gidiyorum 13 saat dersim olacak...

norm fazlası katliamını 3 sene önce istanbuldada yapmışlardı. 73 öğretmenin yeri değişti. 71 mahkeme ile geri döndü.
geri dönmeyenlerden biriyim bende daha iyi bir okula gittiğim için dönmedim. resen atanmıştım ama.

Re'sen atanan arkadaşlar gönderildikleri okullarda memnun değilseler ilk isteğe bağlı yer değişikliğinde tercihte bulunma hakkınız var. 3 yıl çalışma şartı aranmıyor re'sen atandığınız için. Benim 2 yıl önce re'sen atamam yapıldı gönderildiğim okulda hiç sıkıntım yoktu ama yer değiştirme döneminde kılavuza göz atarken istek hakkım olduğunu gördüm ve Samsun ilkadıma geldim.

Resen atamalarda ilk atama donemınde tayın ısteyebılrısınız yaptıkları bır konuda dogru öncelık aynı ilce sonra en yakın ılce seklınde gıdıyor mahkeme kararı ıle donen arkadaslar buyuk ıhtımalle kendı ılcelerınde bos varken baska yere atanmıs olabılırler yanı ıl mem uygulamayı carpıtmıstır bende resen atanan bırıyım o nedenle bıraz tecrube edındım ıl mem ın yaptıklarını okul normunu dusurmelerı yetıyor hocam ders saatıne bakmıyor cok sube sayısına bakıyor

resen atanırsam bu yaz isteyeceğim eş durumuna engel olur mu 3 yıl çalışma şartı falan denilmiş

arkadaşlar önceki yönetmelikte vardı ama son değişen yönetmeliğe göre norm fazlalığında resen atama maddesi göremedim! çünkü ara tatilde bizden de tercih yapmamızı istediler, resen atayacağız demediler ama atama ihtimallerine karşı yönetmeliğe baktım ve resen atanır maddesi göremedim.

Re: Ynt: Samsun Re'sen Atama

Hocam son yonetmelik dediginiz seyin linkini paylasabilir misiniz

server06' Alıntı:
arkadaşlar önceki yönetmelikte vardı ama son değişen yönetmeliğe göre norm fazlalığında resen atama maddesi göremedim! çünkü ara tatilde bizden de tercih yapmamızı istediler, resen atayacağız demediler ama atama ihtimallerine karşı yönetmeliğe baktım ve resen atanır maddesi göremedim.
Bakmış olduğunuz yönetmeliğin linkini eklemeyi unutmuşsunuz galiba.

Yönetmelik açık ve net
İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

MADDE 41 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanırlar. Bunlardan il içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanlar, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına atamaları yapılabilir. Bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanırlar.

(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.

(4) Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetler nedeniyle olağanüstü durumların oluştuğu yerlerdeki eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı öncelikle bu madde kapsamında bulunan ihtiyaç fazlası öğretmenlerle karşılanır. İhtiyacın bu şekilde karşılanamaması durumunda valiliklerce gerekli önlemler alınır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın ancak öğretim yılının başladığı tarihten itibaren en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx ... 100506.htm

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27573_1.html

Arkadaşlar 41. madde (İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri) 5. fıkra;

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın (Mülga ibare:RG-21/7/2012-28360) (…) en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

Son cümleye bakılırsa resen atama yapılabilir. Nitekim beni atamışlardı. bu konu ile ilgili olarak yaşadıklarımı paylaşmak isterim. 2012 yılında Çarşamba Anadolu Lisesinde bilişim teknolojileri öğretmeniyim, 6 saat dersim var, aynı zamanda formatörüm. Aynı eğitim bölgesinde bir anadolu lisesi daha mevcut. Burdaki bilgisayar dersi de 8 saatmış. Norm fazlası olduğuma ve açılan yerlerden okul seçmem gerektiğine dair yazı geldi. İşin ilginci sadece çarşamba ilçesi gözüküyor. İlden gözüken bir tane okul yok. Ve tercih yaparsam isteğe bağlı tayin edilmiş gözüküp 3 sene daha tayin isteyemeyeceğim. Dolayısıyla tayin istemediğime dair dilekçe yazıp gönderdim.

Bundan sonra bu yönetmeliğe dayanarak benim tayinimi 8 saat olan okula çıkardılar. çarşamba anadolu lisesindeki müdürüm bir daha ki sene ders saatini 12 saate çıkaracağını söyledi. Bu mantıkta bu sefer atandığım okulda norm fazlası olup tekrar eski okuluma tayin olmam gerekecekti. İl ile görüştüm, dilekçe yazdım. Ayrıca gittim ilgili müdür yardımcsıyla görüştüm. Durumu anlattım. Fatih projesi de geliyor dedim. Ders saati seneye değişecek yine mi tayinim çıkacak diye sordum. Yarım saat dert anlattım. Bana dediği tek cümle "yine tayinini çıkartırız" oldu.

O sene çarşambada bilişim teknoloji öğretmeni olarak başka norm fazlası öğretmenler de olmasına rağmen sadece benim tayinimi çıkarttılar. Hatta, İl merkezinde bile hiçbir bilişim teknoloji öğretmenin yer değişmedi bu konuyla ilgili olarak. Ama benimkini değiştirdiler. İşin en üzücü tarafı da il de oturan o beyefendilerin umurunda bile değil bu durumlar.

Tek kurtarır durumum çarşamba anadolu lisesinde 3 yılım dolmuştu. Normal şartlarda tayin hakkım vardı. Ve resen atandığım için bu hak kaybolmadı ve o yaz tayin isteyerek samsun merkeze geldim. Tabi bu o an için ne kadar şans düşündürür. Şöyleki maddi-manevi kurulu düzen birden altüst oldu.

Bu norm fazlası atamalarıyla ilgili olarak çok büyük adaletsizlikler oluyor. Bu sene içinde 20 puan ile samsun merkezine atanan öğretmen olduğunu söylediler. Tayin dönemi gözükmeyen yerlere çok düşük puanla atamalar olmuş. Yönetmeliğe bakılınca herşey kanuni gözüküyor. Ama yukarıda da Allah var. Aynı durum kendi akrabayı bırak tanıdıklarının başına gelirse böyle mi davranırlar acaba, düşünmeden edemiyorum.

Sonuç olarak bu atamalarla ilgili yapabileceğiniz hiç birşey yok. Mahkeme çözüm değil, herşey yasal. Sadece tayin hakkınız varsa yani bulunduğunuz okulda tayin dönemi 3 yılı dolduruyorsanız verilen listeden istek yapmayın ki tayin döneminde istediğiniz okula gidebilesiniz. Tayin istemediğinize dair dilekçe yazmayı unutmayın.

erkantuzcu' Alıntı:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27573_1.html

Arkadaşlar 41. madde (İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri) 5. fıkra;

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın (Mülga ibare:RG-21/7/2012-28360) (…) en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

Son cümleye bakılırsa resen atama yapılabilir. Nitekim beni atamışlardı. bu konu ile ilgili olarak yaşadıklarımı paylaşmak isterim. 2012 yılında Çarşamba Anadolu Lisesinde bilişim teknolojileri öğretmeniyim, 6 saat dersim var, aynı zamanda formatörüm. Aynı eğitim bölgesinde bir anadolu lisesi daha mevcut. Burdaki bilgisayar dersi de 8 saatmış. Norm fazlası olduğuma ve açılan yerlerden okul seçmem gerektiğine dair yazı geldi. İşin ilginci sadece çarşamba ilçesi gözüküyor. İlden gözüken bir tane okul yok. Ve tercih yaparsam isteğe bağlı tayin edilmiş gözüküp 3 sene daha tayin isteyemeyeceğim. Dolayısıyla tayin istemediğime dair dilekçe yazıp gönderdim.

Bundan sonra bu yönetmeliğe dayanarak benim tayinimi 8 saat olan okula çıkardılar. çarşamba anadolu lisesindeki müdürüm bir daha ki sene ders saatini 12 saate çıkaracağını söyledi. Bu mantıkta bu sefer atandığım okulda norm fazlası olup tekrar eski okuluma tayin olmam gerekecekti. İl ile görüştüm, dilekçe yazdım. Ayrıca gittim ilgili müdür yardımcsıyla görüştüm. Durumu anlattım. Fatih projesi de geliyor dedim. Ders saati seneye değişecek yine mi tayinim çıkacak diye sordum. Yarım saat dert anlattım. Bana dediği tek cümle "yine tayinini çıkartırız" oldu.

O sene çarşambada bilişim teknoloji öğretmeni olarak başka norm fazlası öğretmenler de olmasına rağmen sadece benim tayinimi çıkarttılar. Hatta, İl merkezinde bile hiçbir bilişim teknoloji öğretmenin yer değişmedi bu konuyla ilgili olarak. Ama benimkini değiştirdiler. İşin en üzücü tarafı da il de oturan o beyefendilerin umurunda bile değil bu durumlar.

Tek kurtarır durumum çarşamba anadolu lisesinde 3 yılım dolmuştu. Normal şartlarda tayin hakkım vardı. Ve resen atandığım için bu hak kaybolmadı ve o yaz tayin isteyerek samsun merkeze geldim. Tabi bu o an için ne kadar şans düşündürür. Şöyleki maddi-manevi kurulu düzen birden altüst oldu.

Bu norm fazlası atamalarıyla ilgili olarak çok büyük adaletsizlikler oluyor. Bu sene içinde 20 puan ile samsun merkezine atanan öğretmen olduğunu söylediler. Tayin dönemi gözükmeyen yerlere çok düşük puanla atamalar olmuş. Yönetmeliğe bakılınca herşey kanuni gözüküyor. Ama yukarıda da Allah var. Aynı durum kendi akrabayı bırak tanıdıklarının başına gelirse böyle mi davranırlar acaba, düşünmeden edemiyorum.

Sonuç olarak bu atamalarla ilgili yapabileceğiniz hiç birşey yok. Mahkeme çözüm değil, herşey yasal. Sadece tayin hakkınız varsa yani bulunduğunuz okulda tayin dönemi 3 yılı dolduruyorsanız verilen listeden istek yapmayın ki tayin döneminde istediğiniz okula gidebilesiniz. Tayin istemediğinize dair dilekçe yazmayı unutmayın.

Aynı durumda beni de çarşambada bir okuldan başka okula gönderdiler bu sene, sadece beni hemde.

hocam anadolu liselerinde görev yapanların sonu bu olacak ileride..bakma sen fatih projesi falan ,okullarda bunun hatrına tutmaya çalışıyorlar...dersin seçmeliyse kadron sağlam olmuyor.. ortaokulda dersimiz zorunlu olunca (5-6 lara) fazlalık olmuyoruz artık..

nosTRa' Alıntı:
Aynı durumda beni de çarşambada bir okuldan başka okula gönderdiler bu sene, sadece beni hemde.

Hocam geçmiş olsun diliyorum öncelikle. Çarşamba Anadolu'dan Cumhur hocam aramıştı benim durumuma benzer bir arkadaşın da aynı şekilde atandığına dair. Sanırım o arkadaş sizsiniz. Ama bildiğim kadarıyla sizin tayin hakkınız da yok. Gerçekten mağdur ediyorlar bizi. Benim anlayamadığım aynı şeyi neden Samsun merkez de yapamıyorlar. Samsun'da herkes normda mı yani!!! Hiç zannetmiyorum çünkü İlçe zümresinde görüştüğüm arkadaşların çoğunun ders saati 10 saatin altında.

İldekilerin Çarşamba'ya ne garezi var anlamıyorum. Eğer bakanlıktan falan torpilin yoksa inan hiçbir şey yapamazsın. O dönem ben çok uğraştım, sonuç; şimdi samsun'dayım. Senin için de şer gördüğünde de hayır vardır inşallah diyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun...

Geri