Samsung Türkiye ye cihaz yollamıyor

Kodla Büyü

alpaygunes

Süper Üye
Süper Üye
Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, rekabet kurumuyla anlaşamayan Google'ın Türkiye'de Android lisansını iptal etmesiyle birlikte Türkiye telefon pazarını yakından ilgilenden çok önemli bir karar aldı. Şirkete yakın kaynakların iddiasına göre Samsung, gelecek yıl itibarıyla Türkiye'ye yeni telefon getirmeyecek, telefon sevkiyatını sorun düzelene kadar durduracak.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloj...sevkiyatini-gecici-olarak-durduruyor-41399559

Bu aslında Rekabet kurulunun kendi kendine hareket etmesiyle alınan bir karar değil. Yandex'in şikayeti ile Google'un Android ile birlikte mobil telefonlarda zorunlu sunduğu hizmetlerden kaynaklanan bir durum. Google'ın yaptığının aynısını, Macintosh da yapıyor, Microsoft ta yapıyor. Bu gerçek bir rekabet ortamı yaratmaz. Gerçek bir rekabet için, ülkedeki kamudan, özeline kopya yazılım kullananlara da aynı cezayı kesmek. Burada son kullanıcının ana eksende olduğuna inanmıyorum, burada daha büyük bir kavga var. Bana göre tamamını kapatsınlar. Yeni bir teknoloji örüntüsüne ihtiyaç var, yoksa büyük teknoloji devleri önüne ne gelirse yutacaklar. Fazla teknoloji bünyeye zarar, inceldiği yerden kopsun. Bilişim Teknolojilerinin olmadığı zamanlarda yaşamış nesilleriz. Şimdi ise gün geçtikçe bağlanıyoruz. Bizden sonrakiler, çocuklarımız tamamen bağımlısı olacaklar. Galaxy Note 4 telefonumda bir zamanlar DigiTurkPlay uygulaması zorunluydu, telefondan kaldıramıyorduk. Zorla dayatma vardı. Burada telefonu alırken alacak kişiye sorsunlar, ona göre uygulamaları ve servisleri kursunlar. Google servisleri olmadan android yüklü telefonlar hiçbirşey ve tamamen çöp. Dedim ya satın alacak kişinin kişisel isteklerine bırakılmalı, yukarıdan ne Google ne de Rekabet kurumu belirlemeli benim hangi uygulamaları ve servisleri kullanacağımı.

Aslında haklisiniz ama kendimi de google microsoft veya apple yerine koyuyorum. Işletim sisteminiz a dan z ye yapmışım içine tarayıcımı da koyarım ekstra programlarımı da . Isteyen diger programlari yine indirebilir. Buna engel olan bi kısıtlama zaten yok. Değişik bir durum . Hayırlısı bakalım.

Ama en azindan tüm programları kaldırabilme yetkisi vermesi lazım.
Eski telefonumda lg g5 türkcell uygulamaları sılınmıyordu. Silince geri yükleniyordu. Isin garibi telwfonu da turkcellden almamıştım. Silinebilmeye engel koyulmamali

Bu aslında Rekabet kurulunun kendi kendine hareket etmesiyle alınan bir karar değil. Yandex'in şikayeti ile Google'un Android ile birlikte mobil telefonlarda zorunlu sunduğu hizmetlerden kaynaklanan bir durum. Google'ın yaptığının aynısını, Macintosh da yapıyor, Microsoft ta yapıyor. Bu gerçek bir rekabet ortamı yaratmaz. Gerçek bir rekabet için, ülkedeki kamudan, özeline kopya yazılım kullananlara da aynı cezayı kesmek. Burada son kullanıcının ana eksende olduğuna inanmıyorum, burada daha büyük bir kavga var. Bana göre tamamını kapatsınlar. Yeni bir teknoloji örüntüsüne ihtiyaç var, yoksa büyük teknoloji devleri önüne ne gelirse yutacaklar. Fazla teknoloji bünyeye zarar, inceldiği yerden kopsun. Bilişim Teknolojilerinin olmadığı zamanlarda yaşamış nesilleriz. Şimdi ise gün geçtikçe bağlanıyoruz. Bizden sonrakiler, çocuklarımız tamamen bağımlısı olacaklar. Galaxy Note 4 telefonumda bir zamanlar DigiTurkPlay uygulaması zorunluydu, telefondan kaldıramıyorduk. Zorla dayatma vardı. Burada telefonu alırken alacak kişiye sorsunlar, ona göre uygulamaları ve servisleri kursunlar. Google servisleri olmadan android yüklü telefonlar hiçbirşey ve tamamen çöp. Dedim ya satın alacak kişinin kişisel isteklerine bırakılmalı, yukarıdan ne Google ne de Rekabet kurumu belirlemeli benim hangi uygulamaları ve servisleri kullanacağımı.
haklısın hocam, katılıyorum... Bir de kendi yazılım ve teknolojimizi üretebilsek o zaman daha güzel olacak..

Google diğer rakiplerinin ürünlerinin mobil cihazlara yüklenmesine engeller getirdiği ve mobil cihazlarda tek arama hizmeti sağlayıcısı olması koşuluyla mobil cihaz üreticilerine finansal destek sağladığının tespit edildiği bildirildi.
Rekabet kurumunun açıklamasının bu kısmını özellikle alıntı yaptım, en önemli yerini kalın punto yaptım.

Şu anki durumun asıl cevabı bu gibi görünüyor.Bundan başka bir durum yoksa, eğer gerçek buysa google haksız. Engelleme ve dayatma yapmak olmaz. İşletim sistemi bir şehirse, herkes buraya evini barkını kurabilmeli. Ücretiyle veya ücretsiz.

Bilende bilmeyen de konuşuyor, zaten açılan başlık bile direk faul. Şöyleymiş böyleymiş diye mişli muşlu bir hikaye. Samsung'un kendisi açıklama yaptı böyle bir olay yok diye o da ayrı konu zaten.

Arkadaşlar Google'a bu konuda ceza kesen bir tek biz değiliz, aynı konuda Avrupa birliği de karar aldı google ın tekelleşme uygulamalarına son vermemesinden dolayı. Avrupa birliği yapınca ouuuuwww medeniyet biz yapınca awwwwww yandık bittik.

Açın biraz araştırın iddiaları, google ın tekelleşmeye yönelik piyasada neler yaptığını firmalara nasıl baskılar uyguladığını. Rekabet kurumunun verdiği karar doğru mu değil mi diye sonra siz karar verin.

Son düzenleme:
Geri