Sanırım Bad Sector YARDIM!

Kodla Büyü

ras

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bilg. wind. ekranı geliyor sonrasında hata 15 deyip kapanıyor ve format dahi atamıyorum, hiren's ile verilerimi kurtardım ama ne hiren's den xp yüklemesi ve menüsü ne de format atma olmuyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

hocam HDD Regenerator programı var ücretsiz, kurup bad sector taraması hatta tamiri yapabilirsin.
ben denemiştim zamanında tarama yapıp bozuk sectorleri buluyor ama tabiki tamir yapamıyor (malum donanımsal bir hata)
ancak bulunan bozuk sectorleri diski bölümleyip kappatarak harddiski kullanabilirsiniz.
ama uzun vadede buda pek sağlıklı olmuyor bilginiz olsun

haklısınız sanırım ama kötü durumda olmadığını düşünüyorum. çünkü verileri rahat bir şekilde kurtardım sorun az da olsa var sanırım, bu bad sector sorununu en iyi şekilde yapan bi program lazım bana...

Eninde sonunda yeni HDD almak zorunda kalacaksınız, direnmenin faydası yok. :)

Bad sector, genellikle donanımsal olsa da yazılımsal da olabilir. Donanımsal disk bozulması bir süre sonra diski kullanılmaz hale getireceği için değiştirilmelidir. Ancak yazılımsal sorunu gidermek için yapılabilecek birçok işlem var. Benim önereceğim şudur:
1- Eğer sadece bad sector var mı yok mu diye merak ederseniz önce HD Tune programını indirin (Google yada Yandex amcaya sorun), ücretsiz versiyonunu indirip çalıştırın, "Error Scan" kısmından "Quick Scan" seçilmeden taratın, kırmızı noktalar çıkıyorsa bunlar bad sectordur.
2- Bad sector leri onarmak için Hdat2 isminde, iso formatındaki dosyayı indirip cd ye yazın ve bilgisayarı bu cd ile açıp, "test and repair" seçeneğini seçerek onarmaya çalışın. (Dikkat: Sabit diskin boyutuna ve bad sector durumuna göre çok uzun sürebilir.) (Hdat2 yerine harddisk üreticilerinin de kendi programları var bunları indirip kullanabilirsiniz.)
3- Yukarıdaki işlem işe yaramazsa diske "Low Level Format" atmanız gerekebilir, bu da Hdat2 cd sindeki bir başka seçenektir ve diskin tüm sectorlerini yeniden oluşturur ve tehlikelidir, disk kullanılmaz hale gelebilir.
Dediğim gibi eğer donanımsal bir bad sector varsa yazılımla düzelmez, değiştirilmesi gerekir.

Geri