Sayısal Loto Kontrolü - Tamamen ihtiyaçtan yazdım :)

Kodla Büyü

uysal_rockci

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar az önce çantamın içinden 5-6 tane sayısal loto kuponu çıktı. Tek tek kontrol etmeye üşendim açıkcası, Excelde makro yazdım . ve sonuçları toplu olarak kontrol eden uygulama yazdım :)
Çoğu kişinin işine yaramaz belki ama , yükleyeyim dedim buraya :)

kullanımı : en üstteki sıraya çıkan sonuçları yazıyorsunuz ;
22 Aralık Sonuçları için : 1 9 22 29 32 35

alttaki tabloya da sırayla sizin kupondaki sayıları yazıyorsunuz. ve kontrol et butonuna basıyorsunuz. size kaç bildiğinizi söylüyor.

iyi akşamlar :)

Ekli dosyalar

• sayisal.rar
    16.4 KB · Görüntüleme: 846
bir soru sorayım;
bu hafta atıyorum sayısal lotonun 700. çekilişi yapılıyor olsun...
tüm bu 699 çekiliş aynı şartlarda gerçekleşmiş olsun, ve sonuçları elimizde var olsun...
soru şu: oynayacağımız bu haftaki sayısalda tüm sayıların gelme olasılığı aynı olur mu?yani tüm sayıların çıkma ihtimali 1/49 mudur?

EynelMefer' Alıntı:
bir soru sorayım;
bu hafta atıyorum sayısal lotonun 700. çekilişi yapılıyor olsun...
tüm bu 699 çekiliş aynı şartlarda gerçekleşmiş olsun, ve sonuçları elimizde var olsun...
soru şu: oynayacağımız bu haftaki sayısalda tüm sayıların gelme olasılığı aynı olur mu?yani tüm sayıların çıkma ihtimali 1/49 mudur?

loto tutma ihtimali normalde 1/49 mudur ?

sadece bi sayının gelme ihtimali , 6 yı tutturma demiyorum...her sayının şansı eşit midir?

EynelMefer' Alıntı:
sadece bi sayının gelme ihtimali , 6 yı tutturma demiyorum...her sayının şansı eşit midir?
tek tek düşününce nasıl olur bilmiyorum ama,
ilk sayı çekildiğinde 1/49 , ikinci sayı çekildiğinde olasılık 1/48 e , üçüncüde 1/47 e düşüyor.

olasılık olarak düşününce toplamda altı sayı için hep eşit oluyor. ( 1/49 * 1/48 * 1/47 * .... )

şimdi 699 defa çekiliş yapıldığında bazı sayılar çok bazıları az çıkmış olacak mesela:
38 sayısı 200 defa çıkmış olsun (200 sayısı değişebilir sonuçta çok çıkmış olsun örnek olarak)
17 sayısı da sadece 50 defa çıkmış olsun (50 sayısı temsil, en az sayıda çıkmış olsun)
sonuç olarak 38 sayısı ile 17 sayısının 700. çekilişte şansları eşit değildir! 38 sayısı daha avantajlıdır...

EynelMefer' Alıntı:
şimdi 699 defa çekiliş yapıldığında bazı sayılar çok bazıları az çıkmış olacak mesela:
38 sayısı 200 defa çıkmış olsun (200 sayısı değişebilir sonuçta çok çıkmış olsun örnek olarak)
17 sayısı da sadece 50 defa çıkmış olsun (50 sayısı temsil, en az sayıda çıkmış olsun)
sonuç olarak 38 sayısı ile 17 sayısının 700. çekilişte şansları eşit değildir! 38 sayısı daha avantajlıdır...

yani bunun üzerine bir 700 çekiliş daha yapılsa 38 sayısı yine aynı oranda mı çıkar diyorsunuz.

sistematik olarak tüm toplar özdeş değil mi, bir kürenin içinde dönüyorlar ve şansları eşit olmuş olmuyor mu ?

hayır 1400 çekiliş sonunda en çok çıkan bi sayı olacaktır o sayının diğer sayılardan daha şanslı olduğunu söylüyorum en az çıkanında en şanssız olduğunu...

@EynelMefer deneyi sonsuza götürdüğünüzde her topun çıkma olasılığı eşitlenir. Aralarda oransal olarak bazı toplar daha çok çıksa bile bu kesinlikle çıkacağı anlamına gelmez. Bir hile yapılmadıkça tabii ki.

hocam bu sayısal çok fena, verileri incelersek beni daha iyi anlarsınız ,o kadar çok ipucu var aslında ama işte...

EynelMefer' Alıntı:
hocam bu sayısal çok fena, verileri incelersek beni daha iyi anlarsınız ,o kadar çok ipucu var aslında ama işte...
lototurkiye.com burdaki istatistikleri gördün mü hocam acaba :D

yok hiç bi siteye bakmadım hocam, bi tanıdığım ilk günden beri çıkan sayıları yazıyordu kağıtlara her hafta ders çalışır gibi çalışıyordu, 7-8 yıl her hafta oynadı sonra bıraktı onda görmüştüm ve ağzım açık kalmıştı, çok ilginçti, nerdeyse yarıya kadar indiriyor sayıları onlar arasında deniyordu, ve hep çıkıyordu, kazanmadı ama istatistikleri hep çıkıyordu...

EynelMefer' Alıntı:

Söylediklerinizin yarısı doğru yarısı yanlış. Olasılık hesaplarında eğer herhangi bir hile yok ise şanslar eşittir. Yani bir madeni para atıldığında Yazı veya Tura gelme olasılıkları eşit yani %50 dir. Siz arka arkaya parayı 4 kere attığınızda üçünde Yazı birinde Tura gelirse oran %75 Yazı ve %25 Tura gibi görünsede bu para atma denemesini 100, 1000, 10000, ... kere tekrar ederseniz göreceksiniz ki oranlar %50 ye çok yaklaşacaktır.
Bir zar atma deneyinde her bir sayının uzun denemeler sonunda gelme oranının 1/6 ya yaklaştığını görürsünüz. Bir deste oyun kağıdında ise bir belli kağıdın gelme oranı uzun denemeler yapılırsa 1/52 olarak bulunacaktır.
Bu kısım sizin doğru söylediğiniz kısım. Yani 700. çekilişte şanslar eşit değildir.
Fakat yanıldığınız nokta 38 sayısı 200, 17 sayısıda 50 kez çıkmışsa bu 700. çekilişte 38 sayısını daha şanslı yapmaz. Aksine her çekilişte gelme ihtimali gitgide düşer. Çünkü çekilişler arttıkça her sayının çıkma oranları 1/49 a yaklaşacaktır. Çıkma oranı artacak sayılar ise daha önce hiç ya da az çıkmış sayılar olacaktır. Yani 17 nin çıkma şansı artacaktır.

Zamanında bir hizmetiçi eğitim kursunda Dursun İşler hocam as2 anlatıyordu. Ve zar atma ile ilgili bir oyun yapıyorduk. Bir arkadaş "bu zarlarda hile var mı acaba" demesi ile 2-3 saat boyunca değişik algoritmalar ile tasarımlar yaptık. Zar atma tekrarını arttırdıkça oranlar, 1/6'ya çok yaklaşıyordu. @hemenyardım hocamında dediği gibi, 5,-10 kere yapılan tekrarlar yanıltıcı olacaktır.

uysal_rockci' Alıntı:
Arkadaşlar az önce çantamın içinden 5-6 tane sayısal loto kuponu çıktı. Tek tek kontrol etmeye üşendim açıkcası, Excelde makro yazdım . ve sonuçları toplu olarak kontrol eden uygulama yazdım :)
Çoğu kişinin işine yaramaz belki ama , yükleyeyim dedim buraya :)

kullanımı : en üstteki sıraya çıkan sonuçları yazıyorsunuz ;
22 Aralık Sonuçları için : 1 9 22 29 32 35

alttaki tabloya da sırayla sizin kupondaki sayıları yazıyorsunuz. ve kontrol et butonuna basıyorsunuz. size kaç bildiğinizi söylüyor.

iyi akşamlar :)

Ustad;
Sayısal Proğramınızın tablosunda; Çıkan sayılardan 6.cı sayıyı Kontrol etmiyor. Yani hesaba dahil etmiyor. Çıkan 6 sayıyıda kuponuna yazsan 5 bildiniz gösteriyor. Sanırım 6. sütunu hesaplamıyor. Yeniden düzenlersen memnun oluruz. teşekkürler.

hemenyardim' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:

Söylediklerinizin yarısı doğru yarısı yanlış. Olasılık hesaplarında eğer herhangi bir hile yok ise şanslar eşittir. Yani bir madeni para atıldığında Yazı veya Tura gelme olasılıkları eşit yani %50 dir. Siz arka arkaya parayı 4 kere attığınızda üçünde Yazı birinde Tura gelirse oran %75 Yazı ve %25 Tura gibi görünsede bu para atma denemesini 100, 1000, 10000, ... kere tekrar ederseniz göreceksiniz ki oranlar %50 ye çok yaklaşacaktır.
Bir zar atma deneyinde her bir sayının uzun denemeler sonunda gelme oranının 1/6 ya yaklaştığını görürsünüz. Bir deste oyun kağıdında ise bir belli kağıdın gelme oranı uzun denemeler yapılırsa 1/52 olarak bulunacaktır.
Bu kısım sizin doğru söylediğiniz kısım. Yani 700. çekilişte şanslar eşit değildir.
Fakat yanıldığınız nokta 38 sayısı 200, 17 sayısıda 50 kez çıkmışsa bu 700. çekilişte 38 sayısını daha şanslı yapmaz. Aksine her çekilişte gelme ihtimali gitgide düşer. Çünkü çekilişler arttıkça her sayının çıkma oranları 1/49 a yaklaşacaktır. Çıkma oranı artacak sayılar ise daha önce hiç ya da az çıkmış sayılar olacaktır. Yani 17 nin çıkma şansı artacaktır.

lotodan anlamam hiç de oynamadım ama; her çekiilş birbirinden bağımsız olduğu için 17 nin çıkma olasılığı 1. çekilişte de bininci çekilişte de aynıdır...

Geri