Scratch ile Ardunio

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar ardunio ide ile kullanıyorum ama scratch ile çocuklara ardunio anlatmaya karar verdim rgb led uygulamasındayım a harfine basarsam kırmızı yan diyorum olmuyor mavi yanıyor neden olabilir?

Ayyy arkadaşlar bu sorunu çözdüm ama başka bir sorunum rastgele renk üretsin kendi kendine istiyorum scratch for ardunio ile ilgili pek bir kaynak bulamadım:((((

Hocam bulduğum tek örnek kitap o oldu zaten değişik örnekler olsun istedim ama

Gkhan hocam mblockla ilgili de dölüman yokki bide derstede scratch görüyoz diye düşündüm azizim hcm teşekkürler teknogenclik hocam teşekkürler katıldım

Mblock scratch ile birebir aynı. Menü vs. Fazlası var eksiği kesinlikle yok. Bora karakuş hocanın son pdfsi de Zaten mblock anlatıyor

Peki scratchde örnek uygulama yaptım kodu nasıl karta göndereceğim? Pille de aynı şey kalsın istiyorum ama s4a nın çalışması için başka bir ino dosyası yolladık karta mblockdada aynı mı ino dosyası yolluyormuyuz?

Mblockda kodları arduinoya yükle seçeneği var. Ayrıca ıno dosyasına felan da gerek yok. Menüde aygıt yazılımını güncelle seçeneği var. Oradan Arduino ya mblocku çalıştıran kodlar yükleniyor.

Merhabalar arkadaşlar, Kod Blokları ile Arduino kitabının yazarıyım. Şu anda yeni baskı için güncelleme çalışması bitti. Sanırım haftaya yeni baskı satışa sunulur diye umuyorum. Yeni baskıda HC05-06 bluetooth modülü için projeler ekledim. Kullanan arkadaşlar biliyordur belki, mblock ile bluetooth modüllerini kullanmak için gerekli eklenti halihazırda yok. Bu eklentiyi de kendim hazırladım mblock eklenti yöneticisinden koda dahil edebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa yardımcı olmak isterim.

Merhabalar arkadaşlar, Kod Blokları ile Arduino kitabının yazarıyım. Şu anda yeni baskı için güncelleme çalışması bitti. Sanırım haftaya yeni baskı satışa sunulur diye umuyorum. Yeni baskıda HC05-06 bluetooth modülü için projeler ekledim. Kullanan arkadaşlar biliyordur belki, mblock ile bluetooth modüllerini kullanmak için gerekli eklenti halihazırda yok. Bu eklentiyi de kendim hazırladım mblock eklenti yöneticisinden koda dahil edebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa yardımcı olmak isterim.
Hocam çok teşekkür ederiz. Baya faydalandık eski kitabınızdan. hc-06 eklentisi var ben kullandım. Ama sadece arduinoya veri okuttum veri gönderemedim. Ayrıca motor sürücü(l293d) de eklenebilir. Bununla ilgili de kaynak yok.

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkürler Ergin hocam, Paul Coiffier hazırladığı bir eklenti mevcut bluetooth için, ancak dediğiniz gibi tam randımanlı çalıştıramadım. Bunun için kendi eklentimi hazırlayayım istedim. Nasip olursa bir sonraki güncellemede motor sürücü ve diğer sensörler için de eklentiler hazırlayacağım.

Erdcannet hocam bu kadar emek edip hazırlamışsınız yenisi çıkar çıkmaz onuda alırım emeğinize sağlık doğru düzgün kaynağın olmadığı bir alanda bize ışık tuttunuz çok sağolun

Enterprise hocam ilginiz için teşekkür ederim, faydalı olabilirsek ne mutlu . Öğrencilerimizin neler yapabildiğini gördükçe daha çok çalışmamız gerektiğini görüyorum, güncellemeler yeni baskılarda da devam edecektir.

Hocam kitapta Rgb led uygulaması yok rica etsem mblock da hangi bloklarla yapacağımı biri paylaşabilirmi? Yeni yeni mblock öğreniyorum

Hocam öncelikle kitap için emeğinize sağlık. Yeni baskıyı da merakla bekliyorum hemen sipariş edeceğim. Bir de sorum var hocam. Arduino ide ile yazdığımız projeleri mblock ile de yazabilir miyiz. Mesela engelden kaçan robot vb.

Hocam öncelikle kitap için emeğinize sağlık. Yeni baskıyı da merakla bekliyorum hemen sipariş edeceğim. Bir de sorum var hocam. Arduino ide ile yazdığımız projeleri mblock ile de yazabilir miyiz. Mesela engelden kaçan robot vb.

Hocam ilginiz için teşekkür ederim, engelden kaçan robot yapabiliriz. mBlock'un kendi eklentileri ile yapılabilecekler maalesef sınırlı. Örneğin lcd ekran bağladığınızda bunu dışardan bir eklenti yükleyerek yapmanız gerekiyor. Tabi mBot alırsanız, mBot'un sensörlerini, ekranlarını, bluetooth modülünü kendi eklentileriyle kullanabiliyorsunuz o ayrı. mBlock'ta arduino için mümkün olduğunca çok eklenti hazırlayıp öğrencilerimizin minumum maliyetle kendi projelerini geliştirmelerine destek olmak istiyorum.
Mevcut mBot fiyatları malum, ayrica sensör vs almak için ciddi bütçe gerekiyor.
Halihazırda Arduino IDE hazırlayacağınız bir çok projeyi mBlock ile de yazabilirsiniz ancak eklenti hazırlamak gerekir. mBlock yazılımı bu konuda oldukça sağlam alt yapısı var. Maalesef rakibi şuan yok.

o6yq4R.png
[/url][/IMG]
rgbArduinoKod.png
rgbArduino_bb.png

Ekli dosyalar

• rgbArduino.rar
    37.7 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Ortak katot rgb kullanırsanız bu şekilde, ortak anot rgb kullanıyorsanız da ortak anot ucu 5v'a bağlanacak diğer pinlerin bağlantısı aynen kalacaktır. Kolay gelsin hocam

Hocam ilginiz için teşekkür ederim, engelden kaçan robot yapabiliriz. mBlock'un kendi eklentileri ile yapılabilecekler maalesef sınırlı. Örneğin lcd ekran bağladığınızda bunu dışardan bir eklenti yükleyerek yapmanız gerekiyor. Tabi mBot alırsanız, mBot'un sensörlerini, ekranlarını, bluetooth modülünü kendi eklentileriyle kullanabiliyorsunuz o ayrı. mBlock'ta arduino için mümkün olduğunca çok eklenti hazırlayıp öğrencilerimizin minumum maliyetle kendi projelerini geliştirmelerine destek olmak istiyorum.
Mevcut mBot fiyatları malum, ayrica sensör vs almak için ciddi bütçe gerekiyor.
Halihazırda Arduino IDE hazırlayacağınız bir çok projeyi mBlock ile de yazabilirsiniz ancak eklenti hazırlamak gerekir. mBlock yazılımı bu konuda oldukça sağlam alt yapısı var. Maalesef rakibi şuan yok.
Cevabınız için teşekkür ederim Erdal hocam. Kitabınızdaki projelerin neredeyse hepsini yaptım. Eklentileri de ekledim. Yeni kitabı dört gözle bekliyorum

Erdal hocam çok çok teşekkür ediyorum bende yeni kitabı sabırsızlıkla bekliyorum bu arada hepsiburadanan salı akşam sipariş verdim çarşamba öğlen elimde oldu kitap

İlginiz için teşekkürler Ergin hocam, Paul Coiffier hazırladığı bir eklenti mevcut bluetooth için, ancak dediğiniz gibi tam randımanlı çalıştıramadım. Bunun için kendi eklentimi hazırlayayım istedim. Nasip olursa bir sonraki güncellemede motor sürücü ve diğer sensörler için de eklentiler hazırlayacağım.

hocam yeni baskıyı beklemeden hepsiburadada hazır kargo bedavayken zümreme destek olmak için verdim siparişi inşallah en kısa zamanda yeni baskıyıda alırız

Geri