Scratch ile flappy bird oyunu yapımı

Kodla Büyü

ertann83

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Yayını Youtube üzerinden izleyemiyorsanız;

BBNET Medya kanalından izlemek için aşağıdaki linke tıklayın:

Scratch ile flappy bird oyunu

Sınıfta öğrencilerimizle birlikte flappy bird oyununu yaptık. Bu oyundaki amacımız;
1. Karakterlerin ekrana sıra ile gelmesini sağlamak.
2. Flappy bird karakterinin uçmasını sağlamak.
Bu oyunu 2 farklı seviyede yaptım. Öğrencilerime sadece basit düzeyde havada uçmasını gösterdim. Kendini geliştirmek isteyen öğrencilerim için ikinci bölümde ivmeli bir şekilde uçmasını anlattım. Bu videoda karakterlerin nasıl temin edilebileceğini göstermedim. Arkaplan ve karakterleri ben kendim verdim. Onlar sadece kodlamasını yaptılar.

Bu derste aldığım dönütler olumlu yönde oldu.

@ertann83 hocam, o engelleri kukla olarak tasarlamışsınız. Peki arka planı kayan(akan) sahne olarak nasıl tasarlarız. Hani normal oyunlarda mesafe aldıkça arka planın değişmesi olayından bahsediyorum.

• Beğen
Tepkiler: onz
@ertann83 hocam, o engelleri kukla olarak tasarlamışsınız. Peki arka planı kayan(akan) sahne olarak nasıl tasarlarız. Hani normal oyunlarda mesafe aldıkça arka planın değişmesi olayından bahsediyorum.
hocam arkaplan resminide karakter olarak ekleriz. Aynı zemini yaptığımız gibi arkaplanında kaymasını sağlayabiliriz. Arkaplan resimleri çok oluyor derseniz. İki karakter ve kostümler şeklinde ayarlayabiliriz. Ufak bir örnek ekliyorum.

Ekli dosyalar

• arkaplan kaydırma.rar
    998.1 KB · Görüntüleme: 102
Son düzenleme:
Geri