Scratch ile kafa voleybol oyunu

Kodla Büyü

ertann83

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Yayını Youtube üzerinden izleyemiyorsanız;

BBNET Medya kanalından izlemek için aşağıdaki linke tıklayın:

Scratch ile kafa voleybol oyunu yapımı

Scratch programı ile yönleri öğretebilmek için kafa voleybol oyunu yaptık. Öğrenciler topun geliş yönünü bulmayı ve engellere yada oyunculara çarptığında dönüş yönünü belirlemeyi öğrendiler. Karakterlerin basit bir şekilde nasıl zıpladığını gördüler. Oyundaki karakterleri google görsellerde "character sprites" yazarak bulduk. Aynı zamanda öğrencilerimiz scratch programının içindeki karakterlerle sınırlı kalmayıp googledanda karakter indirip oyunlarına ilave etmeyi öğrendiler.

Ben bu uygulamayı 6. sınıf öğrencilerime matematikte negatif tam sayıları işledikten sonra verdim.

Ekli dosyalar

• voleybol.rar
    444.5 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Hocam çok güzel olmuş. Benim sınıfta birkaç öğrenci istekli oluyor, diğerleri kodlamayı pek kavrayamadı :) Oyun oynamayı seven çok ama kod satır sayısı artınca korkuyorlar.

@dengem hocam teşekkür ederim. Kitabımız olmadığı için youtube kanalımı söyledim. İnterneti olan öğrenciler(birçoğunda var cep telefonu, mobil veri vb.) dersleri ordan takip ediyorlar. Bende geçen sene her hafta işlediğim videoları youtube yükledim. Öğrenciler okuyarak bilgiye ulaşmayı sevmiyorlar. Daha çok video şeklinde dersleri seviyorlar. Onların ilgisini farklı oyunlar göstererek diri tutmaya çalışıyorum. Yoksa biraz rahat bıraktım mı onlarında ilgisi gidiyor. Geçen sene yapamadım ama bu sene 2 ay kadar ders anlatıp tüm komutları oyunlar ile göstereceğim. 2 ay sonunda da dönem sonuna kadar her hafta bir oyunun mantığını anlatacağım görsellerini verip oyunu kodlamalarını isteyeceğim. Yaptıkları uygulamaları kendi bilgisayarımda toplayıp değerlendirmeyi ve ders etkinlik notlarını bu şekilde vermeyi düşünüyorum. İnşallah başarılı olur planlarım.

Hocam bizim okulun çoğu taşımalı öğrenci.. Köyden gelen çocuklar. Dolayısıyla çoğunun evinde bilgisayar ve internet yok.. Scratch'i sadece okuldaki 2 saatlik derste görüyorlar.. Bu yüzden öğrenme ve uygulama süreci zor oluyor :(

Hocam evde internet olmadi mi cok zor oluyor. Ben dyk kursu actim ozellikle evinde bilgisayar yada interneti olmayan ogrencilerin kursa katilmasini istedim. 60 küsür ogrenci 6. siniflardan geldi. 40 civari 5.siniflardan geldi. Kursun etkisi ogrenciler uzerinde cok olumlu oluyor. Daha fazla uygulama yapma imkani buluyorlar. Derste tam anlayamadiklari yerleri kursta tekrar etmis oluyorlar. Kabaca sayisal olrak hesap edersek 8 tane 6.sinifim var her sinifta scratcha cok ilgili olan 10 tane ogrenci var, orta halli olan 15 tane var, hic ilgisini cekmeyen 7 veya 8 ogrencim vardir.
Sizin durumunuz gercekten cok zor. Allah yarfimciniz olsun. Benim fikrim sizler en temel islemleri ogretin. O da nedir karakter ekleme sahne duzenleme karakteri hareket ettirme, blok kirma oyunu, labirent oyunu basit karakter ziplama vb. cok uzun kod yazma gerektirmeyen oyunlari yaptirabilirsiniz. Calismalarinizda kolayliklar dilerim

Geri