Scratch kullanırken klavyenin yazmaması?

Kodla Büyü

bogrt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bu sadece benim başıma mı geliyor, anlamadım.. İnternetten arıyorum çok sık karşılaşılan bir problem değil demek ki kimse bunu bahsetmiyor.
Nerdeyse 5 yıldır Scratch 3 ün çeşitli versiyonları(3.1 , 3.29... vs)uygulamalarını kullanırken bazen uygulamanın yazı yazılması gereken yerlerinde(örneğin bloktaki beyaz kutu-x değeri, kuklanın boyut özellik değeri, proje ismi..) klavye ,işlemiyor. Durum bende de aynı, öğrencilerimin bilgisayarlarında da.
Ben de çözüm yolu olarak uygulamayı kapatıp bir daha açın diyorum, o zaman sorun genellikle düzeliyor.
Acaba bu sorun Scratch 3'ün kronik bir sorunu mudur? Hiç sizin başınıza geldi mi? En pratik çözüm yolu, ya da bu sorunun hiç olmaması için bir ayar var mıdır?

Hocam aynı sorunu ben de yaşıyorum. Programı kapatmaya gerek kalmadan çözüyoruz biz. Programı simge durumunda küçültüp tekrar ekrana getirmek yazı yazamamak sorununu çözüyor. Çocukların tabiriyle sayfayı aşağı indir çıkart oluyor😂

hocam ben de de oluyor. Kapatıp açmaya gerek yok. Scratch harici bir web tarayıcıya veya windows başlat bölümüne bir şeyler yazıyorum sonra tekrar scratch'e dönünce düzeliyor

Simge durumuna alıp tekrar sayfaya dönünce yazmaya başlıyor bizde de...
Simgeye küçültün tekrar açın düzeltin diyecektim ki söylenmiş. Mblock programının alternatif olması güzel olmuş. Ders anlatırken başıma geliyor bu gerizekalı ğı yaptığı zaman altta indirin tekrardan açın düzelir diyorum. Hocam yazmıyor diyen kalmadı neredeyse

Haklısınız arkadaşlar..
https://scratch.mit.edu/discuss/topic/612397/?page=1#post-6394020
Burda da paylaşılmış, simge durumuna indir kaldırla daha pratik düzeliyormuş.
Ama koca Scratch e hiç yakıştıramıyorum bu durumu... Sen onca büyük işleri yap, sonra bir yazı yazdırama...
Teşekkür ederim cevaplarınız için. :)
En sondaki cevapta da şöyle bir çözüm bulmuşlar. Farklı bir pencereye tıklayın (tam ekran değilse) scratch penceresi dışındaki bir yere tıklayın düzelir diyor. @bilisim43 hocamızın bahsettiği windows tuşu en iyi çözüme benziyor.

Arkadaşlar simge durumuna küçültüp masaüstüne sağ tık yenile dediğinizde duzeliyor

Geri