Scratch + Raspberry Pi + Devre + Kepçe

Kodla Büyü
fikirhane de görmüştüm. önümzüdeki sene denemeyi planlıyordum. ellerinize sağlık öğretmenim çok güzel çalışma.
öğrencilerin ilgisini ve merakını cezbedecek bir proje.

Bunlar güzel örnekler. Biz de meslek lisesi 10. sınıflarla tübitak 4006 sergisinde Raspberry pi ile akıllı ev ve Arduino ile engelden kaçan robot yaptık. En kısa zamanda bende ben de dosyaları vs paylaşacağım. Gerçi biz ip adresini tarayıcıya girerek gpio pinlerine javascript ve butonlarla kontrol ettik. Elektronik ve programlamayla cihazlara hükmetmek çok güzel bir duygu. Öğrencilerim bunu görmüş oldular. Bilgisayarın sadece word, excel ve facebooktan ibaret olmadığını gördüler. İnşallah bu örnekler çoğalarak devam eder.

tturkmen' Alıntı:
Bunlar güzel örnekler. Biz de meslek lisesi 10. sınıflarla tübitak 4006 sergisinde Raspberry pi ile akıllı ev ve Arduino ile engelden kaçan robot yaptık. En kısa zamanda bende ben de dosyaları vs paylaşacağım. Gerçi biz ip adresini tarayıcıya girerek gpio pinlerine javascript ve butonlarla kontrol ettik. Elektronik ve programlamayla cihazlara hükmetmek çok güzel bir duygu. Öğrencilerim bunu görmüş oldular. Bilgisayarın sadece word, excel ve facebooktan ibaret olmadığını gördüler. İnşallah bu örnekler çoğalarak devam eder.

Akıllı ev kısmını bu yaz denemek istiyorum , proje dosyalarını paylaşırsanız çok sevinirim.

Çok güzel bir çalışma. Tebrik ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.. :alkis: :alkis: :alkis:

uysal_rockci' Alıntı:
tturkmen' Alıntı:

Akıllı ev kısmını bu yaz denemek istiyorum , proje dosyalarını paylaşırsanız çok sevinirim.
Kendi bilgisayarımdadır dosyalar. İnşallah akşam hepsini atacağım.

Akıllı ev yaparken http://forums.connectedly.com/raspberry ... rnet-2884/
burada yapılanları referans aldım.
Raspberry pi ye webiopi servisini kurdum. Yalnız webiopi ilk baştan çalıştıramadım. Hata alanlar http://forum.raspi.gen.tr/konu-raspberr ... unu?page=2
buradaki paketi indirip çalışıtırabilirler.

Raspberry pi nin gpio uçlarına 4 kanallı röle bağladım. Yalnız röle ile gpio arasına uln2003 var. Uln2003 besleme ucuna 12 volt, röle nin besleme ucuna ise gpio daki volt ile yaptım. Topraklarını jumper kablo ile birleştirdim. Bu arada tübitak için hazırladığım posterler ektedir. Her türlü soruyu sorabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Akıllı Ev.rar
    5.2 MB · Görüntüleme: 106
Bu arada Arduino ile yaptığım Engelden kaçan robot poster ve arduino kodları ektedir.
Arduino ile tekerler arasında motor sürücü vardır. Motor sürücünün çalışmasına ve pinlerinize göre kodları düzenleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Engelden Kaçan Robot.rar
    5.2 MB · Görüntüleme: 119
Lazım olanlar Tübitak 4006 projelerimi yukarıda rarla ekledim. Lazım olan arkadaşlar rahatlıkla kullanabilirler.

tturkmen' Alıntı:
Akıllı ev yaparken http://forums.connectedly.com/raspberry ... rnet-2884/
burada yapılanları referans aldım.
Raspberry pi ye webiopi servisini kurdum. Yalnız webiopi ilk baştan çalıştıramadım. Hata alanlar http://forum.raspi.gen.tr/konu-raspberr ... unu?page=2
buradaki paketi indirip çalışıtırabilirler.

Raspberry pi nin gpio uçlarına 4 kanallı röle bağladım. Yalnız röle ile gpio arasına uln2003 var. Uln2003 besleme ucuna 12 volt, röle nin besleme ucuna ise gpio daki volt ile yaptım. Topraklarını jumper kablo ile birleştirdim. Bu arada tübitak için hazırladığım posterler ektedir. Her türlü soruyu sorabilirsiniz.
tturkmen' Alıntı:
Bu arada Arduino ile yaptığım Engelden kaçan robot poster ve arduino kodları ektedir.
Arduino ile tekerler arasında motor sürücü vardır. Motor sürücünün çalışmasına ve pinlerinize göre kodları düzenleyebilirsiniz.

Sayın Hocam,

Emeğinizi ve paylaşımlarınız için teşekkürler

Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

systran' Alıntı:
zodiac' Alıntı:
olayın ne olduğunu tam olarak anlatılırsa herkes yararlanabilir, elektrikten pek anlamam sonuçta ne oluyor çok karışık gibi görünüyor :(
biraz daha ayrıntılı açıklamaya çalışayım.
Proje için gerekenler:
-Raspberry Pi (ben son versiyonu olan 2 yi kullandım. 4 çekirdekli ve 1 GB rami var). https://www.raspberrypi.org/products/ra ... 2-model-b/
-Micro SD kart 8 GB class 10, içine Raspbian işletim sistemi kurulacak https://www.raspbian.org/
-Scratch. Öğrencilere port kontrolü nasıl yapılır mantığını kavratmak için zaten bildikleri bir dil, yoksa pyhton ile de Giriş/Çıkış portlarına erişen üstelik scratchdan daha hızlı çalışan kodlar yazabilirsiniz. dikkat edilmesi gereken nokta, Scratch programına ilave bir eklenti yüklemeniz lazım. Birisi üşenmemiş yazmış http://simplesi.net/scratchgpio/scratch ... rypi-gpio/ . Gerekli dosyayı (install_scratchgpio7.sh) SD karta indirip,
sudo bash /boot/install_scratchgpio7.sh komutu ile eklentiyi raspbian işletim sistemine kuruyoruz. böylece Scratchda oluşturduğumuz değişken isimleri ile direk olarak portlara bilgi yazabiliyoruz. Örnek GPIO4 adlı bir değişken oluşturduğumuzda, bu portu lojik 1 (3.3 volt veriyor, 5 değil dikkat) yapmak istersek "GPIO 1 yap" scratch bloğunu kullanmamız yetiyor. portun elektriğini kesmek için de "GPIO4 0 yap" bloğunu.
-1 adet Breadboard (Türkçesi Devre tahtası, sakın direk google translateden çevirisine bakmayın :D yoksa ekmek bıçağını elinize alırsınız) lehim işleri ile fazla uğraşmadan, kart üzerine elemanları takıp kablo ile bağlayıp hemen devre kurmak için. Resimlerde RPi ile Uzaktan kumanda arasında kalan Ledlerin takılı olduğu parça.
-yeter sayıda led lambalar, 220 Ohm dirençler, optokuplörler (ben Sharp PC 817 kullandım). elektronik kısmı belki karışık görülebilir ancak azcık araştırma ve yardım ile bu devirde istediğiniz elektronik devreyi yapabilirsiniz. Uzaktan kumanda tuşları kısa devre olunca devreyi tamamlayıp sinyal gönderiyor. bunu porttan gelen elektrik ile kontrol edebilmenin çok farklı yöntemleri var (röle, transistör, optokuplör). şekilde de görüldüğü üzere GPIO4 pinine elektrik gönderince soldaki devre tamamlanır ve diyot ışık saçar. diyodun karşısında duran alıcı ışığı alınca (bunlar çipin içinde oluyor, dışarıdan ışık görünmez) sağ taraftaki devreyi tamamlar ve butona paralel olarak çekilen kablolar kısa devre olduğu için tuş basma işlemi gerçekleştirilmiş olur. benim projenmde kepçenin ileri - geri -sağ -sol -kepçe ve gövde hareketleri için kumanda üzerinde 8 tuş vardı dolayısı ile 8 tane bu devrelerden hazırlayıp herbir kumanda düğmesine bağladım.
Anlatmak yapmaktan daha çok yordu desem yeridir. gecenin bu saatinde baya uğraştırdı. :)

hocam çok teşekkür ederim, açıklama çok anlaşılır olmuş sağolun.

Emeğiniz için teşekkürler hocam. Harika ötesi bir çalışma olmuş.

tebrikler hocam, siz meb'de harcanıyorsunuz ya :D şaka bir tarafa gerçekten çok güzel çalışma :+1:

systran' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, Scratch Kepçe simulasyon projesini (scratch-f295/scratch-kepce-excavator-simulasyonu-t142341.html) geliştirirken öğrencilerimle bunu projeye dönüştürme fikri geldi ve başladık çalışmalara.
Araştırmalar sonucu Raspberry Pi ile Raspbian işletim sisteminde yüklü gelen scratch kullanarak Pinlerin kontrol edilebildiğini öğrenip projemizi bu ortamda geliştirmeye karar verdik. Ancak raspberry pi de scratch ile portlara erişmek için şu sitedeki yönergeler göre GPIO eklentisini kurduk.
http://simplesi.net/scratchgpio/scratch ... rypi-gpio/
işin güzel tarafı bu eklentiyi kurduktan sonra scrtachtan GPIO pinlerine erişmek için tek yapmanız gereken aynı isimli bir değişken oluşturmak.
mesela GPIO15 isimli değişken oluşturup bunun değerini 1 yaparsanız o pin lojik 1 oluyur.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta programın ilk açılışında tüm pinlere . değeri gönderip sonra 0 yapıyoruz. çünkü değişimi algılaması için 0 ve 1 harici farklı birşey gitmesi gerekiyormuş.

Zaten öğrencilerime scratch gösterdiğim için kodlamada zorlanmadılar.Elektronik devre kısmında ben yardımcı oldum.
-İnternetten uzaktan kumandalı kepçe ve raspberry pi siparişi verdik. (yeni model pi siparişimiz gelene kadar bize elindeki Pi B+ modeli ve aparatlarını veren arkadaşım ertsen hocama teşekkür ediyorum. :wink: )
-Kepçenin kumanda kontrollerini öğrenip, bunun scratch ortamında nasıl ileri geri, sağa sola gitmesi gerektiğini belirledik.
-Raspberry Pi GPIO pin numaralarına göre çıkışları belirleyip, devreyi kurduk.
-Devrede Raspberry Pi ile Uzaktan kumandanın tuşlarına nasıl basabilir sorusuna cevap OPTOKUPLÖR (rölenin elektronik versiyonu,çat çut seside çıkarmaz :) ) oldu. RPİ ile tetiklediğimiz optokuplör, diğer tarafta uzaktan kumandanın bağladığımız düğmesini kısa devre yapıyor. Ayrıca iki devreyi de böylece birbirinden yalıtmış olduk.
-Ayrıca proje gösterimi sırasında ilgiyi çekmek için kepçeyi kullanıp "1 kerede şeker havuzundan alabildiğin kadar şeker sizindir" etikinliği düşünüyorum.

Proje sonrası öğrencilerin, bilhassa scratch görenlerin ilgisi daha bi farklı oldu.
"Hocam kodlarına bakabilir miyiz?"
"aaa bu kadar mı kodlar?"
"öğretmenim yazın kurs açar mısınız bunlardan yapalım" v.b. olumlu tepkiler ile karşılaştım.
Seçmeli bilgisayar dersi tavan yaptı :D

Nihayetinde istediğimiz projeyi gerçekleştirdik, umarım sergimizde de beğenilir.
Projemizden görüntüler.

İLAVE: ayrıntılı anlatım için --> scratch-f295/scratch-raspberry-pi-devre-kepce-t142590-15.html#p1542213

İşte bu. Hocam bende yapmak istiyorum. YArdımcı olur musunuz?

Çok güzel emeğinize sağlık.
İsteyip te yapamadığımız bir çalışma.
Fakat şimdi kaçış yok elimizde ilk örnek var. :)

Geri