Scratch-Resim Defterim Uygulaması

Kodla Büyü

Azizim42

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kalem taşlarını kullanarak basit bir resim defteri uygulaması geliştirmeye çalıştım.
  1. Uygulama Yeşil Bayrak tuşu basılınca çalışmaktadır. Kalemin varsayılan çizgi kalınlığı 1 ve rengi beyazdır.
  2. Kukla kütüphanesinden seçtiğimiz kalem (Pencil) kuklası fare okuna git taşı ile faremizin hareketiyle hareket etmekte. Farenin x ve y koordinat noktası sahnede gösterilmektedir.
  3. Kalem kuklası çizim alanında görünmemesi için uygulama anında gizlenmektedir.
  4. Renk paletindeki her renk kuklası 20*20 bir kare olarak çizilmiş ve Scratch’e ait renk paletinde bulunan renkler kullanılmıştır.
  5. Çizim alanında renk paleti 100 piksellik yer kapladığı için kalem kuklası, çalışma alanını y-koordinat noktası -80 olana kadar kullanabilmektedir.
  6. Kalem çizgi kalınlığı bir değişkene atanmış ve buna göre çizim gerçekleştirilmektedir.
  7. Çizim alanını tamamen temizlemek için Boşluk (Space) tuşu kullanılmıştır.
Uygulamaya scratch.mit.edu üzerinden erişim için tıklayınız...
Faydalı olması dileğiyle...

Ekli dosyalar

• BlogKod.com-Resim Defterim.rar
    136 KB · Görüntüleme: 150
Hocam emeğinize sağlık ama bence birde silgi olsa daha güzel olur.
Silgi olarak beyaz renk taşını düşündüm hocam. Sahne zemini beyaz olduğu için beyaz boya silgi olarak kullanılabilir diye düşündüm. Ayrıca silgi kuklası da eklenebilir neden olmasın. Çalışma alanının tamamı da boşluk (space) tuşuyla temizleniyor.

Geri