seçmeli desler

Kodla Büyü

sarix

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar ders programında seçmeli dersleri nasıl koydunuz
biz okulumuzda seçilen 9 tane dersi karışıklık olcak diye en popüler 4 tanesini seçtik
diğerlerini 10 kişiyi geçiyosa bile eledik dersler çakışcak diye ders programında
müdüre bir günü seçmeli ders günü yapalım dedim
66 tane 5. sınıf öğrencisini 4 grupda 4 seçmeli derse girsinler diye
müdür bey genelgede öyle birşey olamaz yazıyo dedi
genelgeyi okudum
http://tegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar ... liders.pdf
burada bir gün seçmeli ders günü yapılamaz demiyo
seçmeli derslerin nasıl yapılacağının yazıldığı başka genelge varmı
sizler neler yaptınız seçmeli derleri son saatlere mi koydunuz
yoksa seçmeli ders günümü yaptınız

Excelde bir tablo hazırladım. Solda Tüm seçilebilecek derslerin İsimleri(a2den itibaren alt alta derslerin isimleri) Sütunlarada öğrenci isimleri(Öğrencilerin isimlerini e-okulda listelerden excele ayrı bir dosyaya alıp isim ve soyisimleri birleştirip exceldeki "Özet tablo özelliği sayesinde alt alta yazan isimleri sütuna çevirdim" ) sonra o listeleri çalışacağım dosyanın sütunlarına sınıf sınıf yan yana yapıştırdım.5. sınıftaki öğrencilerin isimleri yan yana sıralamış oldum.her öğrencinin seçtiği dersleri çetele tutar gibi işaretledim. sonra ilk seçmeli dersi seçen 15 kişilik grubun hücre renklerini kırmızı(1-2. ders) sonra öğrenci kalıyorsa sarı(3-4) mavi(5-6) yeşil(7-8. ders) şeklinde dört rengte grupladım(bu renklerin her birinin 2 saatlik dersi göstereceğini varsaydım).Böylece örneğin Kur'an dersini verecek öğretmen için 8saatlik ders planlandı. (Okulda Din öğretmeni sıkıntısı olmadığı için gruplarda öğrenci sayısını az tuttum, tek öğretmense grupları kalabalık yapmak gerekiyor) , Siyer dersi yeterli sayıya ulaşılmadığı için seçilmedi. Temel dini bilgiler dersi içinde örneğin ilk öğrenci Kur'an dersini seçmiş, ilk iki dersi kur'an ise(kırmızı renkte ise) ve onun temel dini bilgiler dersinin rengini sarı yaptım(3-4 derste girecek diye) ikinci kişi kuran dersini seçmemiş ama temel dini bilgileri seçmişse onun temel dini bilgilerin kIRMIZI YAPTIM (O öğrenci temel dini bilgilere 1-2 saat girecek diye) böylece bir öğrenci için aynı sütunda sadece 4 renk (her renk 2 şerli dersler şekilinde tanımladığım için farklı renkler olmak zorunda ) umarım kafanızda şekillenmiştir. şuan tablo yanımda değil örnek görmek isteyen olursa yarın örnek yükleyebilirim. Böylece eğer mevcut öğretmen sayısı mekan sayısı yeterli ise her ders açılabilir.

Bu arada ben 5 lerin bir gününü ve seçmeli ders verecek öğretmenlerin bir gününü kapattım. seçmeli ders harici programla dağıttım seçmeliyi elle yerleştirmek gerekiyor

Geri