şeflik ücreti

Kodla Büyü
akıllı tahta ve labdaki bilgisayarlar da mevzuat hukumlerince bilişim teknolojileri öğretmenlerinin gorevleri arasında değildir,eğitim öğretim sınıfındayız teknik personel değil
Hocam maalesef meslek öğretmeninin görev ve sorumlulukları arasında atölyedeki cihazların bakım onarımı görev olarak var. Ortaöğretim kurumları yönetmeliği 86. Maddede. Resimdeki c bendinde yazıyor hocam.

Ekli dosyalar

• Yonetmelik.jpg
    Yonetmelik.jpg
    168.9 KB · Görüntüleme: 53
Okul müdürüne en son çıkan yazıyı attım, bu arada okuldaki sigorta girişlerini yapıyoruz, 12. Sınıfların devamsızlıklarını biz şefler giriyor, hatta bu uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç listesi hazırlayıp alım yaptık, Koordinatörlük için yeniden planlama yaptık vb işleri okula gittiğimizde yapıyoruz, yeri geldiğinde de olması gerekenden daha fazla zaman ve emek harcıyoruz.
Ama müdürden aldığım cevap belirtilen maddelere göre ben benim uygun görmem mümkün değil diyor.

Şu an ciddi ciddi istifa etmeyi düşünüyorum şeflikten... Resmen okul idarelerinin önüne atılmış gibi hissediyorum kendimi...

Sigorta girişi ve devamsızlıklar ne alaka hocam? Hem de böyle bir idare için? İlginçmiş...

Hocam maalesef meslek öğretmeninin görev ve sorumlulukları arasında atölyedeki cihazların bakım onarımı görev olarak var. Ortaöğretim kurumları yönetmeliği 86. Maddede. Resimdeki c bendinde yazıyor hocam.
dediğiniz gibi sadece atölye için, atölye şefi zaten onun için ücret almıyor mu?

dediğiniz gibi sadece atölye için, atölye şefi zaten onun için ücret almıyor mu?
Hocam atölye şefi atölyenin genel bakım onarımını yapıyor zaten. Ama o atölyeyi kullanan öğretmen de koruma ve anlık oluşan arızaları giderme konusunda görevli. Artı atölye şefi ücret alıyor ama bu ekstra bir ücret değil hocam zaten şef olmasa da o ücreti derse girerek alabilir. 6 saat az derse girip o sorumluluğu almak zaten başlı başına saçma bir durum ama birileri de bu görevi yapacak olduğu için şef olanlar çıkıyor. Şefligin ne kadar angarya bir iş olduğu yapılınca anlaşılıyor. Yetkisi sıfır sorumluluğu çok olan saçma bir görevdir şeflik. Bunu hem atölye hem alan şefliği hem idarecilik hem de öğretmenlik yapmış biri olarak söylüyorum.

Hocam atölye şefi atölyenin genel bakım onarımını yapıyor zaten. Ama o atölyeyi kullanan öğretmen de koruma ve anlık oluşan arızaları giderme konusunda görevli. Artı atölye şefi ücret alıyor ama bu ekstra bir ücret değil hocam zaten şef olmasa da o ücreti derse girerek alabilir. 6 saat az derse girip o sorumluluğu almak zaten başlı başına saçma bir durum ama birileri de bu görevi yapacak olduğu için şef olanlar çıkıyor.
adam dersmi anlatsın sıkıntımı gidersin ders ogretmeni amma sacma iş ha

Hocam şeflik yapıyorum. Ama hiç mutlu değilim. Yakın zamanda bırakacağım büyük ihtimal. Allah hiç şeflik yapmayıp şeflerden beklentisi yüksek olanlara şef olmayı nasip etsin inşallah.

bu adam bırakalı yıllar oldu gorev tanımı net olmayan bir görevlendirme her yere çekilir hele bide idare acemiyse yapılcak iş degil hakketen

Hocam atölye şefi atölyenin genel bakım onarımını yapıyor zaten. Ama o atölyeyi kullanan öğretmen de koruma ve anlık oluşan arızaları giderme konusunda görevli. Artı atölye şefi ücret alıyor ama bu ekstra bir ücret değil hocam zaten şef olmasa da o ücreti derse girerek alabilir. 6 saat az derse girip o sorumluluğu almak zaten başlı başına saçma bir durum ama birileri de bu görevi yapacak olduğu için şef olanlar çıkıyor. Şefligin ne kadar angarya bir iş olduğu yapılınca anlaşılıyor. Yetkisi sıfır sorumluluğu çok olan saçma bir görevdir şeflik. Bunu hem atölye hem alan şefliği hem idarecilik hem de öğretmenlik yapmış biri olarak söylüyorum.
hocam atölye şefliği ben de yaptım, 3 tane yedek kasam, fare, klavye hazırdı, derse girenlere de yerini göstermiştim, basit işlemler dışında (güç kablosunun prize takılı olmaması, kabloların gevşemesi vb. ) derste zaman kaybolmaması için hazırlamıştım. Bunu zaten yapmakta bir şey yok. Hatta 10. sınıf öğrencileri monitörü açmayı bile akıl etmeyip hocam bilgisayar çalışmıyor diyorlardı, e tabi zamanla öğreniyorlardı.
Atölyeyi zimmete alma dışında ben problem görmüyorum. Tenefüste bir fare vs. çalınsa sorumlu tutuluyorsunuz. Ben çoğu zaman atölyede oluyordum, pek problem olmuyordu ama zimmet durumu dışında ben bir sıkıntı görmüyorum.

Devletin parası boşa gitmesin, pandemi daha fazla yayılmasın diye var gücüyle çalışan bunun için öğrenciler staja gitmesin, öğretmen ücret almasın diye izin dilekçesini imzalatmak için işletme yetkililerini ve velileri okula (ayağına) çağıran, gelenleri de ikna edip öğrencinin staja gitmesini engelleyen, ikna edemediklerinin dilekçelerini de türlü bahanelerle kabul etmeyen, hata bulamayıp mecburen kabul edilenlerin koordinatörlüklerini de kültürcü yardımcısına ücretsiz yaptıran, hatta online açık lise derslerini örgünle birleştirip oradan da ücret alınmasını engelleyen idaremiz var. Bizim müdür pandemiyi bitirip ülkenin cari açığını kapatacak süper (!)bir insan.
kurt kışı atlatır ama yediği ayazı unutmaz

Son düzenleme:
İlçe karar almış maske üretimi, dezenfektan yapımı vb dışındaki şeflik görevlerine ek ders vermeyin demiş çünkü öğrenci yok laboratuvarda yapılacak iş de yok demiş ödemiyorlar yani. Alan alacak alamayan alamayacak farklı yerler farklı uygulamalar yani... Yediğimiz kazığı unutmayacağız tabiki... Sağlıklı günler.

İlçe karar almış maske üretimi, dezenfektan yapımı vb dışındaki şeflik görevlerine ek ders vermeyin demiş çünkü öğrenci yok laboratuvarda yapılacak iş de yok demiş ödemiyorlar yani. Alan alacak alamayan alamayacak farklı yerler farklı uygulamalar yani... Yediğimiz kazığı unutmayacağız tabiki... Sağlıklı günler.
Allah akıl fikir versin. Yazıda net söylüyor atölyeleri eğitime hazır halde tutmak için yapılan çalışmalar diye. Diğer üretim faaliyetleri zaten döner sermaye kapsamında. Onların ücreti ayrı ödenir.

Bizde de benzeri bir durum oldu, üretim olmadığı için şeflik ücreti yatırılmayıcağı söylendi.

Devletin parası boşa gitmesin, pandemi daha fazla yayılmasın diye var gücüyle çalışan bunun için öğrenciler staja gitmesin, öğretmen ücret almasın diye izin dilekçesini imzalatmak için işletme yetkililerini ve velileri okula (ayağına) çağıran, gelenleri de ikna edip öğrencinin staja gitmesini engelleyen, ikna edemediklerinin dilekçelerini de türlü bahanelerle kabul etmeyen, hata bulamayıp mecburen kabul edilenlerin koordinatörlüklerini de kültürcü yardımcısına ücretsiz yaptıran, hatta online açık lise derslerini örgünle birleştirip oradan da ücret alınmasını engelleyen idaremiz var. Bizim müdür pandemiyi bitirip ülkenin cari açığını kapatacak süper (!)bir insan.
kurt kışı atlatır ama yediği ayazı unutmaz
Böyle idarecilerin, kendi ekdersini hesaplarken de aynı "hassasiyeti" göstermesini istiyoruz. Fakat hep aynı manzarayı görüyoruz maalesef. Yaz tatilinde 1 ay kendi tarlasında harman kaldırır ama ekdersi tam yatar. Sorsan "tam gün tam yıl" der.

O sevgili idareci arkadaşlara esnek mesai sebebiyle haftada 2 yada 3 gün okula gelip tam ek dersi nasıl ödediklerini sormak lazım.

Son gelen yazıya rağmen şeflik ücretinin ödenmesi ile ilgili hala sıkıntılı durumlar var görünüyor...

bakanlığın görüş yazısına aykırı dır. kafalarından üretim çıkarmışar. cimere yazın. ilçe meb. bakanlıktan üstün sanmasın kendini

Şeflik verilmeyen arkadaşlar; şeflik raporunuzu tam ve düzgün yapın(Uzaktan eğitimde de şeflik raporlarını yapmalıyız zaten), gerekli imzalarınızı felan tamamlayın.
müdürünüz size ekders vermez ise dilekçe ile ne için verilmediği yazılı olarak sorun.
aldığınız cevap ile sendika yetkililerinize bildirin. sendika yetilileri alan şeflerinin hakkını geri kazandık diye yüzlerce duyuru yaptılar her sendika. onlarını görüşmeleriyle ilçeler ve okul müdürlerinin düşüncelerinin düzeleceğine inanıyorum. gerekirse dava açılsın.
çözüme kavuşup alacığınıza inanıyorum.

Hocam yazı gayet açık olduğu için ilçe milli eğitim kafasına göre karar alamaz. Okulda yaptığın işleri gerekirse video ile kaydedeceksin. Daha sonra buna uygun şekilde saat saat raporunu düzenleyeceksin. İdare yatırmam diyorsa bunları ekleyip dilekçe vereceksin ve cimere başvuracaksın. Bizim idare yaptığımız işleri göstermemiz ve 2 gün okula gelmemiz şartı ile öderiz dedi ve ödeyecekte...

Geri