Şefsiniz ve rehberlik ve sosyal faaliyet kulup veriliyor

Kodla Büyü

mr.nfyc

Aktif Üye
Bölüm Şefi veya Atölye Şefi olupta müdür ve idare tarafından diretilen Sosyal Kulup ve Rehberlik konusunda ne gibi savunmamız olabilir. Davaya vermeden tatlı dille nasıl düzeltiriz. Elinizde buna benzer dilekçe örneği varmı.

Bildiğiniz gibi MEslek liselerinde atölye ve bölüm şefleri rehberlik ve sosyal faaliyetlerden ücret almamaktadır. 2 saat eksik olarak maksimum 47 saat alır.
Ancak şef olmayan bir teknik öğretmen max 49 saate kadar ekders ücret alır.

Yeterli öğretmen sayısı olduğu halde okul idaresi bunu diretiyor. Biz ise ücretini almadığımız bir uygulamayı yapmanın doğru olmadığını söylüyoruz ancak anlamıyor müdür.

Napmamız lazım. çözüm nedir?

bizde de durun aynı bende alan şefiyim geçen yıl verildi kulüp yanıma da bir kültürcü yazdılar arkadaşa dedim hiç bişey yapmiyacaz kulüp adına sana bişey sorarlarsa tüm belgelerin bende olduğunu söyle dedim ve yıl boyunca kalem bile oynatmadım bende benim sayemde diğer öğretmende gelipte soramadılar bile niye yapmıyorsunuz diye çünkü hiç bir yerde yazmaz bölüm ve atelye şefine sosyal kulüp verilir diye hiç muhatta olma sorarlarsa bana nerde yazıyo gösterin yapim deyin...

Yönetici ve öğretmenlerin ek ders kararını kaynak gösterebiliriz. 5. fıkra tam olarak açıktır. Aşağıya aktardım.
tamamının linki
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

Madde 6 nın devamında.....
(4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.

(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

blgsyr80' Alıntı:
bizde de durun aynı bende alan şefiyim geçen yıl verildi kulüp yanıma da bir kültürcü yazdılar arkadaşa dedim hiç bişey yapmiyacaz kulüp adına sana bişey sorarlarsa tüm belgelerin bende olduğunu söyle dedim ve yıl boyunca kalem bile oynatmadım bende benim sayemde diğer öğretmende gelipte soramadılar bile niye yapmıyorsunuz diye çünkü hiç bir yerde yazmaz bölüm ve atelye şefine sosyal kulüp verilir diye hiç muhatta olma sorarlarsa bana nerde yazıyo gösterin yapim deyin...

görev verilmez diye bir yerde yazıyor mu? Ek ders yönetmeliğinde şefler haricindekilere ek ders sayılır diye bir şey var. ücret ödenmez manasında bir bölüm yani. şefler haricinde görev verilir demiyor ki. yani şeflere verilen görev ek ders sayılmıyor, diğer öğretmenlerinki ek ders sayılıyor... yönetmeliği yanlış yazmışlar. "sayılır" kelimesi yerine "verilir" kelimesini kullanmadıklarından dolayı onlarca yıldır bu görevler veriliyor..

ancak yetrli öğretmen varken size görev veriliyorsa buna itiraz edebilirsiniz.

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Yönetici ve öğretmenlerin ek ders kararını kaynak gösterebiliriz. 5. fıkra tam olarak açıktır. Aşağıya aktardım.
tamamının linki

(4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.

(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

yani şefler hariç diğerininki ek ders sayılır diyor...

şefler hariç diğerlerine ek ders görevi verilir demiyor..

yönetmeliğe göre yapılan iş doğru. ücret alamıyoruz. ancak ücret alamadığımız görevi yapmamak için bu yönetmelik maddesinin iptaline dava açılabilir.

tayinci42' Alıntı:
sibilim_ogretmeni' Alıntı:
tamamının linki

yani şefler hariç diğerininki ek ders sayılır diyor...

şefler hariç diğerlerine ek ders görevi verilir demiyor..

yönetmeliğe göre yapılan iş doğru. ücret alamıyoruz. ancak ücret alamadığımız görevi yapmamak için bu yönetmelik maddesinin iptaline dava açılabilir.

Evet haklısınız. Dava açarak bu iş çözülebilir.

müdürler babasının malı gibi yönetiyor okulları sanki miras kalmış okul...

zzh' Alıntı:
müdürler babasının malı gibi yönetiyor okulları sanki miras kalmış okul...
..
bu konu için bu yorumu yapmak yersiz olur hocam. hiç bir yerde VERİLMEZ yazmıyor. adamda veriyor. Verilmez yazanı bul sonra haklısın diyelim...

Her yönetmeliğin sonunda standart olarak yazılan bir maddeyi unutmayınız. Okul müdürü gerekli hallerde gerekli tedbirleri alır. Özetlersek bu maddeden önceki tüm maddeler işimize gelmiyorsa hikayedir. Bu noktada çözüm ek ders saatlerini tamamlayamamış arkadaşlarınıza görev devri yaparak çözülebilir. İyi çalışmalar..

"Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere,"

diyor ya yönetmelik..

okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine bu rehberlik ve kulüp görevleri veriliyormu.. onlara verilmiyorsa bizede verilmemesi gerekir.. değilmi.. evet evet.. verilmemesi gerekiyor..

şeflere sınıf rehber ve sosyal etkinlikten ek ders verilmez denmesinin sebebi ne acaba. aslında apaçık ortada şeflere ekstra görev vermeyin zaten şeflerin sorumlu olduğu yer var.
ilkokuldaki formatörlükte açık olarak belirtilmişti. kendi görevleri dışında hiçbir görev verilmez ve nöbette dahil.
bu arada bende kendi isteğimle satranç kulübündeyim

alan şefiyim,
satranç kulübünü kendi isteğimle alıyor,
diğer öğretmen arkadaşımla beraber çalıştırıyorum.

madem zorla verecekler (kişi yetmiyorsur örneğin) kubübünüzü siz seçin,
yok istediğiniz kulübü de yazmıyorlarsa size başka yer aramanın zamanı gelmiş.:)

selamlar.

Şeflere sınıf öğretmenliği ve kulüp verilemez.

Sınıf öğretmenliği konusunda idare boşta öğretmen bulamamış olup bir şekilde yeni biri gelene kadar size vermek isteyebilir. Bu durumda bence idareye karşı anlayışlı ve olumlu yaklaşın. Ama kulüp işi gerçekten angarya olur. İllede olması gereken bir şey değil kulüp.

verilmeyebilir.
ama çatır çutur veriyorlar adam yok diye.
söylendiği gibi bari istediğiniz kulübe el kaldırın. ben robot kulubüne girmiştim

sametbozkurt' Alıntı:
verilmeyebilir.
söylendiği gibi bari istediğiniz kulübe el kaldırın. ben robot kulubüne girmiştim

Şeflerin kulüplere verilmesi saçma. Adam yok diye verilir mi hiç? 1-2 tane kulüp eksik açarsın olur biter. Akla gelen bütün isimlerde bir kulüp olmak zorunda değilki okulda. 3-5 tane olmazsa olmaz kulüp var onlara da adam bulunur zaten.

halk' Alıntı:
sametbozkurt' Alıntı:
verilmeyebilir.

Şeflerin kulüplere verilmesi saçma. Adam yok diye verilir mi hiç? 1-2 tane kulüp eksik açarsın olur biter. Akla gelen bütün isimlerde bir kulüp olmak zorunda değilki okulda. 3-5 tane olmazsa olmaz kulüp var onlara da adam bulunur zaten.
..
sonuna kadar katılıyorum SAÇMA
ama hiç bir yönetmelikte ŞEFLERE GÖREV VERİLMEZ YAZMIYOR
sadece şeflere SOSYAL KİŞİLİK HİZMETLERİ ÜCRETİ ÖDENMEZ yazıyor

ücretini almadığın bir görev de ANGARYA dır. o yüzden bununla ilgili dava açılsa kazanılabilir. Ama dava açılmadığı sürece görev verilince mecburen yapılacak.
BİMER e görüş sormakta fayda var yinede

Seflerin bu ekders maddesi ile ilgili Bimere mesaj yazsak ilgilenen olur mu acaba. Sinif rehber ogretmenligi veya kulup veriliyor ama ekdersini alamiyoruz.

BaRBaRYaN' Alıntı:
halk' Alıntı:
sametbozkurt' Alıntı:
verilmeyebilir.

..

ücretini almadığın bir görev de ANGARYA dır. o yüzden bununla ilgili dava açılsa kazanılabilir. Ama dava açılmadığı sürece görev verilince mecburen yapılacak.

"ama hiç bir yönetmelikte ŞEFLERE GÖREV VERİLMEZ YAZMIYOR", peki Şeflere bu görevlerin verilebileceğine dair bir yazı var mı ki?

Şahsen ben böyle bir durumda okul idaresine bu uygulamanın hangi kanunun/yönetmeliğin hangi maddesine göre yapıldığı, (yukarıda belirtilen ilgili kanun maddelerini yazdıktan sonra) maddelerine rağmen ve ayrıca okulumuzda yeteri kadar öğretmen varken neden bu görevlerin şahsıma verildiği hakkında bilgi edinme kanunu kapsamında bilgilendirilmek istiyorum. şeklinde bir dilekçe yazıp verirdim.

Bu durumda idare iki şey yapar. Ya 15 gün içerisinde sana adam gibi bir cevap yazar ve gerçek bir mazeret bildirir. Ya da saçmalardan oluşan bir cevap verir. Sen de bu cevap ile birlikte bir üst makama idare tarafından şahsına haksız olarak uygulamalar ve psikolojik baskılar vs. yapıldığına dair bir dilekçe daha yazarsın.

İşte tüm bunlardan sonra yine çözüm olmazsa ancak o zaman mahkeme yoluna gidebilirsin.

Saygılar...

erkantuzcu' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
halk' Alıntı:
sametbozkurt' Alıntı:
verilmeyebilir.

..

"ama hiç bir yönetmelikte ŞEFLERE GÖREV VERİLMEZ YAZMIYOR", peki Şeflere bu görevlerin verilebileceğine dair bir yazı var mı ki?

Şahsen ben böyle bir durumda okul idaresine bu uygulamanın hangi kanunun/yönetmeliğin hangi maddesine göre yapıldığı, (yukarıda belirtilen ilgili kanun maddelerini yazdıktan sonra) maddelerine rağmen ve ayrıca okulumuzda yeteri kadar öğretmen varken neden bu görevlerin şahsıma verildiği hakkında bilgi edinme kanunu kapsamında bilgilendirilmek istiyorum. şeklinde bir dilekçe yazıp verirdim.

Bu durumda idare iki şey yapar. Ya 15 gün içerisinde sana adam gibi bir cevap yazar ve gerçek bir mazeret bildirir. Ya da saçmalardan oluşan bir cevap verir. Sen de bu cevap ile birlikte bir üst makama idare tarafından şahsına haksız olarak uygulamalar ve psikolojik baskılar vs. yapıldığına dair bir dilekçe daha yazarsın.

İşte tüm bunlardan sonra yine çözüm olmazsa ancak o zaman mahkeme yoluna gidebilirsin.

Saygılar...

hocam okulla uğraşmak istemiyoruz artık. Yönetmeliğin daha açık ve net olması lazım. Görev verilecekse ücrette verilmeli. Ücret verilmeyecek o zaman görevde verilmemeli. BİMER çözüm olurmu acaba. Yada mahkeme yoluna direk gidilecek

ulubey38' Alıntı:
hocam okulla uğraşmak istemiyoruz artık. Yönetmeliğin daha açık ve net olması lazım. Görev verilecekse ücrette verilmeli. Ücret verilmeyecek o zaman görevde verilmemeli. BİMER çözüm olurmu acaba. Yada mahkeme yoluna direk gidilecek

Mahkemeye direk gidemezsin. Mahkemeye gitmek için de okula dilekçe yazaıp cevabını beklemen gerekecektir (Silsile yolunu takip edip haksız duruma düşmemelisin.) Gelen cevaba dayanarak ancak mahkemeye verebilirsin.

BİMER'e de şikayet başına sıkıntı açar. Okula yazılı bir dilekçen yoksa ve İlçe MEM ile iletişerek:) onlara danışmadan böyle bir şikayette bulunman haklılığını savunamamana ve tam tersi idareni haklı çıkartmana neden olur. Öğretmen olduğun için şikayet etmek için bile silsile takip etmen gerekir. Ancak BİMER'e ya da MEM Bilgi Edinme Sistemine Bilgi Edinme Kanunu kapsamında bu durumu ile ilgili okul idarenin böyle yapıp yapamayacağı bunun hangi kanun/yönetmelik kapsamına girdiği gibilerinden bilgilendirme mesajı yazabilirsin. Yani önceki mesajda yazdığım okula yazacağın dilekçenin biraz daha yumuşak hali olmalı BİMER'e yazacağın. Çünkü BİMER dilekçeni direk olarak yukarıdan aşağıya doğru valilik-il mem-kaymakamlık-ilçe mem-okul şeklinde ileterek cevap ister. Yani dilekçen yine okula gelir.

Bir önceki mesajımda da yazdığım gibi ben senin yerinde olsam önce okul idaresine yazarım dilekçeyi. Bakalım adamlar ne cevap veriyor. Ama şunu bil ki bu konuda öğretmen yetersizliği vs. durumlar okul idareni her zaman haklı çıkartır. Senin haklı çıkabilmen için bu tarz durumların olmaması idarenin gerçekten sana sıkıntı çıkarmak niyetinde olması gerekir. Eğer böyle bir durum varsa bu işin üstüne gidebilirsin. Yoksa hiç uğraşma, dertsiz başına dert açma. Mümkünse kulüp almaya çalışırsın ve pek de birşey yapmasın..

erkantuzcu' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
halk' Alıntı:
sametbozkurt' Alıntı:
verilmeyebilir.

..

Saygılar...
..
Buyrun (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/25699_0.html)
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ
Esaslar
Madde 7 — Sosyal etkinlik çalışmaları aşağıda belirtilen esaslar çerçevesinde yapılır;

a) Danışman öğretmenler, ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda ders yılı başında yapılan öğretmenler kurulunda belirlenir. Gerektiğinde bir öğrenci kulübüne veya toplum hizmeti çalışmasına birden fazla öğretmen görevlendirilebileceği gibi bir öğretmene birden fazla öğrenci kulübü veya toplum hizmeti çalışmasında da görev verilebilir. Ders yılı içinde kurulması istenen öğrenci kulüplerine de danışman öğretmenler ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda okul müdürünce görevlendirilir.
Yönetmelik maddesi diyorki BELİRLENİR. İstekili öğretmenler arasından seçilir demiyor. Alan ve Atölye şefleri de birer ÖĞRETMENDİR. Alan şefliği - atölye şefliği birer GÖREV dir. Dolayısı ile bu kişilerde sosyal kulüp görevi alırlar.

..
Buyrun (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/25699_0.html)

Yönetmelik maddesi diyorki BELİRLENİR. İstekili öğretmenler arasından seçilir demiyor. Alan ve Atölye şefleri de birer ÖĞRETMENDİR. Alan şefliği - atölye şefliği birer GÖREV dir. Dolayısı ile bu kişilerde sosyal kulüp görevi alırlar.
Sayın hocam. Ona bakarsan müdür de müdür yardımcısı da öğretmen. Onlara da verilir o zaman.

Ders ve ekders yönetmeliğinin ilgili maddesi son derece açık bence. Bahsi geçen öğretmenler dışındaki öğretmenlerden bu görevleri verdiklerine 2 saat ücret öde. Bitti.
Şeflere bu görevi ver ama ücret ödeme. Yok böyle mantık. A kişisi iş yapacak ücret alacak, aynı işi B kişisi yapacak ücret almayacak. Anayasaya aykırı zaten.

Meslek tanıtma klubu nu Alan şeflerıne dırek verırler sınıf zaten kalktı gıbı sadece 12 de var dıgerlerınıde fahrı yap derler ben rehber ogretmen ne dıye var dıyorum ama evrakları yınede ıstıyorlar dıger arkadaslar yapıyor

Meslek tanıtma klubu nu Alan şeflerıne dırek verırler sınıf zaten kalktı gıbı sadece 12 de var dıgerlerınıde fahrı yap derler ben rehber ogretmen ne dıye var dıyorum ama evrakları yınede ıstıyorlar dıger arkadaslar yapıyor
yönetmeliği çiğneyerek verebilirler başka yolu yok sayın hocam. şikayet ve mahkeme sonucu şef kazanır. yönetmelik son derece net

Burada arkadaşımızın dediği bir durum var o da
Yeterli öğretmen sayısı olduğu halde okul idaresi bunu diretiyor. Biz ise ücretini almadığımız bir uygulamayı yapmanın doğru olmadığını söylüyoruz ancak anlamıyor müdür.

Yeterli öğretmen varken şeflere sınıf ve kulüp vermek, ücretini alamayacağı için angarya işe girer diye düşünüyorum. Angarya iş vermekte anayasaya aykırıdır. Gönülülük durumu yoksa verilmemesi gerekir bence. Burada sanırım yönetimle şefler arasında biraz sıkıntılar var gibi.

Yeterli öğretmen olmasaydı kamuda devamlılık esas olduğu için Müdürün eğitimle ilgili olmak şartıyla verdiği diğer görevleri yapar maddesinden dolayı verilmesinde sakınca yoktur diye düşünüyorum.

Sene başında yüzyüze eğitim başlamamışken iletişim tamamen telefondan ve veli toplantıları ikiye bölünerek yapıldığı için bir öğretmene fazla yük gelir diye tüm sınıflara iki rehber öğretmeni verildi.
Şimdi Mesleki eğitim yüzyüze başlayınca alan şeflerinden bu görev alındı.
Yeterli öğretmen varken ücret almayacağı bu görev alan şeflerine verilmiyor. Alan Şefi hem alanın hem okulun iş yükü olarak yoğun hem de konumu gereği sınıf farketmeksizin bölüm öğrencileri ve velilerine rehberlik halinde oluyor zaten.

12. sınıf dısında zaten kalmadı sınıf ogretmenlıgı o nedenle yukluyorlar zaten

bana da 9-10-11 leri verdiler diyemem kimseye vermediler yani bize kalıyor. 1 toplantıda itiraz etitm verin öğretmenlere diue, sonra gittim odasında itiraz ettim. Adaylara vermemem dedi. Basbaya verilir. syrıca 1tane de boşta öğretmen var. ama iş apmadığı için vermek istemyr..

Ben de sınıf rehber öğretmenlerinin tuttuğu Rehberlik dosyası vs tutumuyorum. 3 haftadır eba vs raporu alınıyor sınıflarından onu da 1 haftadır atmıyorum.. Şeflik içinde yaparım harici özel olarak arayıp rica ediyor şu sınıftan şu bilgye ulaşırm msn atar msn vs. Anca böyle.. O zaman da ayrı yani.. Ama bu angaryalık bizim millette hep var.. Çalışan adam olmak, işine sarılmak şuç bunların kafasında..

Geri