Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Selçuk Bayraktar'ın Mesajlaşma Uygulaması Paylaşımı

Konu, 'Sivil Toplum Kuruluşları Faaliyetleri' kısmında mihmandar1 tarafından paylaşıldı.


 1. isikayhan

  isikayhan Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.359
  Beğeni:
  144
  Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.
   
  redeemthepast bunu beğendi.
 2. laciwert

  laciwert Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğeni:
  21
  Birşey ücretsiz ise o şeyi kullanmak için ödenen bedel sizsinizdir.
  Zaten bu tür ücretsiz uygulamalar babasının hayrına yapılmış değildir Elbet bir bedeli olacak.
   
 3. amip33

  amip33 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeni:
  214
  Arka sayfalardaki @tolgahan0010 hocamın söylediklerinin hepsinin altına imzamı atıyorum. Bi ara kendim yazdım sandım onun yazılarını:)
   
  tolgahan0010 bunu beğendi.
 4. buzdagi83

  buzdagi83 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  263
  Beğeni:
  309
  E-mail gibi harika bir seçenek var iletişim için. Kurumdaki herhangi bir bilgisayara kendi sunucumuzu kurup, herkese e-mail adresi dağıtabiliriz. Veri gizliliği ise veri gizliliği, yerlilikse yerlilik, millilikse millilik. Ama halen bip deniyor, telegram deniyor, signal deniyor vs. Acil bir şeyse arayacaksın, değilse mail atacaksın. Olay bu kadar basit. Bir web mesajlaşma platformu bile yazılıp kullanılabilir. Daha önce çalıştığım ilçede üç bilgi işlemci arkadaş ilçenin sitesini kendiler kodlamıştı, dosya paylaşım sistemi, anket sistemi, yerel mail sistemi vs. vardı. Sunucu pc de ilçe milli eğitim binasında, normal bir sunucu bilgisayardı. Ama meb okul sitelerine bir standart getireceğim diye tutturunca hepsi yalan oldu bunların. İnsiyatifi illlere, ilçelere hatta, okullara vermeliler bu konuda. Mesela yani. :D (Kemal Sunal repliği)

  Meb böyle bir şeye asla izin vermez tabii ki. Whatsapp'ta yapamadığınız şeyleri e-mail üzerinden yaparsınız, örgüt falan kurarsızınız siz. Bu konuda insiyatif alan bt öğretmeninin başı dakikasında belaya girer zaten. Şimdi girmese yarın girer. Bu yüzden bulaşmamak en iyisi sanırım. Kurum amirlerimiz, bürokratlarımız bizden iyi bilir.

  Kurum olarak e-mail'e geçilse bile velilerle iletişim konusu sıkıntı işte. E-mail'in ne olduğunu bilmeden sosyal medya, anlık mesajlaşma devrimi yaşadığımız için başka bir yol gerekir. İnsiyatif alamayacağımız için yine göklerden gelen kararı beklemekte fayda var.
   
  redeemthepast bunu beğendi.
 5. aekoydemir

  aekoydemir Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2017
  Mesajlar:
  398
  Beğeni:
  132
  Hocam hepsinde tam ağ kullanımı ile ilgili izin vermiyor musun? Mecbur veriyorsun. Bu durumda neyi alıp neyi almadığını, ne şekilde kullandığını bilemiyorsun işte. Bana göre hepsi sıkıntılı.
   
  redeemthepast bunu beğendi.
 6. redeemthepast

  redeemthepast Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  539
  Beğeni:
  24
  Peki sözleşme neden geliyor tekrae?
  Bu da doğru.
   
 7. redeemthepast

  redeemthepast Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  539
  Beğeni:
  24
  Hocam aynen ben de böyle düşünüyorum. Kesinlikle e-posta grupları oluşturulmalı. Hem anlık mesajlaşma kurulabilen telefonların tamamında eposta da kullanılabilir. E-posta grubundan gelen epostalar da ayarlanıp belli bir klasöre atılıp oradan takip edilebilir. Bu iş bu kadar basit. Fakat en basit bir dyned eposta ve şifresi elli kere soruluyor. Eba şifresi soruluyor. Hiçbir zaman o şifre tc kimlik gibi banka kartı şifresi gibi ez-ber-le-ne-mi-yor. E-posta gruplarının gözünü seveyim. Hem kimse e-posta ile laklak yapmak için uğraşmıyor. Yanlışlıkla çocuklarının sesini göndermiyor. Saat 00.30 da dosya gönderip bildirim sesiyle ödümüzü koparmıyor.
   
  buzdagi83 bunu beğendi.
 8. mdio

  mdio Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2009
  Mesajlar:
  475
  Beğeni:
  62
  Güvenlik riski nedeniyle çıkıp, sadece yerli olduğu için başka uygulamaya geçiyor insanlar. Bu garip değil mi? Yerli demek güvenli demek değildir. Bunu anlatmak lazım.
   
  Son düzenleme: 11 Ocak 2021 19:22
  neontester, tolgahan0010 ve amip33 bunu beğendi.
 9. aekoydemir

  aekoydemir Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2017
  Mesajlar:
  398
  Beğeni:
  132
  İşlemler güvenli ve hızlı olacak diye DYS sistemini getirdiler okullara. Ama haberleri önce sosyal medyadan duyuyoruz, sonradan resmi yazısı geliyor DYS'den. Bakan bile önce Twitter'dan duyuruyor bir şey oldu mu daha sonradan resmi yazısı geliyor. Duygu seli hoşlarına gidiyor herhalde sağolun bakanım, aslan bakanım, kaplan bakanım diye yazınca öğrenciler :D:D:D DYS'den gönderse kuru bir teşekkür bile alamayacak tabi :)

  Okul web sayfalarına öğretmenle ilgili bilgi girmeyi yasakladılar, haberlerde öğrenci fotoğrafı kullanılacaksa izne bağladılar, en ufak şeyler için bile yasak getiriyorlar vs. ama ne kadar resmi bilgi varsa Whatsapp benzeri uygulamalarda dolanıyor, kimse de biz ne yapıyoruz arkadaş demiyor.

  Ben en başından beri karşıyım zaten bu uygulamalarda okul, öğrenci vs. grubu oluşturulmasına. Veli, öğrenci gece 3'de mesaj atıyor, cevap vermediğin zaman seni şikayet etme hakkı olduğunu bile düşünüyor. Hele şu pandemi döneminde iyice coştu herkes, amirlerimiz bile telefonlarınız 24 saat açık olsun diyorlar. Acayip bi bilgi akışı var. 2 dk kafa dinleyemez olduk evde.
   
  ogumceli, neontester, amip33 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 10. yuci81

  yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.167
  Beğeni:
  258
 11. balance

  balance Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  116
  Beğeni:
  20
  Sorun sadece gizlilik koruma değil arkadaşlar, sorun tarafını seçmek hepsinde güvenlik açığı var elbette ama yerliyi seçersek verilerimiz ülkemizde depolanır. Onuda geçtik bizimde markalarımız, şirketlerimiz olur. Yarın Togg çıktığında ona da kulp bulunacak, üstelik aramızda bunu yapanlar arasında milliyetçi, ulusalcı bildiğim bu forumda da arkadaşlar var. Soruyorum şimdi çocuklara ögrettigimiz kodlama ne işe yarayacak, ilerde güzel uygulamalar geliştirdiklerinde onlarında mı Amerika'ya gitmesi lazım. Biz birbirimize, kendi uygulamalarimiza sahip çıkmazsak bunları çocuklara anlatmazsak Kusura bakmayın sadece kapitalizmin, popilizmin ve küresel düzenin oyuncağı oluruz. O yüzden kötü de olsa daha az güvenli olsa da yerli yazılım diyorum. Bir de bazıları doğruya birileri söylediği için yanlış diyor buna üzülüyorum. Bir de madem önemli şeyler paylaşmıyorsun niye bip e geçmiyorsun kendini sorgula.
   
  client ve redeemthepast bunu beğendi.
 12. balance

  balance Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  116
  Beğeni:
  20
  Sayın hocam biraz daha geniş düşün senin gibi milyonlarca kişinin alışveriş yönelimlerini,siyasi tercihlerini, arkadaş gruplarını....bilmek az şey mi adamlar seçim olmadan seçim sonucunu tespit ederek pozisyon alıyorlar. Ya da insanların tepkilerini kontrol altında tutup tam patlama aşamalarında sanal patlamalar yapıyorlar bkz. Arap Baharı... böylece gücü sürekli ellerinde bulunduruyorlar. Aklıma ilk gelen bunlar.
   
  redeemthepast ve poseidonmem bunu beğendi.
 13. balance

  balance Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  116
  Beğeni:
  20
  Yerli güvenli olmayabilir de. Yabancı ya ne demeli sayın hocam çok mu güvenli. O sözleşme de yazdığı sözde şartlara uyduğunu nerden biliyoruz. Telegram a mı güvenelim Rus şirketi...200 yıldır ne yaptıklarını biliyoruz bu millete, yoksa Elon Musk adı verilen kişinin işaret ettiği sözde vakfın ürününe mi ya da Zukenberg denen halen davaları devam eden, arkasında büyük lobilerin olduğu parlak ! Çocuğa mı. Evet yine unuttum yerli malı haftası ilkokulda vaşington portakalı yediğimiz, coca cola içtiğimiz bir haftaydı sadece!
   
  redeemthepast bunu beğendi.
 14. eagle50

  eagle50 Site Gezgini

  Kayıt:
  2 Kasım 2014
  Mesajlar:
  40
  Beğeni:
  13
  Hiçbiri eğitimde kullanılmamalı. Google Classroom eğitimde en iyisi bence. Ama dinleyen yok ki bizim okulda.
   
  redeemthepast bunu beğendi.
 15. manyakkedi

  manyakkedi Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  409
  Beğeni:
  155
  Sosyal medya ve anlık mesajlaşma uygulamalarının para kazanma mantığı belli. Hatta açık kaynak hariç hemen hemen bütün ücretsiz uygulamaların kazanma mantığı belli. Burada önemli olan neleri feda ettiğini bilmek. Bilerek kabul ediyorsan sorun yok, bilmeden kabul ediyorsan çok safsın. Kabul etmiyorsan da kullanmazsın zaten. En basitinden bir web sitesi kurmaya kalksan domain, hosting, ssl gibi sabit giderleri oluyor ki dünya devi şirketlerin masraflarını sen düşün. Sonra tüm dünya hayrına kullansın diye ücretsiz sosyal medya veya haberleşme uygulaması sunsun (Çok safsın kısmı bu). Tepki gösterebilirsin tabi ama Whatsapp'ı kaldırıp vatanı kurtarmışçasına Facebook'tan duyurunca komik oluyor. Tabi ki daha az bilgi toplayan uygulama kullanmak mantıklı olabilir ama bunu yaparken bile modaya uymak yerine bilinç olmak veya bilinçlenmek gerekir. Whatsapp uygulamasını kaldırıp, alışveriş merkezini gezerken "Şu mağazadan memnun kaldın mı" şeklindeki Google bildirimine gevrek gevrek gülüyorsan sana zaten diyecek bir şey yok. Büyük teknoloji şirketlerinin amacı para kazanmak ve kazanmaya devam etmektir. Senin birine ne yazdığın, hangi resmi gönderdiğin umurunda olmaz. Sadece mesajlarının içerisinde paraya dönüştürülebilecek bir şey var mı onu ilgilendiren budur. Okullardaki sınıf ve veli grupları bu açıdan en kesat yerlerdir. Adamların yerinde ben olsam bu grupları yasaklarım :). Dünya devi şirketlerin en güzel yanı herkesin müdahale edememesidir. Seni bilgi anlamında sağar ama uygulama güvenlikleri çok daha fazladır çünkü bu alanda yatırımları ve çalışanları çok fazladır. Senin kimlik numaranı alıp seni dolandırmaya, senin adına kredi çekmeye, bireysel olarak yazdıklarınla seni tehdit etmeye çalışmaz (En azından çok çok önemli biri değilsen. O zaman da bunları kullanmazsın zaten) ve güvenlik önlemleriyle başkalarına da yaptırmaz. Babasının hayrı için değil para kazanmaya devam etmek için yaptırmaz. "Yerli ve milli" tamamen gaz almak için uydurulmuş kelimeler. Bir şeyin adı ne kadar fazla telaffuz ediliyorsa kendisi o kadar yoktur. Hadi olsun ülkemizde faaliyet gösteren yerli bir şirket mesajlaşma uygulaması yapmış olsun ki vardır da. Siyasi bir baskıya ne kadar dayanabilecek de sizin verilerinizi gizleyecek acaba merak ediyorum. Sunucularını söker götürürler adamın ne diyorsun sen. Uzun lafın kısası bilinçli ol kendi tercihini yap. Tüm teknolojiden uzak ormanın bir köşesinde elinde mızrak yaşasan da bu sefer dronla görüntülerini çekip satarlar veya koruma alanı deyip ziyarete açarlar durum böyle:)
   
  redeemthepast bunu beğendi.
 16. @lperen

  @lperen Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2007
  Mesajlar:
  931
  Beğeni:
  65
  Kaynak: https://www.memurlar.net/haber/9485...atte-25-milyon-kullanici-aramiza-katildi.html

  Dün de Bip için 4 Milyon yeni kullanıcıdan bahsediliyordu galiba. Pazarın büyüklüğü gerçekten inanılmaz. Facebook neden geri atmadı onu anlamak zor diyeceğim ama kötü şeyler geliyor aklıma.(Seçimlere müdahalenin globale yayılması vb.)

  Ve bence konu hakkında en derli toplu olan metni de buraya bırakayım, temel bilinç oluşturması adına önemli:
  https://acikkaynakfikirler.com/whatsapp-veya-signal/
   
 17. balance

  balance Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  116
  Beğeni:
  20
  Kendi şirketlerimiz siyasal baskıya dayanamaz ama yabancı kaynaklı büyük olanlar dayanır mealindeki yaklaşımlar hayata bireysel bakış açısından kaynaklanıyor kendi açısından doğru olabilir. Gemisini kurtaran kaptan misali. Ama eğer derdimiz sadece kendimizi kurtarmak değil ülkemiz için bir değer üretmekse, yarınlarımızı sağlama almaksa Yerli'den başka yolu yok bunun. Hem bu bakış açısı satır arasında gizli peşinen bizim büyük şirketimiz olamayacağını kabul etmek anlamına geliyor ki çok üzülüyorum. Mesleğimize de inanmıyoruz sanırım. Bir de herşeyi tiye alan yaklaşım var vatsapdan çıkmış Google ı kullanıyormuş vs. Bunun için ne yaptıkta buna gülüyor ya da üzülüyoruz. Hem zararın neresinden dönersen kârdır. Bir çiçekle bahar gelmez belki ama. Her bahar bir çiçekle başlar. Yerli ve milli kavramlarına gaz alma aracı, uydurulmuş yoktur şeklindeki ifadeler ise Bu kavramların belli kesimlerin tekelinde olduğunu zannedip ona göre konum almak yanlışından başka birşey değildir. Yerli ve milli kavramları bu ülkede yaşayan kapitalizmin bilerek ya da bilmeyerek esiri olmuş kişilerin dışındakilerin ortak paydasıdır.
   
  redeemthepast bunu beğendi.
 18. redeemthepast

  redeemthepast Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  539
  Beğeni:
  24
  Orman kısmı akıldan geçmiyor değil.
   
 19. redeemthepast

  redeemthepast Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  539
  Beğeni:
  24
  Bence de böyle yazılımlara ihtiyacımız var. Biz eğitime yöneldiğimiz için yazılıma zaman ayırmak zor oluyor ama bu memlekette yazılım mühendisleri programcılar var. Güzel bir destek sağlanabilir. Ekip oluşturulabilir. Tubitak projeleri bu alanlara odaklanabilir.
   
 20. tolgahan0010

  tolgahan0010 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  474
  Beğeni:
  143
  hocam bu başlık altında yazdıklarımı toparlayıp şöyle son defa açıklayım kendimi;
  No panic!!! B planını devreye sokuyoruz. Tuşlu telefonlara geçiyoruz. Şaka şaka. [​IMG] Bu kadar panik, telaş anlamsız. Sorun whatsapp mı sadece. Hadi whatsapp ı kapattık. Peki kullandığınız istagram, facebook, twitter gibi birçok sosyal medya uygulamasını ne yapacaksınız. Kimsenin zoru olmadan birçok insan en özeline kadar zaten herseyini burada paylaşıyor. Sorun şirketlerin gizli bilgi alma isteği değil, sorun insanların güvenli veri paylaşmayı bilememesi. Çokta sözleşme imzalatsın whatsapp. Ben bu tarz programları adabıyla kullanırsam zaten benim hiçbir özel verimi alamaz. Burada zoruma giden tek şey whatsapp in ülkeler arası ayrımı. Yoksa ben devletin ne özel adamıyım, ne de onların bilgisini çalacak kadar değerlisiyim. Artık bir kenara bırakalım ajanlık işlerini. Bir dönemlerde benim telefonum dinleniyor modaydı. Hani kimin başına ne geldi. Kimseyi duymadım. Veri güvenliğinin farkında olan herkes zaten özel bilgi kaptırmaz. Yani gündemde olan whatsapp ı takıntı halinde dert edenlere söyleyeceğim tek şey baştaki yaptığım şaka. Tuşlu telefon. Çünkü whatsapp ı terk etsek diğer bir veri hırsızının eline düşeceksin. Onun için kesin çözüm Tuşlu telefon. [​IMG][​IMG][​IMG] burada benim görüşüm çoğunluk kullandığı için mecburen kullandığım whatsapp ı terk edip ülkemizin geliştirdiği bip e geçmektir. Ve devamında devlet eliyle bilgisayarlarımızdaki işletim sistemlerinin de milli yazılımımız olan Pardus e geçmesidir. Bu olayı fırsata çevirme vaktidir bence. Burada birbirimize zaten bildiğimiz şeyleri öğreteceğimize dikkat çeken #hastag lar açarak bu işi gerçekleştirelim. twitter kullanmıyorum kullansam ben açardım :)
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal