sendikadan istifa ettim

Kodla Büyü

serkan42

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
merhabalar arkadaşlar sendikadan istifa ettim istifa dilekçemi okula verdim dys den gönderdiler (mesaj geldi telefonuma kayıt edilmiş evrak) mebbise 4 ay oldu hala işlenmemiş idareye sordum biz evrakları ilçeye gönderdik dedi ama hala MEBBİS de sendika görünüyor

En sağlamı elden milli eğitime götürmek. Yıllar evvel okula istifa dilekçemi vermiştim. Okul mem göndermemiş (yada memdekiler işleme almamışlardı). Bende üzerine çok düşmemiştim. Birkaç ay sonra mebbiste hâlâ sendika görünce. Bu defa elden istifa dilekçemi götürdüm. Hemen işleme koyup orda güncelledim.

Hocam verdiğiniz 3 adet dilekçenin bir örneğini maaş değişiklik işlemlerinde ekleyip gönderiyorlar ama insan kaynakları bölümüne iletmiyorlar, onun için mebbis te kayıt görünüyor, bir örneği de dosyanızda duruyordur, onu alıp insan kaynakları bölümüne üst yazı ile göndermelerini isteyin güncellemeyi yapacaklardır.

kuruma kayıt olmuşsa çokta önemli değil. maaşa da işlenmiş mi onu kontrol edin. eğitim öğretim hizmet sınıfı dışında ki diğer hizmet sınıflarından haberi olmadan üye yapılanları da gördük

merhabalar arkadaşlar sendikadan istifa ettim istifa dilekçemi okula verdim dys den gönderdiler (mesaj geldi telefonuma kayıt edilmiş evrak) mebbise 4 ay oldu hala işlenmemiş idareye sordum biz evrakları ilçeye gönderdik dedi ama hala MEBBİS de sendika görünüyor
Maaşınızdan sendika kesintisi devam ediyor mu? Hocam. Eğer kesinti yoksa milli eğitim özlük birimini arayın kaydınızı sildirebilirsiniz.

Bir de 3 aylık sendika aidatı kesinti ve ödemesi dönemi oluyor. Maaş güncellemesinin tamamlanabilmesi için bu 3 ayın tamamlanmasını bekliyor olabilirler.
Aslında bu işlerin kolay yolu pek ala yapılabilir. İnsanlar E-Devlet veya Mebbis üzerinden kolayca sendikalara üye olup çekilebilmeleri sağlanabilir. Çok kaçan olur diye işlerine gelmiyor zaar. Ben de okul kapanmadan istifa ettim. Dilekçe doldurup vermek değil de insanların saçma sapan tavırlarından çekiniyor çoğu kişi. (Neden istifa ediyorsun, bir sıkıntı mı oldu) Sana ne! . Numara taşımak daha kolay.

sendikadan istifa ettim ama başka sendikaya geçtim o da görünmüyor neyse okul açılsın da idare ile görüşeyim tekrar çok sağolun

Bir de 3 aylık sendika aidatı kesinti ve ödemesi dönemi oluyor. Maaş güncellemesinin tamamlanabilmesi için bu 3 ayın tamamlanmasını bekliyor olabilirler.
Aslında bu işlerin kolay yolu pek ala yapılabilir. İnsanlar E-Devlet veya Mebbis üzerinden kolayca sendikalara üye olup çekilebilmeleri sağlanabilir. Çok kaçan olur diye işlerine gelmiyor zaar. Ben de okul kapanmadan istifa ettim. Dilekçe doldurup vermek değil de insanların saçma sapan tavırlarından çekiniyor çoğu kişi. (Neden istifa ediyorsun, bir sıkıntı mı oldu) Sana ne! . Numara taşımak daha kolay.
bana da sordular sizi niye enterese ediyor dedim öyle kaldılar

sanki boyuk bir algı emaresi var bu işte forum aman dikkat!istifa etme yanarsın sayın hocam,burda yaftacı cok aman diyeyim sonu fetoya kadar gidiyor!oyle değil mi forum yoneticileri,malumsenciler!nerdesiniz yoksa savunacak bişiyeniz mi kalmadı?belki bunu gozunuzun içine sokarsam cevap verirsiniz(https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/ebs-istifa.169515/)
ben bir algı yaptığımı düşünmüyorum hangi sendikadan istifa ettim de yazmıyor zaten

hangi sendikadan olduğunuz hiç önemli değil. sendikalı olmak size yasal olarak tanınan bir haktır. isterseniz bundan feragat edebilirsiniz. kimse sendikalı olmak yada olmamak konusunda baskı altına alınamaz. aslında yıllar önce ben de bırakmayı düşündüm. üşendim biraz, biraz da tanıdıklardan çekindim. aslında ayıp veya yanlış bir şey değil ama insanlar bazen bu konuda biraz çekimser davranabiliyor. benim ayrılmak isteme nedeni sendikadan bağımsızdı. devletimiz sendika aidatlarını kendi üstlendiğinde sosyal hak olarak büyük kolaylık sağlamış oldu ancak insan bir bedel ödemeyince bazı şeylerin anlamı kayboluyor, yozlaşıyor. sendikalar da yapmaları gerekeni yeterince yapmıyor diye düşünmüştüm. zaman içerisinde sendikalı olmak fazlasıyla siyasi bir hal aldı. hangi sendika olursa olsun, mevzuatı birebir aynı yahut çok benzerdir. sendikanın önceliği benim hakkımı savunmaktır. özlük haklarım, çalışma koşullarım, kayıplarım, mağdur olduğum konular, maaş ve diğer ödemeler ve lazım olursa hukuki yardım. ben bir öğretmenim devletimin benden beklediği, bakanlığın bana talimatlarla belirttiği şeyleri yerine getirmem gerekir. ben eğer bunları yapmazsam aldığım ücreti hak etmiyor olurum. aynen öyle de sendikaların da görevi vardır ve görevlerini yerine getirmelidir. onların görevi benim haklarımı savunmak ve mümkün olduğunca mesleğimi rahat icra edebileceğim ortamı bana sağlamak. bizler sanırım biraz fazla duygusal yaklaşıyor ve sendikalara farklı gözle bakıyoruz. temelde hatamızın bu olduğunu düşünüyorum.

Siyasetten bağımsız bir sendika kurulsun artık yeter ya. Biri yandaş, biri muhalif (yarın iktidar değişsin o da onun yandaşı olur),biri sağcı ,biri solcu. Hep aynı mantık böl, parçala, yönet...
Bunu asker öğretmenken okula gelen sendikacılara dedim ama zaten kendileri o şekilde olsun istiyor sanırım. En azından ben öyle anladım. Konuştular ettiler, bizden olmayıp diğer sendikadan olan öğretmene de yardımcı olduk diyerek kendilerini övdüler. Ben söz aldım dedim ki;
- Benim anladığım sendikalar diğer sendikada olan ve haksızlığa uğraşım birisini görürse bizden değilsin demeden yardım ediyorlar doğru mu?
+ Evet hocam eğer orada gerekli yardımı görememişse ya da gelip bizden de yardım isterse seve seve yardım ederiz.
- O zaman tüm sendikaların tek bir amacı var memuru ve memurun haklarını korumak.
+ Evet hocam aynen öyle hepimiz aynı amaca hizmet ediyoruz
- E madem öyle neden bu kadar çok sendika var? Hepiniz birleşin ve tek güç olun, tüm memurların hakkını savunun böylece kimse de sen şucusun, sen bucusun demez.
+ Hocam işte öyle olmuyor malesef.

deyip başka konulara geçildi.

Son düzenleme:
Bunu asker öğretmenken okula gelen sendikacılara dedim ama zaten kendileri o şekilde olsun istiyor sanırım. En azından ben öyle anladım. Konuştular ettiler, bizden olmayıp diğer sendikadan olan öğretmene de yardımcı olduk diyerek kendilerini övdüler. Ben söz aldım dedim ki;
- Benim anladığım sendikalar diğer sendikada olan ve haksızlığa uğraşım birisini görürse bizden değilsin demeden yardım ediyorlar doğru mu?
+ Evet hocam eğer orada gerekli yardımı görememişse ya da gelip bizden de yardım isterse seve seve yardım ederiz.
- O zaman tüm sendikaların tek bir amacı var memuru ve memurun haklarını korumak.
+ Evet hocam aynen öyle hepimiz aynı amaca hizmet ediyoruz
- E madem öyle neden bu kadar çok sendika var? Hepiniz birleşin ve tek güç olun, tüm memurların hakkını savunun böylece kimse de sen şucusun, sen bucusun demez.
+ Hocam işte öyle olmuyor malesef.

deyip başka konulara geçildi.

hocam aslında olmasını istemiyorlar haklısınız. Neden? Bence (!) cevap para. Sendika il temsilcilerinin maaşlarını bir araştırın hocam. 1 yıl önce x il temsilcisinin maaşı 8.000 Tl idi. Şimdi 10k olmuştur. Tabi onlarda da belli bir üye sayısı limiti filan var heralde tam bilmiyorum o detayları. Sadece alan kişiyi tanıyorum :)

hocam aslında olmasını istemiyorlar haklısınız. Neden? Bence (!) cevap para. Sendika il temsilcilerinin maaşlarını bir araştırın hocam. 1 yıl önce x il temsilcisinin maaşı 8.000 Tl idi. Şimdi 10k olmuştur. Tabi onlarda da belli bir üye sayısı limiti filan var heralde tam bilmiyorum o detayları. Sadece alan kişiyi tanıyorum :)
Doğrudur. O kadar kavga oluyor başkanlık için. Vardır bir bildiği insanların.

Mutlaka bir sendikaya üye olun.

Neyse ben zamanınnda birinden istifa edip diğerine geçtim. Asıl olan maaştaki bilgi. Mebbis de güncel değildi ve eski sendika hala beni kendi üyesi zannediyordu.

Geri