Sendikalara E-Posta Gönderme Etkinliği

Kodla Büyü
Ah öğretmenim ah.. yıllardır emek, maaş, ücret için mücadele eden sendikaları, çalışanları şahsen tanıyorum... Sıfır artı sıfır gibi sonuçlar... Bana sorarsanız bölgenizde bulunan öğretmenlerin tamamına yakınınin kabul etmesiyle e posta atılsa daha çok ses getirir diye düşünüyorum..

Öğretmenim ülkemizde hak arama zorlukları olan ve çoğunlukla haksızlıkla karşılaşılan süreç. Bu dönemde istekleriniz çok değerli ve güzel. Bireysel değil toplu halde hareket etmek her zaman daha iyi hissettiren bir davranış.. İleride keşke demeden ben olsam bu metni buradaki bütün öğretmenlerimize gönderirdim.. Geri dönüşlere bakıp hareket ederdim.

Ben yaklaşık 15 gün önce bu ve benzeri şeyleri sendikaya yazdım attım cevaben bunu göevlendirme öncesi gönderin tekrar ilgilenelim.

Taş atıp kolumuz mu yorulacak dostlar. Gönderelim bakalım e-posta.

Hocam sendikaların e-posta adreslerini gönderinize eklerseniz, katılım oranı artar. Metni tam olarak netleştirin, biraz daha kısaltın, sorunu tanımlama kısmını geçin(şu oldu bu oldu bundan böyle olduk kısmından anlamazlar). Metni karmaşadan arındırıp sadeleştirirseniz okunma oranı artar. Metnin kısa olması ve her maddenin sadece bir veya iki cümleden oluşması da önemli. Meclis soru önergeleri gibi, problemi söyleyin, "bununla ilgili bir çalışmanız var mı, varsa bu çalışma ne zaman sonuçlanacak, bu sorunla ilgili ne yapmayı düşünüyorsunuz?" diye ekleyin.

Ve bence talebi sadece zorunlu ders olarak belirleyin. Odak dağılmasın. 3. maddedeki btr talebi hiçbir yaraya merhem olmaz. Btr görevinin gerekliliği konusunda kendi aramızda anlaşamıyoruz. Ders konusunda herkes hemfikir. Sadece inancımız yok, "derse değil btr'ye odaklanalım" diyenler de dersin geleceğine dair umudunu kaybetmiş, bari buradan kurtaralım diye düşünenler. Hem ülke, hem öğrenciler, hem branş adına tek çözüm dersin gelmesi. 4. madde konusunda da sendikaların yapacağı bir şey yok. Öğretmenlere, meb'e bilinçlendirme eğitimi verecek değiller diye düşünüyorum. 5. madde de bir talep değil, ders gelmesi halinde maaş karşılığı probleminin ortadan kalkacağına dönük bir tespit olmuş.

Önerilerim bu şekilde. Etkinliği başlattığınız için teşekkür ederim. Metnin bu haliyle de katılırım e-posta etkinliğine ama biraz düzeltilse ve netleştirilse iyi olur.

ekşisözlük'te de yazarlara mesaj atıp destek talebinde bulunabiliriz. Başlık açarız gerekirse. Orada konuşulursa orası ses getirebilir.

Bilgisayar öğretmenleri olarak tam bir bezgin bekire dönüşmüş haldeyiz. Değişiklik olacağına inanmıyoruz, branştan kurtulma yolları arıyoruz. Ama bu şekilde küçük etkinliklerle bir şeyler denemeye engel değil bu ruh hali.

BTE derneği de bu tür girişimlere destek verse, hatta viral videolar çekip sosyal medya etkinlikleri düzenlese çok daha etkili olur kanaatindeyim. Kapalı kapılar ardında meb bürokratları ile görüşmek sonuç vermiyor anlaşıldığı üzere.

Son düzenleme:
BTE derneği "ben sendika değilim, hak arama mercii" değilim

Ne amaçla kurulmuş!? Bilişim öğretmenlerini temsil etmek için kurulmamış mı?

Yoksa Bilişim "öğretmenlerini temsil ediyorum" diyerek üst düzey bürokratlardan böylelikle randevu alıp, görüşme amaçları kendi kişisel çevrelerini mi genişletiyorlar?
Kızan kızsın... Böyle düşünmeye hakkım var bence.

Burada arkadaşlara da sorayım: BTE derneğinde Ankara'da yaşayan biri olsanız neler yapardınız. Cevaplarınızı duyar gibiyim.
... Aynen

Hocam, diğer başlıklardaki mesajlarımda da belirttiğim gibi ben BTR'ye şiddetle karşıyım. BTR'nin angarya olduğunu ve sonlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Fakat BTR maddesini çıkarırsak birlik oluşturabileceğimizi sanmıyorum. Maddi nedenler ağır basıyor. BTR maddesini çıkarırsak muhtemelen yarı yarıya bölünürüz.
Metin zaten üzerine tartışılsın diye sunuldu. Başkaları alternatif metin de sunabilir. Ya da isteğe göre bu metin üzerinde değişiklik yapılabilir. Aslında üzerinde hemfikir olup BTR maddesini çıkarsak bence de çok iyi olur.

Hocam anlıyorum. Ama ilk ve en önemli probleme odaklanalım diye düşünüyorum. Dersin gelmesine karşı gelen kimse yoktur sanırım forumda. Bu mesaj vesilesiyle diğer arkadaşlar da duysun, önce derse odaklanmak "btr kaldırılsın, btr için hak aramayalım, btr standartları için mücadele etmeyelim" anlamına gelmiyor. Bu eposta etkinliğinden bir şey elde edelim veya etmeyelim, btr için düzenleme talebinde de bulunuruz. Sıra ile gitmenin daha doğru olduğu, tüm talepleri sıralamanın doğru bir taktik olmadığı kanaatindeyim. Tek bir şeye odaklanalım, basit ve sade olsun, anlaşılabilir olsun, talebimiz net olsun, sendikaların geri dönüşüne göre(bakanlığa da yazabiliriz topluca) btr konusunda da çalışma yaparız, yapan arkadaşları destekleriz.

Dediğim gibi bu haliyle de katılırım ama önce ders konusunun çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. BTR konusu işi bulandırdıkça bulandırıyor, ne olduğu ne istendiği anlaşılamıyor. Herkesin btr'den beklentisi, anladığı, çözüm önerisi başka başka. Bu yüzden rüzgar yakalanamıyor, bir enerji oluşmuyor kanaatindeyim. Talebi teke indirirseniz btr ile ilgili düzenleme isteyenlerin de katılacağına eminim.

BTR'nin sözleşme ile olmayacağı kadro verilmesi gerekliliği de olmalıydı bence.

BTR'nin sözleşme ile olmayacağı kadro verilmesi gerekliliği de olmalıydı bence.
Hocam sadece ders talebinde bulunsak, yani ortaokuldan lise son sınıfa kadar haftada en az 2 saat bilgisayar bilimleri/bilişim teknolojieri eğitimi istesek, bu eposta etkinliğine katılır mısınız?

Daha sonra da btr için aynı etkinliği düzenleyeceğiz. BTR için forumdaki arkadaşları dinleyeceğiz, kadro mu, görevin netleşmesi mi ne isteniyorsa talep oluşturup eposta etkinliği yapacağız. Ama bu etkinliği basit ve sade bir şekilde, sadece derslerin gelmesi konusunda bir eposta etkinliğine dönüştürsek katılır mısınız?

Bir de bu eposta etkinliğine isim koymak lazım. Bin bilgisayar öğretmeninden bin e-posta veya bin e-posta gönüllüsü aranıyor gibi. 1000 kişi ideal bir sayı olur düşüncesindeyim. Sendikaların ve bakanlığın e-posta kutusu biraz şenlensin. :)

12bin kişilik bilgisayar öğretmenlerinden, dersin gelmesini isteyen 1000 kişi de çıkmıyorsa ayıp bize.

Daha önce başka bir konuda da yazmıştım. Sendikalara dilekçe vermeli. @buzdagi83 hocama katılıyorum. Kısa ve öz olmalı. Yoksa MEB resmi yazıları gibi anlaşılmaz olabilir. Anlayan da yanlış anlayabilir:)

BTR ile ilgili maddeleri çıkardım. BTR'yi artık hayatımızdan çıkarıp tamamen öğretmen gibi düşünmeliyiz. Kısa ve net olmak önemli.
(Yalnız BTR'nin kadro haline gelmesini isteyenlerden bazıları 657'deki eğitim öğretim sınıfı ve teknik hizmetler sınıfı ayrımını bilmiyor. Bunun altını çizmemiz gerekiyor. BTR'nin kadro haline gelmesi zaten hukuki olarak mümkün değil zira BTR kapsamındaki görevler eğitim-öğretim hizmeti sınıfında yer almıyor.)

Bu etkinliği planlayıp gerçekleştirelim hocam, bir gün ve saat belirtin isterseniz, önümüzdeki hafta olabilir, hep birlikte göndeririz e-postalar. Tek tek düşmesin. Bir günde 1000 e-posta birden gitsin. Daha dikkat çekici olur diye düşünüyorum.

Btr talebi için de @yuci81 hocamızın da desteğiyle bir çalışma daha yapılabilir. Projeleri Protesto Ediyorum başlığında btr ile ilgili epey bir talep dile getirmişti, orada epey konuşulmuştu. Ona da katılırız. Arkadaşlar BTR kadrosunu nasıl istiyor, nasıl bir şey düşünüyorlar, şartlarının iyileştirilmesi için neler talep ediyorlar, ona göre bir eposta metni oluşur.

sendikalar ogretmenlere niye hala aşı yapılmadı diye bile sormakdan acizken neyin hakkı kardesler

Bu etkinliği planlayıp gerçekleştirelim hocam, bir gün ve saat belirtin isterseniz, önümüzdeki hafta olabilir, hep birlikte göndeririz e-postalar. Tek tek düşmesin. Bir günde 1000 e-posta birden gitsin. Daha dikkat çekici olur diye düşünüyorum.

Btr talebi için de @yuci81 hocamızın da desteğiyle bir çalışma daha yapılabilir. Projeleri Protesto Ediyorum başlığında btr ile ilgili epey bir talep dile getirmişti, orada epey konuşulmuştu. Ona da katılırız. Arkadaşlar BTR kadrosunu nasıl istiyor, nasıl bir şey düşünüyorlar, şartlarının iyileştirilmesi için neler talep ediyorlar, ona göre bir eposta metni oluşur.
aynı anda gönderince spam olarak algılamasın sistem

Algılamaz ya. Farklı kaynaklardan gidiyor. Script yazıp tek pc'den göndersek spam'a düşebilirdi ama farklı ip adresleri, doğrulanmış farklı eposta adreslerinden sorun olmaz. Yoksa yazardık bir script basardık maili.:D
bana öyle bir script lazım aslında :)

Mevcut durumun düzelmesi için her türlü etkinliğe varım ama işin içinde btr'ye kadro talebi olmayacak. Diyelim ki bu kabul edildi btr'lik kadrolu oldu, meslek liseleri harici btr kadrosunda oldu, işte o zaman tamircilik başladı. Şimdi isteyen btr oluyor, istemeyen olmuyor.
3 yıl ilköğretim, 8-9 yıl meslek lisesi, geçen yıl ortaokul idareci, bu sene de ortaokuldayım. Öğretmenlik hayatımda gördüğüm en iyi durumdayız. Yanlış mıyım? Bazı iller zorunlu formatörlük yaptırırdı, haklı olarak istemeyen öğretmenler mağdur olurdu, dy kursları zamanın ilk zamanlar kurs açılamamıştı, sonradan açıldı, he şimdi toptan kalktı ama yine de uygulamada bir birlik var. Tabi dyk'nın kalkması projelere katılımı doğal olarak azalttı, azaltacak. Biz btrliğin bir yönetmeliğinin çıkmasını sağlamalıyız. Her sınıf düzeyinde ders olmaz, o dersleri işleyecek lab okullarda yok. Labsız da dersin bir anlamı yok.

belki de biz hakkımızı alabilmek için diğer branşları örnek almalıyız, örneğin pdr

Geri