Sendikalara E-Posta Gönderme Etkinliği

Kodla Büyü
Hocam, robotikle ilgili söylediklerinize tamamen katılıyorum. Liseden önce gösterilmesinin hiçbir anlamı yok. Önce programla/algoritma bilgisi sonra robotik. Maddi koşulları göz önüne alırsak, lisede bile anlamı yok. Öğrenci başına 1 bilgisayarın düştüğü, bilgisayarların max. 5 yıllık olduğu kaç tane bt sınıfı var ki. BT sınıflarını modernize etmeyen MEB her okula robotik setleri mi alacak? Böyle bir masrafa da gerek yok ayrıca. Robotik gerçekten lüks bir aktivite.
Robotik özel okulların reklam malzemesi olarak ortaya çıktı. Tamamen zengin çocuğu oyuncağı. MEB de bunu gösteri amaçlı kullandı. Fakat arkadaşlarımız malesef çok gaza geldi. "Yıllardır önemsenmeyen branşımız artık önemsenmeye başlıyor", dediler. Word, excel tabanlı müfredat nasıl gündelik kullanıma yönelikse, robotik de sedece meraklısı için anlamlı olabilecek spesifik uğraş alanıdır. Yani bir uçtan öteki uça savrulduk. Dersin içeriğinin geneli ilgilendirmesi gerekiyor. Bunun için de algoritma ağırlıklı olması lazım. @yuci81 hocam, itiraz ediyor ama word, excel ya da diğer temel bilgisayar bilgisi sadece 5. sınıfta verilebilir. Daha sonra algoritmadan devam eder. Bence 5. sınıf gayet yeterli temel bilgiler için.
Bilişimle üretim projesinde müfredat yine 3d çizim, robotik ağırlıklı. Bu haliyle teknoloji tasarımın dijital versiyonu olacak dersimiz. Algoritmik, matematiksel zeka yerine tasarımsal zekaya hitap edecek. Fakat biz, haklı olarak, ders gelsin de nasıl gelirse gelsin modunda olduğumuz için bu "ayrıntıları" konuşmuyoruz. Robotik gerçekten de bilgisayar bilimin konusu değildir. Mekatronik mühendisliği ya da elektronik muhendisligi konusudur esasinda. Bilgisayarcilari ilgilendiren kısmı daha çok programlama kısmıdır. Dersimiz ordan oraya savruluyor. Bu kadar mı zor hedefi tutturmak; algoritma/programlamanın dışına çıkmamak?
temel olmadan binayı çıkamazsınız, çıkmaya çalışırsanız o bina en küçük bir rüzgarda yıkılır. klavyeyi tanımayan bir öğrenci, kod yazamaz, kodlama sadece sürükle bırak değildir, kod yazmadan kodlama/programlama olmaz, bir yerde tıkanırsın. çocuklar özellikle word ve powerpoint görmeli, excel çok çok istisna geliyor, dolayısıyla görmeyebilirler, neredeyse hiç kullanmıyorlar, ben en basit bir tabloyu bile excelde hazırlamayı tercih ederim, ama excel onlara karmaşık geliyor, alışmaları zor, aslında formüller kodlamaya hazırlık oluyor ama zaten merakı olan öğrenci öğreniyor.

Elbette eski müfredatta olduğu gibi sürekli ofis konuları da olmamalı. 5. sınıf sizin dediğiniz gibi word için yeterli, ama 6 excel için erken bir sınıf düzeyi, hatta kodlama da, çocuk döngü kavramını kolay kavrayamıyor bu sınıfta.

temel olmadan binayı çıkamazsınız, çıkmaya çalışırsanız o bina en küçük bir rüzgarda yıkılır. klavyeyi tanımayan bir öğrenci, kod yazamaz, kodlama sadece sürükle bırak değildir, kod yazmadan kodlama/programlama olmaz, bir yerde tıkanırsın. çocuklar özellikle word ve powerpoint görmeli, excel çok çok istisna geliyor, dolayısıyla görmeyebilirler, neredeyse hiç kullanmıyorlar, ben en basit bir tabloyu bile excelde hazırlamayı tercih ederim, ama excel onlara karmaşık geliyor, alışmaları zor, aslında formüller kodlamaya hazırlık oluyor ama zaten merakı olan öğrenci öğreniyor.

Elbette eski müfredatta olduğu gibi sürekli ofis konuları da olmamalı. 5. sınıf sizin dediğiniz gibi word için yeterli, ama 6 excel için erken bir sınıf düzeyi, hatta kodlama da, çocuk döngü kavramını kolay kavrayamıyor bu sınıfta.
Bu mantıkla, dil bilmeyen matematik bilemez o halde mtematik öğretmeni Türkçe derslerini mi anlatsın?

Şimdi her şey anlaşıldı. Özür dilerim hocam. Ben derneğin ders, lab, btr, özlük hakları gibi konularda çalışma yaptığını zannediyordum. Yoksa 3000 etkinlik 0 reel kazanımla fecaat olurdu.

Dernek bu haliye lise bilişim kulübünden hallice bir ortammış meğerse. Eş dost liginde şampiyon takım gibisiniz. Taklacı güvercin sevenler derneği gibi şeymiş yani. Adını da bilişim teknolojilerini sevenler derneği olarak koysaymışsınız tam olacakmış.

Ben yapılan çalışmalara karşı bu kadar acımasız bir insan değilim. Çelişkimi fark ettiğiniz üzere e-posta etkinliği gibi, belki hiçbir işe yaramayacak etkinlikleri bile kıymetli buluyorum. Sizin yaptıklarınızı da kıymetli bulabilirdim, ki bir açıdan öyle. Ama ortada bizim yaramıza merhem olacak hiçbir kazanım yokken, branşın selası okunurken sizin "biz neler neler yaptık, görmüyorsunuz" imanızdan sonra, üzgünüm ama size empati kuramam. Derneğe karşı yapılan ithamları savunurken kendinizi övmeseydiniz iyiydi.

Çalışmalarınızda yürekten başarılar dilerim. Ders, lab, btr gibi konularda bir etkinlik yapacak olursanız duyurursunuz, seve seve katılırız. Teşekkürler.

Hocam şunu yaptık bunu yaptık diye meslektaşlarımıza yaranma haline sokmuşsunuz bizi. Ekipteki herkes bir yerlere ulaşmış kimsenin aferim alkış beklentisi kalmamış, ürün satmıyoruz ki reklam ihtiyacımız yok ama bu kendi meslektaşlarımıza karşı kendimizi savunma durumunda kalmışız çok üzücü. Eylem, basın açıklamaları, tv programları, siyasi görüşmeler, bilimsel yayınlar, temsiller, imza kampanyaları, aklınıza gelen ve bizim yapmadığımız ne var gerçekten bilemiyorum. Durumumuz bizim yapamadıklarımızdan mı yoksa çok daha büyük sıkıntılar mı var biraz düşünmek gerekli. 3000 etkinlik diyorum sizin aklınızda olup da orada olmayan bir etkinlik varsa siz bana söyleyin ben o 3000 etkinlik raporundan bakayım yapmış mıyız yapmamış mıyız, yapmadıysak bizzat ben sorarım arkadaşlara yaparız. Geçtiğimiz ay BTR konusunda 1118 arkadaşımızın katılımıyla çalışılmış, raporlanmış, gereği de yapılmış, destek olduysanız eksik olmayın, umarım gücümüz yeter elimizden bir şeyler gelir. Yine geçtiğimiz ay BT Eğitimin her kademesinde sıkıntı ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği bir çalışma yapılmış, forumda da paylaşılmış, https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/bt-egitimi-calistayi.177047/ bu çalışmanın devamı olarak 50 eğitimci önçalıştay yapmış, bunlar derlenip toplanmış, bakılmış ki olay başka grupların da ilgisini gerektiriyor. bu gruplarla protokoller yapılmaya başlanmış, bu önçalıştayın devamı için bu pazar alanın önemli isimleriyle arama konferansı düzenlenmiş.... Daha da bir sürü arkadaşların üstlendiği iş var ama bu ithamlarla nasıl motivasyon kaybı yaşamasınlar nasıl çalışsınlar gerçekten zor. Hocamın paylaştığı epostayı da atıyorum sendikalara.

!!!YETERLİ KATILIM OLMADIĞI İÇİN ETKİNLİK İPTAL EDİLMİŞTİR!!!

Katılım sağlamak isteyen 10 arkadaşıma (yanlış saydıysam affola) teşekkür ederim.
İptal etmeyelim hocam, biz elimizden geleni yapalım, sonrasına bakarız. Benim başka yerlere başvurularım olacak, yayınlanırsa burada paylaşırım.

Bu mantıkla, dil bilmeyen matematik bilemez o halde mtematik öğretmeni Türkçe derslerini mi anlatsın?
Ana dili Türkçe olan biri Türkçe'ye hakim olmadan matematikten bir şey anlamaz. Biz öğrencilere ne diyoruz soru çözerken, önce soruyu anlaman lazım, adam kelimelerin anlamını bilmiyorsa matematiği sadece ezberler, diğer dersleri de. Okuduğunu anlamak, dolayısıyla Türkçe önemli.

Arkadaşlar, problemlerimizi anlatan ve taleplerimizi içeren kısa ve öz bir metin hazırlayıp bunu sendikalara gönderme etkinliği düzenlemek istiyoruz. Metin aşağıdadır. Önerilere açıktır.
Katılmak isteyenler, katılacaklarını belirtebilir mi? En azından kaç kişilik bir etkinlik olacağını bilelim. Az sayıda katılımla yapmanın bir anlamı olmaz. 12.000 kişilik bir camia olarak 1000 kişi gönderebilmemiz lazım ki bir etkisi olsun.

!!!YETERLİ KATILIM OLMADIĞI İÇİN ETKİNLİK İPTAL EDİLMİŞTİR!!!

Katılım sağlamak isteyen arkadaşlara teşekkür ederim.
Arkadaşlar benim şahsi fikrim e-mail vb şekilde etkili olmaz en etkili yol sendikalardan istifa. (sendika adı vermiyorum bütün sendikalar için geçerli) Şahsen ben, eşim ve nazımın geçtiği arkadaşlarım sendikalarımızdan istifa ettik.

İptal edilmese iyi olurdu hocam. 10 kişiyse 10 kişi. Bugün 10 kişi oluruz, yarın 100. Şahsen tek başıma da olsam göndereceğim.

Geri