Seo Tecrübeleri ve Beyin Fırtınası :)

Kodla Büyü

nuribjk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Web tasarım ile birlikte seo konusuna da ilgi duyan birisi olarak forumdaki arkadaşların tecrübelerini paylaşabileceği bir başlığın yararlı olacağını düşündüm. Meslek lisesinde web tasarım dersinde bu yıldan itibaren uzun bir zaman dilimini seo ya ayırmayı düşünüyorum. Çünkü web sitesi yapmak çocuk oyuncağı haline geldi, Google' de ilk sıraya çıkmak ise rekabet edilen kelimeye göre çok çok zorlaştı. Katkıda bulunmak isteyen arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak isterim. Ben bugüne kadar ki araştırmalar sonucunda öğrendiklerimi paylaşarak başlamak istiyorum:

Hedeflenen bir kelimede arama motorunda ilk sıraya yükselmek için yapılabileceklerden bazıları
1- keywords, description, title gibi html değerleri abartılmadan girilmeli ve çok fazla üzerinde oynama yapılmamalı.
2- site yaşı, url de hedef kelimenin geçiyor olması, domanin bitiş süresi gibi değerlerin google in gözünde sizi avantajlı duruma getireceğini unutmayalım.
3- madde 2 ye ek olarak url yapısının çok fazla önemli olduğunu da belirtelim. yani adres.com/icerik1453.php yerine adres.com/konu-icerigi.html şeklinde bir url google tarafından tavsiye edilmektedir.
4- site haritasının öneminide unutmayalım. hatasız bir site haritası ile sitemizi destekliyoruz. ayrıca mutlaka özgün bir favicon kullanalım.
5- sitemizde kod hatası olmaması gerekiyor. bunu w3.org sitesinden kontrol edebilirsiniz.
6- Sitenizdeki başlık etiketleri önemli, h1, h2, ve h3 etiketini sitenizde kullanmaya özen gösterin.
7- Sitenizden abartılı sayıda link çıkışı yapmayın. içeriğine güvenmediğiniz siteleri nofollow olarak işaretlemeyi unutmayın.
8- Kullandığınız görsellerin isimleri, boyutları ve alt değerleri önemli. Google görsellerden de ziyaretçi çekebileceğinizi unutmayın.
9- Sayfa açılış hızınız kullanıcıyı sıkacak kadar olmamalı,5sn geçmemli deniyor özetle. Bunu azaltmak için de java script kodlarını, görsel boyutlarını düşürmeyi düşünebilirsiniz.
10- Benzer içerikli sitelerden link, tanıtım yazısı alabilirsiniz. Bu işlem yükseliş hızınızı çok fazla etkileyecektir. Ama yeni açılan siteler için bu maddede aceleci olmamak lazım. en az 3 aylık bir site için yazı ve link almaya başlamakta fayda var.
11- Paravan blog ve sosyal medya ile sitenizi destekleyebilirsiniz.
12- css sprite ve gzip kavramları araştırılarak sitenizde gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz. bu işlemler sitenizin boyutunu düşürmeye yarayacaktır.

Edit:
+ Seo nedir? - 08.12.2014

alakasız sitelerden backlink almayın. eğitim sitesine tatil sitesinden link almanın yarardan çok zararı var.
çok fazla çıkış olmuş, çöpe dönmüş sitelerden sırf pr değeri yüksek diye link almayın
başarabilirseniz dmoz kaydı yaptırın
hazır seo paketleri almayın (madde 1 ve 2'deki sorunları ortaya çıkarıyor). ona vereceğiniz ücreti, sektördeki rakip sitelerden tanıtım yazısı yada backlink olarak kullanın.
g+ önemli, sitenizle alakalı google plus hesabı açıp, aktif kalmasını sağlayın.
sitenizle ilgili bir kaç video oluşturup, global video paylaşım sitelerine atarak oralardan da backlink almaya çalışın.

10- Benzer içerikli sitelerden link, tanıtım yazısı alabilirsiniz. Bu işlem yükseliş hızınızı çok fazla etkileyecektir. Ama yeni açılan siteler için bu maddede aceleci olmamak lazım. en az 3 aylık bir site için yazı ve link almaya başlamakta fayda var.
11- Paravan blog ile sitenizi destekleyebilirsiniz.

bu ikisi eskisi kadar önemli değil. Bunlar yerine altsayfaların sosyal ağlarda beğenilmesi, paylaşılması, retweet edilmesi, +lanması vs daha önemli.

Backlink almanın eskisi kadar etkili olmadığı çok yerde söyleniyor ancak ben bu düşüncede değilim. Toplam değerlendirme içinde eskisi kadar ağırlığı olmaya bilir ancak eskiye oranla şuan çok daha fazla kriter göz önüne alındığını ( sosyal medya, mobil cihazlar vb) ve bu maddeler içinde en öenmkli 5 tanesi nedir deseniz bir taneside backlink derim.

1-PR değerinin yüksek olması çok kaliteli bir site olduğu anlamına gelmez.
2-Back link çalışması uzun soluklu bir iş. 5 yıl dan uzun süre yayında kalmış, google nezdinde iyi bir kredisi olan bir siteden link almanız zordur. Böyle bir siteden link aldıysanız google muhakkak dikkate alacaktır. Site yaşı 1 yıldan az olan, çok sayıda link çıkışı olan, bazıları sürekli değişen, düzenli ve özgün içerik girilmeyen, ziyaretçi profili çok düşük ( hemen çıkış oranı çok yüksek, geri dönüş oranı çok düşük, sitede kalma süresi ve gezilen sayfa adedi çok az) sitelerden alacağınız backlinkten çok fayda beklemek lazım. Burda şu noktayı da atlamamak lazım.

nuribjk' Alıntı:
Web tasarım ile birlikte seo konusuna da ilgi duyan birisi olarak forumdaki arkadaşların tecrübelerini paylaşabileceği bir başlığın yararlı olacağını düşündüm. Meslek lisesinde web tasarım dersinde bu yıldan itibaren uzun bir zaman dilimini seo ya ayırmayı düşünüyorum. Çünkü web sitesi yapmak çocuk oyuncağı haline geldi, Google' de ilk sıraya çıkmak ise rekabet edilen kelimeye göre çok çok zorlaştı. Katkıda bulunmak isteyen arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak isterim. Ben bugüne kadar ki araştırmalar sonucunda öğrendiklerimi paylaşarak başlamak istiyorum:

Hedeflenen bir kelimede arama motorunda ilk sıraya yükselmek için yapılabileceklerden bazıları
1- keywords, description, title gibi html değerleri abartılmadan girilmeli ve çok fazla üzerinde oynama yapılmamalı.
2- site yaşı, url de hedef kelimenin geçiyor olması, domanin bitiş süresi gibi değerlerin google in gözünde sizi avantajlı duruma getireceğini unutmayalım.
3- madde 2 ye ek olarak url yapısının çok fazla önemli olduğunu da belirtelim. yani adres.com/icerik1453.php yerine adres.com/konu-icerigi.html şeklinde bir url google tarafından tavsiye edilmektedir.
4- site haritasının öneminide unutmayalım. hatasız bir site haritası ile sitemizi destekliyoruz. ayrıca mutlaka özgün bir favicon kullanalım.
5- sitemizde kod hatası olmaması gerekiyor. bunu w3.org sitesinden kontrol edebilirsiniz.
6- Sitenizdeki başlık etiketleri önemli, h1, h2, ve h3 etiketini sitenizde kullanmaya özen gösterin.
7- Sitenizden abartılı sayıda link çıkışı yapmayın. içeriğine güvenmediğiniz siteleri nofollow olarak işaretlemeyi unutmayın.
8- Kullandığınız görsellerin isimleri, boyutları ve alt değerleri önemli. Google görsellerden de ziyaretçi çekebileceğinizi unutmayın.
9- Sayfa açılış hızınız kullanıcıyı sıkacak kadar olmamalı,5sn geçmemli deniyor özetle. Bunu azaltmak için de java script kodlarını, görsel boyutlarını düşürmeyi düşünebilirsiniz.
11- Paravan blog ve sosyal medya ile sitenizi destekleyebilirsiniz.
12- css sprite ve gzip kavramları araştırılarak sitenizde gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz. bu işlemler sitenizin boyutunu düşürmeye yarayacaktır.

Seo konusunu hiç bilmeyen birinin bile anlayabileceği, tamamen aslında işin özütü olan şeyleri yazmışsınız. Çok başarılı.

Yalnız 1. maddedeki "title hariç" keywords ve description'ların her sayfanın içeriğine göre girilmesi ve aylık olarak güncellenmesi gerekmektedir ki;

Google botlarının gözünde bir dinamiklik kazansın site.

Her ne kadar "backlink eskisi kadar önemli değil" denilse de sayfa dışı seo nun kesinlikle en önemli unsurlarından birisi olduğunu düşünüyorum. Bireysel tecrübelerime ve okuduğum kaynaklardan edindiğim bilgilere dayanarak backlink alımında dikkat edilmesi gerekenleri özetleyecek olursak :

* Yeni açılan bir siteye abartılı sayıda link alımı yapmayın. Link alımını zamana yayınız.
* Link alımlarında aylık yada 3 aylık değil de 6 aylık yada 1 yıllık gibi uzun süreli alımlar gerçekleştiriniz. sürekli backlink kaynaklarınızın değişmesi google i tabiri caizse kıllandırır:)
* Karşılıklı link değişiminden uzak durun. Çıkar ilişkine dayandığı fazla belli oluyor :) onun yerine çapraz link değişimi yapabilirsiniz. a sitesinden b ye, b den c ye, c sitesinden a ya link verebilirsiniz.
* aynı ip ye sahip serverdeki sitenizden link alımı yapmasanız iyi olur.
* kimilerine göre who is bilgilerinin aynı olması bile google i kıllandıran bir durummuş. Örneğin aynı who is bilgileri ile 2 siteniz var diyelim. birinden diğerine link verdiğinizde (tek taraflı bile olsa) google who is bilgilerine bakarak zaten bu iki site aynı kişiye ait, bu link hiç de doğal görünmüyor diyebilir. ;)

Bir önceki mesaja ilave olarak backlinkin ne kadar önemli olduğu göstermek adına, site içi seo düzenlemesini yaptıktan sonra 2 tane kaliteli link ile halen siteleri 50.sıradan 3-4.sıraya getirebiliyoruz. Tabi burada önemli olan rekabet ettiğimiz kelimeler, rakip sitelerin seo çalışmalarına ne kadar önem verdiği vs vs... O yüzden birisi benden seo konusunda yardım isterse ilk olarak kendisinden web adresini+ hedef kelimeyi + 2 gün de zaman istiyorum :)

konuyla ilgilenen arkadaşlara bol hitli günler :)

Geri