Şerit Led Tavsiyesi

Kodla Büyü

sami55

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar yeni yapılan evimize led ışık döşemek istiyorum. Ama bazı konularda karar veremiyorum ve teknik konularda da çok fazla bilgi kirliliği var o yüzden bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.
Hem aydınlatmaya faydası olması için hemde güzel görüntü vermesi için nasıl özelliklere sahip led tercih etmeliyim.
Acaba renkli ledler gösteriş açısından iyi ama aydınlatma olarak nasıl acaba?

Beyaz led serit tavsiye edebilirim ama mavi kirmizi sari vb renkleri olan da var onlari hic tavsiye etmem. Sari belki idare eder ama gozu en az rahatsiz edip en şık durani ise beyaz led serittir. Sanirim metresi 5 tl filandir 25 metre rulo halinde satiliyor pazarlik yapsaniz daha ucuza da temin edebilirsiniz. Dosemesibaglantisi hk da daha detayli bilgi verebilirim selamlar

halisserhat' Alıntı:
Beyaz led serit tavsiye edebilirim ama mavi kirmizi sari vb renkleri olan da var onlari hic tavsiye etmem. Sari belki idare eder ama gozu en az rahatsiz edip en şık durani ise beyaz led serittir. Sanirim metresi 5 tl filandir 25 metre rulo halinde satiliyor pazarlik yapsaniz daha ucuza da temin edebilirsiniz. Dosemesibaglantisi hk da daha detayli bilgi verebilirim selamlar

Hocam peki alacağımız ledin özellikleri hakında teknik bilgi verebilirseniz iyi olur. Yani lümen degeri, wattı amperi nasıl olsun.

Hocam ledler genelde parmaklar zaten lümene çok takılmayın bence. Benim tavsiyem 3 çipli, silikonlu beyaz led olacaktır... Memnun kalırsınız

Hocam aydınlatma amacıyla kullanacaksanız kesinlikle beyaz led kullanın. Dekoratif amaçla kullanacaksanız zevkinize kalmış. Dikkat edilmesi gerekenler var; mesela doğru güç kaynağı seçimi, ışığın doğrudan gözünüze vuracak şekilde konumlandırılmaması, soğutucu kullanımı (burası önemli!), vs. İyi araştırın derim.

hocam loş istiyorsanız şerit led, daha fazla aydınlatsın istiyorsanız power led alın.
power ledlerde genelde ısınma sorunu olabiliyor kullanacağınız yüzeyin ısıya dayanıklı olması lazım..
genelde ülkemizde beyaz ışık tercih edilsede ben sarı ışık taraftarıyım..
insan gözü gün ışığı da olarak tabir edilen sarı ışığa evrilmiştir. beyaz ışık doğal değildir. normal kullanımda da sarı ışık seçilmelidir. sarıya gözünüz aşina olamıyorsa sarı ve beyaz ışığı beraber kullanabilirsiniz.
uçuk sarı denilen tonlarda gerçekten güzel görüntü veriyor.
avrupadaki evlere ve ülkemizdeki zengin evlerine bakın hep sarı.. beyaz kullanan yok.
ben genelde ikisini aynı anda kullanıyorum..
şerit led alırken seçeneğiniz pek yok. kalitesi lümensi az çok bellidir.
benden size tavsiye 220 lik olanları tercih etmeyin.
herşeyle kombine olmasını isterseniz beyaz ve sarıya yönelin..
konut içi kullanımda renkli ledler hiç hoş olmuyor.

Sayın Hocalarım ben evde bir kaç odada led kullanacağım ama bunlardan hol aydınlatmasını sadece led ile sağlayacağım. Misafir odasında ise aydınlatmaya hem destekleme hemde güzellik açısından kullanmak istiyorum. Led taktıracağım yerlere tavan kenarlarına havuzlu alçıpen taktırdım ledleri içine yerleştireceğiz. Ayrıca bazı adaptörlerle ışık şiddetini ayarlama ve efekt verebiliyoruz sanırım bunlar ne kadar verimli oluyor.
Birde şu çip meselesini tam anlayamadım.

unknownrealmman' Alıntı:
Hocam aydınlatma amacıyla kullanacaksanız kesinlikle beyaz led kullanın. Dekoratif amaçla kullanacaksanız zevkinize kalmış. Dikkat edilmesi gerekenler var; mesela doğru güç kaynağı seçimi, ışığın doğrudan gözünüze vuracak şekilde konumlandırılmaması, soğutucu kullanımı (burası önemli!), vs. İyi araştırın derim.
Hocam benim istediğim de zaten bu sistemin düzgün ve verimli çalışması için neler gerekiyor. Çünkü elektrikçiler bu led işinden çok anlamıyor buradalar da bende araştır araştır hep farklı bilgiler çıkıyor ortaya

Re: Ynt: Şerit Led Tavsiyesi

Koridor kenarlarında ve lavaboda güzel durur sanırım.

Teknik olarak bilgi sahibi olan var mı? Mesela montaj, aydınlatma değerleri vb...

Geri