Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Sesimi Komple Kaybettim. Önerileriniz?

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında yasarsahbaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. yasarsahbaz

yasarsahbaz Hiperaktif Üye Hiperaktif

Günaydın arkadaşlar. Sesim hiç çıkmıyor. Kısık falan değil, bildiğiniz ses telleri çalışmıyor gibi birşey. Bağırmak istesem bile sadece nefes sesim duyuluyor. 5 gün önce kulak, boğaz ve baş ağrısı vardı. Cumartesi günü bunların tamamı bitip nezle, seste çatallaşma oldu. Dün gece de bir anda sesim tamamen gitti. Daha önce sesimin kısıldığı çok olurdu çok fazla ders anlattığım zaman. Ama ilk kez sesimi tamamen kaybettim, berbat birşey. Öğleden önce sağlık ocağına gidip ilaç yazdırıcam ama sizin sesinizi korumak için bildiğiniz yöntemler, kullandığınız gıdalar vs. önerileriniz varsa burda paylaşırsak faydalı bir bilgi olur sanırım.

2. eyolcu

eyolcu Süper Üye Süper Üye

bal ile zencefil tozunu karıştırıp kullanırdım. 2-3 çay kasığı...

3. tuncay2744

tuncay2744 Seçkin Üye Seçkin Üye

zencefil anında etki eder

4. herohamster

herohamster Süper Üye Süper Üye

ılık suya tarçın ve bal karıştır iç...geçmiş olsun

5. aydansiii

aydansiii Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam hastalığınız larenjit gibi duruyor. Yani ses telleri iltihaplanması. Kulak burun boğaz uzmanına gitmenizi tavsiye ederim. Birkaç kerede aynı durum benim başıma geldi. sürekli tekrarlanıyorsa ses tellerinizle ilgili ciddi sorunlar olabilir. o yüzden sağlık ocağı ile geçiştirmeyin. Bende bir keresinde gittim bu şekilde gizli reflü olabilir diye alakasız ilaçlar yazdı gönderdi. Ondan sonra iğne tedavisi ile zor düzelttik sesi. Soğuk buhar almanda yardımcı olabilir tedaviye.

6. yasarsahbaz

Ders anlatırken sesimi ne kadar da verimli kullanmaya çalışsam yine de 3 günün sonunda sesim biraz kısılıyor aslında sık sık. Bu yüzden ben de ses tellerimin pek sağlıklı olmadığını düşünüyorum. En kısa zamanda uzmana görünücem hocam.

7. aydansiii

aydansiii Seçkin Üye Seçkin Üye

geçmiş olsun

8. alfabi

alfabi Üye

Geçen dönem benim ses tellerinde nodül çıkmıştı,1 hafta konuşmayınca geçti. ama her sesimi zorlamam da nodül olan yerin acıdığını hissediyorum. Araştırmamda çikolatanın ses tellerine zarar verdiğini öğrendim. Limonlu su iyi geliyor. Bol bol su içmek gerek ve konuşmak için nefes alırken göbek şişirilerek boğaz zorlanmadan konuşulması gerekiyor. Tabi yapabilirsen.

9. KeRASuS_28

KeRASuS_28 Seçkin Üye Seçkin Üye

arkadaşlar öğretmen mesleğinin kötü yanlarından bir tanesini yaşıyorsunuz geçmiş olsun öncelikle... bu olay nefesi kontrol edememekten kaynaklanmakta ve süreci hızlandırmaktadır. nefes kontrolünüzü diyafram ağırlıklı kullanırsanız ses tellerinize aşırı yüklenme olmayacaktır

10. ozlem22

ozlem22 Süper Üye Süper Üye

hocam geçmiş olsun..ses kısıklığı senelerdir benim de başımın belası.. 2 saat üst üste derse girdiğimde sesim kısılıyor. sırf bu yüzden müdür beye rica ettim ders programını ona göre ayarlasın diye sağolsun 3 saatten fazla ders koymadı art arda.. 2 saat ders sonra öğle tatili sonra 1 ders daha vs. ve benim sesimde sürekli çatallaşma var, öksürme ve düzeltme ihtiyacı hissediyorum sürekli ve sesim kısıldığında kulağım da tıkanıyor sadece sağ kulak, sizde de kulak tıkanması oluyor mu??...berbat bi durum ya, insanın hayat standardını düşürüyor resmen.. doktora gittim bununla ilgili kbb, gastroentoroloji, endokrinoloji vs. kbbcinin teki bol bol sakız çiğne dedi, kulak kontrollerim yapıldı duymada filan sorun çıkmadı. gastroya gittim dedim sesim kısılıyo reflü mü var dedim, ilaç verdi yolladı ama ben biliyorum teşhiş konmadı ama bende reflü var, midemde bazen rahatsızlık oluyor, reflü ilacı içince geçiyor hatta şubatta endoskopim de var. neyse işte boğaz reflüsü de olabilir mi ondan mı sesim kısılıyo diye gittim doktora ama bi sonuç alamadım. sonra endokrinolojiye gittim bi defasında çok kıısıldı sesim geçen yıl. tiroid nodülüm olduğu için onunla ilgili bi durum zannettim ama ondan da değilmiş..yani kısacası sorunuma çözüm bulunmadı pöff.. büyük bi okula tayin olsam haftada 30saat derse giremem sanırım ses kısıklığı yüzünden.. :cry: :? :shock:

11. theghost83

theghost83 Süper Üye Süper Üye

bence direk doktora gidin

12. karesiweb

karesiweb Seçkin Üye Seçkin Üye

:+1:

13. yasarsahbaz

Önerileriniz için teşekkürler hocam.

14. ahmet58

ahmet58 Site Gezgini

balla zencefil tozunu karıştırıp limon sıkıyorsunuz.
    sonra azar azar yiyorsunuz. ara vererek. çok acı.
    3 güne normale döner. denenmiştir.

15. tcoalngsau

tcoalngsau Süper Üye Süper Üye

çok ilginç derdinizi burada aramanız garip geldi.doktora gitmemeniz büyük gecikme. :roll:

16. habibocak

habibocak Üye

:+1:

17. Buzkırıcı

Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

hocam geçmiş olsun.Mümkünse birkaç gün hiç konuşma ve ılık su iç

18. AsilTurk

AsilTurk Seçkin Üye Seçkin Üye

acilen uzman bir doktora görün dahiliyeci veya kkb

19. agd85

agd85 Süper Üye Süper Üye

Bende de senebasinda oldu ilk hafta ders anlatyiktan sonra. Doktora gittim 3-4 gun hic konusmamam gerektigini ve yazdigi ilaci kullanmami soyledi ve duzeldi sesim. Ilk kez bu sene basima geldi ses telleri tembellesti sanirim bi anda dersle yuklenince de sesim kisildi. Kisacasi doktor tek adres

20. yasarsahbaz

Herkesin yorum yazan elleri dert görmesin inşallah hocalarım:) Hastaneye gidip ilaç yazdırdım bugün, gitmeden sizden alternatif tıp ile ilgili deneyimlerinizi almak istedim.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal