Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

sevk geri geliyor

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında Yalnız_Kurt tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. parssan

parssan Seçkin Üye Seçkin Üye

nesi doğru anlamış değilim grip falan küçük hastalıklar için tamam

ama ör. bel fıtığı sın sen bunu biliyosun beyin cerrağiye gitmek zorundasın ilk önce aile hekimine gidicen doktor seni sevk edecek.

ertesi gün tekrar sıra 3 gün kafadan gitti zaten ayakta duramıyosun sıra kuyruğun da acı çeke çeke bekliyeceksin
    doktorların afra tafralarına bunun yanına koy (hepsi için değil)ne kadar erken gidersen o kadar çabuk sıra alıyosun...

sadece bir örnek bunun gibi büyük ve sancılı hastalıklar için olmaması lazım....

ünivversite hastanesiymiş bu üniversite hastanelerin de sıra almak ölüm gidene allah kolaylık versin..bi araştırmaya başladılar mı 3 ay sürüyor sonra seni doktor muayene edicekte ooooo.

önüne gelende üniversiteye gidiyor herkes gitmesin kardeşim....adam nezle üniversiteye gidiyor başlıyolar film çekmeye kurtulamıyorsun 3 ay sürüyor....

2. karekedi

karekedi Seçkin Üye Seçkin Üye

Gereksiz yere hastahaneye gidenler var evet. Peki gerekli yere hastahaneye gidenler ne olacak. Pratisyen hekim buna karar verebilecek mi.

2 tane başı ağrıyan hastadan hangisinin gerekli hangisinin gereksiz olduğunu bilebilecek mi. Beli ağrıyan birisini eve git yat dinlen geçer diye evine mi gönderecek yoksa tetkikler için hastahaneye mi?

Aile hekiminin kapısının önünde oluşacak kuyruktan fırsat bulup içeri girilebilir ise sevk alınabilir ise bu sefer hastahaneye gidip kuyruğa girilmeyecek mi? Randevu sistemi var önceden randevu saatinden yarım saat önce hastahanede bulunup muayne olurdun. Bu sefer hastahaneden randevunu aile hekimin mi alacak?

Diğer şehirleri bilmem ama bilmem kaç milyon kişinin yaşadığı aile hekimi başına binlerce insanın düştüğü istanbulda bu iş zor.

Ya hiç hastalanmayacağız. Ya kuyrukta beklemekten tedavi olamayacağız. Ya da parasını bastırıp özel hastahaneye gideceğiz.

3. sesumut

sesumut Süper Üye Süper Üye

:alkis:

4. ktektas

ktektas Seçkin Üye Seçkin Üye

özel hastaneye sevk gerekiyor mu?

5. cagdas

cagdas Seçkin Üye Seçkin Üye

akp yaptı ya hocam ondan doğru, mantık aramana gerek yok :x biraz mantıklı olalım yahu. devlet vatandaşına en kolay yoldan sağlık sorununu çözmeye yardım için elinden geleni yapmalıdır, zorlaştırmak için değil. suistimal eden var diyorsan doktoru denetlersin, hastayı değil.

olay sadece insanlar doktora gidemesin diye yapılmış bir zorluk çıkarma teferruatından ibaret. kardeşim zaten vatandaş biraz zaman geçireyim, stres atayım, gezeyim diye gitmiyor hastaneye. Ayrıca her öksüren, tıksıran gidemesin diye ilaca para alınıyor, hastaneye katkı payı veriliyor. dahada niye zorlaştırıyorsun ki hastane işini. bu uygulama hasta insanın hastalığını erteletmekten başka birşey değil. git sağlık ocağından randevu al sıra bekle, oradaki doktora meramını anlat (zaten kıl birşeyse bi de onla uğraş). uygun görürse devletin istediği hastaneye sevk etsin. sağlık ocağından sevk edilen hastaneye git sonra o hastaneden randevu al sıra bekle, doktora aynı şeyleri gene anlat (şimdi safın biri hastanelerde sıra beklenmiyor artık demez inşallah). ee akşam oldu zaten.
    zaten özel hastaneler içinde geçerli ise hepten hastaneye gitmeye korkacağız artık, uğraşmamak için. devlette övünür sonra sağlık harcamalarını kıstık diye :-1:

6. baynadir

baynadir Seçkin Üye Seçkin Üye

BU AŞAĞIDAKİ YAZIYI YAZARAK ANCAK CAHİL İNSANLARI KANDIRABİLİRSİNİZ... BU KADARDA YANLI YADA SİZİN DEYİMİNİZLE YANDAŞ OLUNMAZ...

YENİ DÜZENLEMENİN NE GETİRDİĞİNİ YADA NEDEN GETİRİLDİĞİNİ BİLMEDEN YADA ÇOK İYİ BİLEREK KARŞIDAKİLERİ KANDIRIP ONLARI BU DURUMA KARŞI KIŞKIRTACAK YALAN YANLIŞ CÜMLELER KURMAK YERİNE KIT AKLINIZLA ADAM GİBİ DURUMU AÇIKLASAYDINIZ BİRAZCIK...

DAHA İLK CÜMLENİN YALAN OLDUĞUNU GÖRÜRSENİZ ZATEN GERİSİ ÇORAP SÖKÜĞÜ GİBİ GELİR...

KIVRANA KIVRANA SABAHI BEKLEYECEĞİNE ACİLE GİTSENE BE HEY GERZEK... ACİLE GİTMEK İÇİN AİLE HEKİMİNDEN YADA OKUL MÜDÜRÜNDEN İZİN ALMANA GEREK YOK... BU KADAR MI YENİSİN MEMURİYETTE???

7. cagdas

cagdas Seçkin Üye Seçkin Üye

söylediğiniz suistimaller ve üç kağıtlar doğru fakat bu suistimali önlemek de devletin işi hocam. başkasının yaptığı yanlışın cezasını benim çekmem ne kadar doğru? belki hastanelerde denetimi gerçek anlamda arttırırsın,rutin olarak (aylık olabilir) bu iş için oluşturulmuş bir kurulla denetlersin, belki hastane ve cihaz sayılarını (kaliteyi bozmayacak şekilde artırırsın), belki maddi olarak hastayı biraz daha zorlarsın(onu bile uygun görmüyorum aslında), hatta suistimal eden hasta bulunursa o hastaya bile ceza verilebilir (maddi olarak). falan filan örnekler artırılabilir, ama suistimal etmemesi için iyi niyetli hastaya zorluk çıkarmak yanlış olur? sen suistimal ediyorsun sana doktora gitmeyi zorlaştırıyorum diyemez devlet, zaten bu sorunları çözmek için başımızdakiler var. sağlık en temel ihtiyaçtır, bu temel ihtiyacım için bile eziyet çekiyorsam yanlış bende değil yasaları uygulayanlarda veya yasa koyuculardadır.

8. hipopotam

hipopotam Seçkin Üye Seçkin Üye

acile giderken zaten sevk istenmiyor

9. bahhele

bahhele Süper Üye Süper Üye

ya varya bugün ilk defa farkettim sağlık ocaklarının 3 tl aldığını.Allah belalarını versin yaaa şerefsizler.aldığım ilaç 3 tl miş.düşün..3 tl de bi gidip doktor 3 liralık ilaç yazdı diye ödeyecektim.soyuyolar resmen yaaa

10. spring

spring Seçkin Üye Seçkin Üye

benim aile hekimim tam bir psikopat gerek yok deyip eve gönderir beni kesinn :(

11. muhdi

muhdi Aktif Üye

:alkis:

12. muhdi

muhdi Aktif Üye

değiştir gitsin hocam.

13. El-Aziz

El-Aziz Seçkin Üye Seçkin Üye

Güzel bir uygulama. Benim tanıdığım bir sürü hastalık hastası insan var. Umarım biraz suistimallerin önüne geçebilir.

14. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

çok saçma, ne demek ilaç israfı oluyor. Arkadaş hastanede ilacı stajer doktor mu veriyor. Tersine ilacı veren adam alanında uzman doktor. Söyleyin o zaman uzman doktor gereksiz ilaç yazmasın. Sağlık ocağındaki doktorlar sanki daha uzman :D Tıp fakültesini yeni bitirmiş pratisyen dolu çoğunda.

15. bahhele

bahhele Süper Üye Süper Üye

ne ilaç israfı yaaa? her kişinin sistem üzerinde kullandığı ilaçlar ve tarihleri yazılı oluyor.hangi doktora gidersen git bi ilaç bitmeden doktor asla yenisini yazmıyor yazamıyor! sistem zaten buna izin vermiyor...kaldıki doktorlarda 2 yıllık tıp mezunu değiller.ilaçları kendi insiyatif ve hastalığın belirtisine göre yazıyorlar! Ne ilacı ne israfı? bu resmen devletin saçma sapan öne sürdüğü kazıklama şekli.. 2 - 3 liralık ilaç yazmış doktor ben sırf doktora gittim die 3 tl ayrıyeten sağlık ocağı parası ödüyorum yaa! bu nası bi abzürtlüktür.o zaman ne die doktora gidiyorum 2 liralık ilaç için!

bi hocam demiş doktorum psikopat die...hocam ağız dalaşına girmeye tenezzül etme bile demiyorum işine gelmiyosa anında değiştir.diğer doktorlardan birine geç...Onlar hasta kaybettikleri için zarardalar...seni kazanmak zorunda!

16. sami55

sami55 Seçkin Üye Seçkin Üye

Suistimal etmenin önüne bu şekilde geçilmez ki bizim insanımız her türlü suistimal eder. Etmeyen zaten her türlü etmez..
    Ama böyle olursa hem aile hekimi para kesecek hemde hastane mi para kesecek ...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal