Sınav analizi yapmak zorunlu mu?

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. sene sonu istenen evraklardan biri sınav analizi. 11 sınıfın vardı ve sene başından beri yapmadım. sınavlar zaten teferruatlıydı. şimdi yapmaya kalksam beni epey yoracak. bunu yapmak zorunlu mu acaba?

yönetmelik gereği yapılmalı (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 0913-8.htm)
.
Ama şöyle bir kaçış maddesi var onu da ekledim. F maddesinde UYGULAMALI SINAVLARI ayrı değerlendiriyor. ve F maddesinde analizden bahsetmiyor. F maddesine atıfta bulunarak derslerin uygulamalı olduğu, bu nedenle standart analiz araçlarının kullanımına uygun olmadığını belirtebilirsiniz...
İKİNCİ BÖLÜM
Sınavlar
Yazılı ve uygulamalı sınavlar
“b) Aynı derse giren öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan tüm derslerin yazılı sınavları ortak yapılır ve ortak değerlendirilir. Sorular ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince birlikte hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir. Bu sınavların şube ve sınıflar bazında sınav analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve zümre öğretmenleri tarafından yeniden değerlendirilir. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından işletmelerde mesleki eğitime öğrenci gönderilen sınıflarda ortak sınav yapılmaz.”

“f) Uygulamalı nitelikteki derslerin sınavları, her dönemde iki defadan az olmamak üzere ve dersin özelliğine göre yazılı ve uygulamalı olarak veya bunlardan yalnızca biriyle yapılabilir. Sınavların şekli, sayısı ve uygulamalı sınavların süresiyle hangi derslerde uygulamalı sınav yapılacağı zümre öğretmenler kurulunda belirlenir, okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır.”

BaRBaRYaN' Alıntı:
İKİNCİ BÖLÜM
Sınavlar
Yazılı ve uygulamalı sınavlar
“b) Aynı derse giren öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan tüm derslerin yazılı sınavları ortak yapılır ve ortak değerlendirilir. Sorular ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince birlikte hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir. Bu sınavların şube ve sınıflar bazında sınav analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve zümre öğretmenleri tarafından yeniden değerlendirilir. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından işletmelerde mesleki eğitime öğrenci gönderilen sınıflarda ortak sınav yapılmaz.”
[/quote]

Hocam bu öncelikle ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde bulunan bir madde. İlköğretim kurumları yönetmeliğinde sınav analizi diye bir tanım bulunmuyor. Ortaöğretim kurumlarında ise
"Aynı derse giren öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan tüm derslerin"
demiş. Ortak sınav yapılmayan derslerde sınav analizinden bahsetmemiş.

"Aynı derse giren öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan tüm derslerin"

ben sadece bu derslerin analizlerini yapıyorum....

konu hortlasın MTAL de iki ogretmen aynı derse tek labda derse giriyor,sınav analizi yapmak zorunlumu?internette kalktıgına ilişkin bilgiler var resmi yazı elinde olan var mı,birde orta ogretim kurumları yonetmeliğinde geciyor yada atıfta bulunuluyor mu?

Ben meslek lisesinde iken bakanlık müfettişleri geldi ve sınav analizi istedi idareden. Analizleri topladılar verdiler. Müfettişler analiz derken soruları tek tek değil sınıf bazında şu konunun şu kazanımı eksik görülmüş şu şekilde tamamlanacak diye iki satır yazmanız yeterli. Bu şablonlar ezbere oluyor ve işe yaramıyor. Yaraması için öğretmenin analizi gerçekten basit yapması ve samimi şekilde yorumlaması lazım dedi.

Şimdiki okulumda müdürümüz analiz istiyorum ama bunu soru soru değil öğrencilerin eksiğini göreceğiniz şekilde yapın ve rehberlik servisi ile de iletişimde olup veliye de bildirelim. Öğrencilerin eksiklerini tamamlamaya yardımcı olalım dedi.

Burada amaç grafikli, süslü analizler değil gerçekten işe yarayan ve öğrenciye faydalı analiz yapmak.

Normalde kasım ayında bir zümre toplantısı yapılması gerekiyor. Son birkaç yıldır, bu zümrede (ki zümreyi sınavlardan sonraya bırakıyorduk) işte şu dersten şu konularda yeterli başarının elde edilemediği görüldü, başarıyı artırmak amacıyla şunların bunların yapılmasına karar verildi şeklinde bir madde yazıp, geçiyorduk. Şimdiki okulumda şimdilik bir şey diyen yok.

güncel ortaöğretim kurumları yönetmeliğinden

b) (Değişik:RG-16/9/2017-30182) Öğretmenin/öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede
okutulan tüm dersler ile güzel sanatlar ve spor liselerinde bireysel veya grup olarak okutulan derslerin yazılı ve uygulamalı sınavları ortak yapılır ve
ortak değerlendirilir. Sorular ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince birlikte hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir. Bu sınavların şube ve sınıflar
bazında sınav analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve zümre öğretmenleri tarafından değerlendirilerek konu
ve kazanım eksikliği giderilir. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından, yoğunlaştırılmış eğitim programı uygulanan alanlar hariç, işletmelerde
mesleki eğitime öğrenci gönderilen sınıflarda ve mesleki eğitim merkezlerinde ortak sınav yapılmaz.

B9EF4AEE-A1EA-4264-AF2C-91458FD8231C.jpeg
bole bişey de var ama

güncel ortaöğretim kurumları yönetmeliğinden

b) (Değişik:RG-16/9/2017-30182) Öğretmenin/öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede
okutulan tüm dersler ile güzel sanatlar ve spor liselerinde bireysel veya grup olarak okutulan derslerin yazılı ve uygulamalı sınavları ortak yapılır ve
ortak değerlendirilir. Sorular ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince birlikte hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir. Bu sınavların şube ve sınıflar
bazında sınav analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve zümre öğretmenleri tarafından değerlendirilerek konu
ve kazanım eksikliği giderilir. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından, yoğunlaştırılmış eğitim programı uygulanan alanlar hariç, işletmelerde
mesleki eğitime öğrenci gönderilen sınıflarda ve mesleki eğitim merkezlerinde ortak sınav yapılmaz.
Ben de yönetmeliğin bu maddesine göre analiz vermeyi düşünmüyorum.
Meslek lisesiyiz ve her sınıftan tek şube var.

Zaten ağırlıklı olarak uygulama sınavı yapıyorum ve bu sınavlara analiz yapmak saçma ve gereksiz geliyor.

Geri