Sınav analizikalktımı

Kodla Büyü

talcid

Aktif Üye
İlgi : Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği.

Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel örgün ortaöğretim kurumlarında eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin usul ve esaslar ilgi Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yürütülmektedir.
İlgi Yönetmeliğin 45/1-(b) maddesinde "Öğretmenin/öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan tüm dersler ile güzel sanatlar ve spor liselerinde bireysel veya grup olarak okutulan derslerin yazılı ve uygulamalı sınavları ortak yapılır ve ortak değerlendirilir. Sorular ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince birlikte hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir. Bu sınavların şube ve sınıflar bazında sınav analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve zümre öğretmenleri tarafından değerlendirilerek konu ve kazanım eksikliği giderilir." denilmektedir.
Sınav analizleri konusunda il, ilçe ve okul düzeyinde farklı uygulamalar yapıldığı, bu durumun öğretmenlerimiz üzerinde gereksiz iş yükü oluşturduğu ve verimlilik kaybına sebep olduğu Bakanlığımıza ulaşan duyum ve bildirimlerden anlaşılmaktadır.
Buna göre sınav analizlerinin temel amacı; her öğrencinin sınav kağıdında yer alan cevapların bilgisayar programlarına tek tek girilerek değerlendirilmesi yerine ders ve zümre öğretmenlerince genel olarak şube ve sınıflar bazında sınav sonuçlarına yansıyan konu ve kazanım eksikliklerinin belirlenmesi ve bu eksikliklerin telafisine yönelik gerekli tedbirlerin alınarak planlamanın bu doğrultuda yapılmasıdır. Konunun bu çerçevede değerlendirilmesi hususunda,
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Anladığım kadarıyla kalkmamış. Sadece detaylı analiz yapmaya gerek olmadığını, genel hatlarıyla eksikliklerin belirlenip bunların giderilmesi hususunda gerekli planlamanın yapılması amaçlanmış.

Biz kalktı olarak algıladık. Zira yazılıyı okuyunca zaten genel olarak eksikleri giderilmesi ile ilgili eylemleri yerine getiriyoruz doğal olarak...

Bildiğiniz gibi neredeyse her ay zümre toplantısı yapılmak zorunda. İşte bu toplantılarda yaptığınız sınavların genel bir analizini zümre olarak yapmanız ve çözüm yolları bulup, uygulamanız isteniyor. Yani elinizde sınavlarla ilgili değerlendirme yaptığınıza dair zümre tutanağı olması gerekiyor.

Soruları ve ilgili konuları tek tek girmeden nasıl analiz yapılacakmış? Yani genel analizin nasıl yapılacağını söyleselerdi.

hocam bu yazının kaynağı ne, link filan verseniz de idareye göstersek

Geri