sınav yerleştirme programı!!

Kodla Büyü

bilisim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, okulda yapılacak ortak sınavlarda öğrencileri farklı sınıflara dağıtmak için kullanabilecek bi programa ihtiyacım var. Paylaşan olursa sevinirim.

Ben kendi okulum için kendim bir tane yapıyorum. Pazartesiye bitirmiş olurum. Veritabanını kendin yazdıktan sonra kendimin geliştirdiği bir dağıtma algoritması mantığına göre dağıtım yapıyor. Tabi sizin okula tam olarak uyar mı bilemiyorum. Diğer arkadaşlardan birşey bulamazsan benim programıda deneyebilirsin.

Umarım işinize yarar. Bugün akşam bitirirsem. Deneme yapmanız için siteye eklerim. Tabi bir aksilik çıkmazsa :) Tabi kısa sürede yaptığım için görselliğe önem vermedim :)

Yazdır düğmesindeki hatayı düzeltmeye çalıştım. 25.11.2014
Bazı küçük hataları düzeltmeye çalıştım. 06.11.2014
Artık konum bağımsız çalışıyor. Bilgisayarınızın istediğiniz konumunda çalışır. 14.04.2014
Kontrol Listesi ve Excelden öğrenci aktarma kısımları düzenlendi.DÜZELTİLDİ 17.03.2014
Yazılı Kağıdı Yazdırma kısmı düzenlendi. 23.01.2014
Bazı küçük hatalar yok edildi. Yeni düzenlemeler yapıldı.. 09.12.2013
Şuan kullanmakta olduğum versiyonu yükledim. 01.11.2013
E-Okuldan Öğrenci Listesi Ekleme Klavuzunu Ekledim.12.11.2012
Şuan Kullanmakta olduğum versiyonu Ekledim. Raporlama kısmını çalışma zamanı oluşturma yapmaya başlıyorum.
Yazılı Kağıdı Tek Tek Çıktı seçeneği Eklendi. Dağıtım Sistemi Daha çok rastgale hale getirildi. 11:38 28.04.2011
Toplu Çıktı seçeneği Eklendi. 13:17 25.03.2011
36 KİŞİLİK Sınıf Eklemesi YAPILDI. 20:45 23.12.2010
YENİ DÜZENLEMER YAPILDI. 10:42 07.12.2010
YENİ BÖLÜMLER EKLENDİ. 13:14 26.10.2010

Kurulum :
1. Ekdeki sıkıştırılmış dosyanın içindeki "Ortak Sınav" klasörünü C: sürücüsünün içine açınız. (C:\ortak sınav)
2. Ortak Sınav Klasörünün içinde osdb.mdb dosyasını açıp içindeki öğrenciler tablosuna sizin öğrenci listesini eklemeniz gerekiyor.
(Derecesi kısmı her öğrenci 1-2-3 diye bir değer vermeniz gerekiyor. Çalışkan tembel zeki gibi )
Şuan içinde bizim okulun öğrenci listesi var. // Artık bu işlemi program içinden yapabilirsiniz.
3. OSDP.exe dosyasını çalıştırdığınızda bir sorun yoksa çalışması gerekir.
Eğer hata vermeden çalışmışsa bir sonraki adıma geçebiliriz.
4. Öğrenci Dağıtımı düğmesine tıklayarak. Öğrenci Dağıtım Formunu açalım.
5. Dağıtılmasını istediğimiz sınıfları yandaki listeye taşıyalım. Burada dikkat edilecek bir nokta
Sınıfın Öğrenci Kapasitesini hatalı girilmemesi.
6. Listeye Eklediğimiz sınıflardan hangilerinde sınav olmayacaksa en Sağ listeden işaretini kaldırıyoruz.
7. Dağıtım adını yazıp Dağıtım işlemin Başlatıyoruz.
8. Dağıtım işlemi sırasında program bir kaç sn (bilgisayar hızına göre değişebilir) kitleniyor gibi olabilir.
9. İşlem Bitti uyarısını gördüyseniz. Başarılı bir şekilde dağıtım yapılmış demektir.
10. Sıra geldi listeleri almaya Listeler düğmesine tıklayarak Listeler Formunu açıp
11. Gerekli seçenekleri seçtikten sonra yazdır düğmesine tıklarsanız. Yazdırılmasını istediğiniz Sayfanın önizlemesini göreceksiniz.

Hata ile karşılaşan olursa lütfen hatanın resmini çekip o şekilde bilgilendirme yaparsa daha kısa sürede hataya çözüm bulabilirim.

Ekli dosyalar

• renci Listesi Ekleme Klavuz.rar
    1,008 KB · Görüntüleme: 5,750
  • OSDP.rar
    2.3 MB · Görüntüleme: 3,202
  • Ortak Sınav-.rar
    2.6 MB · Görüntüleme: 2,995
  • Ortak Sınav-.rar
    6 MB · Görüntüleme: 2,963
  • Ortak Sınav-.rar
    2.8 MB · Görüntüleme: 5,441
  • RENCİ ADINA YAZILI KAĞIDI ÇIKARTMA KLAVUZU.rar
    706.5 KB · Görüntüleme: 882
  • Ortak Sınav-08112017.rar
    2.7 MB · Görüntüleme: 314
  • Ortak Sınav-29122017.rar
    4.5 MB · Görüntüleme: 359
  • Ortak Sınav-09042018.rar
    2.5 MB · Görüntüleme: 689
Son düzenleme:
İndiren arkadaşlar bir yorum yaparlarsa sevinirim.
(İndirip deneyen arkadaşlar birşey yazmadıklarına göre hata vermedi diye düşünüyorum.)

Hocam tam da bu sıralar böyle bir programa ihtiyaç duyuyordum.öncelikle teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde programı c sürücüne açtım. denemek amaçlı olarak sizin öğrenci listeniz üzerinde değişiklik yapmadım henüz. Project2.exe yi çalıştırdığımda bir hata ile karşılaşıyorum. [Microsoft][ODBC Microsoft Access Sürücüsü] '(bilinmiyor)' dosyası bulunamadı. şeklinde . Buna rağmen öğrenci dağıtım arayüzü açılıyor. Burada da Öğrenci dağıtımına bastığımda [Microsoft][ODBC Driver Manager] veri kaynağı adı bulunamadı ve varsayılan sürücü belirtilmemiş uyarısı alıyorum. sanırım mevcut sınıflar programa yüklenemiyor. Sınıflar kısmı boş geliyor.

aynı hatayı ben de alıyorum listeleri değiştirmiştim ama programın açılışında da hocam belirttiği hata ile karşılaşıyorum. Açılan programda öğrenci dağıtım düğmesinde seçilecek sınıf gelmiyor

A-DAMAR' Alıntı:
Hocam tam da bu sıralar böyle bir programa ihtiyaç duyuyordum.öncelikle teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde programı c sürücüne açtım. denemek amaçlı olarak sizin öğrenci listeniz üzerinde değişiklik yapmadım henüz. Project2.exe yi çalıştırdığımda bir hata ile karşılaşıyorum. [Microsoft][ODBC Microsoft Access Sürücüsü] '(bilinmiyor)' dosyası bulunamadı. şeklinde . Buna rağmen öğrenci dağıtım arayüzü açılıyor. Burada da Öğrenci dağıtımına bastığımda [Microsoft][ODBC Driver Manager] veri kaynağı adı bulunamadı ve varsayılan sürücü belirtilmemiş uyarısı alıyorum. sanırım mevcut sınıflar programa yüklenemiyor. Sınıflar kısmı boş geliyor.
Hatanın kaynağı veritabanını bulamamasından kaynaklanıyor. Veritabanını direk (C:\ortak sınav\osdb.mdb) olarak aradığı için farklı bir konuma kayıt yaptıysanız yada ismini değiştirdiyseniz böyle bir hatayı almış olabilirsiniz. Bunları yapmadığınız halde bu hatayı almaya devam ediyorsanız. Yarın sabah okulda birkaç bilgisayar üzerinde dener. hatanın tam kaynağını bulup çözüm yolunu veya çözülmüş sürümünü söylerim.

fatihkultukturkan' Alıntı:
A-DAMAR' Alıntı:
Hatanın kaynağı veritabanını bulamamasından kaynaklanıyor. Veritabanını direk (C:\ortak sınav\osdb.mdb) olarak aradığı için farklı bir konuma kayıt yaptıysanız yada ismini değiştirdiyseniz böyle bir hatayı almış olabilirsiniz. Bunları yapmadığınız halde bu hatayı almaya devam ediyorsanız. Yarın sabah okulda birkaç bilgisayar üzerinde dener. hatanın tam kaynağını bulup çözüm yolunu veya çözülmüş sürümünü söylerim.
Hocam müsadenle aklıma gelen bir ihtimali yazmak isterim.
Access veritabanıyla uğraşırken benim de buna benzer bir problem başıma gelmişti.
Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Veri Kaynakları > Dosya DSN yolundan bir veri kaynağı oluşturarak sorunu halletmiştim.
İşinize yarayabilir.

Hata Alan arkadaşlar için tekrar düzeltip Ekledim. (Aslında indiren bütün arkadaşlar hata almış olması gerekli.) En azından hata aldığını söyleyen arkadaşlar için tekrar yükledim.

kllcnd' Alıntı:
fatihkultukturkan' Alıntı:
A-DAMAR' Alıntı:
Hocam müsadenle aklıma gelen bir ihtimali yazmak isterim.
Access veritabanıyla uğraşırken benim de buna benzer bir problem başıma gelmişti.
Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Veri Kaynakları > Dosya DSN yolundan bir veri kaynağı oluşturarak sorunu halletmiştim.
İşinize yarayabilir.
Aslında hata daha önce kullandığım bir veritabanı zipli dosyanın içine eklememiş olmamdan kaynaklanıyor. Kodun içinde o veritabanı kullanan kısımları kapattım. Hata düzelmiş olması gerekli. Yinede dediğin yöntem fikrin için teşekkür ederim.

fatih hocam insallah işimize yarayacak ellerine sağlık ellerin dert gormesin.... :alkis: :alkis:

fatihkultukturkan hocam sorun düzeldi :) program dağıtımı yapıyor ama her öğrenciyi hem sınıfındaki listede hem de yerleştiği salonda 2 kez gösteriyor?

listelere baktım da sizin öğrenci isimleriymiş dağıtılan şimdi de ''is not a valid value integer' diye bi hata veriyor dağıtım yapmıyor artık:(

bilisim' Alıntı:
listelere baktım da sizin öğrenci isimleriymiş dağıtılan şimdi de ''is not a valid value integer' diye bi hata veriyor dağıtım yapmıyor artık:(
Bu hatayı hangi işlemden sonra aldığınızı söylerseniz. Çözümü daha çabuk bulabilirim. Hatanın ne olduğunu anladım ama hangi adımda olduğunu bulursan orayı direk düzeltebilirim. Yoksa bütün kod satırlarını tarama yapmam gerekir.

elin sağlık hocam,
bende kendimce bir çalışma başlattım en kısa zamanda sizlerle paylaşırım

Hocam hatayı 9. sınıfları listeye dahil ettiğimde alıyorum. Bizde 9. sınıfların salon kapasitesi 26 kişi, 10-11-12 lerde ise 24 kişi. Acaba burdan olabilir mi? Gerçi salon kapasitlerini 24 yaptığımda da hata geliyor. ). ları dahil etmeden yaparsam dağıtımı yapıyor. şimdilik:)

ve son bi hata daha:( 10-11- ve 12 lerin dağılımında 12-c sınıfı dağıtım listelerinde gözükmüyor:( fatih hocam başınızı epey ağrıttım ama ne yapabilirim?

Hocamın dediği hataı ben de alıyorum hocam.Dağıtma İşlemini Başlat dediğimde ''is not a valid value integer' hatasıyla karşılaşıyorum. Hocamın dediği gibi 9.sınıflar çıkartılınca dağıtma işlemi gerçekleşiyor.

hocam bana sınıfların şube sayılarını ve şubelerin öğrenci sayıları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Dağıtımdaki sayılardan kaynaklanan bir hata olabilir diye düşünüyorum. Sınıf öğrenci sayıları bir birinden çok farklı ise bundan kaynaklanan bir hata olabilir diye düşünmekteyim. Örneğin 9. sınıflarda toplam 100 öğrenci, 10-11-12. sınılfarda 150şer öğrenci olunca dağıtım sırasında hatalar olabilir. Onun için sayıları söyleyebilirseniz. Yeni bir dağıtma algoritması düşünebilirim. Unutmadan hata alan arkadaşlar lütfen tekrar indirip deneyebilirlerse sevinirim. Sürekli hata düzeltikçe güncelleyip tekrar yükleme yapıyorum.

Geri