Sınavsız İkinci üniversite tüm bölümler açıldı

Kodla Büyü
Re: Sınavsız İkinci üniversite tüm bölümler açıldı.

klebsiella' Alıntı:
Fender' Alıntı:
İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, 2012 yılında 6 farklı lisans programında ikinci üniversite okuma fırsatı sunuyor. Bu hizmet için adaylardan yılda 370 TL ücret alınıyor. İ.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, üniversitede istediği bölümü okuyamayan ya da ikinci bir uzmanlık alanına sahip olmak isteyen kişilerin bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Söylet, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde bu yıl öğrenci alınacak olan 4 yıllık bölümlerin Coğrafya, Felsefe, İşletme, İktisat, Sosyoloji ve Tarih olduğunu kaydetti.
http://www.memurlar.net/haber/271807/

Bu bölümlerin hiçbiri benim için cazip değil :(
Hukuk gibi alanlarda isim yapmış bir üniversite neden bu bölümden uzak duruyor?

bende kararsızım.bu yıl sınava girdim ve güzel bir puan aldım ama başvuru yapmamıştım.bu haber bana iyi geldi.adalet ya da türk dili edebiyatı düşündüm.ama türk dili ve edebiyat zor gibi.adaletle hukuk fak.geçiş yapılıyor ama daha çok özel üniversiteler alıyor.devlet ünileri için dgs puanı ve diploma puanı önemliymiş

Arkadaşlar formasyonla ilgili kesin bir bilgi varsa paylaşırsak sevinirim. Ben araştırmaya devam ediyorum ama 4 yıl sonra bu ne olur bilemiyoruz tabi. Sonuçta hem emek hem de maddi olarak bir yük getirecek bu açıköğretim işi.

2 yillik bazi bolumler var hem 2.bir meslek hem de ek is kazandirir.bence 4 yillik bolumler zevk amacli okunabilir.

http://auzef.istanbul.edu.tr/ikinci-uni ... amlar.aspx
https://www.anadolu.edu.tr/ogrenci_isle ... rsite.aspx

bu bölümler hakkında şunları düşünüyorum ;

coğrafya : çok sevdiğim bi ders seçebilirim...
tarih : tarihi de severim ama bi coğrafya değil tek avantajı normu daha fazla coğrafyaya göre
edebiyat : okuması çok zor hem sevmem bu dersi...
iktisat,işletme : ortalıkta tonlarca var gereksiz
adalet : bu saatten sonra bizden hukukçu olmaz boyumuzu aşar..
felsefe : bu dersi de çok seviyorum
sosyoloji : gereksiz

genel olarak ya tarih ya coğrafya ya da felsefe okumak isterim...
ama ağırlık coğrafya ya da tarih...

Arkadaşlar bilgisi olan varsa bilgilendirirmi? Diyelim Felsefe veya sosyoloji okuduk. Rehber öğretmenliğe geçiş hakkı veriliyormu? Alan değişikliği yaparak.

evet arkadaşlar bu bölümleri bitirdimiz zaman alan değişikliği yapabilecekmyz formasyon istenmez heralde

goldenboy' Alıntı:
evet arkadaşlar bu bölümleri bitirdimiz zaman alan değişikliği yapabilecekmyz formasyon istenmez heralde

bu konuda bölünmüşlük var ben 147'yi aramıştım görevli branş değiştirirsiniz dedi ama bazıları da formasyon almanız lazım diyor...
herkesin kafası karışık

Peki bu üniversteleri okuduktan sonra branş değiştirdikten sonra kpss ye tekrar girmemiz gerekecek mi ?

acaba ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI okuyunca dgsden elektrik-elektronik mühendisliğine falan geçilebiliyor mu? geçiliyorsa düşünmek lazım :shock:

Radyo-tv programciligindan...

gorsel iletisim tasarimi
elektronik hab.muh. dgs gecisi olur mu

Enerji dagitim gecis var hocam bolum baskanina bizzat sordum
acaba radyo tv var mi

bitirdiğiniz ünv teyi mebbise işletiyorsunuz alan değişikliğinde ise başruvabiliyorsunuz formasyon almanıza gerek yok yada kpss ye girmenizede gerek yok sadece alan değiştirmiş oluyorsunuz ancak felsefede alan değiştirmek biraz sıkıntılı olabilir.

bdogretim' Alıntı:
cesur yürek99' Alıntı:
bitirdiğiniz ünv teyi mebbise işletiyorsunuz alan değişikliğinde ise başruvabiliyorsunuz formasyon almanıza gerek yok yada kpss ye girmenizede gerek yok sadece alan değiştirmiş oluyorsunuz ancak felsefede alan değiştirmek biraz sıkıntılı olabilir.

Hocam emin misiniz? Bizim aldığımız pedagojik formasyon bilişim teknolojileri öğretimi ile alakalıydı. Tamam ortak birçok formasyon dersi var ama her alana özel dersler de var. Onları almadan o bölüm için formasyon almış sayılacakmıyız?
Bir de fen edebiyatlar için formasyon kalkmıştı. Sadece mevcut okuyanlara verilecekti. Bununla alakalı bilginiz varmı?

iktisat meznu olupta sınıf öğretmeni olarak atanan ve sonra kendi alanına alan değişikliği yapıp ticaret lisesinde çalışan yüzlerce öğretmen var.

sonsuzartibir' Alıntı:
Harçlar kaldırıldı acaba ikinci üniversiteyi etkilermi
ikinci üniversite de açıköğretim kapsamında ama detayları yarın resmi gazetede yayınlanmasından sonra öğrenicez artık :D

sonsuzartibir' Alıntı:
Harçlar kaldırıldı acaba ikinci üniversiteyi etkilermi
Hocam Daha once de belirttim: Daha once 2.üniversite kapsamında sinavsiz okunabilecek bölümler Anadolu üniversitesinde, belirli bölümlerle sınırlı idi. Şimdi ise bünyesinde acikogretim fak. Bulunan tüm uniler(istanbul, Erzurum, Anadolu)deki tüm bölümler sinavsiz 2. Uni kapsamında okunabilecek. Bunun gerekçesi ise örgün uni lerde harçlar kaldırıldı ve kaynak ihtiyacı doğdu. YÖK bu unilere yazi gonderdi tüm bölümlere ogrenci alacaksınız diye. Kısacası harçlar 2. Uni de ödeniyor.

Parhelion' Alıntı:
acaba ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI okuyunca dgsden elektrik-elektronik mühendisliğine falan geçilebiliyor mu? geçiliyorsa düşünmek lazım :shock:

evet kardesim muhendisliklere gecis oluyor..

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı teknik bir bölümdür. Geçiş yaptığı şu bölümlerdir.

Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği

Elektrik Mühendisliği

Elektrik Öğretmenliği

Elektronik Elektrik Öğretmenliği

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Elektronik Mühendisliği

Elektronik Öğretmenliği

Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği

Enerji Öğretmenliği

Fizik

Havacılık Elektrik ve Elektroniği

Kontrol Mühendisliği

Meteoroloji Mühendisliği

Uçak Elektrik-Elektronik

Uzay Mühendisliği

osym nin sitesinden 2012 dgs kilavuzunda yaziyor hocam bakabilirsiniz..

Türkce ögretmeni olunamaz belki ama turk dili ve edebiyati ogretmeni de mi olunamaz? orda yaziyor

nasip bir açıklansın yarın resmi gazete

Türk dili edebiyatı öğretmeni olmak için ; lise öğretmenliğinde farklı formasyon alınıyormuş sanırım arkadaşlar duyumlaırım bu şekilde :(

ben sosyal bilimler lisesinde görevliyim formasyonda da sorunum yok allaha şükür ;)

NİEEEE BAHŞİŞ KALKTIMII amanin bağa bişeyler oluyor :) :mrgreen:

klebsiella' Alıntı:
Türk dili edebiyatı öğretmeni olmak için ; lise öğretmenliğinde farklı formasyon alınıyormuş sanırım arkadaşlar duyumlaırım bu şekilde :(
ben anlamadım lise öğretmenliği için farklı bir formasyon ne oluyor ya şimdi edebiyat bölümünü okuduktan sonra alan değişikliği yapamazmıyız bu nsl iştir arkadaş

adım adım neler yapabileceğimizi buradan deneyimli bir arkadaşımız bizimle paylaşabilir mi?

açıkçası hangi bölüm daha avantajlı, hangi bölümü seçmeliyim bilmiyorum.

liseye geçebileceğim bir bölüm olsun istiyorum.....Türk dili ve edebiyatı bölümü daha cazip geliyor....hepimiz için hayırlısı olsun....

goldenboy' Alıntı:
klebsiella' Alıntı:
ben anlamadım lise öğretmenliği için farklı bir formasyon ne oluyor ya şimdi edebiyat bölümünü okuduktan sonra alan değişikliği yapamazmıyız bu nsl iştir arkadaş
Hocam 10 eyül gibi alan değişikliği kılavuzu yayınlanacak zaten o zaman şartlara bakarız.
Ben çok araştırdım ama olumlu bir sonuç alamadm.
Formasyon için ortaöğretim alanında formasyon gerekli dediler :?
Türk Dili ve Edebiyatını seçmek en mantıklısı tabi ki ama Osmanlıca dersinden korkuyorum :shock:

goldenboy' Alıntı:
klebsiella' Alıntı:

öyle bir şey yok formasyon formasyondur öğretmensen almışsındır. lisesi ilkokulu yok.

türk dili edebiyatı okuyan bir öğretmen elinde diploması varsa alan değişikliği ile lisede görev yapabilir. bunun için ikinci bir formasyon gerekmez. alan değişikliğinde kimin hangi ünversite okudğunun hiç bir önemi yok

Geri