Sınıf tekrar eden öğrencinin staj durumu

Kodla Büyü

f_dogan76

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir öğrenci, 1. dönem işletmelerde meslek eğitimine devam edip, 2. dönem devamsızlık yaptığından sınıf tekrarına düşerse sonraki öğretim yılında işletmelerde meslek eğitimi dersinden muaf mıdır, yoksa yine işletmelerde meslek eğitimine gidecek midir?
- Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde en az bir dönem işletmelerde meslek eğitimine devam eden öğrencinin stajdan muaf olacağı belirtilmekte
- Eğer muaf olacaksa 2 okula gelen bu öğrenci diğer 3 gün boyunca ne yapacak?

muaf değil. bahsedilen staj farklı. amp öğrencileri işletmede beceri eğitimi gördüğü için staj yapmaz. atp ayrıca staj yapar.

amp öğrencisi ibe'yi okulda alırsa ayrıca staj yapar.

Hocam işletmede beceri eğitimi gören öğrenci stajdan muaf olur. Bu staj yaz stajı.
Öğrenci 12. Sınıfı tekrar edecekse normal tüm dersleri almak durumunda. Sınıf tekrarı demek aynı sınıfı tüm dersleriyle yeniden okumak demek. Ibe de bir ders ve tekrar yapması gerekir benim bildiğim kadarıyla

Stajla ime ni ne olduklarını biliyorum. Bu öğrenci meslek eğitimini 1. dönem boyunca işletmede yaptı lakin yazdığım gibi 2. dönem devamsızlıktan kaldı. 2017-2018 yılında yaptığı işletmelerde meslek eğitiminden dolayı muaf olduğu stajı, işletmede meslek eğitimine tekrar giderek tamamlayacak mı yoksa sadece diğer kültür derslerini mi alacak?

Bu işletmelerde meslek eğitimi, uygulamalı eğitim şeklinde okulda verilse idi bu öğrenci ayrıca staj yapacaktı lakin 1 dönem boyunca meslek eğitimini işletmede yaptığı için zorunlu staj çalışmasını tamamlamış sayılmaktadır. Yani daha önce tamamladığı staj çalışmasını yine işletmelerde meslek eğitimine giderek yapacak mı?

Şöyle bir çözüm aklıma geldi:
Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma MADDE 56- (1) ... b) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.
Bahsettiğim öğrenci, meslek eğitimini işletmede yapıp stajını tamamlamış sayılsa da beceri sınavından başarılı olamadığından tekrar işletmede meslek eğitimine gitmelidir.

stajı tamamlamış sayılsa bile işletmelerde mesleki eğitimini tamamlamadığı için zaten tekrar almak zorunda.

Yönetmelik
Devam-devamsızlık ve ilişik kesme
MADDE 36
- (5) ...Devamsızlık süresini aşan öğrencilerin sözleşmeleri fesih edilerek sigorta çıkışları yapılır ve durumları yazılı olarak yasal temsilcisine ve işletmeye, 18 yaşından büyükler için kendisine de bildirilir. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler derslere devam edemez ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılının başından itibaren bir işletme ile sözleşme imzalamak şartıyla okula devam ettirilir...
Bu maddeye göre işletmelerde meslek eğitimini yeniden almak zorunda olsa gerek...

Hocam işletmede beceri eğitimi gören öğrenci stajdan muaf olur. Bu staj yaz stajı.
Öğrenci 12. Sınıfı tekrar edecekse normal tüm dersleri almak durumunda. Sınıf tekrarı demek aynı sınıfı tüm dersleriyle yeniden okumak demek. Ibe de bir ders ve tekrar yapması gerekir benim bildiğim kadarıyla
Söylemiştim hocam.

Hocam bu meselede 2 şık var: Birisi, yeniden işletmeye gidecek; diğeri, gitmeyecek.
Benim aradığım; gitmeyecekse neye göre kanaate göre mi yoksa mevzuata göre mi gitmeyecek?
Gidecekse neye göre gidecek kanaate göre mi mevzuata göre mi?
Bu tarz meselelerde önemli olan ikna edici delillerin söylenmesi...​

Geri