Sistem saatini değiştiren virüs...

Kodla Büyü

mtokcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okul idare bilgisayarlarına bir virüs bulaşmış..Sistem saatini 10 dk geri alıyor..Dolayısıyla zil programı (superzil) düzgün çalışmıyor..Nasıl temizleyebilirim bu virüsü..Nod32 temizlemiyor...

Aynı sorun 3-5 aydır bizim okulda da oldu. Başlangıçta F1 e basmamız için bekletiyor sistem. Sanırım anakart veya bios un bozulmasıyla ilgili birşey.. Her seferinde sitem saatimiz 1 Ocak 2000 yılına dönüyor..

AdemSahin2001' Alıntı:
Aynı sorun 3-5 aydır bizim okulda da oldu. Başlangıçta F1 e basmamız için bekletiyor sistem. Sanırım anakart veya bios un bozulmasıyla ilgili birşey.. Her seferinde sitem saatimiz 1 Ocak 2000 yılına dönüyor..
bios pili bitmiştir hocam, pili değiştirin

mtokcan' Alıntı:
Arkadaşlar okul idare bilgisayarlarına bir virüs bulaşmış..Sistem saatini 10 dk geri alıyor..Dolayısıyla zil programı (superzil) düzgün çalışmıyor..Nasıl temizleyebilirim bu virüsü..Nod32 temizlemiyor...
avira kullanın, combofix ve sdfix ile taratın, msconfigten başlangıçta çalışan programları kontrol edin gereksizleri kapatın

Evet Sohonad.Nej ve Sality diye bir virüs var tüm ağda. geçen hafta Combofix kurup taratmıştım çözülmemişti. format a bile vaktim yok. bugün bir tanesine geri yükleme yaptım acronisle ben gelene kadar nod32 tarasın diye bıraktım. Öğlen yemeğinden dönünce nod32 kaybolmuş CTRL+ALT.DEL e basınca da görev yöneticisi devre dışı bırakılmış diyordu. ikindin son bir daha denedim acronisle vakit kalmadı yarıda kapatmak zorunda kaldım. En son MBR hatsı veriyordu :d yarın işimiz var sanırsam. Formatöre format atmayı deepfreezi falan göstermiştim 15 tatilde bir ara format atacaktık iki gün kala iyice canım sıkıldı.

Geri