Siz olsanız naparsınız?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
2011 model aracımla kaza yaptım. Daha once aracın kazası yok. Kasko bedeli 32.000 TL üzerinden 2.yıldır kasko yaptırıyorun.
Full kasko 1.200TL yaptım hasarsızlık indirimiyle.
Arkadasların dediğine göre boya olursa en fazla 500 TL, olmazsa da 500TL den az gidermis.
Karşıki arac şehiriçi minibüs. Onun sadece pkakanın oldugu ön bıyık gitti. Bi de altında mikavari plastik bi parça kırıldı.
Tutanak tuttuk. Muhtemelen suç benim olacak gorunuse göre.
Tecrubem yok. Dediklerine gore trafik sigortsı yapacak. Ama herhalde suç benim olursa kendi aracımı cebimden yada kaskodan yapcam.

Siz olsanız
1- kendi aracınızı cepten mi yaparsınız hasarsızlık devam etsin diye?
2- kaskoyu deler misiniz?
3- boya yaptırır mısınız?
4- kasko delmişken onarım yerine değişim mi yaparsınız?
Ya da benim aklıma bişey gelmiyo? Siz soyleyin.

27/05/2014 güncelleme
Bugün 3 sanayi ustasına gittim.
1.usta bi arkadasın tanıdıgıydı
Çekiç filan halledilir dedi. Boya olursa 500-600 gibi tutar dedi. 3 gun boyada kalır. Kaskoyu deldirsen çamurluk değişir kapı sac kısmı için onarım da verebilirler değişim de... Ama kaskoyu delme dedi.

2.usta; boya olursa 400 boya olmazsa 300 dedi bu da babamın tanıdıgıydı. Bu da dedi kasko niye yapıyorsun? Hayatın garantisi yok.çok çok 300-400 zam gelir. Del gitsin kaskoyu.

3.usta kasko acentemin mini onarım anlaşması oldugu yerdi. Adı auto king
Bu mini onarıma girmez. Mini onarıma 10cm lik bolum girer dedi.
O da boya ve çekiç ile halledilir. Orjinalden farkı kalmaz. Sasi numarasından boya kodu var. Ancak ve ancak usta anlar boya oldugunu. 800-900 tutar dedi. Ama bu fiyat işçilik ve boya... Kaportanın altında filan kırık mırık parça filan olursa o bana aitmiş.
Dedim niye millette 400-500 sende 800-900... Dedi biz dunyaca biliniyoruz. Ve 1.sınıf yaparız. Sen boya yapma desen de kabul etmeyiz.
Kaskoyu delme cepten yap. 300-400 kazanırsın ama hasarsızlıgın gider zarar edersin. Arabayı satmaya kalkınca da kazalı gozukur fiyat duser ama cepten yaparsan sadece camurluk dersin. O da piyasada o kadar deger kaybettirmez.

Servisi aradım kapalıydı. Dedi autoking 800 filan demişse del kaskoyu gitsin. Yarın gel hasar tespit bolumu baksın. Kabul edersen serviste yaparsın. Hersey kayıt altına alınmış olur. Neyin niye oldugu alıcı tarafından bilinir.

Kasko acentesini aradım. Eleman dedi kasko bolumu kapalı arkadaslar yarın gelir. Onlara soyledim. Dedi kapırtacı ali veliyi bosver. Autoking iyidir. Yarın bigun bişi olsa yakalarını tutabilirsin. Benim arabam olsa delerim. 2 dakka sonra kaza yapacagının garantisi yok. Zaten bu bolgenin kaskosu hep pahalıdır. Hem poliçe zamanı o veya bu gerekçeyle gene fiyat yukseliyor. Del gitsin.

Şimdi napam ben?

28.05.2014 güncelleme
Netice itibariyle
Yetkili serviste kaskoyu deldirerek yaptırmaya karar verdik.

Cepten çamurluk+kapı boya 600
Kaskodan çamurluk değişimi+kapı boyama 850-900 dediler... Ama kapıyı onaracaklar beğenmezsek boyatacaklarmış.

Değeri zaten çamurluktan düşecek. Benim Kazanacagım 300-400 tl iken sen Bi de kapı boya yapıp 2 parça boya deme daha fazla değer düşmesin dediler...
eba4y9e2.jpg

Ekli dosyalar

• ImageUploadedByTapatalk1401160986.612605.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1401160986.612605.jpg
    261.2 KB · Görüntüleme: 1,595
Öncelikle çok geçmiş olsun hocam. Benimde aynı araçtan var üzüldüm gerçekten. Benim görüşüm eğer 500 civarı ise sizin elden kaskoyu deldirmeden yaptırmanız. Çünkü hasarsızlık indirimi alamazsınız. Bide üstüne üstlük kaza yaptığınız için fazla fiyat isterler bir daha yaptırmak istediğinizde. Bu nedenle benim görüşüm kaskoyu deldirmeyin. Ayrıca değişim yapmaktansa boya ve düzeltme ile oluyorsa onu tercih edin. Alıcı olsam daima boyalı olanı değişeni olana tercih ederim.

hocam 500 tl az para deil kasko niye yaptırdın madem deldirmicen.ALLAH korusun 2 ay sonra başka kaza yapsan daha büyük kaskoyu yine kullanmış olucan. kaskoyu hasarsız tamamlayacağının garantisi olsa hani yine deldirme derimde bunda mini onarım yaparlar öyle sıkıntılı bişeyde değil resmi muhafaza et araç alacak olsam hiç aldırmam boyasına şu resmi gördükten sonra.

Geçmiş olsun hocam. Bu soru benimde hep aklımdadır. ama böyle bir kazada bile kaskoyu kullanamıyorsak ne zaman kullanacağız ki. bence bu kasko şirketleri hep bizim gibi düşünen insanlar üzerinden işlerini hallediyorlar düşünsenize biz hasarsızlık indirimimiz gitmesin diyoruz sahibinden sitesinde kasko şirketi ile anlaşılarak parası alındı ilanları okuyoruz. bizim ülke bi garip

Geçmiş olsun hocam hata sendeyse kaskoyu delme cepten yaptır bence ama değişimlik bir durum gözükmüyor düzeltme artı boyayla işi kapat
bu foğrafıda sakla satarken alıcıya gösterirsin

Geçmiş olsun hocam.Bence kaskoyu deldir böyle günler için var.Yalnız bence bu arabayı kasko ile servise götürürsen çamurluğu değiştirirler.Adamlar kasko olunca masrafı arttırmaya çalışıyorlar.

Geçmiş olsun, araçta çok ciddi bir hasar görünmüyor. Kasko yaptırırken hasarsız olduğu zaman indirim yapıyorlar. normalde beş yüz liraya kadar hasarlarda kasko bozulmuyor diye biliyordum ama dün sigortacı bir arkadaş artık böyle bir şeyin olmadığını söyledi teyit ettirmek lazım. Bir sonraki sene yaptıracağınız kaskoya eğer 500 tl fazla ödemek zorunda kalırsanız zaten cebinizden ödemiş gibi olursunuz. Bir ustaya gidin masrafın ne tutacağını tespit edin. sigortacınızla görüşün, yalnız sigortacınız uyanıksa kasko fiyatını etkilemeyeceğini de söyleyebilir. Doğruluğunu ödeme yapacağınız gün anlarsınız :)

Allah beterinden saklasın...mini onarım hakkınız varsa onları kulanın üzerine de 100-200 lira verin muhtemelen hallolur...ama kaskoyu bozup hasarsızlığı yakmayın derim..aynı şey geçen yıl benim de başıma gelmişti..

selam arabanın bişeyi yok sadece çamurluk doğrultma işlemi yapabiliyorlarsa yapsınlar hiç yaptırma satarken boyalı derler indirim isterler. yaptırsan yine para gider. kaskonun 200-300 mini onarımı oluyor kasko bozulmuyor. autoking anlaşması varsa kasko şirkenin yaptır üstünü elden verirsin

Öncelikle geçmiş olsun sayın Hocam.
Kasko bugünler için.
Kaskodan yapılmasını tavsiye ederim.
Gelecek sene ; Öğretmen indirimi,aile indirimi gibi paketlerle önümüzdeki yılki hasarsızlık fiyatı yakalanır.
Örn:Yapı Kredi...

teşekkürler arkadaşlar
bugün sanayiye gidip ustaya gösterecem o zaman bakalım maddi olarak ne tutuyor... bi de onun seçeneklerini bi öğreneyim... hani bu işin kurdu diyorlar yaa... bi ihtimal diyorum acaba bana bi başka arka yol filan gösterirler mi diye umut ediyorum....

Ayrıca aklıma takılan soru şu;
diğer aracın gideri benim sigortamdan gidiyor değil mi?
yani benim sigorta onu onarıyor benimki ise bana kalmış... kasko veya cep... öyle mi yoksa ben yanlış mı anlıyorum?

cyln' Alıntı:
teşekkürler arkadaşlar
bugün sanayiye gidip ustaya gösterecem o zaman bakalım maddi olarak ne tutuyor... bi de onun seçeneklerini bi öğreneyim... hani bu işin kurdu diyorlar yaa... bi ihtimal diyorum acaba bana bi başka arka yol filan gösterirler mi diye umut ediyorum....

yani benim sigorta onu onarıyor benimki ise bana kalmış... kasko veya cep... öyle mi yoksa ben yanlış mı anlıyorum?

Geçmiş olsun. 1200 TL kaskoya para veripte kaza yapıncada cepten yaptıracaksanız boşuna bi daha kasko yaptırmayın. Allah göstermesin bu kaskoyu biz takla atınca mı kullanıyoruz.
Suç sizdeyse trafik sigortanız karşı tarafın aracını yaptırır. Kaskonuzda kendi aracınızı yaptırır.
Suç karşı taraftaysa karşı tarafın sigortası sizin aracı yaptırır. Suçun kimde olduğunu sigorta şirketleri belirliyor kanunlara göre..
Böyle ufak tefek kazalarda değişen yada boya önemli değildir. Aracın resmini saklayın yeter.
Tekrar geçmiş olsun.

cyln' Alıntı:
teşekkürler arkadaşlar

geçmiş olsun, bende öyle biliyorum hocam.

bu sigorta-kasko işleri konusunda düzenleme gerekiyor bence.
bu sistemin sağlıklı işleyen hiçbir tarafı yok.

geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim hocam...
Artık Allah beterinden saklasın diyorum da insan yine de kötü oluyor yaa :(

geçmiş olsun hiç bulaşma uğraşma derim kasko uğraşsın. ben aracımı alırken kaskodan serviste yapılmış işlemlerin resmini görerek almıştım. 500 tl az para değil bırak hasarsızlık gitsin. Ayrıca 2 senelik hasarsızlık 32000 tl değer ve 1200 tl fiyat yüksek. ben 44900 tl kasko değeri ilk defa kasko ve 1250 tl kasko yaptım.

Bugün 3 sanayi ustasına gittim.
1.usta bi arkadasın tanıdıgıydı
Çekiç filan halledilir dedi. Boya olursa 500-600 gibi tutar dedi. 3 gun boyada kalır. Kaskoyu deldirsen çamurluk değişir kapı sac kısmı için onarım da verebilirler değişim de... Ama kaskoyu delme dedi.

2.usta; boya olursa 400 boya olmazsa 300 dedi bu da babamın tanıdıgıydı. Bu da dedi kasko niye yapıyorsun? Hayatın garantisi yok.çok çok 300-400 zam gelir. Del gitsin kaskoyu.

3.usta kasko acentemin mini onarım anlaşması oldugu yerdi. Adı auto king
Bu mini onarıma girmez. Mini onarıma 10cm lik bolum girer dedi.
O da boya ve çekiç ile halledilir. Orjinalden farkı kalmaz. Sasi numarasından boya kodu var. Ancak ve ancak usta anlar boya oldugunu. 800-900 tutar dedi. Ama bu fiyat işçilik ve boya... Kaportanın altında filan kırık mırık parça filan olursa o bana aitmiş.
Dedim niye millette 400-500 sende 800-900... Dedi biz dunyaca biliniyoruz. Ve 1.sınıf yaparız. Sen boya yapma desen de kabul etmeyiz.
Kaskoyu delme cepten yap. 300-400 kazanırsın ama hasarsızlıgın gider zarar edersin. Arabayı satmaya kalkınca da kazalı gozukur fiyat duser ama cepten yaparsan sadece camurluk dersin. O da piyasada o kadar deger kaybettirmez.

Servisi aradım kapalıydı. Dedi autoking 800 filan demişse del kaskoyu gitsin. Yarın gel hasar tespit bolumu baksın. Kabul edersen serviste yaparsın. Hersey kayıt altına alınmış olur. Neyin niye oldugu alıcı tarafından bilinir.

Kasko acentesini aradım. Eleman dedi kasko bolumu kapalı arkadaslar yarın gelir. Onlara soyledim. Dedi kapırtacı ali veliyi bosver. Autoking iyidir. Yarın bigun bişi olsa yakalarını tutabilirsin. Benim arabam olsa delerim. 2 dakka sonra kaza yapacagının garantisi yok. Zaten bu bolgenin kaskosu hep pahalıdır. Hem poliçe zamanı o veya bu gerekçeyle gene fiyat yukseliyor. Del gitsin.

Şimdi napam ben?

Bu arada delersem bunun fiyata nasıl yansıyacagını kimse bilmiyormuş çunku fiyat yukseliyor oyle veya boyle dedi acente...

hocam evvela çok geçmiş olsun şunu aktarmak isterim eğer geç kalmadı ise. bu sene arabanın kaskosunu yaptırmaya gittiğimde bir firma artık hasarsızlık indirimi yok demişti ama ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum. ikincisi de servis şöförümüz kaza yaptı 2013 transiti vardı. ford servisi 10000 tl hasar çıkardı. (bozuk heryeri değiştiriyorlardı.) sanayide 4000 tl ye kasko ile yaptırdı. aklınızda olsun.

hocam 2012 yılında 800 liraya yaptırdığım kasko kaza sebebiyle(masraf 1350 tl ydi ) 2013 yılında 1400 lira oldu. servise giderseniz ek masraflar mutlaka çıkarırlar nasılsa kasko ödeyecek diye
kamyon kasasına sürtmeden dolayı kapı sacı yırtıldı servise sacı değiştirin değim biz onu yapmıyoruz kapıyı değiştiririz dediler . sanayide kimseyi tanıyıp güvenemediğim için mecbur servise yaptırmak zorunda kaldım.

Kasko delinir diye korkmayın, sigortacınız size bu konuda yardımcı olur. Axa Groupama Aksigorta Fiba vs hepsinden ayrı fiyat alabilirsiniz. En uygunu hangisi ise onunla devam edersiniz. Aracı satarken hasarsız kaydı gözüküp, makina ile boya da tespit edilirse alıcı arkanızdan bedduaları sıralar...
Bırakın üçü beşi elinizi dahi sürmeyin gelsin kasko şirketi çekicisi mekiçisi yapsın ne kadarsa ne kadar...
Allah kimsenin başına vermesin çok kötü bir durum.
Allah yardımcın olsun Çok geçmiş olsun...

Amaaaan deyip kaskoyu deldirecem...
Kaskoyu deldirmemin en büyük ikna cümlesi belki yanlış düşünüyorum ama
"hayatın garantisi yok... 300-500 cepten verecen sonra yaaa 1000-2000 lik kaza yaparsan?"
ikincisi de 300-500 arası ek masraf çıkacağı tahmin ediliyor kasko yenileme zamanında...
onun için kasko delmeye karar verdim...boya badana filan uğraşmıycam...
aklıma sadece bir şey takılıyor...
yetkili serviste mi yaptırayım kaskoyu delerek yoksa kaskomun mini onarım anlaşması olduğu ve gerçeği yansıtıyor mu bilmiyorum ama kasko acentesinin iyi yaparlar dediği autoking de mi yaptırayım kaskoyu delerek?

Netice itibariyle
Yetkili serviste kaskoyu deldirerek yaptırmaya karar verdik.
Cepten çamurluk+kapı boya 600
Kaskodan çamurluk değişimi+kapı boyama 850-900 dediler... Ama kapıyı onaracaklar beğenmezsek boyatacaklarmış.
Değeri zaten çamurluktan düşecek. Benim Kazanacagım 300-400 tl iken sen Bi de kapı boya yapıp 2 parça boya deme daha fazla değer düşmesin dediler...

kasko varmış hocam siz niye düşünüyorsunuz onu anlamadım verin kaskoya uğraşmayın,
bizim milletimizde genel bir kanı var kasko delinmesin vs.
ya niçin yaptırıyoruz bu kaskoyu o zaman

Kaskodan tamir ettir hocam. Kasko süresi dolunca tekrar kaskolatmazsın.

hasarsızlık indirimini tamamen kaybetmezsiniz hocam
hasarın boyutuna göre alacağınız indirimin derecesi değişiyor diye biliyorum kendi kasko sözleşmemden öyle hatırlıyorum
yanlışım varsa düzeltin ama %30 indirim alamazsınız da %15 alırsınız mesela
ben böyle biliyorum

Geçmiş olsun. Bence de kaskoyu kullanarak yaptırmanız en uygun olanı.

Geri