Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Siz olsanız ne yapardınız? Ders içi öğrenci davranışı

Konu, 'Her Telden' kısmında Geniustein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. Geniustein

Geniustein Site Gezgini

Merhaba,

Geçen hafta 6. sınıflarda ders işlerken tahtaya dönüp bir şeyler yazdığım sırada arka sıralardan bir öğrenci "hocam, önümdeki arkadaş arkanızdan el hareketi yapıyor" dedi. Labaratuvar olmayan bir okulda sınıfta ders işliyoruz. Söyleyen öğrenci sözüne güvenebileceğimiz bir öğrenci. Dönüp baktığım zaman çocuğun kollarını havada gördüm "ne oluyor" diye sorduğumda "geriniyorum" tarzında bir şeyler söyledi. Biraz daha devam ettik derse. Daha sonrasında gerinen öğrenciyi ellerini eşofmanla kapatmış sıranın üzerinde hareket ettirirken gördüm. "Ne yapıyorsun" diye sorduğumda "hiç" yanıtıyla karşılık verdi. Ders işlemeye devam ettik.

Böyle bir durumda siz olsanız ne yapardınız, nasıl yaklaşmak lazım?

2. eyolcu

eyolcu Süper Üye Süper Üye

Tutanak tutup disiplin sürecini başlatabilirsiniz ayrıca tutanak tutup rehberlik servisine yollayabilirsiniz

3. menoma10

menoma10 Üye

kenar mahalle mi hocam okul

4. semaver123

semaver123 Üye

aynen hocam bende benzer şeyler yaşıyorum. idareciler hiç bir şey yapmıyor resmen sınıfta çaresiz kalıyorum. daha bunlar 6.sınıf ileri sınıflarda düşünemiyorum

5. Yılmaz YALÇIN

Yılmaz YALÇIN Aktif Üye

Öğrenci ile bire bir görüşüp sorunun ne olduğunu öğrenin. Bunu yaparken yaptığı haraketi gördüğünüzü ve hiç hoş olmadığını ifade edin. Sorun devam ederse arkadaşların da dediği gibi rehberlik servisi ve ailesi ile görüşmelisiniz.

6. mehmeta81

mehmeta81 Site Gezgini

tahtada siyah ağırlıklı/siyah bir görüntü aç, ayna görevi görür
    öğrenciyi oradan görmeye çalış
    görünce hemen arkanı dön
    keratayı yakala
    icabına bak hocam

7. mesafeli

mesafeli Aktif Üye

Keşke iş hareketle kalsa hocam. Bizim 5 lerde bi kaynaştırma çocuk var dersin en az yrısını ona laf anlatmakla geçiriyorum. Sürekli etrafındakilere zarar veriyor fiziksel olarak sözel olarak vs. Okulumuzda özel eğitim prtaokul bölümü olduğu halde oraya gönderemiyoruz çünkü velisinin imzası be onayı gerekiyor. Adam da nuh diyor peygamber demiyor. Kendi geleceğini geçtim diğer 25 çocuğun geleceğini çalıyor. Buna benzer çok daha fazla şeylerle karşılaşıyorum. Başıma bişey gelmeyecekse hareket bana çok masum bile geldi işin açıkçası

8. Geniustein

Geniustein Site Gezgini

kenar mahalle sayılmaz hocam. tam elit bir yer de değil, ortanın biraz üstü diyebiliriz.

sınıfa mümkün olduğunca az sırtımı dönmeye çalışacağım. kablosuz klavye vs alıp uzaktan yazmak daha iyi olacak.

öğrenciyle bire bir görüşmeden maalesef bir şey çıkmıyor. yaptığını inkar ediyor haliyle.

duruma veli bakış açısı da önemli. "benim çocuğum yapmaz"dan "her çocuk yapıyor"a gelmişiz sanırım. bu daha tehlikeli bir hal. sıradanlaşıyor her hareket ve büyüyerek devam ediyor.

9. COBOL

COBOL Hiperaktif Üye Hiperaktif

Ah canlarım benim. Şikayet ettiğiniz şeye bak. Sosyete muhit sayılır. Sınıf öğretmeniyim. Bu anlattıklarınız, 3-4 yıl sonra göreceklerinizin yanında az kalır. Muhaatp olmayın şımarır. Sorunlar Veli ve sistem kaynaklı. Disiplin kurulu da rehberlik te bunların yabancısı değil.
    Biz bu kadar yapabildik . Haaa 1. Sınıfta daha fenalardı ama velileri bu tür ufak şikayet duymak istemiyorlar. İdarecilerde öyle.

Mesele öğrenci merkezli eğitim sistemi. Yani olay sizi aşar.
    EsenKalın

10. yuci81

yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

Görmezden gelin, hiçbir şey yapmayın ki lisede daha beterlerini yaşayalım.

11. COBOL

COBOL Hiperaktif Üye Hiperaktif

Sizlerin kulağınız deforme olmasın diye, velisinin önüne gövdemizi koyarız;)

12. yuci81

yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

Sizin çocuklarınızın sizin gibi öğretmenleri olsun diyor, daha da başka bir şey demiyorum.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal