Size de müdür not konusunda baskı yapıyor mu?

Kodla Büyü

Ebdef

Site Gezgini
Arkadaşlar her not zamanında müdür tarafından baskı yapılıyor neden bazı öğrencilerin notu matematikten yüksekmiş de bilisimden düşük muş diye. Artık bunlardan bıktım. Siz böyle şeylere maruz kalıyor musunuz ya da nasil çözüm buldunuz?

Hocam lisedeyim. İlk sınavı yazılı yaptım. İkinciyi kodlabuyu de ellinci seviyeyi geçene 100 vereceğim dedim. Yüksek alsınlar diye böyle yapıyorum ben. Yoksa düşük olurdu muhtemelen o zaman söylerlerdi

Hocam ben sınavdan önce test dağıtıyor um sonra aynısını soruyorum daha ne yapabilirim önemsemeyen çalışmayan düşük aliyor işte

Kendi anlatsın dersi, kendi yapsin sinavi. Yapmiyor hocam, yapamazda. Sorunu olan dilekce ile basvursun okula, cevap veririm itina ile

Arkadaşlar her not zamanında müdür tarafından baskı yapılıyor neden bazı öğrencilerin notu matematikten yüksekmiş de bilisimden düşük muş diye. Artık bunlardan bıktım. Siz böyle şeylere maruz kalıyor musunuz ya da nasil çözüm buldunuz?
yapamaz :)

Sınavlarınızdaki en yüksek not ile en düşük notunuz kaç? Sınıflar arasında anlamlı farklılıklar var mı notlarda? Okulunuz hangi seviyede? Ortaokul, lise, sınavla alan lise, meslek lisesi?

Çivisi çıktı artık eğitimin. Bizde de müdür not konusunda baskı yapıyor.

Öğretmencilik oynamaya devam.. Demeyen müdür mü var; işine bak diyorum herkes alıştı.. Denetimde ilk bende

Sınavlarınızdaki en yüksek not ile en düşük notunuz kaç? Sınıflar arasında anlamlı farklılıklar var mı notlarda? Okulunuz hangi seviyede? Ortaokul, lise, sınavla alan lise, meslek lisesi?
Öğrenciler LGS, TYT,AYT sınavlarında soru gelmeyecek diye ders sınavını önemsemiyor olabilir.
Öğrenciler sınavlara son gün ailesi ile birlikte çalışıyor ve basılı kitap olmadığı ve veliler de konulara hakim olmadığı için sıkıntı yaşanıyor olabilir.
Öğrencilere dönüt ve düzeltme işlemleri yeteri kadar yapılamıyor olabilir.
Ünite ve konuların kazanım değerlendirme sınavları yeterli sıklıkla yapılıp kapsamlı ve yeterli analizler doğrultusunda ek etkinliklerle eksiklikler giderilmemiş olabilir.

Sınavdan önce belli sorular verilip aynı sorularla öğrenciler ezbere yönlendirilmediyse eğer, sınav analizleri sorun yaşanan kazanımların belirlenmesinde faydalı olacaktır.

İşin doğrusu kimse baskı yapamaz. Ama gerçekte öyle değil bilişim önemsiz görüldüğünden notları basmanız istenir. Bir süre direnirsiniz sonra uğraşmaktan bıkıp uyduruk sınavlar hazırlayıp yüksek notlar verirsiniz.

Hocam umursamayın bence, "neden matematik yüksek diyorsa" onu matematik öğretmenine sormasını tavsiye edin zira matematik dersi Türkiye ortalamasını merkezi sınavlarda herkes görüyor. Lgs'de de o notlar geliyor mu deyin. Yani geri adım atmayın bana kalırsa.

Biz eğitim veriyoruz,öğrencilere bilgi düzeyinde öğretim yapmakla olmuyor bu işler.

Öğrencileri eğitim hayatları boyunca kolaycılığa alıştırıyoruz , hiç sorumluluk vermiyoruz. Siz soruları veriyorum demişsiniz (bence yanlış uygulama) o yüzden belki de umursamıyorlar dersi.

Son düzenleme:
Maaşlara isyan edip duruyorsunuz az diye :) onlarda öğrenci bol not bekliyor ne olur verseniz yani

Eskide ben de sınavları kolay yapıp kötü not alanlara fazla fazla yazardım kanatiimi de fazla fazla verirdim ona rağmen notları düşük kalanlara da ben ne yapayım daha diye vicdanımı rahatlatırdım.Şimdi o çocukların hepsine 100 vermediğime pişmanım.Kimse size niye herkese 100 verdin diye hesap sormaz.Bir ögrencinin nasıl bir hayatı nasıl bir psikolojisi olduğunu bilmiyoruz.Belki o ögrencinin benim dersimde bir cümle öğrenmesi çocuğun hayatındaki tüm değişkenleri hesaba katıldığında öğrenciye sadece 100 vermek değil alnından da öpülmesi gerekiyor.

Mesele not değil, bu çocuklara bu yaşta hakkı hukuku adaleti öğretemezsek ilerleyen yaşlarda hiç öğrenemez. Bu nedenle dersi dinleyen yüksek not alan ile umursamayanların aynı kefeye konulmasını doğru bulmuyorum. Ha bu arada herkese yüksek not vermek, adaletle notlandırmaya göre çok çok kolay!!!

hocam yanlış anlamayın öğrenmek istediğim baskıdan kastınız çok önemli. her müdür öğrenmek amacıyla soruyorsa,üslubu uygunsa bu gayetnormal bir okul müdürünün görevleri arasındadır. ama yok sizi suçlar şekilde, üslubu uygun olmayan bir dille sizle konuşuyorsa kesinlikle taviz vermeyip açık bir dille bunu müdüre söylemeniz lazım. ama dediğim gibi burda önemli olan aranızdaki diyalog bunu bilmeden yorum yapamayız

Bu satırları bir okul müdürü olarak yazıyorum. Branşım sınıf öğretmenliği ancak uzun yıllar ilköğretim ve ilkokul ortaokulu bir arada okulları yönettim .En iyi anlaştığım branşların başında bilişim öğr branşı gelir asla boyun eğmeyin ve müdürlerinizi dinlemeyin. Hatta benim onlara gidin 2.üniversite yönetim bilişim sitemleri okuyun dediğimi iletin. Profil bilgilerimi o müdürcüklere paylaşabilirsiniz.

Okul Müdürünün, başarı ortalaması % 50'nin altında olan sınıfların, niçin başarısız olduğunu, başarılı olmaları için neler yapılabileceğini; araştırması bu konuda öğretmenlerin görüşünü alması normaldir. Ama sorgusuz sualsiz, herkese yüksek not verilmesini istiyorsa da, tabii ki yanlıştır.

Her okul müdürü karne zamanı açıp tüm notlara bakar . Bakması da gerekli . Bazı genel yetenek dersi öğretmenlerimiz sadece notu az vererek otorite kurup saygı duyulacağını düşünüyor . Siz öylesiniz demiyorum asla . Branşım bt . Herkese 100 vermeyi de yanlış bulduğum gibi genel yetenek derslerinde 20-30 gibi Notlar verilmesini de doğru bulmuyorum . Hassas kuyumcu terazisi ile vermiyoruz notu . Eğer çocuk da bir gayret varsa öğretmene karşı bir terbiyesizliği yoksa ortalamanın üstünde not verilmesi taraftarıyım . Dersi sevdirmek lazım nefret ettirmek değil . Dersimizin kitabı yok , defteri yok çoğumuzun bt sınıfı yok . Excel , scratch anlatıyoruz evinde PC olmayan tonla çocuk var . Bu çocuk uygulama yapmadan ezbere excelde menünün yerini mi şıklarda işaretlesin . Çok da haksızlık yapmamalıyız diye düşünüyorum çocuk bınlar daha . Yazık zaten lgs diye ömürleri tükeniyor yavrularımın bir de biz mi hayatlarını zorlaştıralım . Elimizden gelen kolaylığı yapmalıyız bence . Tüm bunlar şahsi fikrim bunu da belirtiyim

Okul Müdürünün, başarı ortalaması % 50'nin altında olan sınıfların, niçin başarısız olduğunu, başarılı olmaları için neler yapılabileceğini; araştırması bu konuda öğretmenlerin görüşünü alması normaldir. Ama sorgusuz sualsiz, herkese yüksek not verilmesini istiyorsa da, tabii ki yanlıştır.
düşük başarının sebebeinin ne olduğu, neler yapılabileceği bir müdür tarafından sorulabilir ve sorulmalıdırbence de. ama bu %50 nerden çıktı hocam ? yok öyle bir yüzde orta öğretim kurumları yönetmeliğinde

Öğrenciler LGS, TYT,AYT sınavlarında soru gelmeyecek diye ders sınavını önemsemiyor olabilir.
Öğrenciler sınavlara son gün ailesi ile birlikte çalışıyor ve basılı kitap olmadığı ve veliler de konulara hakim olmadığı için sıkıntı yaşanıyor olabilir.
Öğrencilere dönüt ve düzeltme işlemleri yeteri kadar yapılamıyor olabilir.
Ünite ve konuların kazanım değerlendirme sınavları yeterli sıklıkla yapılıp kapsamlı ve yeterli analizler doğrultusunda ek etkinliklerle eksiklikler giderilmemiş olabilir.

Sınavdan önce belli sorular verilip aynı sorularla öğrenciler ezbere yönlendirilmediyse eğer, sınav analizleri sorun yaşanan kazanımların belirlenmesinde faydalı olacaktır.
Basılı kitap olmayabilir bu bakanlığın yanlışı. öğretmen okul imkanlarıyla hazırladığı/bulduğu ders notunu fotokopi çekip öğrencilere dağıtabilir. fotokopi imkanı yoksa ya da zorsa whatsapp gruplarında, ebada ders notunu paylaşabilir. Ben her ikisini de yaptım 1. sınav öncesi, öğrencilerden fotokopisini çektiğim özeti sınav öncesi defterlerine yazmalarını istedim, en iyi sınıfta 3'te bir oranındaydı deftere yazma. Ek süre verdim, yarıya yaklaştı, geçen hafta hala defter getirenler vardı, aralığın ilk haftası 1. sınavı yaptığım halde. derslerde defalarca söyledim, 2 hafta covid karantinasından, 1 hafta hizmet içi eğitimden dolayı ders yapamadık, deftere bir şey yazdırmayacağım çünkü vaktimiz yok, uygulama yapmak sizin için daha önemli, yazı yazmak yerine uygulamaya vakit ayıracağız o yüzden 1. sınav öncesi size özet ders notu fotokopisi vereceğim onu sınavdan önce defterinize yazacaksınız ve not vereceğim dedim, yapma oranları yukarıda yazıyor. Defterini hiç getirmeyene derse katılım notundan 45 verdim, getirip bir sayfa bile yazana 70 verdim, duruma göre 85-90, eğer tam ve düzenliyse 100 verdim. Öğrenci emeğinin karşılığının olduğunu öğrenecek, öyle havadan 100 vermek yok. O zaman o dersin itibarı kalmaz. Ben herkese sorgusuz sualsiz yüksek not verirsem iyi öğretmen olmam ve en önemlisi onlara yüksek not vererek iyilik yapmış gibi olsam da kötülük yapmış olurum. Çünkü o çocuk liseye geçince öyle bir afallayacak ki okuma hevesi (aslında yok) tamamen gidecek. O yüzden ölçme ve değerlendirme çok önemli. Ölçme ve değerlendirmeyi hakkıyla yapamadığımız için merkezi sınavlarda öğrenciler rezil durumda.

nota karışamaz idareci, önce idareciler kendi derslerine girsinler.
Nota karışamaz ama notun neden düşük olduğunu araştırır. Benim çalıştığım eski okulumda meslek lisesi bu arada, bir branş öğretmeni vardı, öğretmenin en yüksek notu 60'tı. 60'a yaklaşan olursa diğer sınavı zorlaştırırdı. İyi öğrenciler bile yani diğer dersleri alan dersleri dahil 90-95 olan öğrenci 40 zor alıyordu. Bu normal bir durum değil. Çok istisna gibi gözükebilir ama büyük okullarda çıkma ihtimali çok yüksek. Böyle durumlarda okul idaresi notların niye diğerlerine göre çok düşük olduğunu araştırabilir ve araştırmalıdır da. O okulda 40-50 dakika bu konunun bir öğretmenler kurulunda tartışıldığını çok iyi hatırlıyorum. Sonra o okuldan ayrıldığım için durum ne oldu bilemiyorum.

düşük başarının sebebeinin ne olduğu, neler yapılabileceği bir müdür tarafından sorulabilir ve sorulmalıdırbence de. ama bu %50 nerden çıktı hocam ? yok öyle bir yüzde orta öğretim kurumları yönetmeliğinde
Öğretmen dersi anlatırken sınıfın yarısından fazlası geçer not almaz ise dersi sınıfın yapısına uygun anlat(a)madığı, seviyeye uygun ders işlenmediği veya sınavlarda uygun değerlendirme yapılmadığı sorgulanır, sorgulanmalıdır da. Ama bunun oylu yordamı, üslup konusu tabiki önemli.

Öğretmen dersi anlatırken sınıfın yarısından fazlası geçer not almaz ise dersi sınıfın yapısına uygun anlat(a)madığı, seviyeye uygun ders işlenmediği veya sınavlarda uygun değerlendirme yapılmadığı sorgulanır, sorgulanmalıdır da. Ama bunun oylu yordamı, üslup konusu tabiki önemli.
hocam yukarıda yazdıklarımda zaten düşüncemi belirttim. yarısı nereden çıktı onu diyorum ? hangi kanun yönetmelikte yarısı yazıyor. böyle uydurma bilgilerle burayı takip edenleri de yanlış yönlendiriyorsunuz. yapmayın %50 diye bir şey ben görmedim

Geri