Son gelen elektrik faturası hakkında

Kodla Büyü

sepulturgay

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sizinki de öyle mi bilmiyorum ama son gelen elektrik faturası hayli yüklü geldi.
Genelde 100-130 tl arası iken bu ay, ki 5-6 gün kadar şehir dışındaolduğumuzdan ev de boştu, 160 TL gibi bir rakam gelmiş.

Kullanım alışkanlıklarımızda bir değişiklik yok, evde çocuk vs yok, soba falan açılmadı. Çok işin siyasi boyutuna girmek taraftarı da değilim ama hele ki aşağıdaki gibi bir haber de ayyuka çıkmışken, gelen fatura iyice işin suyunun çıktığının kanıtı oldu.

"Elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi giderlerinin vatandaşın faturasına eklenmesi yönünde karar alındı. karara göre, elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama vatandaşın ödediği elektrik faturalarına yansıtılacak. bu giderler arttıkça vatandaşın ödeyeceği fatura da kabaracak."

Sizinki de öyle mi bilmiyorum ama son gelen elektrik faturası hayli yüklü geldi.
Genelde 100-130 tl arası iken bu ay, ki 5-6 gün kadar şehir dışındaolduğumuzdan ev de boştu, 160 TL gibi bir rakam gelmiş.

Kullanım alışkanlıklarımızda bir değişiklik yok, evde çocuk vs yok, soba falan açılmadı. Çok işin siyasi boyutuna girmek taraftarı da değilim ama hele ki aşağıdaki gibi bir haber de ayyuka çıkmışken, gelen fatura iyice işin suyunun çıktığının kanıtı oldu.

dünkü habere inanmayın hocam, o konu faturaya yansıtılacak bir durum değil, vergilerinden düşecekler, yani ekstra bir vergi yok, ama malum medya abartmayı yalan söylemeyi meslek edinmiş. Bu arada ben de siyasetten hoşlanmıyorum bu forumda ama gözümüzün içine baka baka yalan söylüyor ve araştırmadan bu habere inanıyorlar.

Kışın elektrik faturası bana da 40-50 lira fazla gelir. Bunun önemli bir kısmı çoğu zaman çalışan kombi ve kışın aydınlatma için daha fazla ışık kullanmak. Bir de kışın doğal olarak çoğunlukla evde olduğumuz için tv, telefon, bilgisayar gibi elektronik aletleri yaza göre daha çok kullanıyoruz biz. Bu çoğu ailede böyledir. Bunu göz önünde bulundurun. Fatura tutarınızı tüketiminize bölün ortalama bir fiyat çıkar. Geçen ayla karşılaştırın. Zam olmadığını göreceksiniz. Elektriğe zam gelseydi malum medyadan öğrenirdik zaten. Amacım iktidarı savunmak değil, göz göre göre aldatılmamak, yalanlara kanmamak. Yoksa iktidarın da yalan söylediği konu çok. En başta sağlık bakanının kıvırdığı hasta/vaka sayıları bile yeterli. Ne diye vakayı saklıyorsunuz? Dün açıkladı bakan, vakaların hepsini vereceğiz diye. Bakalım vakalar neymiş? Bir de özel sağlık kuruluşlarından birinin vaka sayısını sisteme girmediği ile ilgili bir haber çıkmıştı geçen aylarda. Onu da vakalara eklediler mi şüpheli. Yani al birini vur ötekine.

Elektrik firmaları kafayı yedi böyle bir ortamda yaşlı anacığımı kiracın kaçak elektrik kullanmış evine 2 gün sonra haciz gelecek diye mesaj atmışlar 2 gündür noteriydi elektrik şirketiydi uğraştırıp durdular kadıncağız covid olursa elimde kalacaklar, yeterki o parayı alsınlar kiracı vermiyorsa yaşlı başlı kadın uğraşsın dursun

Hocam ay ile yıl ile kıyas olmaz ki, bahsettiğiniz iki döneme ait tüketim değerleriniz nedir? Elektrik dağıtım şirketlerini savunmak gibi bir derdim yok tabii ki, fakat doğru veriye bu şekilde ulaşabiliriz.

Birim fiyata bakıp önceki ay ile karşılaştırın, zam gelmiş olabilir

100 ler civar fatura gelirken şimdi neredeyse 150 liradan aşağı gelmiyor

Geri