Son Kılık Kıyafet Yönetmeliği bu mu?

Kodla Büyü
arkadaslar kilik kiyafet serbestisine iliskin memurun(ogretmenin) sendikali olmasi sarti var mi?okullarda serbest ama bu tumunu kapsiyor mu sendikali sendikasiz?sendikasiz ogretmene idari islem yapilirmi kilik kiyafeti uygun degilse?

normalde kılık kıyafet yönetmeliği belli ancak sendikalar sivil itaatsizlik kapsamında karar alıp eylem niteliğinde serbest giyiniyor sendikalı olmanın bu avantajı var soruşturma açılsada sendika kararı neticesinde yönetmelik çalışmıyor bu nedenle sendikanın korumasına takılıyor

Abartmayıp genel anlamda bir öğretmene yakışır şekilde serbest kıyafet giydiğinizde kimse soruşturma açmaz. Belki Öğretmenlik Meslek Kanununda fiili duruma uygun bir düzenleme getirirler.

iste idare nasi bi tutum takinir abartma olcusu nedir her bakimdan bir paradoks cikaramadilar serbestligi bi sendika olacak gruplar

sendikalı olmasanız bile dilekçe verip şu sendikanın aldığı karara uyacağım diye, siz de sendikalılar gibi işleme tabi oluyorsunuz

Bayanlar için, kara pardösüyle gelende gördüm askılı bluz veya mini etekle gelende. Erkeklerde yırtık kotla gelende gördüm karış kadar sakallı öğretmende. Sonra meslek itibarı... Nihayetinde evet hocam okulunuz ve merkezde göz önündeyseniz ilçe amirlerinizin inisiyatifinde bir iş bu, çevirip sendikan var mı diye de sormuyor kimse artık.

Tüm üyelerimizden ricamızdır.

Burası BBNET. Bilişim ve eğitim için burdayız. Kenarından kıyısından illaki mesleki konular konuşulur, illaki dertleşilir.

Ancak lütten, hiç bir konu başlığı içerisinde konu dönüp dolaşıp siyasete, sendikalara, ideolojilere, inanca vs. konulara uzamasın.

Ne kadar eğitimli, tahsilli, görgülü ve daha say say bitmez meziyetlere sahip olsak ta, yukarıda yazdığım meselelerde sataşmanın yaşanmadığı, kavganın çıkmadığı tek bir zaman bile olmuyor. Bu da bbnet üyelerini rahatsız ediyor, dahası öğrencilerin de takip ettiği forum sitemize kavga ve sataşma yakışmıyor.

Anlayışınız için teşekkürler.

İyi forumlar dilerim.

herhalde bundan da algi cikmaz sayin yonetici gereginden fazla dikkat ederim ben mesajlarima sadece mevzuat nasil uygulaniyor onu sordum

normalde kılık kıyafet yönetmeliği belli ancak sendikalar sivil itaatsizlik kapsamında karar alıp eylem niteliğinde serbest giyiniyor sendikalı olmanın bu avantajı var soruşturma açılsada sendika kararı neticesinde yönetmelik çalışmıyor bu nedenle sendikanın korumasına takılıyor
Yönetmelikler, kanunlar tabi olan herkese geçerlidir, o sendikalıysa ben de harranlıyım. :)
Dolayısıyla memurların kılık kıyafet yönetmeliği neyse, sendikalı sendikasız tüm memurlar buna tabidir. Öyle sivil itaatsizlik vb. söylemlerin hukukta yeri yoktur. Daha fazla yazarsam iş siyasete girecek, o yüzden şimdilik yazmıyorum.

Yönetmelikler, kanunlar tabi olan herkese geçerlidir, o sendikalıysa ben de harranlıyım. :)
Dolayısıyla memurların kılık kıyafet yönetmeliği neyse, sendikalı sendikasız tüm memurlar buna tabidir. Öyle sivil itaatsizlik vb. söylemlerin hukukta yeri yoktur. Daha fazla yazarsam iş siyasete girecek, o yüzden şimdilik yazmıyorum.
kanunda sendika kararlarina uyma hakkiniz vardir. ulkeyi sahislarin kisisel fikirleri degil kanunlar yonetir.

kanunda sendika kararlarina uyma hakkiniz vardir. ulkeyi sahislarin kisisel fikirleri degil kanunlar yonetir.
Sendikalar kanunlara, yönetmeliklere aykırı eylem vb. yapamazlar. İyi o zaman, x sendikası bizim maaş karsiligimiz 10 saattir desin,maas yapan idareci de bu sendikaliysa maasi ve ek dersi buna gore yapsın. Ne güzel dünya!

Sendikalar kanunlara, yönetmeliklere aykırı eylem vb. yapamazlar. İyi o zaman, x sendikası bizim maaş karsiligimiz 10 saattir desin,maas yapan idareci de bu sendikaliysa maasi ve ek dersi buna gore yapsın. Ne güzel dünya!
hocam gorunuyorki bakanlardan cok biliyorsunuz, hakimlerden mahkeme kararlarindan da cok biliyorsunuz belliki sendika kanunlarindan, grev hakkindan toplu sozlesme kanunlarindan ve insan haklari mahkememeleri ve kanunlarindan da daha profesyönel cozumleriniz var ben sizin ile asik atamam umarim birgun ulkemiz sizin essiz fikirleriniz ile yön bulur.

Hocam sendika kararıyla kanun yapılamaz. Yani "maaşım 100 bin TL olsun eylemi" diye bir şey olmaz. Sadece var olan kanunlara karşı eylem yapabilir veya iptali için dava açabilirsiniz. Örnek verecek olursak, konu anlaşılsın diye biraz absürt bir örnek vereyim. Mesela devlet bundan sonra tüm öğretmenler işe yeşil ceket ile gelecek diye bir kanun çıkarsa sendikalar bu kanunun iptali için dava açabilir veya kanuna uymama kararı alabilir. Buna karşı devletinde lokavt hakkı var isterse kullanabilir. Gerçi memurlara karşı lokavt hakkı var mı bundan pek emin değilim. Bununla birlikte kanunlar mutlaka bir üst kanuna uymak zorundadır. yani yönergeler yönetmeliklere yönetmelikler kanunlara ve kanunlarda anayasaya uymak zorundadır. Eyleme konu olan yönetmelik anayasadaki insan hak ve hürriyeti ile ilgili bölümde ülkenin vatandaşlarına anayasası ile verdiği hakkı geri almaktadır. Yani mevcut yönetmelik hukuk kurallarına uymamaktadır. Ben şahsen kılık kıyafet konusunda özgürlükten yanayım. Anayasamızda hiçbir insan hakkı belirtilmemiş olsaydı bile yönetim şeklimiz cumhuriyet ise ve memurların çoğu kılık kıyafet özgürlüğü istiyor ise kanunlar halkın istediği şekilde düzenlenmelidir. Çünkü bu cumhuriyetin gereğidir. Kişi başkalarını rahatsız etmediği sürece kendine neyi yakıştırıyorsa onu giyinebilmeli.

Son düzenleme:
Geri