Sonuca Doğru ..! NET İFADELER

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Şu ana kadar yazılanlardan mantıklı gelenleri aynen aktarıyorum..

• 1-Her okulda en az bir BT Öğretmeni olmalı görev tanımlarımız açık ve net bir şekilde yapılmalı yani adnan hocamızın deyimiyle adam gibi bir kadro tanımı yapmaları gerekiyor

2-Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli ve müfredat programı tamamen değiştirilip microsofta çalışmaktan kurtarılmalıdır.

3-Her ne şekilde olursa, BT dersleri kalkmamalıdır ancak gerek yurtdışındaki örgün eğitim örneklerinden dolayı, gerek ülkemizin içinde bulunduğu eğitim öğretim çıkmazında yapılacak değişiklikler nedeniyle BT dersleri kaldırılmaya doğru gidiliyorsa ,

Özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla, 09:00 - 15:00 şeklinde çalışma şartıyla Bt Rehber öğretmenliğe

EVET diyoruz..

4- Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları alan derslerinin devamı niteliğindeki Mühendislik fakultelerine giriş imaknı tanınması gerekiyor. Eğer meslek lisesi öğrencisi kendi alanının mühendislik fakultesine verilecek ekstra bir puanla gidecek olursa bu ülkemizde Meslek liselerinin konumunu bir anda değiştirecek ve zeka seviyesi yüksek öğrencilerin bu alanlara yönelmesini sağlayacaktır. Şuan için meslek lisesi öğrencilerinden
    % 5 yeterlilikte öğrenci mezun ediyorsak ,böyle bir durumda % 5 ini mühendislik, % 10 unu öğretmenlik alanlarına yönlendirdiğimizde dahi en az % 85 oranında yeterlilik ile öğrencilerimizi mezun eder çok daha kalifiye ara elemanları ülkemiz hizmetine sunabiliriz.

5-BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. Bu kafa karışıklığı giderilmeli (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi) veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

YENİ EKLENEN 6. MADDE
    6- Kadrolu BT öğretmeninin yaralandığı tüm haklardan Sözleşmeli BT Öğretmenleri de yararlandırılmalıdır.
    BT öğretmenlerinin "Bilgisayar destekli eğitime daha fazla önem vermeleri" gerektiğinin vurgulandığı bir zamanda, sözleşmeli öğretmenlerimizin BT formatör öğretmeni olarak görevlendirmelerinin yapılmayışı bu noktada ikilem oluşturmaktadır. Kalkan derslerimizle beraber maaş karşılığını dahi dolduramayan ve aynı zamanda BT formatör öğretmeni olamayan sşözleşmeli öğretmenlerimiz için bir an önce çareler aranmalıdır.

Altına ekleyerek devam edelim arkadaşlar , geleceğin bilişimcisi durmuyor onunla ilgilenmem gerekecek :)

Dersimiz kesinlikle zorunlu ders olmalıdır. Fakat dersimizin başarı karşılığı karne de not yerine geçerliliği olan sertifikalara çevrilmelidir. Dersimizin programı var 1-8 ama yeri yok sayelerinde. Bizim de suçumuz; dersimizin seçmeli derse dönüşmesi not veremememiz gibi altımızı oyan konularda ses çıkarmayıp ek dersimiz düşünce hoplamamızdır. Saygılarımla

müdür yardımcılığı dışında her maddeye varım aynen katılıyorum

zümredaşlarım dediklerinizi yukarıda ekledim, fazladan ekleyeceğiniz bi madde var ise net bir cümle ile dile getirelim. Ayrıca yukarıdaki sıraya itirazı olanlar var ise nedenlerinide belirterek eleştirilerini alalım.yukarıya öncelik BT dersi zorunluı olmalı şeklinde yazıldı ancak BT dersi kalklmalı biz direk 4. maddeden yola çıkalım diyen arkadaşlarımızda olacaktır. Bu arkadaşların görüşlerinide alalım

3. madde bence anlamlı değil.
fen liseleri anadolu lisesi sosyal bilimler lisesi mesek liseleri mebinde içinden çıkamadığı anlamdıramadığı, sonuçlandıramadığı bir sorun. çağın gereği bilişim alanı diyerek öyle bir alanda özel lise türü açılmasını savunmak yanlış olur. onun yerine meslek liselerine bilişim alanına alacağı öğrencileri özel yetenek sınavıyla alsınlar yada beceri sınavı gibi bir sınav oluştursunlar.

melihce' Alıntı:
3. madde bence anlamlı değil.
fen liseleri anadolu lisesi sosyal bilimler lisesi mesek liseleri mebinde içinden çıkamadığı anlamdıramadığı, sonuçlandıramadığı bir sorun. çağın gereği bilişim alanı diyerek öyle bir alanda özel lise türü açılmasını savunmak yanlış olur. onun yerine meslek liselerine bilişim alanına alacağı öğrencileri özel yetenek sınavıyla alsınlar yada beceri sınavı gibi bir sınav oluştursunlar.

Şu sıkışık ortamda dediğiniz çok mantıklı. 3. maddeyi eliyorum, tartışmaya gerek yok, kabul edilmeyeceğini bile bile savunmak boşa kürek sallamak olur tabi şimdilik :wink:

3. madde iptal

bazı maddelere katılmıyorum.
1. her okulda bir tane bt rehber öğretmeni olması: 150 öğrencili bir okulda da bir, 2000 öğrencili okulda da bir. hiç adalet mi şimdi bu? tek şube olan okullarda bence olmamalıdır. müdür yardımcısı formatörün işlerini gayet rahat görebilir. ama 1000 üstü öğrencili okullarda da 2 öğretmen olmalı, biri derse girmeli, biri formatör olmalıdır bence.
2. katılıyorum ve ekliyorum: özellikle 4 ve 5lerde zorunlu olmalı.
6. branşı bt olmayan öyle öğretmenler var ki btcileri solda sıfır bırakır. ama 180 saatlik formatörlük belgesini almaya hak kazanmak için gerekli yeterlilik sağlanmalıdır. yani bu kursa giren herkes başarılı sayılmamalıdır. geçen sene ask. öğretmen olarak görev yaptığım yerin ilçe formatörü gibiler benim eski müdürümden (kendi gayretleri ile öğrenmiş, geliştirmiştir kendini) web sayfası hazırlamayı öğrenmesinler bi zahmet.

böte-tef konusu bizim bile burada anlaşamadığımız nokta. bu konuya hiç girmeyelim.

Müdür yardımcısının adını duyan işgüzarlara istinaden böyle bir ifadeye karşıyım. Okulda idarenin yapması gereken ne kadar angarya varsa bize yığılacağından emin olabilirsiniz. BT Rehber öğretmeni bizi tanımlamaya yeterli bana göre....

Bilişim öğretmeni olarak kalmak isteyenler derse girebilmeli,meslek liselerine atanabilmeli,yanlız bunun için yoğun bir eğitim sınav döneminden geçirilmeli(Boteliler teknik eğitim fakültesinden mezun olanlardan eksikliklerini bu şekilde giderebilmeli )

teknik müdür yardımcılığına hayır diyorum dersimizi geri versinler müdür yardımcılığının formatörlükten ne farkı var ki yine öğretmenlik haklarımız gaspediliyor

yuci81' Alıntı:
bazı maddelere katılmıyorum.
1. her okulda bir tane bt rehber öğretmeni olması: 150 öğrencili bir okulda da bir, 2000 öğrencili okulda da bir. hiç adalet mi şimdi bu? tek şube olan okullarda bence olmamalıdır. müdür yardımcısı formatörün işlerini gayet rahat görebilir. ama 1000 üstü öğrencili okullarda da 2 öğretmen olmalı, biri derse girmeli, biri formatör olmalıdır bence.
2. katılıyorum ve ekliyorum: özellikle 4 ve 5lerde zorunlu olmalı.
6. branşı bt olmayan öyle öğretmenler var ki btcileri solda sıfır bırakır. ama 180 saatlik formatörlük belgesini almaya hak kazanmak için gerekli yeterlilik sağlanmalıdır. yani bu kursa giren herkes başarılı sayılmamalıdır. geçen sene ask. öğretmen olarak görev yaptığım yerin ilçe formatörü gibiler benim eski müdürümden (kendi gayretleri ile öğrenmiş, geliştirmiştir kendini) web sayfası hazırlamayı öğrenmesinler bi zahmet.

1.maddeyi en az 1 BT öğretmeni şeklinde değiştirdim

2. maddedeki farklı fikirler olacağı düşüncesiyle zorunlu olmalıdır şeklinde değiştirdim

6. maddede sorun göremiyorum, benimde ezebileceğim baya bir sayıda matematik öğretmeni mevcut ancak bu beni matematilkten sorumlu kişi yapmaz yapmamalı.. eğitimin temeli iletişimdir, aynı frekansta olabilmek büyük önem taşır.

share_' Alıntı:
böte-tef konusu bizim bile burada anlaşamadığımız nokta. bu konuya hiç girmeyelim.

kesinlikle katılıyorum..

gencayk' Alıntı:
teknik müdür yardımcılığına hayır diyorum dersimizi geri versinler müdür yardımcılığının formatörlükten ne farkı var ki yine öğretmenlik haklarımız gaspediliyor

Aslında müdür yardımcısı olmayı şahsen bende istemem ancak ortada bir durum var. Hepimizin ortak şikayeti, birilerinin bize gel git yap diyerek emirler vermeye çalışması, bu durum benim ve bir çok arkadaşımın moralini bozmakta, en azından adımız Müdür yardımcısı olursa rahat bir şekilde her istediklerini yaptıramazlar , amaç bu..

Bt rehber öğretmeni kavramı ve teknik müdür yardımcısı kavramıda bana sıcak gelmiyor.Formatörlük bizi bitirecek

bt rehber öğretmenliği fikri, ilk olarak nerede ortaya atıldı? bizim forumda oluşan bir kavrammı yoksa MEB'in bu yönde bir düşüncesi gerçekten varmı?

Maddelendirmelerde güzel hocam da SÖZLEŞMELİ BT Öğretmenlerinin durumunu 1. madde olarak koymak gerekmez mi ??

Aycıra dersler kaldırılırsa BT Öğretmenine cay ve tost makinası verilsin :++:

ask. öğretmen olarak görev yaptığım yerde çocukların bt dersine ilk defa bt öğretmeni olarak ben girdim ve önceki seneler hep oyun ile geçmiş bu ders. 8. sınıfta fare tutmayı bilmeyen çocuklar vardı. ama o fare bile tutamayan çocuklardan bir kısmı dönem sonunda kendini tanıtan bir sunum hazırlayabildi ve bu sunumlar gayet hoştu. yani diyeceğim şu: çoğu yerde çocuklar bilgisayarı sadece okulda görebiliyor. yani sadece bu ders sayesinde bilgisayarı kullanmayı, diğer derslerinde yardımcı olacak biçimde kullanmayı öğrenebilirler.

tucker boi' Alıntı:
Maddelendirmelerde güzel hocam da SÖZLEŞMELİ BT Öğretmenlerinin durumunu 1. madde olarak koymak gerekmez mi ??

Aycıra dersler kaldırılırsa BT Öğretmenine cay ve tost makinası verilsin :++:

durumunuzu özetleyen net bir cümle eklersen, bende yukarıya maddeler arasına eklerim :wink:

ilk olarak dersimizin zorunlu olması için gayret etmeliyiz formatörlük ve müdür yardımcılığı kavramlarını aklımızdan çıkaralım bence bana çok itici geliyor 2 saat ve zorunlu olması çok mantıklı

eğitek'in anketinde ortaya atıldı. forumda bulabilirsiniz ilgili konuyu.
share_' Alıntı:
bt rehber öğretmenliği fikri, ilk olarak nerede ortaya atıldı? bizim forumda oluşan bir kavrammı yoksa MEB'in bu yönde bir düşüncesi gerçekten varmı?

birde Bt rehber öğretmeni diye bir ünvan olduğunda bizlerin görevleri nasıl sınırlandırılabilecek. 09:00-15:00 mesai saati idare ve diğer öğretmenleri tamamen bize cephe almasına sebeb olur. Meb bunun için bize müdür yardımcısı ile aynı ek dersi vermez.
MEb bakanlığı bilişim teknolojileri öğretmenlerine 2 seçenek sunmalı.
1. Eğitimci olarak kalmak isteyenler derslere girmeli

2. Formatör,Bt rehber öğretmeni, teknik müdür yardımcısı olmak isteyenler bu alanda kadroya sahip olmalı ve derse girmemeli.

Ben de müdür yardımcılığı istemiyorum isteyen sınavlara girip başvursun. çünkü adımız müdür yard. olursa 8-5 okulda olmamız gerekecek ve ben bunu istemiyorum hem de 9-15 mesai istemiyle çelişmiş olacagımızı düşünüyorum

yuci81' Alıntı:
eğitek'in anketinde ortaya atıldı. forumda bulabilirsiniz ilgili konuyu.
share_' Alıntı:

anladım. o halde biz bt rehber öğretmenliği üzerinde cebit için düşünmeli, getirisi, götürüsü anlamında fikir birliğine varmalıyız.MEB bunu öngörüyorsa gerçekleştirme ihtimali yüksektir, en azından statüsü konusunda önerilerimiz olsun

gencayk' Alıntı:
ders 4-8 de zorunlu ve 2 saat olmalıdır. Benim okulmda öğrencilerde sdece bilişim dersinde bilgisayar görüyor.Öncelik ders saati olmalı diyorum :oops:

Arkadaşlar İfadelerinize katılıyorum ancak Yıllardır kan kaybeden bir branşa(Zorunlu Ders saatlerinden Seçmeli Ders saatlerine dönülmesi, 4.5. Sınıflarda dersimizin kaldırılması) özellikle Okulu oyun olarak gören bir yönetim tarafından derslerinin geri verileceğini zannetmiyorum. Özellikle 4 ve 5. Sınıflarda ders azaltımı bu yıl yapılı ve bunun değişeceğini hiç zannetmiyorum. Üst sınıflarda da dersimiz seçmeli olduğundan Başka dersler (Medya okuryazarlığı,Halk Kültürü, Satranç) Rahatlıkla Seçilebiliyor. Bu şartlar altında Ders Saati mevcut koşullarda 30 olan bir BT Öğretmeninin dersinin bir sonraki Yıl 0 a düşmeyeceğinin garantisini kim verebilir. Biraz mantıklı olalım ve Rehber Öğretmenlerin Özlük Haklarında olduğu gibi Her okula En Az 1 BT Rehber Öğretmeni Atanmalı ve Bu öğretmen Doğrudan İlçede oluşturulacak Teknolojik ekip koordinatörlüğünde çalışmalıdır. Ancak Bu şekilde Geleceğimize güvenle bakabiliriz. Bugün derslerimiz geri verilse (Müfredatın yetersizliği malum) inanın yarın gözlerini kırpmadan geri alırlar. Bir Müzik, Resim, Beden Eğitimi, Teknoloji Tasarım Vb. Dersi Öğretmenlerinden Ders anlamında daha Değersiz bir derse sahipken Bizlerde Artık kendi geleceğimizi düşünüp BT REHBER ÖĞRETMENLİĞİ için Bastırmalıyız. Saygılar...

Dersi kaldırsınlar, BT rehber öğretmenliği versinler. Bir okulda normal rehber öğretmeni için kaç kadro gösteriyorlarsa , bizim için de o kadar kadro göstersinler.
Ayrıca Normal Rehber öğretmenlerin hakların bize de versinler.......

Geri