Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Sonuca Doğru ..! NET İFADELER

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında ghost tarafından paylaşıldı.


 1. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  105
  Şu ana kadar yazılanlardan mantıklı gelenleri aynen aktarıyorum..

  • 1-Her okulda en az bir BT Öğretmeni olmalı görev tanımlarımız açık ve net bir şekilde yapılmalı yani adnan hocamızın deyimiyle adam gibi bir kadro tanımı yapmaları gerekiyor

   2-Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli ve müfredat programı tamamen değiştirilip microsofta çalışmaktan kurtarılmalıdır.

   3-Her ne şekilde olursa, BT dersleri kalkmamalıdır ancak gerek yurtdışındaki örgün eğitim örneklerinden dolayı, gerek ülkemizin içinde bulunduğu eğitim öğretim çıkmazında yapılacak değişiklikler nedeniyle BT dersleri kaldırılmaya doğru gidiliyorsa ,

   Özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla, 09:00 - 15:00 şeklinde çalışma şartıyla Bt Rehber öğretmenliğe

   EVET diyoruz..

   4- Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları alan derslerinin devamı niteliğindeki Mühendislik fakultelerine giriş imaknı tanınması gerekiyor. Eğer meslek lisesi öğrencisi kendi alanının mühendislik fakultesine verilecek ekstra bir puanla gidecek olursa bu ülkemizde Meslek liselerinin konumunu bir anda değiştirecek ve zeka seviyesi yüksek öğrencilerin bu alanlara yönelmesini sağlayacaktır. Şuan için meslek lisesi öğrencilerinden
   % 5 yeterlilikte öğrenci mezun ediyorsak ,böyle bir durumda % 5 ini mühendislik, % 10 unu öğretmenlik alanlarına yönlendirdiğimizde dahi en az % 85 oranında yeterlilik ile öğrencilerimizi mezun eder çok daha kalifiye ara elemanları ülkemiz hizmetine sunabiliriz.

   5-BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. Bu kafa karışıklığı giderilmeli (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi) veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

   YENİ EKLENEN 6. MADDE
   6- Kadrolu BT öğretmeninin yaralandığı tüm haklardan Sözleşmeli BT Öğretmenleri de yararlandırılmalıdır.
   BT öğretmenlerinin "Bilgisayar destekli eğitime daha fazla önem vermeleri" gerektiğinin vurgulandığı bir zamanda, sözleşmeli öğretmenlerimizin BT formatör öğretmeni olarak görevlendirmelerinin yapılmayışı bu noktada ikilem oluşturmaktadır. Kalkan derslerimizle beraber maaş karşılığını dahi dolduramayan ve aynı zamanda BT formatör öğretmeni olamayan sşözleşmeli öğretmenlerimiz için bir an önce çareler aranmalıdır.


  Altına ekleyerek devam edelim arkadaşlar , geleceğin bilişimcisi durmuyor onunla ilgilenmem gerekecek :)
   
 2. enteresan10

  enteresan10 Site Gezgini

  Kayıt:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  63
  Beğeni:
  0
  Dersimizin zorunlu olması çok önemli :wink:
   
 3. rutubator

  rutubator Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  208
  Beğeni:
  0
  Dersimiz kesinlikle zorunlu ders olmalıdır. Fakat dersimizin başarı karşılığı karne de not yerine geçerliliği olan sertifikalara çevrilmelidir. Dersimizin programı var 1-8 ama yeri yok sayelerinde. Bizim de suçumuz; dersimizin seçmeli derse dönüşmesi not veremememiz gibi altımızı oyan konularda ses çıkarmayıp ek dersimiz düşünce hoplamamızdır. Saygılarımla
   
 4. gencayserenay

  gencayserenay Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğeni:
  0
  kesinlikle dersimiz zorunlu olmalıdır ve formatörlük kalkmalıdır 4-8. sınıflarda 2 saaat ve zorunlu olmalı
   
 5. ronn

  ronn Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2009
  Mesajlar:
  359
  Beğeni:
  0
  müdür yardımcılığı dışında her maddeye varım aynen katılıyorum
   
 6. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  105
  zümredaşlarım dediklerinizi yukarıda ekledim, fazladan ekleyeceğiniz bi madde var ise net bir cümle ile dile getirelim. Ayrıca yukarıdaki sıraya itirazı olanlar var ise nedenlerinide belirterek eleştirilerini alalım.yukarıya öncelik BT dersi zorunluı olmalı şeklinde yazıldı ancak BT dersi kalklmalı biz direk 4. maddeden yola çıkalım diyen arkadaşlarımızda olacaktır. Bu arkadaşların görüşlerinide alalım
   
 7. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  105
  Eyvallah hocam istenen budur.. Neden karşısınız nedenlerinide öğrenebilirmiyiz.. ?
   
 8. saab

  saab Site Gezgini

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  46
  Beğeni:
  2
  Boteb mezunları da meslek liselerine atanabilmeli.
   
 9. melihce

  melihce Site Gezgini

  Kayıt:
  18 Haziran 2007
  Mesajlar:
  50
  Beğeni:
  1
  3. madde bence anlamlı değil.
  fen liseleri anadolu lisesi sosyal bilimler lisesi mesek liseleri mebinde içinden çıkamadığı anlamdıramadığı, sonuçlandıramadığı bir sorun. çağın gereği bilişim alanı diyerek öyle bir alanda özel lise türü açılmasını savunmak yanlış olur. onun yerine meslek liselerine bilişim alanına alacağı öğrencileri özel yetenek sınavıyla alsınlar yada beceri sınavı gibi bir sınav oluştursunlar.
   
 10. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  105

  Şu sıkışık ortamda dediğiniz çok mantıklı. 3. maddeyi eliyorum, tartışmaya gerek yok, kabul edilmeyeceğini bile bile savunmak boşa kürek sallamak olur tabi şimdilik :wink:

  3. madde iptal
   
 11. yuci81

  yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  802
  Beğeni:
  107
  bazı maddelere katılmıyorum.
  1. her okulda bir tane bt rehber öğretmeni olması: 150 öğrencili bir okulda da bir, 2000 öğrencili okulda da bir. hiç adalet mi şimdi bu? tek şube olan okullarda bence olmamalıdır. müdür yardımcısı formatörün işlerini gayet rahat görebilir. ama 1000 üstü öğrencili okullarda da 2 öğretmen olmalı, biri derse girmeli, biri formatör olmalıdır bence.
  2. katılıyorum ve ekliyorum: özellikle 4 ve 5lerde zorunlu olmalı.
  6. branşı bt olmayan öyle öğretmenler var ki btcileri solda sıfır bırakır. ama 180 saatlik formatörlük belgesini almaya hak kazanmak için gerekli yeterlilik sağlanmalıdır. yani bu kursa giren herkes başarılı sayılmamalıdır. geçen sene ask. öğretmen olarak görev yaptığım yerin ilçe formatörü gibiler benim eski müdürümden (kendi gayretleri ile öğrenmiş, geliştirmiştir kendini) web sayfası hazırlamayı öğrenmesinler bi zahmet.
   
 12. Anonymous

  Anonymous Misafir

  böte-tef konusu bizim bile burada anlaşamadığımız nokta. bu konuya hiç girmeyelim.
   
 13. hknky

  hknky Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2008
  Mesajlar:
  170
  Beğeni:
  0
  Müdür yardımcısının adını duyan işgüzarlara istinaden böyle bir ifadeye karşıyım. Okulda idarenin yapması gereken ne kadar angarya varsa bize yığılacağından emin olabilirsiniz. BT Rehber öğretmeni bizi tanımlamaya yeterli bana göre....
   
 14. deftones

  deftones Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2009
  Mesajlar:
  377
  Beğeni:
  1
  Bilişim öğretmeni olarak kalmak isteyenler derse girebilmeli,meslek liselerine atanabilmeli,yanlız bunun için yoğun bir eğitim sınav döneminden geçirilmeli(Boteliler teknik eğitim fakültesinden mezun olanlardan eksikliklerini bu şekilde giderebilmeli )
   
 15. gencayserenay

  gencayserenay Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğeni:
  0
  teknik müdür yardımcılığına hayır diyorum dersimizi geri versinler müdür yardımcılığının formatörlükten ne farkı var ki yine öğretmenlik haklarımız gaspediliyor
   
 16. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  105

  1.maddeyi en az 1 BT öğretmeni şeklinde değiştirdim

  2. maddedeki farklı fikirler olacağı düşüncesiyle zorunlu olmalıdır şeklinde değiştirdim

  6. maddede sorun göremiyorum, benimde ezebileceğim baya bir sayıda matematik öğretmeni mevcut ancak bu beni matematilkten sorumlu kişi yapmaz yapmamalı.. eğitimin temeli iletişimdir, aynı frekansta olabilmek büyük önem taşır.


  kesinlikle katılıyorum..


  Aslında müdür yardımcısı olmayı şahsen bende istemem ancak ortada bir durum var. Hepimizin ortak şikayeti, birilerinin bize gel git yap diyerek emirler vermeye çalışması, bu durum benim ve bir çok arkadaşımın moralini bozmakta, en azından adımız Müdür yardımcısı olursa rahat bir şekilde her istediklerini yaptıramazlar , amaç bu..
   
 17. deftones

  deftones Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2009
  Mesajlar:
  377
  Beğeni:
  1
  Bt rehber öğretmeni kavramı ve teknik müdür yardımcısı kavramıda bana sıcak gelmiyor.Formatörlük bizi bitirecek
   
 18. Anonymous

  Anonymous Misafir

  bt rehber öğretmenliği fikri, ilk olarak nerede ortaya atıldı? bizim forumda oluşan bir kavrammı yoksa MEB'in bu yönde bir düşüncesi gerçekten varmı?
   
 19. tucker boi

  tucker boi Site Gezgini

  Kayıt:
  1 Ocak 2008
  Mesajlar:
  63
  Beğeni:
  0
  Maddelendirmelerde güzel hocam da SÖZLEŞMELİ BT Öğretmenlerinin durumunu 1. madde olarak koymak gerekmez mi ??

  Aycıra dersler kaldırılırsa BT Öğretmenine cay ve tost makinası verilsin :++:
   
 20. yuci81

  yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  802
  Beğeni:
  107
  ask. öğretmen olarak görev yaptığım yerde çocukların bt dersine ilk defa bt öğretmeni olarak ben girdim ve önceki seneler hep oyun ile geçmiş bu ders. 8. sınıfta fare tutmayı bilmeyen çocuklar vardı. ama o fare bile tutamayan çocuklardan bir kısmı dönem sonunda kendini tanıtan bir sunum hazırlayabildi ve bu sunumlar gayet hoştu. yani diyeceğim şu: çoğu yerde çocuklar bilgisayarı sadece okulda görebiliyor. yani sadece bu ders sayesinde bilgisayarı kullanmayı, diğer derslerinde yardımcı olacak biçimde kullanmayı öğrenebilirler.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal